ДЪЛГОСРОЧНИ (месечни, сезонни) ПРОГНОЗИ - ЗИМА-ПРОЛЕТ-ЛЯТО 2019/20

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Потребителски аватар
yavor_zhekov
Регистриран: чет юли 31, 2014 4:02 pm

Мнение от yavor_zhekov » чет юни 04, 2020 12:33 pm

Това лято започна по същия хладен начин както онова ужасно лято преди 6 години и тогава зимата както сега почти липсваше..та не бих заложил на прогноза за горещо и сухо лято на 100%.
"Страхът е просто състояние на ума, а състоянията на ума подлежат на контрол и насочване" - Наполеон Хил, Мисли и забогатявай..

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » ср юни 10, 2020 9:03 pm

НОАА обнови и упорито остава на мнението си и даже вдига яко валежите...

https://origin.cpc.ncep.noaa.gov/produc ... onInd1.gif

gero
Регистриран: съб сеп 23, 2017 6:50 pm

Мнение от gero » чет юни 11, 2020 9:40 am

Налице са всички предпоставки юни да излезе хладен и влажен :laughm: Така ще откъснем един месец от лятото без продължителни гнусни жеги :bowdown:
Няма нищо по-хубаво от дъждовна пролет, кратко лято, топла есен и снежна зима :D

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » чет юни 11, 2020 11:58 am

Да, особенно както свикнахме през последните 10-15г юни да си е исински топъл летен месец, тази година определено няма да е така. За София бях смятал към 19.4 ми излизаше нормата за 91-17г. Не знам колко е точно, по-скоро ориентировъчно. Според NOAA, за цялото лято има такава вероятност
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Потребителски аватар
meteo fen

Мнение от meteo fen » пет юни 12, 2020 10:58 am

Потребителски аватар
geoge
Регистриран: съб фев 24, 2018 10:00 am

Мнение от geoge » чет юни 18, 2020 2:56 am

yavor_zhekov написа:
чет юни 04, 2020 12:33 pm
Това лято започна по същия хладен начин както онова ужасно лято преди 6 години и тогава зимата както сега почти липсваше..та не бих заложил на прогноза за горещо и сухо лято на 100%.
Лятото още не е започнало - до 21.06. има още време :cool: И все пак, след всички катаклизми, лято си имаше тогава... очаквам същото и сега, дано без наводнения... макар че локални все ще има...
Синджира си иде, козъта ги нема

gero
Регистриран: съб сеп 23, 2017 6:50 pm

Мнение от gero » чет юни 18, 2020 8:10 am

Това, че някой си мисли 21.06 за начало на лятото си е негов личен проблем :laughm: По-интересното е, че НОАА познаха за валежите през юни и така както са тръгнали ще познаят и цялото лято - норма и влажно. Почти две трети от първия летен месец се изтърколиха, а и прогнозите до края на месеца са за валежи и нормални температури, така че всичко е точно.
Няма нищо по-хубаво от дъждовна пролет, кратко лято, топла есен и снежна зима :D

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » чет юни 18, 2020 10:17 am

Аз по-скоро си мисля, че яко ще засушее съвсем скоро. Вече му се вижда краят на тази простотия, която започна от преди 3 месеца. Но ако случайно продължи, ще имаме една много дълга есен до март догодина. :laughm:
Мисля че тази година има всички предпоставки за рекордно горещо лято в северното полукълбо. Единствената въпросителна е корона вируса и изчистването на атмосферата поради силно отслабеният трафик, самолети и заводи. Със сигурност ще са интересни анализите на данните след този период.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm
Местоположение: Паметника Левски 565м. / Сарафово - Бургас за лятото

Мнение от lancelot » чет юни 18, 2020 11:17 am

weather_master написа:
чет юни 18, 2020 10:17 am
Аз по-скоро си мисля, че яко ще засушее съвсем скоро. Вече му се вижда краят на тази простотия, която започна от преди 3 месеца. Но ако случайно продължи, ще имаме една много дълга есен до март догодина. :laughm:
Мисля че тази година има всички предпоставки за рекордно горещо лято в северното полукълбо. Единствената въпросителна е корона вируса и изчистването на атмосферата поради силно отслабеният трафик, самолети и заводи. Със сигурност ще са интересни анализите на данните след този период.
И аз мисля, че има влияние вируса към освежаване на
атмосферните процеси. Сякаш планетата си пое глътка свеж въздух, но това не знам колко може да се потвърди научно.
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » чет юни 18, 2020 11:26 am

