ОПАШКИ (01-04.2020)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » съб яну 04, 2020 9:53 pm

Яснотата е съвсем ясна за тия, които искат да правят прогноза, не да мечтаят за някакви криоидиотии.
Писах го и ще го повторя - сривало се, мривало се.
Срива се Дедовия :grin1:
Януари го отпишете от криофилска гледна точка.

Потребителски аватар
gogomana
Регистриран: чет фев 26, 2015 1:07 pm

Мнение от gogomana » съб яну 04, 2020 11:31 pm

bismarck написа:
съб яну 04, 2020 9:53 pm
Яснотата е съвсем ясна за тия, които искат да правят прогноза, не да мечтаят за някакви криоидиотии.
Писах го и ще го повторя - сривало се, мривало се.
Срива се Дедовия :grin1:
Януари го отпишете от криофилска гледна точка.
Ти някога адекватно мнение давал ли си? Някога в своя речник използвал ли си думите сняг и студ?

София в понеделник я очаква леден ден междувременно г-н топломан.
Моята камера в Овча Купел със страхотна панорама към Витоша http://www.weather-webcam.eu/sofia-ovch ... ine-kamera

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » съб яну 04, 2020 11:41 pm

Моите мнения са само адекватни, мене.
Посочи ми къде съм написал "в сф в пн НЯМА да има леден ден. :grin1:
Вие адекватни ли сте изобщо? Майната и на София, тя е на един километър към цяло число нмв :buble:

Виж маслините трета зима без защита на 10 км от Видин :buble: :buble:
и да, непрекъснато използвам - сняг няма да има в по-голямата част от низините.
Студ ще има навсякъде, защото е зима, макар и скапана. Но това не е ОНЯ студ. Скиваш ли. Два пъти даже.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » съб яну 04, 2020 11:42 pm

А, да не забравя. И Норилск го чака леден ден. Макар с 16 градуса аномалия.
И МУсала - чудо. Много сняг и студ (за да е по темата).
Аре ЛПЖ.

Потребителски аватар
Mavrud
Регистриран: ср дек 28, 2011 10:53 am
Контакти:

Мнение от Mavrud » нед яну 05, 2020 9:29 am

Бисмарк, един ден всичките ти маслини и палми ще изгорят като пожарите в Австралия, а ти продължавай да се радваш на новия климат. Разбирам, че си възрастен, може би нямаш и деца и не те интересува тяхното бъдеще, но аз съм млад и имам деца и не искам да им остане една опожарена и опустинена страна. Не те е срам, ти си най-дъртия в този форум, но явно, че си и най-изкуфелия. На никой не са нужни прогнози с 90% емоционални отклонения. Не си притрябвал на никого. Скрий се. В страната е суша, догодина ще има сигурно големи пожари, а в други страни буквално вече изгарят хора и животни, а нашия ехидно празнува. Излага се форума като сериозна трибуна за обсъждане на новите климатични реалности без емоции. Отдръпват се и старите потребители, а нови изобщо няма да дойдат.
София, кв. Горна баня - 700 м. н.в.

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » нед яну 05, 2020 9:58 am

Такава циркулация с краткотрайни, периодични, минаващи почти по допирателна към нас север/северозападни нахлувания нерядко в даден бъдещ момент се трансформира в някой по-сериозен север/североизточен блокиращ процес. Проблемът е, че може да бъде доста устойчива като продължителност от време преди да настъпи промяна - може и докъм месец-месец и нещо да откара. Като цяло до преди 20-ти януари почти сигурно няма да има нищо съществено. Според мен дори и близо целия месец ще си откара така - с периодични, през 5-6 дни студени, предимно сухи нахлувания, после 2-3 дни на тихо антициклонално време, още 1-2 два дни на затопляне преди следващ процес и после пак бързо студено нахлуване. С вариация разбира се от +- ден-два-три на продължителността на отделните периоди, изложени по-назад. Някаква по-голяма вероятност за промяна според мен едва последните дни на месеца или началото на февруари.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » нед яну 05, 2020 11:00 am

Не слушате дедо си. Както и да се промени, променяше и да се променя, както ви повтарям поне за трети път,, тая зима ще бъде мека и във втората си половина, каквато беше дотук и понастоящем ансамбълът изглежда така:

Изображение

Тия 4-6 над норма в някои дни ще доближат и 10 над норма по тоя параметър.

Относно нетематичния флуд в темата - да, всички ще умрем някога - едно и да, зоналната няма да продължи вечно (достатъчно е до март). :buble:

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед яну 05, 2020 3:33 pm

А за дявола и подробностите чувал ли си? :hmm: През цялото време (чак до последните космалаци на опашката :grin1: ) сме в абсолютно антициклонално блато и даже и в податливите места няма да има практически никакъв вятър. Какво ли означава това в средата на януари? :hmm: Да, факторът "снежна покривка" малко куца :grin1: , но пък и в ансамбъла на "изтърсака" "форсажът" на 850хПа сякаш е доста туширан. И? :dontknow:

masterweather
Регистриран: чет яну 24, 2008 2:19 pm
Местоположение: София-"Mан.Ливади-Запад" 626м.н.в.; Перник-717м.н.в.

