Кратко-/средносрочни прогнози - ОФИЦИАЛНА ТЕМА!

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, angilari, Бял облак, ncuxap, Killerbeast

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пет юни 21, 2019 8:55 am

Засега изчезнаха 37 и 38, да видим кога ще ги последват закономерно и 36 :grin1:

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » пет юни 21, 2019 10:25 am

Да постнем още една карта с прогноза вероятно доста близо до истината....

https://www.wxcharts.com/charts/gfs/gre ... 00_066.jpg?
Последна промяна от meteo fen на пет юни 21, 2019 12:34 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
geoge
Регистриран: съб фев 24, 2018 10:00 am

Мнение от geoge » пет юни 21, 2019 12:24 pm

Току-що в прогнозата за времето по БНТ се свиха между 30-35°C, като в Горнотракийската низина според тях може да стигнат 37°C.
Синджира си иде, козъта ги нема

Потребителски аватар
meteo fen

Мнение от meteo fen » пет юни 21, 2019 12:44 pm

Абе взеха да влизат в час като ги гледам какво говорят ама може и още малко по-точно, но да приемем, че вече са значително по-добре.

http://www.wetterzentrale.de/maps/GFSOPIT00_66_17.png

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » пет юни 21, 2019 12:51 pm

Това е пълна подигравка. Вече 4ти ден се повтаря едно и също нещо. Наистина съм шокиран.
В неделя единствените места с 20гр на 850хпа ще бъдат части от ЮзБг и измъчено, с голяма клизма, в Тракия. Вятърът в почти всички региони ще е слаб, от неправилната посока и тн.
Освен това, от запад ще натиска топлия фронт. Съчетано с топлото във височина, със сигурност още от сутринта ще има доста региони с висока или средна облачност. Която ще стопира реализирането на теоретичните максове, които така или иначе няма как да бъдат 37-38гр.
Да нв говорим, че следобед над СЗБг и над Родопите вече ще има бури. Тия наковални ще се застелят над СЗБг и Тракия и каквото напекло до 15-16ч, това ще бъде.
Аз залагам на едни ранни максове към 14-15ч в порядъка на макс, ама макс 34-35гр в Русенско, Тракия и към Сандански.
И Стринг, как да не се вдига шум? След като залъгват обществото. Това е разлика с 3-4гр. Не е ей така. Баба ми вече разтревожена и ми пише..." Ники, какво ще правим, в неделя го дават до 38гр, сигурно в Русе и 40 ще стане, кажи бабо така ли ще е, за да отиваме да се запасим с храна, да не излизаме в топлото "
Това е показателно, особено възрастните, колко сляпо вярват и се тревожат допълнително. Защото мене 38гр не ме ебат и да станат, но за тях е наистина тежко, особено както повечето са болни от различни неща. И не, не е нормално предвид толкова многото метео информация вече, те 4ти ден подред да ми говорят, че ще е много горещо. И по БТВ и те едни филмари..."пазете се от жегите, ще стане много горещо, до 38гр".
Айде сега да видим дали един супер незначителен лаик, като мене, няма да се справи много по- добре в прогнозата пред "велики" метеоролози, учили години наред, разполагащи с техника и опит. Срам и позор, наистина.
Ако някъде стане официално 38гр, искрено ще се извиня и ще призная, че нищо не струвам. Ще бъде по- скоро емоционален удар за мене. :wink:
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пет юни 21, 2019 2:15 pm

geoge написа:Току-що в прогнозата за времето по БНТ се свиха между 30-35°C, като в Горнотракийската низина според тях може да стигнат 37°C.
Ще стигнат, с извинение, кора ми.
Резил, но по-големият резил е, че е необясним резил.
Вариант 1: "тайни модели" (аха, да бе, сто про!)
Вариант две: Некомпетентност, НЕКАДЪРНОСТ и безхаберие, все едно в каква пропорция. Тва е положението!
От понеделник повтарям, без никакво съмнение, че това е неадекватна прогноза и няма да стане.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пет юни 21, 2019 2:17 pm

ПС Снощи случайно хванах и изключително точният, деликатен и добър професионалист Симо по бг он еър.
30-35 даде човекът и това ще е, беше ясно още от вторник с достатъчна достоверност. Дори мнението ми е, че вече 29-34 или 30-34 е по-вероятно, но за един градус наистина не си струва спорът, още повече, че около 35 с достатъчна вероятност може и да има, някъде, на 1-2 места, но не е изкл.

