ЕПИГНОЗИ (анализи, обсъждания, спорове постфактум) - ДЪЛГОСРОЧНИ (2016-2018)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

ЕПИГНОЗИ (анализи, обсъждания, спорове

Мнение от elenaRudolf » чет яну 07, 2016 10:14 pm

И така, както писах, при нас призракът на 2006/07 е жив и се надига от ковчега. Тогава сме имали 7 дни със сп за зимата (не че съм ги запомнил с нещо). Сега навъртяхме 5 такива дни, като първият и последният са полу-подарени, но хайде, могат да се приемат и за реални (първият заради идеалната белота, създадена от 3-милиметровата покривка, а днешният учудващо дълготраен 1 см по причина на прибързаното му вчерашно свеждане до тази величина, както и поради плътно оцелялата покривка в други близки местенца). Така, за да победим 2006/07 ще ни се наложи да регистрираме поне още 3 дни със сп до края на зимата. А пък ако искаме настоящият януари да се изравни по брой снежни дни с март 2015 например, ще трябва да се надяваме на още 8 дни със сп до края на месеца, за да станат общо 13. И ако това изобщо стане, ще имаме и пълното право да се надяваме да се случи при по-ниски температури, защото все пак е януари, а не март, и това би се приело за нормално. :pray:
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » чет яну 07, 2016 10:45 pm

Да не стане накрая тоя Март по-епохален дори и от Март 2015та :D
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
elenaRudolf

Мнение от elenaRudolf » чет яну 07, 2016 10:56 pm

Ами какво ще стане чак тогава не мога да кажа и никой не може, но това, което се вижда е, че до края на януари с голяма вероятност ще имаме странна циркулация с многократни и бързи смени на топло и студено, много фронтове с бързо спиращи валежи, възможни фьонови обстановки, северозападни нахлувания и т. н. Вятърът, изглежда, няма да има спирка. Всичко това до какво може да доведе като краен резултат в цифри - един Господ знае. :dontknow: По принцип, далеч не ми е любимата циркулация, но пак повтарям, всичко зависи от конкретните 'и проявления.

Потребителски аватар
dacahyg
Регистриран: нед окт 17, 2010 10:08 pm
Местоположение: София,,Красна Поляна 2 и 3, Стрелбище, Студентски град, Дървеница, Бояна, язовир Пчелина.

Мнение от dacahyg » чет яну 07, 2016 11:11 pm

elenaRudolf написа:И така, както писах, при нас призракът на 2006/07 е жив и се надига от ковчега. Тогава сме имали 7 дни със сп за зимата (не че съм ги запомнил с нещо). Сега навъртяхме 5 такива дни, като първият и последният са полу-подарени, но хайде, могат да се приемат и за реални (първият заради идеалната белота, създадена от 3-милиметровата покривка, а днешният учудващо дълготраен 1 см по причина на прибързаното му вчерашно свеждане до тази величина, както и поради плътно оцелялата покривка в други близки местенца). Така, за да победим 2006/07 ще ни се наложи да регистрираме поне още 3 дни със сп до края на зимата. А пък ако искаме настоящият януари да се изравни по брой снежни дни с март 2015 например, ще трябва да се надяваме на още 8 дни със сп до края на месеца, за да станат общо 13. И ако това изобщо стане, ще имаме и пълното право да се надяваме да се случи при по-ниски температури, защото все пак е януари, а не март, и това би се приело за нормално. :pray:
Вервай ми няма нищо общо, тогава тръгнах за Париж с лека кола на 6 януари , сняг видях на върха на Карпатите и то на петна, беше грозно, Унгария,Австрия, Германия леден дъжд на аутобана, за Френско да не говорим, там си ходеха по джапанки, снега падна Април и откриха скиорския сезон :grin1: А на връщане ме хвана в немско урагана Киро :green:
Бръмча цял ден........

Потребителски аватар
elenaRudolf

Мнение от elenaRudolf » пет яну 08, 2016 12:14 am

Е да, ама 2006/07 си имаше сняг нормално по планините в България. На Витоша около 1 метър през повечето време - с очите си съм го видял. Сега няма такова чудо там засега, нито пък се очертава да има някакъв сняг, който да не се стопи до 5 - 10 дни. (Реперът е Алеко). Скоро няма да има и лифт, предполагам (кабинков, работещ). (Този от Симеоново, другият от Княжево отдавна е липсващ). Нямам и мотивация да ходя, независимо с какъв транспорт. Пълен бойкот ще наложа на планината. И онези от ПСС се усетиха накъде духа вятърът и си пратиха сайта в забвение. Такива едни нормални неща. :D

Потребителски аватар
dacahyg
Регистриран: нед окт 17, 2010 10:08 pm
Местоположение: София,,Красна Поляна 2 и 3, Стрелбище, Студентски град, Дървеница, Бояна, язовир Пчелина.

Мнение от dacahyg » пет яну 08, 2016 12:18 am

elenaRudolf написа:Е да, ама 2006/07 си имаше сняг нормално по планините в България. На Витоша около 1 метър през повечето време - с очите си съм го видял. Сега няма такова чудо там засега, нито пък се очертава да има някакъв сняг, който да не се стопи до 5 - 10 дни. (Реперът е Алеко). Скоро няма да има и лифт, предполагам (кабинков, работещ). (Този от Симеоново, другият от Княжево отдавна е липсващ). Нямам и мотивация да ходя, независимо с какъв транспорт. Пълен бойкот ще наложа на планината. И онези от ПСС се усетиха накъде духа вятърът и си пратиха сайта в забвение. Такива едни нормални неща. :D
Бъркаш, имаше метър но през април , чекни архива :deal:
Бръмча цял ден........

