ДЪЛГОСРОЧНИ (месечни, сезонни) ПРОГНОЗИ - ЗИМА-ПРОЛЕТ-ЛЯТО 2019/20

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

ДЪЛГОСРОЧНИ (месечни, сезонни) ПРОГНОЗИ - ЗИМА-ПРОЛЕТ-ЛЯТО 2019/20

Мнение от ASENOV » нед дек 01, 2019 2:38 pm

Тази година декември ще започне с чести мъгли, слънце следобед и дневни температури между 4 и 8 градуса.

Декември ще бъде с температури с 2,3 градуса по-ниски от средните за месеца. Сумата на валежите за голяма част от страната ще бъдат под установените климатични норми - т. е. месецът ще бъде по-сух от нормалното.

Такава е прогнозата Петър Янков, дежурен синоптик на TВ-MET, цитиран от "Труд".

Тази година декември ще започне с чести мъгли, слънце следобед и дневни температури между 4 и 8 градуса.

Периодите със съществени валежи от сняг ще бъдат от 11 до 13 и от 17 до 20 декември. Ще паднат значителни валежни количества до 30 – 50 литра на квадратен метър, а на места главно в Родопите до 40 – 50, не са изключени и по-големи количества.

От 14 до 16 декември ще бъде сухо, студено и мразовито с дневни температури сутринта от минус 15 до минус 10 и максимални отрицателни до минус 2 в традиционно най-топлите ни места – южните райони.

Коледните празници се очаква да преминат без валежи, със стара снежна покривка от валежите до 20 декември и максимални температури от 2 до 6 градуса. Динамизиране със затопляне на времето ще настъпи през последните дни на месеца, когато ще се затопли.

Най-ниските температури през декември са били между минус 23 и минус 28 градуса, а по Черноморието поради затоплящия ефект на морската вода, малко по-високи – до минус 20.

Най-студено е било в Ихтиман минус 34 градуса, в Ботевград и в Божурище минус 32, в Трън минус 31 градуса. В София най-ниската измервана температура през декември е минус 27,5 градуса, в Плевен – минус 24, и в Пловдив – минус 21,7 градуса.

От началото на новия век най-студен декември е регистриран през 2001 година, когато средните температури са с 3 до 6 градуса по-ниски от нормалните. Тогава в София само през 5 дни от месеца температурата минава над нулата, а в Русе през целия месец има снежна покривка.

:roll:

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm
Местоположение: Паметника Левски 565м. / Сарафово - Бургас за лятото

Мнение от lancelot » нед дек 01, 2019 2:41 pm

Баасси дивата прогноза ! Изпитвам някакъв вид респект за тази смелост, ама ....
Много много ми е интересно на базата на какви данни и информация я правят.
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » нед дек 01, 2019 3:26 pm

На база ГФС... :grin1:
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » нед дек 01, 2019 3:58 pm

БРЕ

Интересно ми стана да видим дали наистина ще имаме студен месец!!!
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » нед дек 01, 2019 4:12 pm

-20 по морето :-? Дано поне паднем под 0-лата,че още има зелени дървета(пауловния,акации,смокини и едно друго,но не му знам името),а за ниска растителност и храсти да не говорим :D

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » нед дек 01, 2019 4:14 pm

Не си чел добре. Споменават се какви са били най-никсите температури за Декември, а не какви ще бъдат този декември. Температурни (че и валежни) рекорди няма как да се прогнозират в месечни прогнози.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » нед дек 01, 2019 4:25 pm

nikolai kamburov написа:
нед дек 01, 2019 3:26 pm
На база ГФС... :grin1:
http://old.wetterzentrale.de/pics/MS_2644_ens.png
:laughm: :dontknow:
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

