Наистина ли в България беше зле по време на социализЪма?

...

Модератор: Weatherman

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » нед фев 16, 2020 5:37 pm

wilkosz написа:
нед фев 16, 2020 7:23 am
Както винаги Скайлайн е право в целта. Каза им го много добре.
Макс, ти по-добре ли щеше да си, ако комунизма се беше запазил до ден днешен? До къде щеше да си го докарал?

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » нед фев 16, 2020 6:33 pm

Щеше да е в БГ, нямаше да има право да напуска страната, както останалите и да е беден. Отделно заклеймен, за това, че е гей. А сега освен, че има правото да изкарва прехраната си, където иска по света, то и всеки уважава сексуалната му ориентация. :dontknow:
Просто някои субективни фактори му пречат да види реалността, не вярвам да го прави умишлено. Както един приятел смята, че ДПС мисли благото на народа, защото баща му е от ДПС. :laughm:
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

weather_master

Мнение от weather_master » нед фев 16, 2020 10:03 pm

Ами не съм сигурен. :hmm: Според мен винаги иска да е наопаки и да е различен. Иначе нямам друго обяснение като е в чужбина и черпи с пълни шепи от благата на капитализма и прогнилия запад, да е недоволен и само да го плюе.

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » нед фев 16, 2020 11:28 pm

Пак ви казвам стига сте ревали за тоя комунизъм , гледайте сега какво мазало е.Още 500 години ли ще се оправдаваме с бай Тошо , османската и римската империя :grin1: След 44та България от земеделска става малко или много индустриална държава - построено е изключително много , доста по-качествено от момента - всички третокласни пътищата и почти всички второкласни, далекопроводи , ел.централи , подстанции , канализации , жп линии , пристанища , и супер много инфраструктура - да не мислите че западните банки ще ни го построят това като подарък и няма да ни дупят повече от Русия. Почти всичко това (което може да бъде печелившо) е разпродадено неизгодно за нас след 89-та от същите комуняги разделени на няколко групировки , подтиквани от външни интереси , защото все пак сме един емърджин маркет и давай да започваме да играем по новата игра.Милиорнерите и милиардерите в БГ са всички до един от това потекло в момента.И виждаме колко мозък имат и къде са инвестирани парите :D ПРосто да се кефиш на компетентност , прозрачност , независимост и свобода на словото в момента нали? :laughm: И най-големият проблем е колко "мозък" е изтекъл от БГ поради режима след 44та и другия мафиотски режим след 89-та общо взето нещата са си безнадеждни и няма какво да се промени.Не че имаме капацитета и световното влияние да станем свръх сила и конкурента икономика , това е ясно , но продължават да се взимат прекалено лоши решения, да потъват прекалено много милиарди и да се не устояват интересите ни и това ни дърпа 2-3 идеи назад.

npapanov
Регистриран: съб яну 16, 2010 2:13 pm

Мнение от npapanov » пон фев 17, 2020 2:01 am

Skyline, ти сам си го написал, "комунягите разграбиха всичко", диктатурата смачка в хората всички онези качества, които ни липсват сега-инициативност, самостоятелно мислене, морал... Тогава се заложи и преклонението към Запада, което се изроди в сегашния свръх материализъм. Иначе да, много беше построено, но духа на нацията е увреден, а това е най-важното условие за просперитет.

weather_master

Мнение от weather_master » пон фев 17, 2020 8:14 am

Скайлайн, говориш не напълно вярно. :) Да не мислиш, че тока в Бг е дошъл благодарение на комунизма? Просто времената след войната рязко са се променили. То по тази логика може да се хвалите, че комунизмът е докарал и компютрите в България. Ама нещо не се гордеете с тези правеци. :laughm:
Иначе относно нацията и продажността - това не е проблем на демокрацията, а на нас самите! Винаги сме си били такива. Историята ни е пълна с предателства и срамни моменти. Ето например няма да забравя негативната реакцията на Макса на новината, че в София отварят новият лъч на метрото преди няколко години. Само много малка част от народа е щял да се облажи от това и за какво ни трябва. Идеален пример за нашата народопсихолигия и бай-ганьовщина. Просто по времето на комунизма не е имало свобода и такова разпродаване не е било възможно, но ние пак сме се продавали на руското влияние. ;)

