КРАТКО-/ СРЕДНОСРОЧНИ ПРОГНОЗИ: 04-07.2020

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » ср май 13, 2020 3:19 pm

Няма да я бъде тази работа с 40℃ в петъка, според ансамбъла на ГФС не и този петък, особено според "Главния Шеф"....

https://www.wetterzentrale.de/de/show_d ... d=ENS&bw=1

Не е добре работата инак и според ГФС.....https://www.wetterzentrale.de/maps/GFSOPIT06_57_2.png

doncho
Регистриран: нед апр 10, 2011 2:49 pm

Мнение от doncho » ср май 13, 2020 4:16 pm

Голяма разлика в максималните по ГФС и ЕС за събота и неделя. Става дума за само след 3-4 дена. По ЕС максималните са 30-31, по ГФС 23-25.
Игнорирайте идиотите, те са неспасяеми.

Потребителски аватар
gogomana
Регистриран: чет фев 26, 2015 1:07 pm

Мнение от gogomana » ср май 13, 2020 11:48 pm

Голяма тишина, а в петък може да има рекордни температури и високи такива дори и за сърцето на лятото жеги от 38-40 градуса!
Моята камера в Овча Купел със страхотна панорама към Витоша http://www.weather-webcam.eu/sofia-ovch ... ine-kamera

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » ср май 13, 2020 11:54 pm

Е, чак 38-40С едва ли. До 37С очаквам, в София около 34С. По-скоро се кефя как преместиха захлаждането напред във времето и дори не е ясно дали ще го има. :laughm: Очаквам Стринг за коментар с неговите пързалки. :laughm: Накратко: топлото време продължава поне до сряда другата седмица.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет май 14, 2020 12:02 am

То това е повече за опашки май, но... Не знам ти какво гледаш, но аз виждам два, почти равновероятни, главни сценария - първият е пързалка във вторник вечерта, а вторият - само малко по-полегата пързалка в сряда... следобед. И при двата май ще има някакви валежи, вероятно предимно в сряда към вечерта-четвъртък :dontknow: ...

02:00ч.: А евентуални минимални в интервала 1-6℃ за другия петък как ти звучат? :laughm: Това не е особено вероятно към момента, но... :dontknow:

А за този петък продължават да са ми малко дразнещи и озадачаващи тези средни и високи облаци, които май ще лазят в голяма част от страната :hmm: , но пък има и вероятност за нещо като фьон на доста места, ще видим до къде ще го додрапаме с температурите :hmm: ...

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » чет май 14, 2020 8:52 am

На мен ми изглеждат спасяващи, не озадачаващи облаците утре. :grin1:
Вторник обаче дават само висока облачност ГФС. Няма да е добре, вероятно пак ще напича. И слаб южен вятър следобед. Младост може да направи много стабилен максимум за датата.
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » чет май 14, 2020 9:05 am

weather_master написа:
ср май 13, 2020 11:54 pm
Е, чак 38-40С едва ли. До 37С очаквам, в София около 34С. По-скоро се кефя как преместиха захлаждането напред във времето и дори не е ясно дали ще го има. :laughm: Очаквам Стринг за коментар с неговите пързалки. :laughm: Накратко: топлото време продължава поне до сряда другата седмица.
Прогнозите всъщност са супер. Преди 3-4 дни изглеждаха изключително отчайващо - дълга гореща вълна, неясни и орязани валежи в последствие, намеци за задълбаваща суша, несигурно като продължителност захлаждане и т.н.

Сега гледам последните обновления вървят много добре. Горещата вълна е разцепена на две за петък и после вторник. Самото топло в петък няма да е нещо особено на фона на предишните прогнози - предимно до 35, 36℃ ще стигне. После събота, неделя, понеделник ще се усети захлаждане, особено в СБ. След сряда става яко - средното на ансамбъла пада с около 15 градуса спрямо предишните дни, ще има и добри валежи, а този по-хладен период ще се задържи над седмица като за начало според сегашните опашки.
Това, че още от сега топлите опашки почнаха да губят потенциала си с приближаване на близките срокове е много добра индикация за предстоящото лято.