Потребителски аватар
meteo fen

Мнение от meteo fen » пет юни 21, 2019 4:09 pm

meteo fen написа:Абе взеха да влизат в час като ги гледам какво говорят ама може и още малко по-точно, но да приемем, че вече са значително по-добре.

http://www.wetterzentrale.de/maps/GFSOPIT00_66_17.png
Както се казва ще стане, ама друг път....

http://www.wetterzentrale.de/maps/GFSOPIT06_54_5.png

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » пет юни 21, 2019 8:44 pm

nikolai kamburov написа: И Стринг, как да не се вдига шум? След като залъгват обществото. Това е разлика с 3-4гр. Не е ей така. Баба ми вече разтревожена и ми пише..." Ники, какво ще правим, в неделя го дават до 38гр, сигурно в Русе и 40 ще стане, кажи бабо така ли ще е, за да отиваме да се запасим с храна, да не излизаме в топлото "
Това е показателно, особено възрастните, колко сляпо вярват и се тревожат допълнително. Защото мене 38гр не ме ебат и да станат, но за тях е наистина тежко, особено както повечето са болни от различни неща. И не, не е нормално предвид толкова многото метео информация вече, те 4ти ден подред да ми говорят, че ще е много горещо. И по БТВ и те едни филмари..."пазете се от жегите, ще стане много горещо, до 38гр".
Вчера във влака дочух разговор за въпросните жеги. 37-38 градуса щяло да става. Следващите дни ще има доста изненадани хора. :laughm:

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » чет юни 27, 2019 10:57 am

Пловдив 41-42. За жалост, Петър Янков....
Не знам, защо един уж профи си плюе на сурата заради мимолетен лъч медийна светлина.

Пишманжурналюгите са ясни, ама тоя.....
Естествено, никакви 40 няма да има.

Потребителски аватар
yavor_zhekov
Регистриран: чет юли 31, 2014 4:02 pm

Мнение от yavor_zhekov » чет юни 27, 2019 11:32 am

bismarck написа:Пловдив 41-42. За жалост, Петър Янков....
Не знам, защо един уж профи си плюе на сурата заради мимолетен лъч медийна светлина.

Пишманжурналюгите са ясни, ама тоя.....
Естествено, никакви 40 няма да има.
:bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: Нали трябва да им се плаща на такива да правят сензации и да плашат населението. :grin1:
"Страхът е просто състояние на ума, а състоянията на ума подлежат на контрол и насочване" - Наполеон Хил, Мисли и забогатявай..

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » чет юни 27, 2019 1:18 pm

В интерес на истината, за разлика от прословутите 38 в прогнозата на НИМХ за миналия уикенд, които нямаше как да станат по НИКАКЪВ начин (затова се впрегнах толкова на тая не изгъзица, а направо изгъзица с отделяне на съответния ароматен продукт), тия 40 МОЖЕ да станат теоретично, с едни десетина на сто вероятност, примерно.
Защо? Защото ще имаме като най-вероятна стойност на 850 около 21-22...с късмет, градуса.
На картата на спреда на ЕС (не е стационарна, демек е валидна за тоя срок до довечера)
Изображение
имаме спред от кАжи го 2 градуса за Тракия и Дунавската. В превод, ще рече...може и 24 да стане (по-скоро 23, 24 с мноого клизма...но нали обсъщаме гранични вероятности...в полза на изцепката). Вярно, в краищата на камбанката на чичото, но с едни 15 на сто вероятност без пренапрягане, може да се случи.
А при 24 във височина и зсз вятър, както Пловдив, така и Видин, отнасят 40 с резерв....

Но да заложиш на подобна вероятност? Аз не бих. Все пак, поне е разбираемо (а може и да е цитиран неправилно от ония букоглавци и да го е споменал като мен тук, като възможност с не особено голяма вероятност да се реализира). За разлика от 38-те на НИМХ при 17-18 във височина, съмнителни приземни слоеве и над 5/8 облачност..... :grin1:

Потребителски аватар
yavor_zhekov
Регистриран: чет юли 31, 2014 4:02 pm

Мнение от yavor_zhekov » нед юли 21, 2019 9:24 pm

Доста съмнителни 37 градуса са сложили НИМХ за Видин утре и ЗАЩО след като интервалът ще е 32-37( което доста ме съмнява, по-скоро ще да е като днешния) няма да има жълт код ??
"Страхът е просто състояние на ума, а състоянията на ума подлежат на контрол и насочване" - Наполеон Хил, Мисли и забогатявай..

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » нед юли 21, 2019 9:35 pm

Кога са хващали клинове те ? Другото би ме учудило. Интервалът си е така. Просто на СЗ ще подкове по-рано максималните. В Дунавската равнина център и по Дунава на изток 36°C ще се реализират. На югозапад с 20°C във височина в късният следобед и подходящ вятър защо в най-ниските места да няма 37°C били и кръгли ?
Иначе ГФС по метеоинфо свали на 34,6°C и по-ранно духване за Видин за утре. http://meteoinfo.by/6/?city=15502
Долупосоченият сайт също реагира на промените и обновява често, като има разместване на градусите с 1-2°C. Ето за утре, което е очевидно за някои места различно от НИМХ, а реалността ще дойде скоро:
Изображение
За София също за утре късен следобед/привечер дават вероятност за буря. Еврото също дава силни бури за тогава. Стане ли и това, пак ще има реален повод за краткосрочна критика. С прогнозните температури на СЗ е на 99,9% сигурно, че няма да стане 37°C.

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”