ОПАШКИ (07-12.2019)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » пон ное 04, 2019 11:11 pm

Нали се сещате че с изстиването на атмосферата тия циклони, които сега ни подгряват, минавайки през Централна Европа, ще почнат да минават през нас . Дори и Югоизточна България и Тракия да горят няма да е страшен проблем, в планините сняг ще падне, в София и СБ също.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
geoge
Регистриран: съб фев 24, 2018 10:00 am

Мнение от geoge » вт ное 05, 2019 1:28 am

Windy написа:
пон ное 04, 2019 4:32 pm
Ще има комепнсация, помнете ми думата.
Ше умра от смех :joyhat: А кога ще е следващото земетресение в България? Аз очаквам зимата да е като предната - 2-3 по-сериозни захлаждания, последното от които - през март и те тва е. И пак почти без валежи, като изключим планините и особено Източните Родопи и Лудогорието с Добруджа :))
Синджира си иде, козъта ги нема

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » вт ное 05, 2019 9:40 am

Подобни "прогнозуи" на Виндъ са гениални с това, че няма как да не се сбъднат.
Просто ще обяви първия сериозен порой за "компенсация".
Може и не точно у нас.
Е - утре и чт каква хубава "компенсация" ще има над Ю Сърбия и Косово (наоколо) - 150 килца и отгоре на места.
А, юни месец по мусона имаше компенсация и в Бангког :buble:

Тъй че няма страшно и той ще "познае" :thumbup:

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » вт ное 05, 2019 12:20 pm

Нищо ново в опашките... "Студените периоди", които има вариант да дойдат са 3-5 градуса над нормата, а нищо чудно и да не се случат. Варианти за спадане поне до норма, не се виждат при двата основни модела, поне 10 дни напред.

Едно е (уж)сигурно. Чисто статистически този период с толкова наднормено време трябва да свърши. Отново чисто статистически поредицата от месеци с по 3-4 градуса над норма, трябва да престане. Само, че нещо ГЗ > Статистиката. Все пак не вярвам, че толкова рязко са се осрали нещата, че да откараме още 2-3 месеца с аномалии +2, +3...+4

Windy

Мнение от Windy » вт ное 05, 2019 12:52 pm

Не са се естествено. Ще има компенсация определено - поне два поредни месеца с наднормени валежи и поднормени температури ни очакват.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт ное 05, 2019 12:53 pm

:palm:

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » вт ное 05, 2019 1:02 pm

Пак да почетвъртя (май, може и попетване да е) :grin1:

Конкретно в нашия регион от няколко години се наблюдава устойчивост на патърните в един квазидългосрочен план.
По 3-4, 6 и дори 9 месеца.
Тази на моменти вбесяваща устойчивост доведе до "нормални" модерни лета, поне последните 2(реално и назад, но те са най-видими) без очакваните рано или късно нови рекорди: Устойчива повторяемост на потоци най-общо от СЗ квадрант, с минимални включвания като процент от времето от запад и ЗЮЗ (но не от ЮЗ и чист юг ,освен за по ден-два!), а после - от СИ. В сегашната епоха СИ включване след началото на юли та до последната декада на септември не може да докара и норма плюс, камо ли норма.
Продължителен СЗ или СИ патърн имахме и в студените полугодия на последните години, друг е въпросът, че първият (СЗ) е направо ялов, освен за планините, като студ, а вторият...успя някак да се въплъти в нещо реално за малко преди почти 3 год. - януари 17.
Виновни са и Аспарух, и ГЗ и пак ГЗ, опосредтсвено през много топлата Арктика.

Сега се включи южният патърн. В реда на мислите от горенаписаното, той също може да откара неопределено (3, 6 месеца....) време.
Може и да не откара, иншаллах. Но кратките презареждания по0 2-3-4 дни от август насам не предвещават кой знае каква скорошна генерална промяна. Нота бене: не казвам, че НЯМА, а само щрихирам вероятности. както и не казвам, че при някоя пауза все пак няма да зазими с уговорки за регионалност или надморска височина за 1-2дни или седмица.

Windy

Мнение от Windy » вт ное 05, 2019 3:00 pm

Август, Септември, Октовмри, Ноември - ето ги 4 месеца. И Декември ще се смени патърнът (за да използвам твоите думи).
Все пак ще запишем най-топлата година за страната по всяка вероятност. Освен ако патърнът не се смени още края на Ноември и месецът не излезе нормален, а Декември много по-студен от нормалното (малко вероятно).

