ОПАШКИ (07-12.2019)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет ное 15, 2019 7:46 pm

gugun4u написа:
пет ное 15, 2019 2:22 pm
Някой навярно е окрал трудна на Иво. Той пусна тази статия по - рано днес в ДИР - а, а се съмнявам да работи за сайт Струма ... ако изобщо го е чувал :D :grin1:
"Струма" е един от свинските сайтове (или поне преди беше, предполагам и сега е) - само отбелязвам :) ...

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » пет ное 15, 2019 10:50 pm

FENIX написа:
пет ное 15, 2019 2:14 pm
Синоптик: След 20 дни температурата в София доближава нулата, може да завали и сняг!
https://www.24chasa.bg/spravochnik/article/7872219
Бих дал и малко по-смела прогноза - за след около 15-тина дни за вероятност в някои високи полета (500-600 метра) да превали сняг при наличие на валежи. Не казвам задължително София, може да е към Лудогорието/Предбалкана например :) .

Frape
Регистриран: нед юли 03, 2011 8:29 pm

Мнение от Frape » пет ное 15, 2019 10:55 pm

Повечето резиденти на ГФС-то падат рязко надолу към края на месеца ,а и щръкват валежите според вечерните обновления :wink:
Пече се нещо за началото на Декември.

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » пет ное 15, 2019 11:08 pm

Стратег,
Я си прочети "смелата" прогноза и ще си падеш от смех!
Ми, ти нищо конкретно не прогнозираш! :roll:

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » пет ное 15, 2019 11:09 pm

Аз пък виждам друго. ГФС дълго време даваше около и под 0та в ансамбъла си след 25ти като средна стойност.
В момента линията отново се е изправила и отново държи на около 5гр. Говорим за Т на 850хпа.
Така че нищо не се пече... :lol:
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » пет ное 15, 2019 11:32 pm

Днес като видях , Бисмарк колко е активен от главната страница на сайта ми стана лошо.Значи прогнозите са много кофти :laughm: Иначе нашия Байчо се покрива веднага. Ако се задържат така още 4-5 дена , отписваме шансовете до средата на декември , не че е края на зимата , ще ходим на плаж на Коледа , но е крайно време да се сменя циркулация и скоро ще стане кофти , ако не го направи....
Последна промяна от SKYLINE на пет ное 15, 2019 11:56 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm
Местоположение: Паметника Левски 565м. / Сарафово - Бургас за лятото

Мнение от lancelot » пет ное 15, 2019 11:36 pm

Ще се смени и ще удари някъде, но май няма да е при нас. Поне не и в началото. Бисмарк писа за това.
Аз също си мисля, че трудно преди 5-10 декември ще има нещо прилично зимно.
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » съб ное 16, 2019 12:05 am

lancelot написа:
пет ное 15, 2019 11:36 pm

Аз също си мисля, че трудно преди 5-10 декември ще има нещо прилично зимно.
А пък аз дръзвам да мисля, че е по-скоро нормално да няма нещо прилично зимно, отколкото някаква драма едва ли не. И нарочно съм го подчертал, защото вярвам, че визираш(те) не някоя мимолетна изцепка, която лесно става и втората половна на март, а наистина по-осезаемо, дълбоко и дълготрайно зазимяване.
Ще ползвам обратната логика: На 1.06 почва климатичното лято. Е, според теб би ли било правилно до към 10 юни да се чакат вече някакви трайни жеги и масови 35-аци?
Разбира се, че и едното и другото са се случвали и ще се случват при подходящи циркулации, не е като да са дърти изключения, но пък и не са непремнно ежегодна традиция, т.е за мен не е много зряло да се вайкаме при липсите им преди съответните дати.

stratega
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » съб ное 16, 2019 12:31 am

Хубав е вариантът на ГЕМ от тази вечер. След споменатото по-назад в темата студено арктично ядро, което се спуска към Средна Азия и Казахстан в средата на седмицата, в тези райони се изгражда траен и обширен антициклон, който постепенно започва бавно да расте отново на запад. Това е най-вероятното развитие на нещата, тъй като е подкрепено от доста от моделите - ЕЦ, ГЕМ, УКМО. При някои от вариантите, като този на ГЕМ гребенът се разпростира доста на С/СЗ. Така има шанс към края на месеца да ни захлупи антициклон със студен/хладен приземен въздух от И/СИ, а от юг/югозапад да се блокира циклон. Така че защо да не видим и някоя гранична обстановка още към края на ноември :) . Има доста време до тогава и нещата са на етап "непрогнозируеми", но пък това прави тази вариация не по-малко вероятна от който и да е топъл сценарий например и си заслужава да се разгледа.

