ДЪЛГОСРОЧНИ (месечни, сезонни) ПРОГНОЗИ - ПРОЛЕТ/ЛЯТО/ЕСЕН 2019

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Killerbeast, angilari, Бял облак, ncuxap

naftalinov
Регистриран: нед окт 21, 2012 7:11 pm

Мнение от naftalinov » нед окт 13, 2019 7:33 pm

bezsmurten написа:
нед окт 13, 2019 1:21 pm
Съвременната метеорология, не само нашата, но и световната, е още много далеч от точните прогнози, особено ако те са средно или дългосрочни. Друг интересен момент е т.н. "норма", която е определена с най-много 200г. наблюдение, което е крайно недостатъчно за да се създават точни прогностични модели или да се говори за глобално или не затопляне. Забелязал съм, че много тук се изживяват като големи синоптици и познавачи, а реално и идея си нямат как реално ще се развият атмосферните процеси и то по простата причина, че няма човек на тая планета, който да е в състояние да каже как точно ще се случат нещата. Това реално превръща този форум в говорилня и изливане на чувсвено-емоционални усещания, отколкото в нещо стойностно и полезно. Към това прибавяме и чисто субективните виждания на админа и неговата лична оценка за това кой става и кой не става и се получава крайната картина на - много шум, за нищо :)
Точно в този контекст се замислих още, докато пишех поста си следобед, ама се отказах да добава изречението: "Дори в този форум може да се закрият темите 'Дългосрочни' и 'Опашки'". Сигурен съм, че, на пръв поглед, ви звучи еретично, но, от друга страна, се получава точно една говорилня в точно тези теми (както казваш ти много правилно) поради простата причина, че няма световна метеоцентрала, която да играе ролята на "първопроходник" в точните, дългосрочни прогнози. Още при тях всичкото е хвърляне на боб... тук, във форума, как очаквате да е по-различно от "говорилня" и "място за словоизлияния" точно в тези теми :?: Да не говорим, че и някои други, по-така "фактически" теми също са богато "заплевени" с бълвоч на тема "лично пристрастие". :roll: :grin1: :laughm:
snow wall написа:Е нали миналата седмица валя, по миналата също, по, по миналата пак валя, каква е циркулацията? Редуват се долини и гребени, това е най-нормалната циркулация за умереният климат. Няма никога да има точни сезонни прогнози, самият инструментариум го предполага, Теория на хаоса, така е устроена реалността.
Къде валя, че аз нещо не разбрах :?: Ако говорим за извън Варна може и да е валяло някъде малко по-така продължително и значително, но тук валя със стопанско значение точно два пъти (справка с архива - 20 септември и 5 октомври). Освен тях е имало още няколко дни след 20 септември, в които виждам символични количества. Ако ти на това му викаш "валежни периоди", то аз бих го нарекъл "отделни валежни дни". :)

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пон окт 14, 2019 11:28 am

Излезе прясната октомврийска прогноза на шестте гранда за същинския зимен сезон (ДЯФ).
Най-радват най-солидните, ЕС и УКМЕТ, с прогнози за между 1 и 2 градуса над норма (81-10)

Изображение
Да си пожелаем топла есен до Ивановден и ранна пролет след това 8-)

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пон окт 14, 2019 12:07 pm

Плюс пробабилистиката на ЕС за двата крайни терцила :buble: :buble: :buble: :buble: :buble: :buble: :buble: :buble: :buble:

Изображение

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » пон окт 14, 2019 3:24 pm

Скандинавия и Руският север от години са шампиони по наднорменост, а според плана и тази зима. Докато това е така и доколкото в България студа идва оттам, то няма как скоро да получим поднормена зима. Каквито и "страшни" и "дълги" студове студове да ни налазят, то те ще са бледи копия на това което ни се е сервирало преди години. Студен местен или месечен рекорд не сме чупили през новия век и все повече се отдалечаваме от тях като цифрови стойности. Все едно са били в някаква друга.... "ледена епоха". А колкото до няколкото "криофила" тук - менте са! Не им се връзвайте, не им се сърдете, не си хабете енергията да спорите - те самите не си вярват, но се кяфят да разлайват кучетата и пуйките, ... а Вие не сте такива!? "Убийте" ги с игнориране! :grin1: :thumbup:
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон окт 14, 2019 3:31 pm

Освен, че не е чак, съвсем по темата :) , мнението ти съдържа и неверни твърдения - засега само отбелязвам. :!:

