ЕПИГНОЗИ (анализи, обсъждания, спорове постфактум) - КРАТКОСРОЧНИ (2019)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Killerbeast, angilari, Бял облак, ncuxap

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/ с. Логодаж, Благоевградско, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » чет авг 01, 2019 11:27 pm

Не повече от 37°C теоретичен прави това...

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

Мнение от gosho97 » чет авг 01, 2019 11:27 pm

Хубаво е и да се отбележи все пак, че Сандански стартира от цели 24.1°C минимум, а Мантар от 20.9°C. Честно казано не познавам този район и неговите особености, но може би и това има някакво значение. :hmm: :dontknow: Макар че квото и да става теоретичният няма как да бъде минат. :dontknow:
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » чет авг 01, 2019 11:30 pm

Хубаво е да се отбележи, че данните са през 3 часа, ако случайно не сте прочели и до 14:45 в Сандански са отчели до 36,2 градуса. Хем говорите за особености, хем се опитвате да набутвате Мантар. Пълен парадокс. Хайде изяснете си и после говорете.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » чет авг 01, 2019 11:31 pm

Да де, ама мнн е дал 40.99N координати, което е някъде в Гърция и там е по-топло във височина.
Сандански е на 41.56N и там е малко по-хладно, колкото е дал колегата Иво.
Иначе Т във височина едва ли е решаваща за такъв микро район, ама с такава убеденост да се твърдят някви неща и то твърдо е малко досадно и необективно.

mnn

Мнение от mnn » чет авг 01, 2019 11:33 pm

Произволно. Въобще не съм поглеждал координатите. Боже, сега и за това ли се хванахте. Да съм написал на линка конкретно място ? Дадох своите разсъждения. Оттук-нататък, ако някой мисли, че не е така, чакам доказателства, което означава без пристрастност, емоции и тем подобни.

Потребителски аватар
lancelot

Мнение от lancelot » чет авг 01, 2019 11:34 pm

Пич, не цъкай прозиволно. Това е сериозна тема. 1 градус е почти разликата във височина.

mnn

Мнение от mnn » чет авг 01, 2019 11:38 pm

Откога за данни през 3 часа може да се обсъжда постигнат макс до десетите, като той е ясно, че не е в 15:00 часа и не е в 18:00 часа, като може да стане, но в зависимост от ситуацията, а именно в първия случай ранна буря, а във втория, нахлуване на топъл въздух късно /примерно, като може и други ситуации да има/.
Така- казах, че с оглед на данните, не виждам нищо ненормално да е станало 22°C горе между горепосочените часове. Сега би трябвало да е кристално ясно.

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » чет авг 01, 2019 11:40 pm

Няма как да знаем точно градусите до десети. Примерно по ICON си е точно +22 градуса на 850 хПа в Сандански в 17.00 часа. Съвсем нормален теоретичен максимум за Сандански! Евала за градусите още веднъж на този нашенски колос! :thumbup: :thumbup:

Изображение
Последна промяна от blue на чет авг 01, 2019 11:40 pm, променено общо 1 път.
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

Потребителски аватар
lancelot

Мнение от lancelot » чет авг 01, 2019 11:40 pm

Кои данни ? Покажи ? Какви са тези бабини деветини, можело да стане 22 ?
Айде по-сериозно малко. Хората обсъждат, че е съмнителен макса, ти отричаш и показваш някакви данни от Гърция на 50-100 км на юг ... Това не е сериозно.

mnn

Мнение от mnn » чет авг 01, 2019 11:44 pm

Прозиволно. Разбираш ли какво означава тази дума или да я обясня ? Бре, опасни сте. Няма за какво да се хванете и повтаряте едно и също.
Какво друго казах- релефът е сложен. Точно за най-ниските места трябват разсъждения.
Какво по-сериозно от това да се изясни, че между 15:00 часа и 18:00 часа може да има вариации. :dontknow:

