Пандемията от COVID-19 (11-12.2020)

Предполагам всички са чували нещо по темата за "световната конспирация на фармацевтичните компании" (или просто за мизантропската, крайна комерсиализация) по въпроса около "болестоопазването". И някой да не е чувал нищо, тук е мястото да се говори за подобни неща... както и просто за болести, разбира се :) ...

Модератор: mmirro

Изкарали ли сте вече (или карате ли в момента) COVID-19? АНОНИМНО Е!

Анкетата завърши на ср дек 02, 2020 6:04 pm

ДА, потвърдено с PCR-тест (или друг вид тест)
3
13%
Почти сигурно ДА, с доста от специфичните симптоми, но без твърдо потвърждение с тест
5
22%
Може би ДА, имах слаби подозрителни симптоми
4
17%
Може би НЕ/не знам, не съм имал съществени подозрителни симптоми
7
30%
Почти сигурно НЕ, проверено е с подходящи изследвания
4
17%

Общо гласове: 23

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет ное 05, 2020 10:58 am

Министър Ангелов: 1700 флакона „Ремдесивир“ пристигат днес, носете маски и спазвайте дистанция
05.11.20 в 10:24
В лечебните заведения в страната са настанени 3191 пациента, от които 239 в интензивни отделения. Заетостта на леглата на национална база от разкритите легла за лечение на пациенти с Covid-19 e приблизително 30%, а в интензивните отделения около 20 на сто.
...
На свой ред главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев заяви, че в медиите и социалните мрежи се налага извод за тотален хаос в системата:

„Ако твърдя, че всичко е идеално и всеки получава абсолютно навременна помощ, сигурно няма да съм прав. Но в момента в болниците в България се лекуват 3200 души. Те получават пълната медицинска помощ, включително лечебните препарати, които получават болните в целия свят. Много е лесно на фона на тия 3200 трима, при които е имало някакво неразбирателство“, но говорим за 0,1%, подчерта доц. Кунчев.

По заболеваемост сме на 17 място сред 30 страни от ЕС и Европейското икономическо пространство и на 4 място на Балканския полуостров. По смъртност в ЕС сме на 10 място и на 4 място на Балканите, допълни той.

Потребителски аватар
Weatherman
Регистриран: вт дек 12, 2006 1:20 pm

Мнение от Weatherman » чет ное 05, 2020 11:16 am

Аз вече официално съм имал доста продължителен и близък контакт със заразен (и то симптомен по време на контакта).
Вчера излезе и ПСР тестът на заразения и е положителен. Както казах, ще е доста чудно да не съм се заразил, имайки предвид близкия контакт в затворено помещение, пипането на общи предмети и мезенето от общи чинии. Дет' се вика - само не сме се целували със заразения. :laughm:
Аз последните месеци едва ли съм ви описвал колко съм фанатичен във взимането на мерки, но нека да спомена, че от началото на епидемията си имам джобно пръскащо шишенце, в което разтварям спирт с вода. С това шишенце редовно пръскам ръцете и вскякави предмети, които докосвам. Понякога го ползвам и да пръскам към лицето си (със затворени очи), вдишвайки фините капчици през носа и устата. Това го правя след като съм влизал в затворени съмнителни помещения и с надеждата, че убивам евентуално попаднал вирус.
В неделя, след като си тръгнаха гостите и симптомният, обилно пръсках към лицето си, опитвайки се да вдишвам дълбоко, така че има вероятност да съм утрепал гадта докато е в горните дихателни пътища. :laughm: Ама ще видим каква ми е присъдата през следващите дни. Засега имам просто обичайната отпадналост от хронично недоспиване, която си имам от доста време. :grin1: А и до късно следих американските избори тая нощ. :grin1:
Реалист.