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пон окт 14, 2019 4:35 pm

Снежните аномалии в прогнозите на ЕС за декември и януари ми направиха деня! :toilet:
За пишманскиорите - тичайте в Алпите, там ще е много над норма! :buble:

Изображение

Изображение

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/ с. Логодаж, Благоевградско, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » пон окт 14, 2019 4:41 pm

Не бях виждал по-безсмислена карта досега. Да прогнозираш снежна аномалия, в която се комбинират както валежи, така и температура със съответните за всеки един от двата параметъра грешки и процентни вероятности. Дори взети поотделно са достатъчно несигурни.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пон окт 14, 2019 4:46 pm

Пиши на ЕС. Предложи им помощта си. Сигурен съм, че с радост биха приели подобен стратег. :thumbup:

stratega

Мнение от stratega » пон окт 14, 2019 4:49 pm

Копаеш дъно с тея "прогнози".

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пон окт 14, 2019 4:55 pm

Стратега, аз цитирам прогнози на световните метеоцентрали. Недоволството - към тях.
Мястото им е тук, в тази тема и не разбирам подквичаванията ти, които освен друго, са и офтопик.
ОК, разбрахме. Стратегът не е съгласен с ЕС и Бен Нол :)
Толкова по-зле за ЕС, разбира се.... :laughm:

bezsmurten
Регистриран: нед сеп 29, 2019 8:21 am

Мнение от bezsmurten » пон окт 14, 2019 5:32 pm

Мнението е редактирано от админа!
bismarck написа:
пон окт 14, 2019 4:55 pm
Стратега, аз цитирам прогнози на световните метеоцентрали. Недоволството - към тях.
Мястото им е тук, в тази тема и не разбирам подквичаванията ти, които освен друго, са и офтопик.
ОК, разбрахме. Стратегът не е съгласен с ЕС и Бен Нол :)
Толкова по-зле за ЕС, разбира се.... :laughm:
Остава да видим сбъдваемостта на тази прогноза :D

Сезонните прогнози имат много нисък процент на сбъдваемост и са по-скоро предложение и мнение, отколкото прогноза!!!

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » пон окт 14, 2019 5:39 pm

Бисмарк, да се надяваме, че сега Ноември, а после Март ще компенсират липсата на достатъчно студ и снеговалежи през Декември и Януари!?
То иначе ще излезе, че Европа и тази година я тресе Глобално Затопляне, което всички знаем, че е измислица! :hmm:
За онзи изчезнал ледник в Алпите четох, че бил изчезнал, защото туристите ходили на разходки с кученцата и те го припикавали, та чак го стопили. Ако това се окаже дезинформация, пак ще обвинят измисленото глобално затопляне! Ще излезе, че все едно наистина съществува!? :grin1:
Последна промяна от 4uk на пон окт 14, 2019 9:17 pm, променено общо 1 път.
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

stratega

Мнение от stratega » пон окт 14, 2019 5:47 pm

То първо не се разбира каква е тая snowfall anomaly, с която работят. С какво я сравняват тая аномалия? Трябва да има някаква норма, на база на която да получат аномалия за нещо.

Количество акумулиран валеж под формата на сняг, без значение от СП? Няма норма за такова животно.

Брой дни със СП? Едва ли. Тя за Русия и планините е 30 дни вероятно. Няма как да получиш положителнa аномалия на такова нещо, освен ако месецът не е от 50 дни :) .

Остава средна дебелина на СП. При положение, че що-годе точното прогнозиране на дебелина на СП е в способностите на свръхкратсрочните прогнози, обстановка за обстановка. А това нещо да го прогнозират в дългосрочна, акумулирано за целия месец, още от сега. Успех :lol: .

Вероятно ползват някаква тяхна виртуална норма за нещо си, като не става ясно какво точно е това нещо.

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » пон окт 14, 2019 8:48 pm

Супер, имам резервация за Коледа 10 дни в Давос без да знаех това. Тъкмо там ще има наднормени снеговалежи. Западните океански нахлувания на хладен въздух за дащни за Алпите. Няма да се връщам в БГ. Винаги уцелвам интуитивно снежните места.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » пон окт 14, 2019 8:55 pm

И аз съм сългасен, че тая прогноза е не по-вярно от примерно.. астометеорологична прогноза. Или пък хвърляне на боб.
Дорi многоуважаваният Акууедър с дъждовната си есен-... прогназата му се првръна в аку. Поне за нашия район. Просто не сме достиганали еволюционно до това да познаваме времето за повече от 1-2 седмици напред или да се хване някоя тенденция за малко по-нататък.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Заключена

Върни се в “Прогнози за времето”