ЕПИГНОЗИ (анализи, обсъждания, спорове постфактум) - КРАТКО-/СРЕДНОСРОЧНИ (2020)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Потребителски аватар
jabcho
Регистриран: пон ное 26, 2007 9:12 am
Контакти:

Мнение от jabcho » пет яну 17, 2020 5:14 pm

Интересно ми е, сайта синоптик дали имат иконка за мъгла, както и дали са на ясно, че има такова явление. Гледам последните 2 месеца, не прекъснато дават само ясно време, а поне в София ясно време вечер, не знам кога е имало за последно.
Интересно ми е, че дори да е мъгла с видимост 50 - 100 метра, те си дават ясно или облачно, до сега не съм видял МЪГЛА в техния сайт. Те от къде взимат инфото за прогнозите, не съм запознат с тях.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » пет яну 17, 2020 5:42 pm

Нямат такава иконка там, от години съм го забелязал и аз :grin1:
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » пет яну 17, 2020 5:47 pm

ДА вземем да им нарисуваме една и да им я пратим.... :grin1:

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » пет яну 17, 2020 6:17 pm

Синоптик са свързани с Форека, малко по-точни са от тях поне през лятото. Наистина не се и опитват да хванат мъглите съответно и температурите им стават неверни, та не е само до иконката.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » чет яну 23, 2020 12:53 pm

SKYLINE написа:
чет яну 23, 2020 11:46 am
Истината е че имаше на 2-3 пъти шанс за краткотрайни пробиви и зима, но се развиха лошо нещата.Те такива рекордни изпълнения като 0 валеж за цял месец , не стават случайно и не са нормални , а е въпрос на натрупване на събития и изключително лош късмет.Кой го предвиди това?Като цяло брутална зонална доминация , въпреки че през повечето време бяхме под южен АЦ и не усетихме чак жега.Сега зоналния пренос отново изглежда мн стабилен без изгледи за нарушаване , като не се вижда нищо, няма как да очакваш зима.От другата седмица по-готино затопляне - евентуално някакъв шанс за фронт и валежи се вижда около 3-4ти февруари, преди това със сигурност НЕ.
И аз го отдавам на малшанс това развитие на зимата. Как пък един циклон не ни удари, както трябва? Три циклона през Гърция и Турция. Четвъртият през Африка ни заобикаля. Поне третият (от 5-6 януари) да ни беше целнал с 10-15см сняг повсеместно. Досега щяхме да ги пазим при такова високо средно налягане(1030 хПа е за София през януари). Февруари и да стане нещо ще е за кратко.
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет яну 24, 2020 1:27 pm

Чакам си 9-те градуса максимална за София днес по прогнозата на НИМХ :eat: , за нито градус надолу не правя компромис! :box1: :snooty: :deal:

Потребителски аватар
geoge
Регистриран: съб фев 24, 2018 10:00 am

Мнение от geoge » пет яну 24, 2020 1:44 pm

Stringmeteo написа:
пет яну 24, 2020 1:27 pm
Чакам си 9-те градуса максимална за София днес по прогнозата на НИМХ :eat: , за нито градус надолу не правя компромис! :box1: :snooty: :deal:
По 7/8 TV Ванката обеща за 2, а за Варна и Бургас по 9... Е, тук вече е 8 :lol:
Синджира си иде, козъта ги нема

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » пет яну 24, 2020 1:45 pm

Те НИМХ са в кома зимата за София и други инверсионни части. Абсолютен аматьор би се справил по-добре.
Да сложим също и на Бисмарк дир-а, който в момента дава 10 градуса за София, а идните дни прогнозите дори няма да ги коментирам.
Отвъд майтапа, доста хора се подвеждат по тези простотии.

https://vremeto.dir.bg/
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пет яну 24, 2020 1:59 pm

В ДИР са машинни прогнози. Напомням: Само лелките и БГмамите гледат машинни прогнози. :buble:
А, и НЯКОИ криофили в тоя форум. Натъртвам "някои", щото май само 1-2 нелечими снежни герои гледат Курека и Синоптик. :dontknow:
Човек може да изглупява поради емоционални причини, когато дойде (мнима) смнежна обстановка. Но да не се научи след повече от 6 месечен (!) стаж във форума да си прогнозира сам с точност до 1-2 градуса в двете посоки, максимума за населеното място - това означава само едно. Че е завършен ИДИОТ. :deal:

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет яну 24, 2020 3:33 pm

geoge написа:
пет яну 24, 2020 1:44 pm
Stringmeteo написа:
Е, то една от дилемите в подобни ситуации, главно за места, различни от източна България и планините :grin1: и главно (но не само) за сезона със слабо Слънце, е свързана с вятъра. Ще го бъде или не, това е въпросът :laughm: . В София се усещат някакви полъси на моменти, но като цяло е тихо. Но доста специални условия са нужни като цяло, за да се усети добре (предполагаемия стоплящ) ЗЮЗ вятър при земя в София ;) . Иначе, в крайна сметка официалната максимална при НИМХ днес може и да стигне някаква "междинна" стойност от порядъка на поне 4-5℃ (главно заради повечето вече с 20% радиация и сухата/голата земя :laughm: ), ама да изчакаме още малко... :hmm:

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » пет яну 24, 2020 4:01 pm

geoge написа:
Stringmeteo написа:
Междудругото по 7/8 прогнозата... източника и е dir... а всички знаем кой прави не машинните прогнози за Dir - a
:laughm:

Потребителски аватар
geoge
Регистриран: съб фев 24, 2018 10:00 am

Мнение от geoge » пет яну 24, 2020 7:34 pm

gugun4u написа:
пет яну 24, 2020 4:01 pm
geoge написа:
Stringmeteo написа:
Междудругото по 7/8 прогнозата... източника и е dir... а всички знаем кой прави не машинните прогнози за Dir - a
:laughm:
E aз не знам, а и не се вълнувам особено, понеже общо-взето ме интересуват само местата, които ще посетя в определения период :))
Синджира си иде, козъта ги нема

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » пон яну 27, 2020 7:16 am

Какви кодове са сложили за днес за София тези от БАН? :dontknow: :palm: Сложили за код че ще има поледици за областта. Аз без да съм никакъв, веднага мога да кажа, че днес няма да има нито 1 поледица тук.
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » пон яну 27, 2020 7:48 am

Хм, на някои места температурите бяха под 0-сутринта, на други все още са, Самоков, Садината. Ако е преваляло може да се заледи. Тук в Овча купел препръсква някакъв дъждец.
Панагюрище също е на 0.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » съб фев 01, 2020 12:45 pm

Разгледах всички резиденти на ГФС. Няма да коментирам какво ще се случва на 5ти, защото до последно няма да се знае.
Искам да коментирам само 2 резидента. Дават окото на циклона да е над Родопите с около 990хпа налягане, което е много мощен циклон като за нас. Валежи от сняг 25мм за 6 часа в СБг. 120км в час вятър в СИБг. Смятайте някои от поривите до какви стойности биха стигнали. 160 170 км в час?
Понеже разгледах някои от най-мощните виелици, на които съм ставал свидетел и при тях по прогнози вятърът е 60-80км в час, но реални пориви в Русе са стигали и до 100-140 км в час.
Тааа...ако се сбъдне някой от 2та резидента, даващи по 120км в час постоянен вятър...емиии.
Ще станем свидетели в СБг на нещо наистина невиждано. Било то и за няколко часа. Ще си е снежен ураган. Аз лично съм супер развълнуван и истински се надявам да се случи. Ей така за емоцията... :D
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”