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » чет ное 05, 2020 11:25 am

Кривото българско племе все повече се ожесточава колкото повече растат бройките. Дразни се все повече, продължава да се хили и да не вярва. Всеки друг народ би се кротнал, само българите не. Кривундели на ента степен. :palm:
Докато сами не попаднат в интензивното или техен близък не почине от вируса.
Днес пак свеж постинг във фейсбук от мой виртуален приятел "САЩ са виновни, вирусът е заради изборите, иначе няма вирус, всичко е конспирация, дано Тръмп спечели изборите това е последната надежда за света, иначе край със свободата ни". Вчера друг сподели подобни неща.
Иначе аз бях преди 12 дни в близък контакт с човек, който леко покашляше, макар и на открито, на закрито не сме били, и днес имам дращене в носоглътката. А една колежка, с която онзи ден дискутирахме пред компа един проект, макар и с маски, вчера и днес е болна, засега не се знае дали не е от вируса :dontknow:
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » чет ное 05, 2020 11:46 am

Покрай мен за последните 15 дни списъкът на жертвите е следният: Братът на дядото на най-добрия ми приятел, един колега и приятел на майка ми, бабата и дядото на съученичка на сестра ми и една съседка. Още един колега на майка ми от вчера е в критично състояние. Като се нареди така венец от смърт покрай всяко едно семейстов в страната, ще се кротне народът.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » чет ное 05, 2020 12:12 pm

Какво разправяше идин италианец от пролетта:"Всеки ден само четяхме новите некролози около нас" :cry:

wilkosz

Мнение от wilkosz » чет ное 05, 2020 12:16 pm

Смъртността в Новосибирска област. Ръст от май нон стоп а през октомври най-висока смъртност. Абсолютно явно си личи морът от вируса. А Русия би трябвало да е извън влиянието на западните конспирации за контрол ако имаше такива... Красноречиво че вирусът го има и е опасен.
Изображение
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » чет ное 05, 2020 12:33 pm

Weatherman написа:
чет ное 05, 2020 11:16 am
...
Аз последните месеци едва ли съм ви описвал колко съм фанатичен във взимането на мерки, но нека да спомена, че от началото на епидемията си имам джобно пръскащо шишенце, в което разтварям спирт с вода. С това шишенце редовно пръскам ръцете и вскякави предмети, които докосвам. Понякога го ползвам и да пръскам към лицето си (със затворени очи), вдишвайки фините капчици през носа и устата. Това го правя след като съм влизал в затворени съмнителни помещения и с надеждата, че убивам евентуално попаднал вирус.
В неделя, след като си тръгнаха гостите и симптомният, обилно пръсках към лицето си, опитвайки се да вдишвам дълбоко, така че има вероятност да съм утрепал гадта докато е в горните дихателни пътища. :laughm: Ама ще видим каква ми е присъдата през следващите дни. Засега имам просто обичайната отпадналост от хронично недоспиване, която си имам от доста време. :grin1: А и до късно следих американските избори тая нощ. :grin1:
Няколко пъти писах, и то от опит, няма начин да се предпазиш сам себе си и да водиш нормален живот, единствено другуте може да те пазят. Ако ставаше да се самопредпазваш, тези ифекции изобщо нямаше да съществуват или щеше да ги има само в определени групи от обществото(СПИН) Това е еволюционият успех на тези вируси.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » чет ное 05, 2020 12:57 pm

wilkosz написа:
чет ное 05, 2020 12:16 pm
Смъртността в Новосибирска област. Ръст от май нон стоп а през октомври най-висока смъртност. Абсолютно явно си личи морът от вируса. А Русия би трябвало да е извън влиянието на западните конспирации за контрол ако имаше такива...
Как ще е извън влиянието на конспирации? И там има google YouTube и там хората нямат доверие в управляващите: "

В днешния свят на свръхинформираност хората се ориентират изключително трудно в морето от информация като новини, статистики и мнения. Огромен поток от дезинформация и манипулации извира отвсякъде и човек трудно отделя фактите от хипотезите, важното от незначителното, истините от лъжите, личните мнения на експерти от научно доказаните факти. Това ни кара да изграждаме мнение на база емоция, стереотипи и внушения. https://forbesbulgaria.com/2020/11/03/% ... %BD%D0%B8/
Да не говорим,че нещата са сложни и повечето хора и да искат не могат да ги разберат, просто не са нито биолози, нито лекари, прочитат нещо което е лесно разбираемо и си избират него, това ги успокоява, неизвестното и неразбираемото ги плаши. И най-накрая, дори и да са интелигентни хора , просто нямат времето и желанието, да проучват нещата, много по лесно е за 5 мин. някой да ти набие някаква идея от видео в YouTube. В Европа, май единствените различни хора са шведите, но те са доста по образовани и най-важното, имат доверие в управляващата класа
Последна промяна от snow wall на чет ное 05, 2020 12:58 pm, променено общо 1 път.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » чет ное 05, 2020 12:58 pm

