ПЕТРОЛНА (и газова) ИКОНОМИКА

...

Модератор: Weatherman

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » пон мар 28, 2011 6:15 pm

Размера на възнаграждението нямат никакво отношение към ценообразуването на стоките.По тази логика в Сомалия трябва бензина да струва 1 стотинка.Съгласен съм,че може би има договорка между петролните фирми т.нар.картел за ценитемежду големите играчи по бензиностанциите.За това говори и почти еднаквите на различните търговци.Съгласен съм и ,че Лукойл може би използва нелоялна търговска практика и може би понякога в свой интерес тълкува дадено поевтиняване или поскъпване на бренда петрол по борсите.Съгласен съм и,че петрола внесен в България де факто минава само през 3-4 фирми(търговци на едро),понеже само те имат данъчни складове(петрола е акцизна стока).Но истината е,че до 80-90 процента от цената на бензина се формира от международните цени на борсите и акциза.Първите в момента са високи ,а относно акциза сме на задължителните минемални ставки в момента.Дори мисля още за дизела не сме и го достигнали.И как тогава някой ще иска да стане 2 лева бензина а пропан-бутана 1 лв.Големи хора сме все пак трябва да мислим по реалистично а не като малките деца дето знаят само думичката искам искам.Не защитавам никой,аз също не ми е приятно от високите цени на горивата но -просто по пътя на логиката е немислимо за съществена промяна на цената надолу.Дори реалноста показва,че държим в момента едни от най-ниските цени на горивата.
Всичко това го казвам защото ние българите трябва да си отстояваме правата но се питам къде бяха хората когато ни затвориха неоснователно 3 и 4 реактор на Козлодуй.Спирам дотука,всеки сам за него да си прави изводите :!:
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет апр 01, 2011 12:40 pm

Цената на петрола с нов рекорд
01.04.2011 11:10
Според специалисти причината за поскъпването на суровината е завземането от страна на либийската армия на позиции, контролирани досега от бунтовниците

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб апр 16, 2011 10:13 pm

Протестиращи опитаха да блокират София
16.04.2011 18:27
От Съюза на интернет любителите на автомобили (СИЛА) искат министър-председателят да намали цените на горивата и да не им пречи да протестират

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » пон апр 18, 2011 5:51 pm

Имало е блокади и в Югозапада. В Дупница протестиращите са позлвали ТИР и са препречили пътя:grin1: Имало е концентация на полиция.
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт апр 26, 2011 2:35 pm

Мораториумът върху цените на бензина изтече
26.04.2011 13:22
Цените на бензина обаче не са скочили - в бензиностанциите в София най-масовият бензин - безоловен 95, се продава за между 2,36 и 2,39 лв., а цените на дизела са между 2,45 и 2,49 лв.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет май 05, 2011 10:21 pm

Трайков: Какво прави "Лукойл" без внос от Русия
02.05.2011 12:05
В писмо до изпълнителния директор на рафинерията в Бургас Сергей Андронов министър Трайков е запитал дали мораториумът ще се отрази върху работата на рафинерията.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт авг 02, 2011 2:48 pm

Шистов газ - примамливото изкушение на енергозависимите държави?

Преди две години Международната енергийна агенция призна, че връхната точка на глобалното производство на петрола ще настъпи не след 30-ина години, както бе прогнозирано по-рано, но най-късно през 2020 г., след което доставките ще тръгнат необратимо надолу...

Добивът на шистов газ носи значителни ползи за страната, твърдят учени
от Миглена Иванова | 17.06.2011 15:40
Икономическият потенциал на находищата в България и Европа като цяло стряска традиционните износители на синьо гориво, каквато е Русия, обявиха геолози

:hmm:

Георги7
Регистриран: чет юли 01, 2010 4:16 pm

Мнение от Георги7 » вт авг 02, 2011 7:39 pm

bismarck написа:Кризата е съвсем близо, според мен по-близо, отколкото някои хора си я представят. И точно тия 10-15 на сто намалял добив са основание за твърдението ми. При това не говорим за изкуствена криза, като мангалските вълнения в момента, а криза на предлагането.
Цените неминуемо ще се качват, тук няма никакво съмнение. Стискаме палци на акумулаторите - да се измисли наистина ефективен такъв, с малък саморазряд и способен да осигури поне 4-500 км пробег за една кола средна ръка, с примерно 10-часово зареждане. :thumbup:
Според мен и това време е по-близко, отколкото някои хора мислят. :grin1:
Как можеш да наричаш така хората :dontknow: :guns: :guns: . Те поне имат някакво самосъзнание, не тънат както правим тук, с някви жалки протестчета!! Още повече, че не можеш да ги сравняваш с нашите мангали.. ХОРАТА СИ ТЪРСЯТ ПРАВАТА, ТРЯБВА ДА ВЗЕМЕМ ПРИМЕР ОТ ЕГИПЕТ, ТАМ ПОВЕЧЕ ОТ 6 МЕСЕЦА ПРОТЕСТИРАТ, само дето не знам вече за какво :laughm: .. А това неименуемо се отразява на цената на горивата, а съм гледал какво ще стане ако свърши петролът, ще трябват десетки години за да си стъпят хората наистина на краката! Така че от сега по възможност си купувайте ел-коли и бъдете възможно най-независими от петрола под всичките му форми...
"When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace."
Jimi Hendrix

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср сеп 07, 2011 12:09 pm

В Катар вдигат заплатите с 50 до 120%

През 2011 г. икономиката на Катар ще отбележи растеж от 20%, в сравнение с 16,3 на сто през 2010 г.

:grin1: :deal:
Ами който си е червив с пари си е червив, по-интересно би било кой как ще се спасява, след като секне кранчето :hmm: ...

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » ср сеп 07, 2011 8:43 pm

Те нали там са им много малки заплатите, та и ще вдигат :lol: Българио, защо не си богата на петрол :shock: :grin1:
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » ср сеп 07, 2011 9:25 pm

Бе то и Нигерия е много богата на петрол ама... политика :grin1:

Георги7
Регистриран: чет юли 01, 2010 4:16 pm

Мнение от Георги7 » съб сеп 10, 2011 12:34 am

Както намекна Стринг, след 100 год. ми е страшно интересно какво ще стане във всички богати на петрол страни, ако дотогава не е свършил де :wink:. И аз, който съм толкова обикновен човек, малко да помислят, нали уж се издирва Кадафи, всички тези негови милиарди могат да преситят тези милиони, гладни до смърт, деца в Сомалия и изобщо в Североизточна Африка :roll:, нали Обама е много загрижен за всички страни, раздаава се, пък сега се занимава само с великата Америка... Дано поне уницеф, тези организации да помогнат, защото там положението наистина е много тежко :?, и ако помислите има общо с петрола, тези страни, толкова богатите на петрол, са близо до другите, по-бедни, защо не им помагат??
"When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace."
Jimi Hendrix

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » пет фев 24, 2012 11:17 am

Понеже се заговори тези дни за голямо поскъпване на горивата нека да видим днескашните актуални цени на бензина и дизела в страните от ЕС.
Изображение

Странно ми е как бензина сме на трето място за най-евтин докато така не стои въпроса с цените на дизела :hmm: :|
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » пет фев 24, 2012 11:27 am

Най-евтин дизел в Люксембург при сиромасите :D

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » пет фев 24, 2012 11:56 am

Около 45% от цената е тъпия акциз , в Щатите е 80-90 цента крайната цена (1,20лв) :?

Отговори

Върни се в “Икономика”