ЕПИГНОЗИ (анализи, обсъждания, спорове постфактум) - ДЪЛГОСРОЧНИ (2019-...)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » пет яну 11, 2019 10:49 pm

FENIX написа:Фейса ми напомни за един сняг от 18 см. в Сандански от преди две години. Напоследък пада поне по един дебел сняг от над 15 + см тук което е добре. И миналата и по-миналата година. В момента целият град е скован от лед. Улиците са непроходими.
Евала! Каръкът от 2013-2016 е счупен. Декември ви е студен. Януари върви най-студен(-3,8 аномалия) от непланинските станции. Февруари пролет да стане, на ЮЗ зима имаше.

Ivan Yanev
Регистриран: чет дек 26, 2013 11:31 pm

Мнение от Ivan Yanev » пет яну 11, 2019 11:57 pm

Петрич пък 3та зима подред прави 30+см - януяри 2017г. 38см ,февруари 2018г. 46см (най-високата откакто измервам) и последната обстановка с 33см.
''Професионализма идва от добрия опит ,а добрия опит идва от грешките''

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » вт яну 15, 2019 12:53 pm

Днес приключва първата част от зимата, от утре иде
пролетта :laughm: това последното в кръга на шегата.
1 дек - 15 януари -1.1 аномалия, много студено в планините и Сандански
и части от югозападна и южна БГ.

От следващата част на зимата до 1ви март очаквам да е топла, с над 1
градус нагоре. Уповавам се на усет и на липса на сибирец и подкрепа от СИ. Все пак добра работа свършиха тази зима северозападните/северни нахлувания, но слънцето става по-силно и низините ще изнемогват още повече. Няма да стига този студ. Освен за планините, където очаквам динамиката да донесе още сняг.
Очаквам зимата да е в норма +, което е добро постижение, жалко за низините. Ще видим какво ще стане, но аз така смятам.

Потребителски аватар
yavor_zhekov
Регистриран: чет юли 31, 2014 4:02 pm

Мнение от yavor_zhekov » вт яну 15, 2019 1:01 pm

Да не стане февруари като 2014 и 2016, че тогава зимата си отива наднормена :grin1:
"Страхът е просто състояние на ума, а състоянията на ума подлежат на контрол и насочване" - Наполеон Хил, Мисли и забогатявай..

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » вт яну 15, 2019 4:28 pm

Февруари 2016 скоро няма да се повтори. Такава циркулация е едно на хиляда. Два пъти беше подобрен абсолютният максимум за страната за месеца. На 15-ти по първия фьон в Плевен отбелязаха +26,5°C. На 23-ти по втория +26,6°C във Велико Търново. На 29-ти(третия летен удар) по западния дял на Витоша снежната покривка започваше от 1700м нагоре. :laughm: После през март е 4 десети по-хладно в София, въпреки че пак е топъл месец. В личната ми класация този февруари превъзхожда историческия януари 2007. Такова ранно и категорично усещане за пролет в Софийското поле и околните планини сигурно не е имало векове назад.
Февруари 2014-та по-може да се повтори.

Потребителски аватар
yavor_zhekov

Мнение от yavor_zhekov » вт яну 15, 2019 5:15 pm

Сега погледнах, от 2012-та насам няма февруари с под 1 градус положителна аномалия. Това са 6 години, и ако тази година е наднормен ще станат 7 :hmm: :laughm: :grin1: За сметка на това Януари месец показва зъби в последните години.
"Страхът е просто състояние на ума, а състоянията на ума подлежат на контрол и насочване" - Наполеон Хил, Мисли и забогатявай..