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » пон фев 17, 2020 8:34 am

Много ви е удобно да се оправдавате с комунизма. Но истината е крещяща-били сме си оръфляци отвсякъде и с кофти манталитет още преди това. Спомнете си за поведението през турско робство, за огорчението на Ботев от манталитета на българина, за стиховете на Алеко относно българина. И защо поляците, унгарците са добре. Или те не са били 45 г в комунизъм...
Сбъркан ви е чипа. Пампорово е едно голямо разочарование. За пръв път съм там. Бетон, изоставени недостроения многоетажни бетонни скелета, безочливо дране с космически цени, грубо отношение на работещите към гостите на курорта. Стръмните улици не са опесъчени, няма градски транспорт и дори таксита, спасявай се както можеш. На самотек ама искат да печелят. На лифта до Снежанка не ме пуснаха да сляза, можело само двупосочен, не можело само да слезеш, аз се качих пеша и исках да сляза. Навсякъде по Европа може еднопосочно само в Абсурдистан не може. Жалко за прекрасната природа.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » пон фев 17, 2020 8:55 am

За всички курорти е така.От морето до планината.Всичко е леш.Пътя от Бургас до Велинград леш."Магистралата" с ръждясали мантинели,дупки.Как може "шумящият" асфалт положен преди 40 години около Пловдив да е в по-добро състояние от "новия".И ми сложили ограничение от 90 км от Чирпан до Стара Загора вместо да сменят настилката.Патрулката стои и снима.Пе.али мръсни :evil: Идете и вижте сърбите каква магистрала правят.За по-западни държави въобще няма да коментирам.Ми Пазарджик,градът е под всякаква критика ,или поне от там откъдето минава пътя.Но те всички градове са ни такива.На слизане от планината не ми се виждаха нито номерата нито светлините на колата.Никъде в Европа,тази към която се стремим няма такава мръсотия.Вдигнали били заплати.Ръст на икономиката.Голям прас ,като ринеш лайна по около теб. :thumbdn: И стига с този комунизъм.Половин европа бяха 45 години в режима.Така ли изглеждат сега?И тоз Тиквеник щял да вкарва работници от чубина,че не достигали при нас.Абе боклук мръсен,вместо да подобриш живота на българина да не ми бяга в чужбина ти ще ми вкарваш чужденци да бачкат за 500 лева.На бодлива тел дано те обесят на площада,сикаджия гнусен :x

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » пон фев 17, 2020 8:59 am

Били сме тратата водеща страна по производство на компютри в света наред със САЩ и Япония. Ток се е прекарал почти до всяка колиба и хижа в планината. Днес това е трудно осъществимо и много скъпо. От ЧЕЗ искат ти със собствени средства да си направиш трафопост, който след това автоматично става тяхна собственост. Има все още асфалтирани пътища до села, които се ползват от тогава без преасфалтиране, а сега асфалтират някъде и до 2 години пътят е леш. Да не говорим, че за селата пътищата изобщо не се оправят.
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

weather_master

Мнение от weather_master » пон фев 17, 2020 9:28 am

FENIX написа:
пон фев 17, 2020 8:59 am
Били сме тратата водеща страна по производство на компютри в света наред със САЩ и Япония...
Ко речи? :laughm: Ако ще и на първо място да сме били по производство, никой не ги е взимал, защото бяха боклуци. Ако бяхме на трето място и по продажби в света, нямаше да фалира. Аман от комунистическо мислене... Не е важно колко произвеждаш, а колко продаваш! При комунистите първо се е произвеждало и после се е търсил пазар, което е много грешно и е допринесло за падането на тази грешна система.
А относно пътищата също не съм съгласен. Първо трафика при комунизма и сега е коренно различен - сега е в пъти повече! Второ има доста оправени първокласни и второкласни пътища, които са в идеално състояние. Трето доста нови пътища и магистрали се направиха в последно време. Вече за под 2 часа се стига Гърция от София, за 3 часа морето и т.н. При комунизма изобщо не е имало такива неща. И ако видим комунистическото творение на чудесата магистрала Хемус и по-точно прохода Витиня, която непрекъснато е в ремонти и има супер странни и опасни наклони и завои, можете да си представите всичко с каква идея и мисъл се е правило по комунизма. А и елате на видите старите соц булеварди в София без никакви наклони за вода и на какво приличат. Новите ремонтирани са вече както трябва. Та в общи линии това е основният проблем на комунизма - правели са доста неща (спор няма), но масово без мисъл и умисъл. ;)

weather_master

Мнение от weather_master » пон фев 17, 2020 9:39 am

А и защо никой не споменава за златните резерви на България преди 44-та, които след комунизма са профукани? Комунизма може да си го представите като една машина, която е глътнала всякакви възможни ресурси, най-вече пари и злато, направила е някаква индустриализация (не добре замислена), пътища и т.н. и е оставила след себе си изразходен златен резерв, над 8 млрд. лв външен дълг и промити мозъци на над половина население. Ей това е наследството, което имаме! ;)