Потребителски аватар
lancelot

Мнение от lancelot » чет авг 01, 2019 11:46 pm

Сложен е релефът и може да има вариации. Това е най-смисленото обяснение. А не - ами то може да е станало 22 горе и долу 38.
И да го плеснем това убедително, въпреки че има неизвестни и условности.
Казваш все едно си бил там и знаеш,а не е така. :flourish:

mnn

Мнение от mnn » чет авг 01, 2019 11:51 pm

Убеди ме защо не е така или може би на някои не им се иска да е така, което е равносилно на проява на пристрастност ? Няма какво да се лъжем. През годините пристрастността я има. Аз не съм обвързан с този край, което мога да го използвам, като довод. Казах своите разсъждения. Погледнах денонощието с начален минимум 24,1°C. Разгледах синопите и вариациите във вятъра, влажността. Ти направи ли го товаиИли просто, защото съм аз, групата на емоционалните /за мен на база писания през годините във форума някои сте такива и това е констатация/ пак реши да се активизира ?

topuzakov
Регистриран: съб яну 02, 2016 7:37 pm

Мнение от topuzakov » чет авг 01, 2019 11:53 pm

В една от близките станции дори са отчели 38,3.
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IPETRICH4

Не съм я виждал, но по графиката ми се струва, че може да ѝ се доверим... Намира се много, много близко до Мантар.

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/ с. Логодаж, Благоевградско, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » чет авг 01, 2019 11:54 pm

Съотношението на станциите в Рилци и НИМХ-Благоевград е подобно бтв на това Мантар-Сандански. Рилци е в котловината, докато НИМХ-Благоевград е на върха на хълм, спускащ се от Рила в посока СИ-ЮЗ. Само че, където е самата станция има едно подобно на платовидно заравняване, а по-сериозното изкачване към баира започва малко по-нататък, станцията не се влияе от него. Съответно температурите Рилци-НИМХ Благоевград в едно поне 90% от случаите следват логичното съотношение - или са изравнени (като кръгли стойности, тъй като не знаем с точност до десети тези при НИМХ), или в Рилци е малко по-топло от Благоевград. При това разликата в надморската е около 30-35 метра. При Сандански-Мантар тази разлика е 115-120 метра и в преобладаващите случаи в Сандански е по-топло, понякога с почти градус :dontknow: .

mnn

Мнение от mnn » чет авг 01, 2019 11:58 pm

Единственото, което можем да направим за близките дни е да наблюдаваме, защото станцията е и нова. За утре за горепосочената точна локация за 15:00 часа /ГФС/ дават 21,8°C на 850 хпа. Ще видим какво ще покаже синопът, защото не може на база през 3 часа да се казва категорично какъв е теоретичният. Хем претендирате за това, хем и вие го казвате, че не може повече от еди колко си градуси. Същото е.
Да припомням ли, че с Русе се случи подобно нещо и тогава някои не искаха да приемат, че има и местни особености. Тази тема също е отворена. Тогава също се пускаха карти, но друго е да се пуска през 5 минути, стига моделът да се е доказал с добра точност, защото иначе нищо няма да се изясни
И да поясня, че не съм коментирал убедително, а разсъждателно и с цел предположение за часови интервал / в тази тема/ . Ех, това нагаждане на думите, но всичко уточнявам и остава в архива после да няма /знаете какво/.
В крайна сметка, като сме подхванали нещата, да ги довършим докрай.
yavor_zhekov написа:..
А дали няма някакво завишение, защото и минимумът и максимумът изглеждат малко съмнителни за условията. :hmm: :dontknow:
Очаквам от съответния субект да каже нещо за това, което е написал и по-точно удебеленото. Като за начало разсъждения и ако може някой довод. Не може да ме обвините, че съм обвързан с нещо. В архива съм коментирал доста станции на НИМХ и накрая е имало защо. Точно за това нещо въобще не съм против. Обаче, ако е обратното, нещата стават коренно различни.

Заключена

Върни се в “Прогнози за времето”