ОПАШКИ (01-04.2020)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

ОПАШКИ (01-04.2020)

Мнение от bismarck » ср яну 01, 2020 2:22 pm

Относно характера на времето в средносрочен план...колебанието в опашките е между норма и норма плюс 10, което не е зле. :laughm:
Изображение

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » чет яну 02, 2020 10:49 am

Много сухи изглеждат опашките на GFS, дори студени фронтове от запад няма, само антициклонално време от запад, ако антициклоните вкарат някакъв сух студ от изток и това е. Проблемите с водата май ще се задълбочават, все по-трудно ще се компенсират сухите периоди.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » чет яну 02, 2020 12:11 pm

По-голямата част от ниската част на страната още не е виждала СП и сериозен студ. Дотук минимумът ми е с +5°С по-висок от следващия най-добър, който съм мерил за периода през последните ~10год. Прогнозите не дават нещо подобно и до 18.01. След тази дата, не че е невъзможно, но става все по-малко вероятно с оглед на прогнозирания наднормен Февруари. Дали пък тази зима няма да е рекордьор по липса на сняг и студ в България!?
Какво ще кажете за 0 дни със СП за Тракия и Южното Черноморие тази зима!? Кога за последно се е случвало!?
Последна промяна от 4uk на чет яну 02, 2020 6:12 pm, променено общо 1 път.
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » чет яну 02, 2020 12:44 pm

Тракия в лицето на Пазарджик има един ден със СП от 2см засега.....ще има и още ама точно колко не знам.

gero
Регистриран: съб сеп 23, 2017 6:50 pm

Мнение от gero » чет яну 02, 2020 2:21 pm

С тия постоянно разпадащи се опашки и несъстояли се циклони започвам все повече да се замислям дали да не премина в лагера на топломаните :grin1: Лятото всяка година, вали гърми него си го има, а зимата ако ще се появява веднъж на 10 години, не ми се чака толкова :laughm:
Няма нищо по-хубаво от дъждовна пролет, кратко лято, топла есен и снежна зима :D

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » чет яну 02, 2020 2:49 pm

В момента вече 2 месеца времето е типично зимно - с температури под 0та почти всяко денонощие и среднодневни до 5 градуса, без няколко дни само. Не може всяка зима сняг. В много райони зимите са по-сухи и от тук.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » чет яну 02, 2020 2:58 pm

При нас до сега зимата върви абсолютно нормално. Вече имахме ден със СП, ще има и още. По високото в Пирин в момента има над 80 см. СП. Единствено страда от липса на сняг по-ниският пояс, от 1200 до 1800 метра. Та не виждам защо да има драми. Скоро моделите пак ще вкарат снега, хайде на бас. :laughm: :laughm:
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

Потребителски аватар
geoge
Регистриран: съб фев 24, 2018 10:00 am

Мнение от geoge » чет яну 02, 2020 3:12 pm

Windy написа:
чет яну 02, 2020 2:49 pm
В момента вече 2 месеца времето е типично зимно - с температури под 0та почти всяко денонощие и среднодневни до 5 градуса, без няколко дни само. Не може всяка зима сняг. В много райони зимите са по-сухи и от тук.
Това във Финландия ли :hmm:
Синджира си иде, козъта ги нема

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » чет яну 02, 2020 3:20 pm

В София...
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » чет яну 02, 2020 4:18 pm

:lol: :lol: :lol:
Винаги се кефя на оптимизма на зимоманите. Накрая винаги всяка зима излиза добра. :laughm:

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » чет яну 02, 2020 6:15 pm

meteo fen написа:
чет яну 02, 2020 12:44 pm
Тракия в лицето на Пазарджик има един ден със СП от 2см засега.....ще има и още ама точно колко не знам.
От Пазарджик до Морето, не съм чул другаде да е имало СП.
Толкова типична зима си караме, че посред Януари още не се е наложило да си завия палмите. :grin1:
Като гледам дългосрочните прогнози - може изобщо да не се наложи през тази "типична българска зима". :grin1:
Снимката е от днес! Айде честито!
Изображение
Последна промяна от 4uk на чет яну 02, 2020 6:30 pm, променено общо 1 път.
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