wilkosz написа:
чет ное 05, 2020 11:25 am
Кривото българско племе все повече се ожесточава колкото повече растат бройките. Дразни се все повече, продължава да се хили и да не вярва. Всеки друг народ би се кротнал, само българите не. Кривундели на ента степен. :palm:
Докато сами не попаднат в интензивното или техен близък не почине от вируса.
Днес пак свеж постинг във фейсбук от мой виртуален приятел "САЩ са виновни, вирусът е заради изборите, иначе няма вирус, всичко е конспирация, дано Тръмп спечели изборите това е последната надежда за света, иначе край със свободата ни". Вчера друг сподели подобни неща.
Иначе аз бях преди 12 дни в близък контакт с човек, който леко покашляше, макар и на открито, на закрито не сме били, и днес имам дращене в носоглътката. А една колежка, с която онзи ден дискутирахме пред компа един проект, макар и с маски, вчера и днес е болна, засега не се знае дали не е от вируса :dontknow:
Е аз в това отношение откога ви повтарям, че е сбъркан чипа на българина. Какви правила да изпълнява Ганьо, като всеки може да види какво става като управлява Ганя автомобил как спазва правилата за движение по пътищата.
А пък разни протестърчета, се надяваха като дойдат на власт и България изведнъж ще цъфне и върже. Материала, материала е проблема.....След 100-200 години може и да мръднем малко напред, няма да е в този живот.
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет ное 05, 2020 2:54 pm

Кунчев иска удължаване на извънредната обстановка и нови мерки
05.11.20 в 13:43 | обновено на 05.11.20 в 14:49
Заради високия брой заразени с коронавирус през последните дни главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев предлага 7 нови ограничителни мерки, сред които командироване на медици, отпадане на карантината за контактните медици, връщане на часовите коридори за пазаруване на възрастни, затягане на мерки за училища и заведения

wilkosz

Мнение от wilkosz » чет ное 05, 2020 11:25 pm

В Дания са открили нова мутирала форма на коронавирус SARS Cov-2, предавана от норките върху хората. Ето защо Дания ще убие всички 17 милиона норки на нейна територия. Доказателство, че вирусът не е изкуствено създаден и не е изпуснат от китайска лаборатория, а е предаден наистина от животни на пазара в Ухан. Факт. Един по един отпадат теориите на конспираторите. Много филми са гледали.
https://www.aerzteblatt.de/nachrichten/ ... k-entdeckt

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет ное 05, 2020 11:34 pm

Макс, това нищо не доказва, те и котките могат да прихващат вируса и сигурно може да мутира и в тях, но какво от това?! :dontknow:

Димитрана Александрова: Положението е твърде опасно, за да си позволим тишина
Едно е плурализмът на мнение, но първото задължение на медиите е обективността
05.11.20 в 16:47
"Не мисля, че сме предозирали, защото това, което едни могат да нарекат инцидент, за други е загуба на човешки живот", така коментира пред БНР журналистката Димитрана Александрова призива към медиите да не ерозират доверието в здравната система с разкази за хаоса, свързан с Covid кризата.

Доц. Добрин Василев: Проблемът е в дифузното разпространение на болестта
Трябва да се прекъсне веригата на разпространението в обществото, а то е недисциплинирано
05.11.20 в 16:21
...
Според него се прекалява с апокалиптичните приказки за затваряне на държавата:

"Не са необходими КПП-та. Има три рискови места. Първото са училищата - децата много трудно могат да спазват противоепидемични мерки. Другите са ресторанти, барове, кина, театри. Знам, че звучи лошо, но навсякъде, където се пресичат потоци на големи групи хора, създава възможност за разпространение на вируса".

Доц. Василев подчерта, че ако за три седмици се затворят, ще се прекъснат веригите за разпространяване, след което да се отворят, но при стриктно спазване на мерките, а те са елементарни - маски, дистанция и дезинфекция.
...