Потребителски аватар
FENIX

Мнение от FENIX » пон фев 17, 2020 10:34 am

weather_master написа:
пон фев 17, 2020 9:28 am
FENIX написа:
пон фев 17, 2020 8:59 am
Били сме тратата водеща страна по производство на компютри в света наред със САЩ и Япония...
Ко речи? :laughm: Ако ще и на първо място да сме били по производство, никой не ги е взимал, защото бяха боклуци. Ако бяхме на трето място и по продажби в света, нямаше да фалира. Аман от комунистическо мислене... Не е важно колко произвеждаш, а колко продаваш! При комунистите първо се е произвеждало и после се е търсил пазар, което е много грешно и е допринесло за падането на тази грешна система.
А относно пътищата също не съм съгласен. Първо трафика при комунизма и сега е коренно различен - сега е в пъти повече! Второ има доста оправени първокласни и второкласни пътища, които са в идеално състояние. Трето доста нови пътища и магистрали се направиха в последно време. Вече за под 2 часа се стига Гърция от София, за 3 часа морето и т.н. При комунизма изобщо не е имало такива неща. И ако видим комунистическото творение на чудесата магистрала Хемус и по-точно прохода Витиня, която непрекъснато е в ремонти и има супер странни и опасни наклони и завои, можете да си представите всичко с каква идея и мисъл се е правило по комунизма. А и елате на видите старите соц булеварди в София без никакви наклони за вода и на какво приличат. Новите ремонтирани са вече както трябва. Та в общи линии това е основният проблем на комунизма - правели са доста неща (спор няма), но масово без мисъл и умисъл. ;)
Бяха си ок за времето си, ти какво очакваш, това е зората на компютрите. И да, изнасяли са се и зад граница. Сега питам какво произвеждаме и какво изнасяме, постоянно се закриват предприятия и се откриват предимно консуматорски обекти, като хипермаркети и куриерски фирми.
За какъв по-голям трафик ми говориш, къде има такова нещо по пътищата за селата, които не са пипани от тогава, даже трафикът до повечето е по-малък от тогава, заради обезлюдяването. Мога да дам пример с много села, до които още се пътува по асфалт положен преди 40 и повече години. За какво говорим. Аман от заслепени.
Конкретно Витиня, ако трябваше да се строи днес, щяха да се откраднат много пари и щеше да се строи некачествено, да не говорим и колко време. Сега се ремонтира нещо строено преди 50-60 години, ти какво очакваш, никога да не дойде време за ремонт ли? Виждаме какво се случва и с Дефилето, не се вижда кога ще бъде готово и колко милиона се залагат за строежа, сложен бил, е кое му е сложното, на Витиня да не им е било по-лесно преди 60 години и с много по-неразвита техника. Хайде свали си розовите очила и погледни реалността.

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » пон фев 17, 2020 10:54 am

Когато човек е прост, нискоинтелигентен и злобен, той търси обяснение за насраното си положение в моментните управляващи... и те са виновни за всичките му несполуки. Това му е успокоението, защото той не иска, а в повечето случаи не може да стане по-умен и успешен. И така докато дойде на власт следващия виновен,.. но никога те! Иначе трябва да се гръмнат!
По-добри ли бяха тези преди Бойко или мислите, че тези след него ще са по-добри и ще ви "оправят"!?
На мен Бойко ми е перфектен, доколкото икономиката и заплатите растат ускорено... и държи социалистическите лапачи далеч от пълната хазна. Умирам от кеф, като гледам как последните изпадат в перманентна речева истерия и не си дават сметка, че живота им мина в бълване на уайна,... защото това е и вътрешното им съдържимо.
Включително в този форум! :flourish:
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

Потребителски аватар
FENIX

Мнение от FENIX » пон фев 17, 2020 11:01 am

Почти всички политици и управляващи последните 30 години.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон фев 17, 2020 11:08 am

Нямах намерение изобщо да влизам в темата (просто съм поживял малко в комунистическия "рай" и имам перфектна представа за какво става дума, нямам нужда нито някой да ме убеждава в нещо, нито аз да си губя времето в дискусии с чугунени глави, някои от които даже не са помирисвали и от разстояние това, за което се набират :laughm: ). Обаче щом герберският ЗКПЧ 4uk се появи тук, дискусията направи рязък и опасен завой :laughm: към подгряваща реч при вечерна сбирка на клуба на ГЕРБ в квартал ... (попълни по целесъобразност) :grin1: . Не, ГЕРБ не са толкова добри, колкото се опитваш да ги изкараш истерично постоянно, но и в това е напълно безсмислено да убеждавам теб и когото и да било друг (точно както е безсмислено един пристрастЕн да се убеждава отстрани, че наркотикът му е нещо лошо и трябва да се откаже от него ;) ) - безпощадната присъда на времето (и причинно-следствения физически континуум :laughm: ) неминуемо ще дойде (надявам се доста скоро) и тогава няма да има нужда от никакви убеждавания в каквото и да било ;) ...

Отговори

Върни се в “Икономика”