ЕПИГНОЗИ (анализи, обсъждания, спорове постфактум) - КРАТКО-/СРЕДНОСРОЧНИ (2020)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » вт фев 04, 2020 4:33 pm

Вече духа, до преди 20 мин нямаше нищо. Аз също очаквах целодневен мощен фьон.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » вт фев 04, 2020 4:45 pm

Просто беше ясно по моделите че преди следобеда вятър няма да има, Николай това го е знаел явно хаха. Ама Ники, недей така де. Обянявай приятелски на хората.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » вт фев 04, 2020 5:03 pm

gogomana написа:
вт фев 04, 2020 4:03 pm
nikolai kamburov написа:
вт фев 04, 2020 3:54 pm
gogomana написа:
вт фев 04, 2020 3:49 pm
Издадения днес за София град код от НИМХ за силен южен вятър не се оправда
Братле, извинявай, че толкова грубо, ноо...ти адекватен ли си е мой?

Я дай някакво обоснование на този велик коментар. От сутринта до този момент в София е предимно тихо, не е имало никакво съществено усилване на южния вятър, камо ли за жълт код.
Човек, как да не реагирам така при положение, че не си заспал или глупав, знаеш къде са моделите. Знаеш и колко много модели има. Само при едно цъкване и ще видиш, че до обед нито един от тях не е давал фьон за София. Точно за 30сек работа. Или е по-лесно да напишем, че кодът "не се оправДА". Ако беше оправдаВА пак що годе.
Не се заяждам, наистина. Просто към такива постове не мога са скрия дразненията си.
Ако го каже баба ми, окей, ще й обясня и тн. Но метеолюбител, на когото моделите са на 1 кликване разстояние...емиии?
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » вт фев 04, 2020 5:10 pm

Според мен той го пише с възмущение към прогнозата на НИМХ, а не от изненада, че не е духнал вятър. :hmm:
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » вт фев 04, 2020 5:11 pm

Ако е така, съжалявам за думите си! :D
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

gero
Регистриран: съб сеп 23, 2017 6:50 pm

Мнение от gero » чет фев 06, 2020 10:00 am

bismarck » пет яну 31, 2020 11:03 am

E, не не. Няма как София да мине поне без няколко см сняг. Немойте така.
90 на сто ще има поне 2-4 см, при късмет - и повече. Припомнете ми, че не съм познал, ако не позная :laughm: Да има нещо черно на бяло де3ба.
Както великия познавач от Видин каза- за София 2-4 см :laughm: Ами позна човека с има няма 20см разлика :laughm:
Няма нищо по-хубаво от дъждовна пролет, кратко лято, топла есен и снежна зима :D

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » чет фев 06, 2020 10:07 am

Геро,недей да четеш "класиците",които класически се о.раха сега,а повторно със зоналната другата седмица :grin1:

dodo
Регистриран: ср юли 20, 2016 7:35 pm
Местоположение: Moнтана - център на Северозапада, ж.к. Пъстрина, Югоизток

Мнение от dodo » чет фев 06, 2020 10:08 am

Много му се искаше да не става хард вариант тази обстановка и се удави в желанията си с пристрастни прогнози. Мноо смях :laughm:
''Винаги ще има някой по-млад, по-умен и по-красив от теб, но никой няма да бъде точно като теб!''

Frape
Регистриран: нед юли 03, 2011 8:29 pm

Мнение от Frape » чет фев 06, 2020 10:14 am

Бисмарк е велик метеоролог,винаги познава с точност,евала!
Имаме честта да сме сред такъв професионалист във форума,не знам с какво сме го заслужили? :D

ManOfLight
Регистриран: пон яну 16, 2017 2:15 pm

Мнение от ManOfLight » чет фев 06, 2020 10:15 am

Все пак да признаем, че го е написал витиевато - с вероятност 90% ПОНЕ 2-4 см :)

Но ние си го знаем с пристрастията и отклоненията. Мисля, че на 8 или 9 януари беше дал +9 макс за София, то беше леден ден...

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » чет фев 06, 2020 11:00 am

Виждам, че фен-групата вероятно лее славословуия по поредната ми сбъднала се прогноза.
За жалост, нямам време да се забавлявам с тях :dontknow:
Нямам идея какво са фъскали фенките, но напомням: когато някой не ви кефи, правете като мен: :buble:
Изображение

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » вт фев 11, 2020 8:12 pm

Между другото относно отминалия циклон на 6ти , сещам се че 3-4 дена преди това само ГЕМ държеше твърдо на варианта с блокажа на циклона.Естествено като модел , който никога не познава , бях сигурен че няма да стане така и затова дадох прогноза , че залитанията на ГФС към блокаж няма да се случат или ще е по-мижав..Но в крайна сметка след няколко залитания , къде по-малки , къде по-сериозни се разбра че това ще е развитието.Та става въпрос че за първи път от не знам колко години виждам ГЕМ да напипа нещата, тоя модел дето го смятам за тотално сбъркан.Или просто познава от време на време или просто тая обстановка е била толкова НЕ-вероятна да се случи , че само хамавия ГЕМ я напипа :hmm: :laughm:

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

Мнение от gosho97 » вт фев 11, 2020 8:15 pm

Малко си краен спрямо ГЕМ, може да не е много прецизен в доста случаи, но има доста попадения от него.
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » вт фев 11, 2020 8:20 pm

Ами Гоше това ми е мнението на любител и потребител на моделите от 10тина години.Не съм спец да го обясня - защо , но ГЕМ винаги пренапомпва нещата , дава по-сериозни циклони и всичко по от реалността , това е което съм видял 4-5 и повече дни преди обстановките , то е ясно че 2 дена преди това всеки модел ще я хване.Дори съм си сейфал преди картинки от ГЕМ да видя колко ще се разминава седмица напред и в какво ще се изразят разминаванията , и винаги е било фрапиращо :grin1:

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » вт фев 11, 2020 8:23 pm

Плюс за Скъли а. Гем е като панис ли беше. Мели цяла зима и " познае" веднъж на 5 години.

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”