Защо сме такива икономически "оръфляци"?

...

Модератор: Weatherman

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Защо сме такива икономически "оръфл

Мнение от Stringmeteo » чет ное 15, 2007 1:28 am

България е на 33-то място сред 40 европейски страни по покупателна способност на населението. Средната покупателна способност на българите е 2453 евро, като страната ни е изпреварена от Турция, която е класирана на 31-во място с 3128 евро и Румъния с 3036 евро. Средното ниво в Европа е 11 998 евро на жител, сочи проучване на германския институт GFK, цитирано от македонската телевизия А1 и БТА.

От балканските страни най-висока е покупателната способност на Гърция, която заема 18-то място в Европа с 12203 евро. Словения пък е двадесета с 8851 евро. 29-та позиция заема Хърватия, като покупателната способност на хората там е 4565 евро. Сърбия е на 30-то място с 3227 евро.

След България се нареждат други три държави от региона - Черна гора с годишна покупателна способност от 2338 евро, Македония е на 35-то място с 2069 евро, а Босна и Херцеговина е 36-та с 2033 евро. Албания пък заема 38-ма позиция от 40 изследвани европейския страни с покупателна способност от 1599 евро.

Най-богати са Швейцария и Лихтенщайн с покупателна способност от 27 521 евро, следва Норвегия с 24 993 евро и Дания с 21 521 евро, а най-бедна е Молдова с 685 евро. Най-голям скок отбелязва Ирландия, в която покупателната способност от 2003 г. е нараснала с 30 процента на 22 207 евро.
Това направо няма нужда от коментар...
Последна промяна от Stringmeteo на вт окт 11, 2011 12:35 pm, променено общо 1 път.

petet
Лято е ;)
Регистриран: пон яну 22, 2007 9:49 pm

Мнение от petet » чет ное 15, 2007 1:54 am

Да така си е!Сърбия и Румания по-напред :shock: :shock: :shock:

ШОК И УЖАС

A КАКВО Е "оръфляк"?
Ако някой иска да те засенчи- остави го да слънчаса!
Изображение

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср май 07, 2008 11:41 am

А в същото време си имаме местни олигарси с прилични цифри във вид на богатство...
ТИМ задмина по богатство Божков
Христо Ковачки слага в джоба си петролни босове. Тримата съдружници от Варна въртят 2,5 млрд. лева
http://www.varnacity.info/business.php? ... &nid=12843

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » ср май 28, 2008 11:03 pm

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб май 31, 2008 10:28 pm

Gladiator написа:Кути побърка ли се? :shock: После какво ще ядем турски домати и краставици ли?
Ти какви домати мислиш, че ядем сега??? Да си видял някой в България да се занимава с физическа работа в последните години? Търговия, майка, търговияяя... :lol: :lol:
А и мафиотите като се намесят и почнат да изкупуват за без пари, съвсем убиват желанието и на последните ентусиасти...

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » съб май 31, 2008 10:34 pm

Точно така. :lol: Даже и аз си помислих да го кажа, но...Все пак не съм 100% сигурен.

Потребителски аватар
ASENOV

Мнение от ASENOV » съб май 31, 2008 11:31 pm

Не производство има,ама няма кой да чете :lol: Тук категорично не си прав,ако се осланям на годишни статистики и информации. България си е типично селскостопанска страна,макар селското стропанство да бележи удапък в последно време главно заради непосилните условия по производство днешно време гранирани на всичкото отгоре със свръх ниски изкупни цени на вътрепния пазар за сметка на евтините гръцки и турски боклуци,които нямат качество.Аз лично ям домати краставици собствено прозиводство :wink: :wink: :wink: .Естествено нашите зелнчуци се изнасят за чужбина,защото са качествени,но не всеки може да вреди,трябва да имаш сертификат и тнт.,не на село да гледаш домати и хоп на пазара,вече има многоголеми изисквания.И въпреки всичко България ще се развива в тази област няма накъде иначе.До скоро сме били в челните класации в света по рпизовдство на домати и краставици на човек от населението,но увии.....Работи се по въпроса,сключват се различни сдружения,единствено едни стабилни изкупни цени на селскостопански продукти,както и кредитиране и финансиране на производотелите ще ни върне на вътрешния пазар...