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » пет ное 06, 2020 8:35 am

Балтов лъже и маже по БТВ,че нещата са под контрол.Баце ще му дръпне шалтера инак. :evil:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет ное 06, 2020 9:18 am

Д-р Борис Таблов: В България виждам козметични решения и политика без наука
България плаща цената за грешна политика в областта на медицинските кадри, казва анестезиологът
06.11.20 в 09:00
„Не е нормално при положение, че числата растат прогресивно и здравните заведения издъхват, министърът да излезе и да каже – ситуацията с вируса в България е овладяна.“ Това коментира пред БНР анестезиологът д-р Борис Таблов, който работи в Германия.
Борис Таблов даде пример с препоръките на премиера Борисов към медиците да сменят антибиотиците и да се сложат „по един фургон и по един професор“ пред всяка болница и подчерта, че в мерките у нас има „твърде много политика, която не е научно издържана“.

„Наблюдавайки отстрани, виждам някакви козметични решения, които определено нямат ясна структура къде точно искат да ни отведат.“

Д-р Таблов определи нещата в България като „определено изпуснати“. Сама по себе си по-кратката карантита няма да даде някакви резултати, „освен чисто политически и организационно“, смята той. Има логика в намаляването на карантината на медици, ако е в пакет от мерки, допълни анестезиологът.

В Германия процесът по организация на работата в болниците е започнал още пролетта, стана ясно от думите на д-р Таблов. „Всяка болница имаше достатъчно време да го организира това нещо.“

Няма друг начин за намаляване на натиска към здравната система, освен да се ограничи разпространението на болестта, изтъкна той и даде пример с частичния локдаун в Германия.

„Много от нещата, които в ежедневието ни досега функционираха нормално, са сложени на трупчета, за да се ограничи това разпространение.“
...
България плаща цена на грешна политика в областта на кадрите от последните 10 и повече години, категоричен е д-р Борис Таблов.
...
:deal:

Александър Симидчиев: Основната част от хората с респираторни симптоми са с коронавирус
Разчита се на общественото мнение за въвеждане или не на някои мерки, а проблемът изисква медицински решения
06.11.20 в 08:23
„Пандемичният процес, когато надмине определени критични стойности, той започва да се самовъзпроизвежда. Дори да има локдаун, той не може да е 100-процентен локдаун. Локдаунът не значи всичко спира. Малките части, които не спират, ако там има достатъчно количество заразени, инфекцията няма как да не продължи.“ Това каза пред БНР пулмологът д-р Александър Симидчиев, член на Медицинския експертен съвет, който съветваше правителството в началото на кризата с коронавируса. Той коментира това в отговор на въпрос защо дори в западни държави със строго спазване на мерките и частична или цялостна карантина броят на заразените с Covid-19 продължава да е много висок.

Това далеч няма да бъде последната подобна криза, която ще има нашето здравеопазване, посочи д-р Симидчиев, според когото най-голямото предизвикателство в момента е броят на кадрите, не леглата, медикаментите или апаратурата. В здравеопазването хоризонтът на действие е поне 10 години или повече от два политически мандата, за да взимаме правилните решения, допълни той.

Пулмологът смята, че трябва да има дългосрочен подход и анализ на това кое работи и кое не в момента като модели за овладяване на кризата.

„В момента до голяма степен имам усещането, че се разчита на общественото мнение, за да се въвеждат или да не се въвеждат някои мерки, а това е медицински проблем, който изисква медицински решения.“
...
Симидчиев определи като притеснително „безконтролното изписване на кортикостероиди още от ранна фаза на това заболяване“, което наблюдава в момента. От пълна забрана в началото на пандемията се е преминало към предписване за по-тежките случаи, а в момента това се случва дори при леки случаи, отбеляза той.
:deal:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет ное 06, 2020 9:31 am

Различни антитела изработват имунитета към коронавируса на деца и възрастни
06.11.20 в 07:55
Американски молекулярни биолози откриха, че децата и възрастните произвеждат различни антитела срещу коронавируса, като броят на техните молекули, както и силата на действие върху SARS-CoV-2, са значително по-ниски при децата, съобщи ТАСС, цитирана от БТА.

Още по темата за мутиралия щам в Дания:

Блокада в Дания след мутация на Covid-19, свързана с норки
06.11.20 в 09:20
Дания обяви специални ограничения за над 280 000 души в северозападната част на страната, след като мутирала версия на новия коронавирус, свързана с ферми за норки, бе открита у хора, предаде АФП.
Според датските власти тази мутация на Covid-19 не води до по-тежко заболяване при хората. Но не се блокира от антитела до същата степен като нормалния коронавирус.

Заключена

Върни се в “Медицинско-лекарствени раздумки”