Мнение от masterweather » нед яну 05, 2020 8:05 pm

Снощи някои говореха за някакво потъване на ансамблите след 10-ти, аз като гледам прогнозите на тел.приложения от ден на ден след утре т.макс ще се увеличава, като другия уикенд ще стигне 5-6-7 гр..... :hmm:

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » нед яну 05, 2020 11:11 pm

:offtopic: Бастърде, човек (без ебаване) радвам се да те видя : ) Де се губиш толкова време?

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » пон яну 06, 2020 11:40 am

Попринцип има едно неписано правило - почти всяка година около Йордановден имаме зимна обстановка.Днес снега ни избяга в Турция , но е доста мъжкарско времето , особенно по Черномироето, евала на пичовете , които ще скачат.. Другия преломен момент за зимата е обикновенно около 20-25 януари , до тогава така или иначе моделите са трагични от към динамика , иначе няма да е баш жега разбира се.Така че чакаме 3тата десетневка дали ще изкочи нещо , за да си изкараме една или дву-седмичната зима , ако към 15ти няма никакви индикации я пишем бегала общо взето, какво да се направи, квот такоз :buble: :grin1:

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » пон яну 06, 2020 11:53 am

Сложна работа. Аз не мисля, че нещо ще се промени. Имах надежди за началото на януари, но виждаме какво става.
Като видя само в Москва и Хелзинки прогнозите за следващите 10 дни и нещата са доста ясни.
И на двете места ще вали слаб дъжд през януари, максимумите са над нулата, а аномалиите брутално високи - от 8 до 11 градуса над нормата.
Това е тенденция още от декември по тези места, може би и по-назад. Ето таблица за Европа : https://www.stringmeteo.com/synop/temp_month_eu.php

Разбира се, че след 20ти може да се променят нещата, но коефициентите не са благоприятни. :grin1:
В южна БГ не е лесно февруари да има нещо по-сериозно. За мен лично зимата там е на приключване, ако въобще е почвала.
София и севера имат още малко време. Като цяло зима от някакъв истински тип има само в планините.
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » пон яну 06, 2020 12:15 pm

Много жалко, че не успя да натрупа на повече места от вчера и снощи, защото поне до 15-ти с тея антициклони бихме имали доста яка зима местно производство. Едни по-масови 6-7см щяха да изкарат до средата на месеца. Така без сняг обаче няма как да се разгърне потенциалът и на места по средата на деня пак ще има максимални над 10-12℃. Може би днес е последният шанс за части от С и СИБ да хванат нещо. Иначе инверсиите ще са яки предстоящите дни - по-масово в сряда, а след това по-локално като екстремност на явленията. След 11-12-ти ще има ново студено нахлуване във височина, почти изцяло сухо.

За по-нататък съм си наумил, че ще има пречупване в периода 25.01-05.02 със студено арктично нахлуване и снеговалежи. Преди да се стигне до там обаче ще има поне още 3-4 безперспективни сухи студени спускания, между тях антициклонално блато при земя и малко по-топло във височина. Ама както писа Скайлайн всичко ще е ясно около 15-ти - ако тогава няма индикации за нещо към края на месеца, значи изобщо няма да стане пречупване и ще си изкара суха зонална до март.

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » пон яну 06, 2020 12:20 pm

Хм интересно къде е студа. И в Чикаго и Америка гледам че е доста топло. За Чикаго следващите 7-10дни темп. ще са 5-8С над нормалните. Щом и във Финландия и Европейска Русия също е топло, явно в цялото п-бо е топло. Аз все пак си мисля че зимата скоро ще удари Северна Америка, и северните части на Европа. За България си мисля че времето доста ще омекне февруари. Очаквам февруари да е топъл, динамичен и влажен тази година с предимно дъждове над по-голямата част от страната. В София вероятно ще имаме повечко сняг, но поне динамика ще има.

masterweather
Регистриран: чет яну 24, 2008 2:19 pm
Местоположение: София-"Mан.Ливади-Запад" 626м.н.в.; Перник-717м.н.в.

Мнение от masterweather » пон яну 06, 2020 3:25 pm

bismarck написа:
нед яну 05, 2020 11:11 pm
:offtopic: Бастърде, човек (без ебаване) радвам се да те видя : ) Де се губиш толкова време?
:D Чета и се възхищавам на корифеите от старата школа(не се ебавам) и си трайкам, помъдряване ли е или снизходителност спрямо педерастките зими напоследък, НИНАМ...... :buble: :thumbup:

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”