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » пон юни 02, 2008 11:50 am

Gladiator написа:Русе е най-красивият град в България!
http://vbox7.com/play:0446e66b http://vbox7.com/play:c0c5b72f
Напълно съм съгласен! Тези дни бях там и съм много впечатлен. Европейски уреден подреден град, като се започне от ЖП гарата, мине се през кварталите и особено центъра. Но дваж по-впечатлен съм от Румъния, която както видях ни е задминала с десетки години! Тъжна констатация за нас, но факт. Дръпнали са страшно много, и като си помисля колко зле е България на вид, ме обхващат комплекси, но се радвам за румънците, които по всичко личи са поставили нещата на здрава основа.

quittr

Мнение от quittr » пон юни 02, 2008 11:56 am

Е да Русе за българските стандарти е добър град, но за европейските едва ли.Не съм ходил никъде извън България и незнам, но ето, че и Румъния много ни задминава, а каква е била 90-те...
Последна промяна от quittr на пон юни 02, 2008 11:57 am, променено общо 1 път.

simovremeto
Регистриран: ср яну 03, 2007 10:05 am

Мнение от simovremeto » пон юни 02, 2008 12:06 pm

quittr написа:Е да Русе за българските стандарти е добър град, но за европейските едва ли.Не съм ходил никъде извън България и незнам, но ето, че и Румъния много ни задминава, а каква е била 90-те...
Русе по изглед и на мен ми е фаворит, следван по петите от Варна, но ако прибавим на Русенци комарите и якия пек, а на Варна морето везните се накланят на изток, но все пак признавам,че Русе по отношение на облик в центъра поне е доста добре.

Потребителски аватар
ASENOV

Мнение от ASENOV » пон юни 02, 2008 12:06 pm

yogimax написа:
Gladiator написа:Русе е най-красивият град в България!
http://vbox7.com/play:0446e66b http://vbox7.com/play:c0c5b72f
Напълно съм съгласен! Тези дни бях там и съм много впечатлен. Европейски уреден подреден град, като се започне от ЖП гарата, мине се през кварталите и особено центъра. Но дваж по-впечатлен съм от Румъния, която както видях ни е задминала с десетки години! Тъжна констатация за нас, но факт. Дръпнали са страшно много, и като си помисля колко зле е България на вид, ме обхващат комплекси, но се радвам за румънците, които по всичко личи са поставили нещата на здрава основа.

Къде по-чточни си ходил в Румъния?В Румъния са уредени само по-големите градове и столицата,селата им са по-зле и от нашите,да не говорим за по-малките градове.А че Русе е европейски град е така,но заплатите не са европейски....В Румъния ни минават по стандарт и простотия нищо повече,даже имат по-зле устроена инфраструктура.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон юни 02, 2008 12:54 pm

Аз също съм бил в Румъния два пъти за по няколко дни (втория път - преди точно една година). Мога да кажа, че не са по-добре от нас като цяло. Заплатите... заплатите също не са кой знае колко по-високи. Вярно, че май са ги вдигнали доста в някои проблемни за нас области (примерно - държавна администрация и преподаватели), но като цяло по официална статистика не са кой знае колко над нашите. Освен това, много вероятно е при тях да има малко по-малко сива икономика, т.е. по-малко заплати, давани под масата (и неотчитани от статистиката, както става при нас).
Относно инфраструктурата, миналата година пропътувах общо над 1500км в Румъния, както по-второстепенни, така и по главни пътища и... изобщо не съм впечатлен. Няма нужда да уточнявам - едва ли има смисъл да описвам нашите проблеми, а някои неща там даже са по-зле, например къщите по селата (както и някои - малко по-добре, но...). Много от така наречените красотии на Букурещ са нищо повече от един кич (чувал съм такова мнение и от румънци), до голяма степен наследен от грандоманщината на Чаушеско. Така че, трудно някой може да ме убеди, че сме видимо по-зле от Румъния...

Тези неща обаче май не са за тази тема :hmm: ...

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » пон юни 02, 2008 1:14 pm

Май не сте ходили скоро там. Те са дръпнали в последните 2 години неимоверно много. Видях с очите си и никой не може да ме разубеди. Добре, минал съм по оживен път и големи градове. Хайде що не сравним София? Нали е голям град? София е една жалка гледка в сравнение с Букурещ! Минете от центъра до Орландовци и ще се насладите по пътя на "красоти", толкова подтискащ район няма дори в Шумен! В Младост е друга дивотия-настроени без никаква хармония сгради, мръсотия... Не видях ни една разрушена сграда край пътя в Румъния, тук видях още като влязох на българска територия. И мръсотия! Да сте виждали някой да минава да събира боклуците край пътя? А там видях и не един. Абсурдите на Чаушеску са си абсурди, ама имат архитектура стара...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон юни 02, 2008 1:40 pm

Е, мръсотия = простотия, за този показател не мога да се изкажа категорично. По принцип аз съм поддръжник на тезата, че българите сме доста големи мърлячи в много отношения, но... не знам, точно за това сравнение с румънците нямам достатъчно добра база :hmm: .
Имай все пак едно наум, че по време на екскурзия едва ли са ти показали най-мръсните райони на Букурещ, примерно...

quittr

Мнение от quittr » пон юни 02, 2008 2:09 pm

Аз пък в София боклуци не видях. :roll: Тука виждам само като има вятър.

Отговори

Върни се в “Икономика”