Потребителски аватар
Satana
Регистриран: пон дек 12, 2011 11:51 am

Мнение от Satana » чет яну 02, 2020 6:24 pm

Пълен смях е тази зима,а като се замисля и последните няколко е така при нас ,последно съществян сняг видях мисля февруари преди 3 години .Сега гледам някво циконче се образува в Средиземно море 7-ми-10-ти което ще се движи твърде нераално смях...
Типична зима глупости,може да е типична за сегашните модерни времена 11℃ морската вода ...

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » чет яну 02, 2020 6:37 pm

Попринцип зимата не е толкова лоша , погледнато цялостно , меридионалния пренос не е толкова сериозен , но го има, просто ние нямаме късмет.Когато не се реализират циклоните , от там следва и ясно и сухо време и по-високи Темп.Иначе примерно при един такъв циклон , който остави дебела СП и последващо 10 дена Ац - блато , половин БГ щеше да държи СП и минуси.За Гърция и особенно Турция е доста прилична засега.За Западна Европа пък си е жега , при такова развитие , не съм гледал аномалиите ама съм сигурен че са яко на червено - Испания , Франция и дори по насам.

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » чет яну 02, 2020 9:42 pm

geoge написа:
чет яну 02, 2020 3:12 pm
Windy написа:
чет яну 02, 2020 2:49 pm
Това във Финландия ли :hmm:
Под 5℃ средни София трябва да има още преди края на ноември. Реално София няма нищо по-нормално да има много зимни дни под 5 средни. Сега говорим за под 0℃ средни. Ако виждам добре, то нормата за януари за Младост е -1,5℃ средна месечна. Този пост ми звучи, като поредното самоуспокоение от липсата на качествени валежи в този случай /да не вадя преди месеци в архива кой писа, че ще ни удря сняг и ниски температури т.е. така познатата компенсация.. ако беше писал за по 2-3-4 дни, щях да се съглася/. И така ще си отиде и януари. После ще чакаме февруари и март за допълнителна СП и пак накрая сме под средния стандарт на изпълнение на нормите. То ще си покаже, ако има достатъчно дни със СП плюс качествена височина и няма да има никакви други мнения и самоуспокоения.
Това редуване на нахлувания /студени/ за 3-4 дни е просто дългосрочен кошмар, от който ще видим кога ще се измъкнем. Да не говоря откога не сме имали 10 поредни студени дни средно за страната. Това, че София е по-студена при СЗ-ни нахлувания, както и планините не грее страната. Ниските части са с немалък процент и дърпат везната.
Определено измъчени поредни 2-3-4 дни с отрицателна аномалия /студено с издигане на надморската/ от поредното предстоящо краткотрайно студено нахлуване с посредствени валежи и пак затопляне със западен вятър. Това е съвсем накратко картината за предстоящите дни. Ниското отново гърми с нищо. Някои места от СБг още чакат първа СП и ще чакат с това развитие.

Снеголюб_:)
Регистриран: чет авг 25, 2011 4:09 pm

Мнение от Снеголюб_:) » чет яну 02, 2020 9:49 pm

4uk написа:
чет яну 02, 2020 6:15 pm
meteo fen написа:
чет яну 02, 2020 12:44 pm
От Пазарджик до Морето, не съм чул другаде да е имало СП.
Толкова типична зима си караме, че посред Януари още не се е наложило да си завия палмите. :grin1:
Като гледам дългосрочните прогнози - може изобщо да не се наложи през тази "типична българска зима". :grin1:
Снимката е от днес! Айде честито!
Изображение
:roll: Пловдив, а че е сравнително топла и безснежна зимата поне за сега е така, но има още време :arrow: Справка няколко години назад 8-) .

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”