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » чет май 14, 2020 9:40 am

Предстоящо лято? Дайте да не се залъгваме. Лятото започна на 9-10 май за голяма част от страната. До 19-ти се събират по 9-10 летни максимума. Не виждам как ще прекъснем трайността, особено в по-ниските места.
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

doncho

Мнение от doncho » чет май 14, 2020 10:25 am

Какво им става на тия модели??? От няколко дни ни засипваха с температури над 30 градуса за днес и над 35 за утре, сега всички дават 18-20 за днес и 23-25 за утре :dontknow:

Ще ида да изпия едно кафе и ще погледна пак след един час, че ми се струва че сънувам.

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » чет май 14, 2020 10:28 am

За утре се разколебавам, че ще се получи макса от 35℃ както го мисли засега ГФС, в ансамбъла днес се е заровил в дъното и е прав както виждам навън какво се случва, а утре от дъното на върха....съмнявам се вече и в следващите обновления очаквам да се понамести по-надолу...... и а дано разбира се.

А за утре даже виждам и светлина в тунела от жега, изместена е към ботуша, ....https://earth.nullschool.net/#2020/05/1 ... 603,41.712

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » чет май 14, 2020 12:39 pm

Би трябвало утре да се поздравим с първите +35-таци за сезона в България. Колебая се на кой бих заложил за най-голяма жега - според мен най-голям жегав потенциал имат на СЗ отново но пък и в крайния ЮИ ще е доста жегаво - така, че колебая се между Плевен и Елхово! :D
П.С: Тука също имаме шансове за +30-так , но каквото намажем ще е до ранния следобед - после най-вероятно ще задуха от морето.
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

doncho

Мнение от doncho » чет май 14, 2020 2:23 pm

doncho написа:
чет май 14, 2020 10:25 am
Какво им става на тия модели??? От няколко дни ни засипваха с температури над 30 градуса за днес и над 35 за утре, сега всички дават 18-20 за днес и 23-25 за утре :dontknow:

Ще ида да изпия едно кафе и ще погледна пак след един час, че ми се струва че сънувам.
Явно съм гледал температурата на 850 хПа :grin1: Сега съм буден и гледам където трябва. Ама пак не е жега както трябва, в София 27 градуса в два и нещо следобяд, а в Тракийската низина по 21 градуса масово. Да видим докъм 5 следобед докъде ще го докара но едва ли ще стане голяма жега. Остава утре да е няколко градуса надолу и ще съм доволен. :D

Почна да дърпа нагоре, за половин час в София скочи от 27 на 28.

doncho

Мнение от doncho » чет май 14, 2020 7:35 pm

По ГФС валежите отшумяха. Бахти смотаното време. И моделите почнаха както други лета да отлагат дъжда. От другия понеделник за вторник, от вторник за сряда, от сряда за четвъртък и сега ГФС ги е отложило за другата събота. Което е след десет дена и е все едно какво ще покаже от сега. :?

dodo
Регистриран: ср юли 20, 2016 7:35 pm
Местоположение: Moнтана - център на Северозапада, ж.к. Пъстрина, Югоизток

Мнение от dodo » чет май 14, 2020 7:39 pm

Утре около и след обяд според ICON ще има много добра фьонова обстановка в Косово, Ю Сърбия и З/СЗБ. Може да има стабилно обдухване на места, нищо че липсва предупреждение от НИМХ :hmm:
''Винаги ще има някой по-млад, по-умен и по-красив от теб, но никой няма да бъде точно като теб!''

Потребителски аватар
gogomana
Регистриран: чет фев 26, 2015 1:07 pm

Мнение от gogomana » чет май 14, 2020 9:56 pm

Така като гледам утре няма да е изненада, ако въпреки липсата на очаквания някъде избухне някоя сериозна буря в България. Всичко на изток от Пловдив е в потенциална за силна буря зона.
Моята камера в Овча Купел със страхотна панорама към Витоша http://www.weather-webcam.eu/sofia-ovch ... ine-kamera

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”