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » пет яну 08, 2016 12:43 am

ASENOV написа:Помним 2008 с фамозните снегове в цялата страна и тези през 2009г., когато в Русе едва забели и се молехме до последно да ни обхване зоната. Тези дати сега ще бъдат доста по-динамични.
Оо 03-04.01.2009 г. ще го запомня с един от най-страхотните снегове тук:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

:cool: :cool: :cool: :cool:
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

Потребителски аватар
elenaRudolf

Мнение от elenaRudolf » ср яну 13, 2016 10:46 pm

mnn написа:Това за топлите месеци е в темата за оплаквания от времето да си дойдем на думата. И Видин вероятно не се брои от 2013-та. За мен не е никакво оправдание това, че като е топло, трябва да се пише навсякъде, защото това може да се оприличи само с реване. Като е в подходящата тема е друго вече.
Е, тук вече те хванах. Къде си чул (или видял) Видин да е имал отрицателна средномесечна през 2013-та година?

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » ср яну 13, 2016 11:00 pm

2014-та. Ти говориш за 36 месеца. Сега не извъртай за 2013-та. Имал съм предвид следващата година. Грешка при писането.
Ето, да се вижда
elenaRudolf написа:...последните 36 месеца...
Ти си недовидял за Гложене, но ще те оставя да поогледаш още малко и да ми кажеш кога Гложене има студен месец, откакто има данни за аномалии там.

Потребителски аватар
elenaRudolf

Мнение от elenaRudolf » ср яну 13, 2016 11:20 pm

Аааа, не! Не. Аз не извъртам. След като си допуснал грешка при писането, то от това следва, че думата "извъртам" употребена по адрес на моя милост, е неточна. Впрочем, тя е неточна и ако не беше допуснал подобна грешка:
elenaRudolf написа:Ако се вземе под внимание фактът, че в последните 36 месеца няма месец с отрицателна Т никъде в равнинната част от страната (Драгоман и Гложене през 2013-та не се броят), то сме длъжни да признаем, че основание за неговия плач има.
Да, аз наистина говоря за 36 месеца и конкретно се спирам на 2013-та, но след като ти подемаш този рефрен (за 2013-та) цитирайки ме, то аз очаквам, че точно нея имаш предвид. Къде тук е моето "извъртане"?
Ок, добре, ти поясняваш, че си направил грешка. Нормално е. Приема се.
Но, да те попитам, кога през 2014-та Видин има месец с отрицателна средномесечна Т? Аз не виждам и кандидат за такъв, който да те е оставил с подобно впечатление, за да го кажеш на "прима виста".
(За аномалии не съм говорил, аз казах "месец с отрицателна Т"). От контекста се разбира, че имам предвид месец с отрицателна средномесечна Т.
Последна промяна от elenaRudolf на ср яну 13, 2016 11:23 pm, променено общо 1 път.

mnn

Мнение от mnn » ср яну 13, 2016 11:21 pm

Копирай си този линк http://www.stringmeteo.com/synop/temp_y ... %D0%98#sel
Ако искаш го постави в любими. Като се говори се гледа информацията, а не на сляпо. Единственият студен месец през 2014-та се вижда къде е. Факт. Ако говорим само за месеци с отрицателна аномалия, те са 3. Май 2014- тогава бях абитуриент и няма как да забравя колко дъжд валя и какъв излезе този месец.
Аз съм те разбрал погрешно, но отново не виждам сензации. Е, сега ще има такъв. Не са свършили още. Не се променя толкова бързо климатът. Щом още може да има студени месеци няколко години преди смяна на аномалиите. А от 2021-ва ще видим как ще вървят нещата.

Потребителски аватар
elenaRudolf

Мнение от elenaRudolf » ср яну 13, 2016 11:28 pm

Ясно. Оттам идва разминаването. Аз говорех, за месец, с такава усреднена месечна температурна стойност, че въпросната да бъде със знак "минус". Последното някога се случваше от време на време в страната и мисля, че си е нормално. Сега ще кажеш, че е трябвало да уточня. Ок, малко лошо съм го казал, защото включвам и летните месеци (за да ги докарам до 36), а при тях е ясно, че няма как да е отрицателна. Затова не си ме разбрал.

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » ср яну 13, 2016 11:30 pm

Месечната нормата не се ли отчита в затворен интервал: [-1, 1] За май 2014 Видин е с -1 градус аномалия.
Последна промяна от Victus на ср яну 13, 2016 11:31 pm, променено общо 1 път.

mnn

Мнение от mnn » ср яну 13, 2016 11:30 pm

Естествено, че не си представил нещата, както трябва, ЕленаРудолф. Направо се подведох, но без доказателства, няма да приемам разни сензации. Този януари след няколко години прекъсване, идват отрицателните средни месечни. Когато вече 20-30 години подред януари не може да направи отрицателна средна месечна на север, тогава може да си отбележи голямата промяна.
Да, Виктус, но се говори за отрицателни средни месечни стойности.
Последна промяна от mnn на ср яну 13, 2016 11:56 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
elenaRudolf

Мнение от elenaRudolf » ср яну 13, 2016 11:40 pm

Аз на това се надявам. Да запишем най-сетне месец с отрицателна средномесечна, ако ще и -0,1°C да е. Само Гложене (дек. 2013) и Драгоман (ян. 2013) са записали подобен подвиг след 2012-та декември. За аномалии, дори за норми-минус, въобще не смея да се надявам.
След 2021 г. ако сме живи и здрави, ще видим как ще е .

Заключена

Върни се в “Прогнози за времето”