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » вт ное 05, 2019 4:06 pm

Windy написа:
вт ное 05, 2019 3:00 pm
Август, Септември, Октовмри, Ноември - ето ги 4 месеца. И Декември ще се смени патърнът (за да използвам твоите думи).
Все пак ще запишем най-топлата година за страната по всяка вероятност. Освен ако патърнът не се смени още края на Ноември и месецът не излезе нормален, а Декември много по-студен от нормалното (малко вероятно).
Нали това спомена Иво, патърна от няколко дни е друг, (топъл за нас) и имаме отново жега. Да статистически е невероятно да изкараме още 3 месеца с + 3 средна аномалия, но сам виждаш какво реално става.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » вт ное 05, 2019 4:19 pm

Тоя ноември може и го победи сегашният, като гледам... Но пък тогава са последвали много месеци в норма, повечето норма минус - декември, януари, февруари, март, април, май, юни, юли, чак август е топъл. Да видим сега как ще стане. Токава може да се каже, че е имало компенсация, защото в норма, аз го разбирам, като студен месец. :)
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » вт ное 05, 2019 4:37 pm

quittr написа:
вт ное 05, 2019 4:19 pm
Тоя ноември може и го победи сегашният, като гледам... Но пък тогава са последвали много месеци в норма, повечето норма минус - декември, януари, февруари, март, април, май, юни, юли, чак август е топъл. Да видим сега как ще стане. Токава може да се каже, че е имало компенсация, защото в норма, аз го разбирам, като студен месец. :)
Кога е имало такава поредица от норма минус???

Windy

Мнение от Windy » вт ное 05, 2019 4:56 pm

И на мен ми е интересно какво ще стане, защото статистически вероятността да продължат да се редят месеци със силна положителна аномалия е много ниска. Случи ли се това ще е признак за явна промяна на климата. Аз обаче наистина не мисля че ГЗ е напреднало до такава степен и очаквам стабилен (или силно поднормен и по-кратък или по-продължителен норма-минус) поднормен и валежен период в рамките на тази зима. Това не значи че зимата като цяло няма да излезе топла, ако (например) Февруари пак не "изненада" с +4 аномалия. Но чисто статистически погледнато е най-вероятно да имаме значителен период на поднормено и по-влажно време.

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » вт ное 05, 2019 6:40 pm

И е така ...и не е така :) Като цяло идеята за компенсацията винаги ми се е струвала смислена, всичко се стреми, от статистически малко вероятното, към статистически по-вероятното. Това е един вид следствие от втори закон на термодинамиката.
Обаче, параметризацията на системата на климата само чрез температурата на 2м височина, дава абсолютно неточна представа за състоянието и. Т.е. според мен, компесация може да има при един или друг модел циркулация, но не и при температури на 2м. И изобщо прогноза само на температура отделно от други параметри налягане ветрове влажност валежи не може да се прави :dontknow:
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » вт ное 05, 2019 6:46 pm

bismarck написа:
вт ное 05, 2019 4:37 pm
quittr написа:
вт ное 05, 2019 4:19 pm
Кога е имало такава поредица от норма минус???
Казах, че са в норма, тоест от -0,9 до +0,9, като значителна част от тия месеци са норма - минус. Или поне това имах предвид, защото съм се изразил двусмислено и забележката ти е уместна. Е, допуснал съм грешка - юли месец е свършила тази серия, а не август. Става въпрос за периода 12/2010-07/2011. Сега обаче 9 години по-късно тая серия ми изглежда трудно постижима.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

naftalinov
Регистриран: нед окт 21, 2012 7:11 pm

Мнение от naftalinov » вт ное 05, 2019 11:16 pm

Понеже гледам тук, във форума, се размята като кьорфишек думата "компенсация" в последно време - искам да вметна само един линк:
Изображение
Тук НЕ става въпрос нито за криофилство, нито за топломанство - става въпрос за дългосрочна прогноза за степента на "екстремизация" на глобалното време през това и следващото десетилетие - и в двете посоки. С едно изречение - колкото по-голяма делта (разлика, вертикално разстояние на графиката) има между двете криви, толкова по-екстремно се очаква да бъде времето, с толкова по-изумяващи, библейски проявления. Та, според тази прогноза, ако приемем 2017-та година за база, то 2018-та е 2 пъти по-екстремна от нея, 2019-та - повече от 4 пъти по-екстремна, 2020-та и 2021-ва - 7 пъти по-екстремна. Всички виждаме какво става в световен метео-мащаб през последните 5 години. До ден-днешен въпросната прогноза се сбъдва на 100% а, така като гледам, сбъдваемостта на предстоящите години също клони към 100%. :roll: Всеки да си прави изводите сам за себе си. "Компенсации", самоуспокоения, "ма то ще се смени циркулацията ей сега" и т.н... всичкото е бла-бла-бла. Мисля, че няма какво повече да изкоментирам. :flourish: Освен да ви призова: "Свиквайте, гответе се за предстоящото близко бъдеще и не чакайте непременно компенсации!". :deal: Да няма изненадани, недоволни и непредупредени после. :laughm:

Заключена

Върни се в “Прогнози за времето”