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » вт яну 15, 2019 6:01 pm

Чисто статистически значи не би следвало да имаме топъл Февруари тази година значи. Ще видим, но с тази циркулация, доста по-различна от други години, всичко е възможно.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
yavor_zhekov

Мнение от yavor_zhekov » вт яну 15, 2019 6:10 pm

Чисто статистически февруари е най-засегнатият от глобалното затопляне зимен месец в последно време и с оглед на предстоящата циркулация е по-вероятно да е топъл. По-скоро въпросът е с колко по-топъл ще е. :wink: Не изключвам изненади естествено, но 3 месеца в норма малко трудно постижение за съвременния климат ми се вижда. :grin1:

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » вт яну 15, 2019 6:19 pm

Започнаха да загатват моделите , че в края на януари , отново нахлуването над Европа ще е на неправилното за нас място , дано да бъркат.Ако излезе така ще е най-извратената , каръшка и в същото време нормална/хладна зима :laughm: Ще се следи, до края на седмицата ще се поизяснят нещата какво ще правим до края на месеца.

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » вт яну 15, 2019 6:23 pm

Тя вече си е каръшка за големи части от България и нищо не може вече да я изчисти и изправи. Запознах се с един германски румънец, който живее в Плоещи. Възможно най-тъпото и безснежно място на Румъния заради валежна сянка от Карпатите. Пита ме "при коя обстановка тук може да натрупа хубав сняг". Викам му не знам няма така, при всички посоки сте капо. И хоп след 2 дни минава възможно най-издевателски циклон с център през СИ България и онези получават в Питещи цели 15 см, каквито не са виждали с години, обаче Шумен естествено нищо. :evil: Добре, че отдавна вече не съм там. Макар, че на платото си има сняг 2 см през цялото време, вчера видях снимка. Пак е по-добре там, отколкото докато аз бях там около нова година... :dontknow:
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница), с.Климентово, общ.Аксаково /288м.н.в/, Обзор /22м.н.в/

Мнение от gosho97 » вт яну 15, 2019 6:31 pm

Зимата е безобразно тъпа и скучна за ИБ най-веч, но не само, може би само ЮЗБ има интересни моменти, ама от мрънкане няма смисъл. Просто няма как да няма и такива зими, сега се случва такава и трябва да се приеме, това е, случва се сега, случвало се е преди и пак ще се случи, няма как. Аз вече съм насочил поглед към пролетта и лятото и се надявам да има бури на изток, пък и не само, пък и вече зимното и снежното настроение ми отмина. :grin1:
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » вт яну 15, 2019 6:36 pm

Макар че 2012 студеното начало на януари отново беше каръшко за изтока, където мина без сняг и когато мислехме, че зимата е тотално провалена за там видяхме какъв обрат настана... :wink:
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » вт яну 15, 2019 6:47 pm

Именно много пъти е тръгвала така (е не баш така :grin1: ) и после в крайна сметка се наместват нещата както трябва и удря брутално.Имам чувството че ще стане и тази година , макар че най-вероятно няма да хвана шоуто , понеже в края на месеца изчезвам от БГ и отивам в Африка на 40ките :grin1:

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » ср яну 16, 2019 5:28 pm

https://www.stringmeteo.com/synop/sunsh ... &year=2019
Още 1-2 слънчеви дни след днешния и нормите за слънчево греене са готови за януари, а на места и надминати. Личи си липсата на трайни инверсии, с изключение на някои места на юг, които имат повече мрачни дни от местата на север.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » нед яну 20, 2019 10:04 pm

angilari написа:Новото ГФС направо разказа играта на нетърпеливите да видят пролет :grin1: Затоплянето е сведено до два-три дни и от 19-ти се почваме пак. :buble: Блокаж на С и СИ над нас и поредица блокирани циклони от ЮЗ :buble:
В момента тече ужасен блокаж, а нетърпеливите да видят пролет ринат преспи.
не ги знам тия мераклии за пролет през януари, ама така мказва човекът.
Ето - веч ее 20и и сме свидетели на поредица блокирани циклони.
Някои хора не се научиха: На някои е дадено.
На други - не. :buble:

Но и не е това важното.
ПАК напомням.
Ще повтарям, доколкото е нужно.
Форумът или поне темата, е за ПРОГНОЗИ, не за това кой е по-як.
Не е прогноза идиотски моментен рън,

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”