Изображение

Потребителски аватар
gogomana
Регистриран: чет фев 26, 2015 1:07 pm

Мнение от gogomana » съб ное 16, 2019 10:25 pm

Безснежен и сериозно сух се очертава Ноември месец за София. Зимата още е много далеч, не се вижда дори в опашки намек за истински първи зимен удар.
Моята камера в Овча Купел със страхотна панорама към Витоша http://www.weather-webcam.eu/sofia-ovch ... ine-kamera

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » съб ное 16, 2019 11:14 pm

Вече сме след средата на месеца и тези аномалии от по 8 градуса в разни станции не са най-нормалното нещо. Засега няма намек за някаква сериозна рестрикция на натрупаните отклонения в обозримо бъдеще, както беше логично да си мислим (и си мислехме преди време). Нищо подобно. Скоро ще влезе и декември, а там нормите са още по-безсмислени (неадекватни) по отношение на модерността (реалността). Не знам някой замисля ли се за това. :dontknow: В едно Хелзинки не се предвижда отрицателна температура в скоро време по ЕС. Хубаво е докато чакаме компенсации да си дадем сметка за тези неща. (Месечната на НИМХ - БАН отиде в историята- всъщност това си го очаквахме още веднага след излизането ѝ).
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб ное 16, 2019 11:19 pm

Само че точно в Хелзинки за момента аномалията за месеца е едва +1,4℃ (което вероятно е практически равно на нормата за първата половина на месеца, че даже и малко отдолу), а в Норвегия и Швеция има много места с аномалия -3-4℃ за момента - просто уточнявам ;) ...

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » съб ное 16, 2019 11:24 pm

elenaRudolf написа:
съб ное 16, 2019 11:14 pm
Вече сме след средата на месеца и тези аномалии от по 8 градуса в разни станции не са най-нормалното нещо. Засега няма намек за някаква сериозна рестрикция на натрупаните отклонения в обозримо бъдеще, както беше логично да си мислим (и си мислехме преди време). Нищо подобно. Скоро ще влезе и декември, а там нормите са още по-безсмислени (неадекватни) по отношение на модерността (реалността). Не знам някой замисля ли се за това. :dontknow:
Последното ти изречение обяснява нещата, а именно, че продължаваме и ще продължаваме още известно време да се ръководим по иначе нафталинената, но все още официална норма 61-90г, която - вижда се ясно - за съвременните условия, е повече от неадекватна и раздува сметките неимоверно.

Когато влезе след две години новата и преизчислена норма, подобни драми няма да има. :cool:

stratega

Мнение от stratega » съб ное 16, 2019 11:26 pm

Не знам защо се пишат тея глупости, след като от следващата сряда следва постепенно и трайно слизане към около нормени дни, вероятно към края на месеца и няколко леко под нормата.

naftalinov
Регистриран: нед окт 21, 2012 7:11 pm

Мнение от naftalinov » нед ное 17, 2019 12:12 am

Leberkez написа:
съб ное 16, 2019 11:24 pm
elenaRudolf написа:
съб ное 16, 2019 11:14 pm
Вече сме след средата на месеца и тези аномалии от по 8 градуса в разни станции не са най-нормалното нещо. Засега няма намек за някаква сериозна рестрикция на натрупаните отклонения в обозримо бъдеще, както беше логично да си мислим (и си мислехме преди време). Нищо подобно. Скоро ще влезе и декември, а там нормите са още по-безсмислени (неадекватни) по отношение на модерността (реалността). Не знам някой замисля ли се за това. :dontknow:
Последното ти изречение обяснява нещата, а именно, че продължаваме и ще продължаваме още известно време да се ръководим по иначе нафталинената, но все още официална норма 61-90г, която - вижда се ясно - за съвременните условия, е повече от неадекватна и раздува сметките неимоверно.

Когато влезе след две години новата и преизчислена норма, подобни драми няма да има. :cool:
То пък щото 4-5-6С отклонение по норма 91-20 е много по-нормално от сегашното положение с 8-те по норма 61-90 и променя нещо...?! :roll: :dontknow: :grin1: Това ми прилича малко като с деноминацията на валутата ни през 1999-та. Причината за нея е хипер-инфлацията от 1995-1997 (по нейно време съм бил в несъзнателните си години). Та, понеже, например, банкнота от 10 000 лв. вече не е описвала по никакъв смислен начин това каква сума, всъщност, държиш в ръката си, а и за удобство, премахнали трите нули отзад, и парите отново изглеждали адекватни - 10 лв. Основната разлика с метеорологията е, че тук "заплатите" си седят едни и същи - морета, океани, суша, наклон на земната ос, а пък "цените" (климат, по-конкретно компонентът "Т") летят в небето и, уви, "покупателната способност" става вече почти никаква. :hmm1: :thumbdn: :evil: Искам да кажа, че новата норма няма да направи нищо друго, освен да "замаже положението". Е, нарича се "норма", за да отразява тенденцията (хубава или лоша) и не е нелогично да се актуализира, но аномалията си е аномалия, прецедентът през последните 6 седмици си е прецедент и никакви норми няма да премахнат горчивия вкус, който той остави. Впрочем, ГФС не дава и намек за край на това нещо, така че аналгинът продължава да ми седи заседнал на гърлото. :? :evil: :thumbdn:

Заключена

Върни се в “Прогнози за времето”