naftalinov
Регистриран: нед окт 21, 2012 7:11 pm

Мнение от naftalinov » нед дек 01, 2019 4:42 pm

При цялото ми уважение не само към цитирания метеоролог Петър Янков, ами към всички, които сме виждали да правят месечни прогнози с такива детайли - имам чувството, че това аз съм го писал с 2 зарчета в ръка в стил "а, душеш, пък и съм вече на половин бира - дай да изжулим едни минус 10 с 20 сантима СП... 2 и 1 - аа, слаба работа, тука ще бъде баси запотлянето до +10С". :roll: :lol: :laughm: :grin1: В смисъл, не се ли научиха, че на месечна база да дефинираш конкретни времеви отрязъци от по 2-3 дни за след 3 седмици и да назоваваш конкретен инвервал за количества валеж за тях, е меко-казано смехотворно?! :dontknow: :thumbdn: Та то 14-15 декември едва сега влиза в опашките на основните модели, какво да говорим за 17-20. Като цяло, правене на месечна прогноза с назоваване на конкретни дати, температури и количества валеж, винаги съм го приемал, малко или много, за отбиване на номера и запълване на бройката думи в статията, без реална, прогностична стойност. Резюмето е, че, според него, ще имаме син месец - ми хубаво, да видим. Аз тоя син месец го чакам вече повече от 2 години... дано стане! :)

Потребителски аватар
tarikataaaa
Регистриран: ср дек 09, 2009 6:47 pm

Мнение от tarikataaaa » нед дек 01, 2019 5:09 pm

Познаваме Петър Янков и помним и други апокалиптични прогнози за зимите. Е. Нее са се сбъдвали..

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » нед дек 01, 2019 6:12 pm

Ансамбълът така или иначе излиза по дни, ние нямаме достъп до подобни продукти, така че като любители на метеорологията би трябвало да се радвате че някой ни дава някаква макар и преразказана информация. Примерно ансамбълът на ECMWF е до 15 дни никой не го е виждал. Не че някой от нас може да прави прогноза на база на ансабъл. Кой знае още какво ползват cfsv2 и т.н.т
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » нед дек 01, 2019 10:01 pm

Изпитвам жал, като го гледам г-н Янков. С тия безумия, просто се чудя..... :-?

Потребителски аватар
geoge
Регистриран: съб фев 24, 2018 10:00 am

Мнение от geoge » пон дек 02, 2019 4:35 am

И моите съждения по темата... За пореден път се смях с глас :-o Да, добре, ще бъде сух месеца... Ама тия градуси... да не е имал предвид 2-3 над нормата, а не под? Айде, аз си мисля, че месецът ще финишира с 1-1,5 над, ама... :roll:
Синджира си иде, козъта ги нема

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » пон дек 02, 2019 8:45 am

Прочетох статията в ,,Блиц,, даже отдолу има поместена таблица с мин макс Т за целият месец, която няма нищо общо с прогнозата отгоре. Според мен са копирали Accuweather, само тяхните прогнози са до такава степен неадекватни. А иначе моделите още от началото дават вероятност за студено нахлуване с средиземноморски циклон след 10.12 вероятно това е имал предвид, ще го видим за сега не е много вероятно.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пон дек 02, 2019 9:05 am

Не е "само тхните", всички прогнози за над 10 дни са "неадекватни".
Сещам се за поне още 2 ресурса с подневни 30-дневни конкретни параметри - Гисметео и бившите драйдей,цом, сега не ми се рови.

Няма смисъл да повтяраме, че окръжността няма ъгли - след 10 ден - к ми Янко. Но нека четат тетките и чичаците и да се правят на авторитетни. "Дават го"....

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » пон дек 02, 2019 11:39 am

Браво на Петър Янков. Циклонът за 11-ти даже вече влиза в обновленията на ЕЦ :thumbup: . Прогнозата ще излезе доста вярна, поне откъм обща структура, без да се задълбава в конкретики - сняг около 11-ти-13-ти, период с инверсии за няколко дни след това и нов циклон към края на второто десетдневие.

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”