weather_master написа:
чет юни 18, 2020 10:17 am
Мисля че тази година има всички предпоставки за рекордно горещо лято в северното полукълбо.
Не знам, Мастъре, по-скоро обратното. От доста време насам имаме класическа 61-90 циркулация, навлизаме постепенно в Ла Ниня, водите ще са малко по-студени, още от март месец имаме почти постоянна отрицателна аномалия около Гренландия, Исландия, местата на север от Европейска Русия, изобщо районите от които при тази циркулация са повечето нахлувания, ледът се движи горе-долу леко над изминалите 2-3 години, но дори и да падне, заедно с Ла Нинята и точно спомената по-горе студена аномалия, мисля, че ще се трупа много яко точно в СЗ и С части на Европа в сравнение с други години, както спомена коронавирусът, според мен почти моментално се усети влиянието му, изобщо ще имаме класическа ранна зима с мощни СЗ нахлувания късния ноември и декември, а след такъв хубав Атлантически блок в началото, ще може да се изгради и мощен Сибирец за януари и фервруари. Изобщо според мен ни чака много яка и дълга, почти историческа зима, не бих се учудил да надмине дори и 2012-та.
Иначе за остатъка от лятото е възможно и да си прав, ще видим. Споменатото студо ядро на север от Европейска Русия има индикации за него в част от ансамбъла да ни навести, трансформирано разбира се, за началото на юли.

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » чет юни 18, 2020 11:47 am

Стратег, за каква Ла Ниня говориш? До края на април бяхме в слабо Ел Ниньо(+0,5-0,6℃). Сега навлизаме в неутрална фаза:
https://origin.cpc.ncep.noaa.gov/produc ... ONI_v5.php
За Ла Ниня трябва да минат 5 тримесечни сезона с 0,5 градуса или повече отрицателна аномалия, т.е най-рано края на есента. Прогнозите не са еднозначни в полза на такъв сценарий:
https://origin.cpc.ncep.noaa.gov/produc ... er.pri.php
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » чет юни 18, 2020 1:31 pm

Вървим в правилната посока все пак, дори даден преход към неутрална фаза би оказал своето влияние :) .

Потребителски аватар
meteo fen

Мнение от meteo fen » чет юни 18, 2020 1:41 pm

Така и така зачекнахме темата я вижте това....Нов метеорологичен феномен измества Ел Ниньо в Тихия океан

Нов метеорологичен феномен е на път да измести прочутия Ел Ниньо в Тихия океан. Учените тепърва ще установяват как новото явление, наречено Модоки ще влияе на климата. Знае се обаче какво е предизвикало неговата поява. Виновник е глобалното затопляне.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » ср юни 24, 2020 11:10 pm

meteo fen написа:
чет юни 18, 2020 1:41 pm
Така и така зачекнахме темата я вижте това....Нов метеорологичен феномен измества Ел Ниньо в Тихия океан

Нов метеорологичен феномен е на път да измести прочутия Ел Ниньо в Тихия океан. Учените тепърва ще установяват как новото явление, наречено Модоки ще влияе на климата. Знае се обаче какво е предизвикало неговата поява. Виновник е глобалното затопляне.
Дори няма да отварям малоумния линк на тъп журналюнгер, прочел нова думичка, За Модоки говорим и пишем тук от поне 2-3 години, има и архив.
И не, влизаме в ла Ниня, може би дори влизаме в неколкогодишен период с доминиращи нини, не ниньовци.
Това е много ОК, за да видим как ще се движи глобалната Т с доминиращи Нини - колко ще се спъне ГЗ. Евентуално.
Но има още по-интересен въпрос. какво ще стане след като приключи евентуалния ниня-период след няколко години. Дали няма да скочим направо на +2 градуса спрямо доиндустриалните нива :)

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » чет юни 25, 2020 1:59 am

Изображение

Няма да сейфвам тоя линк. Можете да го напраите сами.

Ако ЮЛИ излезе с отрицателна аномалия средно за страната спрямо не класика, а 81-10, ще се самоостракирам до гергьовден 2021, няма да пусна и буква във форума, а криофилите ще се наслаждават цяла зима на сбъдналата се моя прогноза за студена такава. ИЛИ ще се наслаждават с още по-голям кеф на несбъдналата се моя такава и ще ме псуват заради поредната никаква зима :laughm:

Има нещо дълбоко сбъркано във философията на ЛЕТНИТЕ прогнози на НОАА и въпросът е защо не могат да намееят методиката да ги оправят вече над 15 години.

Заключена

Върни се в “Прогнози за времето”