ДЪЛГОСРОЧНИ (месечни, сезонни) ПРОГНОЗИ - ЕСЕН-ЗИМА 2020/21

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница), с.Климентово, общ.Аксаково /288м.н.в/, Обзор /22м.н.в/

Мнение от gosho97 » пон ное 02, 2020 9:54 pm

Да, тази жена Анастасия Кирилова май и преди работеше в НИМХ, но доста време не се беше появявала, явно скоро пак се е върнала. На мен ми допада тя, за разлика от злобната си колежка-адашка. Дано по-често има изяви, доста повече ми харесва как представя нещата. :thumbup:
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » вт ное 10, 2020 9:22 pm

По НОАА ноември -1-2,декември норма-норма минус на изток,янури вече в норма :pray: Нареждат се нещата както трябва.

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » ср ное 11, 2020 8:06 am

А за февруари в СИ край на картата е с нулева аномалия, ще дойде някой късен Сибирец :grin1:. Чака ни три и половина, четири месеца непрекъсната и тежка зима.

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » ср ное 11, 2020 8:39 am

NOAA задълбочава още повече отрицателната аномалия за ноември, м/у - 2; -3гр. :hmm:
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » ср ное 11, 2020 9:04 am

snow wall написа:
ср ное 11, 2020 8:39 am
NOAA задълбочава още повече отрицателната аномалия за ноември, м/у - 2; -3гр. :hmm:
Това е поредния бъг в модела според мен, което естествено го компрометира за пореден път и показва как няма никаква полза да се гледа от към дългосрочни. Няма как да се случи. Вече сме 11 ноември, анаомалията за сега не съмн гледал, но мисля е положителна за целята страна. Какво трябва да стане за да излезем на минус 2, минс 3 месечна аномалия? При все, че ок, в опашките има застудяване, но то ще смъкне температурите до и малко под норма и то не навсякъде, и то за конкретните дни (следващите 7-10). Да стане -15 последната деседневка? Съжалявам но не вярвам.

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » ср ное 11, 2020 2:10 pm

То там работят с някаква тяхна си виртуална норма, която е възможно да е дори такава от 1990- насам. Даже не съм сигурен дали не е базирана не на реални измервания, а на виртуален модерен реанализ. Съответно предполагам като за ноември може да е с около градус над тази, която е в сайта.

Но да, тези карти трудно биха служили за назоваване точно конкретна стойност на аномалията. Те не би следвало да се гледат с такава цел. Но могат да са добър ориентир за относителното териториално разпределение на райони с по-ниска аномалия спрямо такива с по-висока и съответната циркулация, която би довела до това нещо.

Потребителски аватар
snow wall

Мнение от snow wall » пет ное 13, 2020 8:10 am

Вече се очертават нещата за месеца и ми се струва доста вероято да излезе топъл, поне за София. Трудно ще влезем в норма плюс, но не е невъзможно.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пет ное 13, 2020 1:13 pm

Пожелавам успех на криомераклиите с тоя полярен вихър в момента с минус 86 в центъра (10 хпа), при това центриран точно над СП :laughm:
Не бе, януари всичко може да се случи, ама в следващите около 3 седмици поне - .......... :buble:
Изображение

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » съб ное 14, 2020 12:25 pm

Обърнете внимание на ноемврийския ъпдейт на Ц3С
Първото, което буквално вади очите, е огромната положително-аномална буца на 500 хПа, "забодена" на Алеутите и Аляска при практически всички модели. Сещате ли се какво е това/ Това е пряк резултат от Нинята. Толкова с "Ниня не влияе на времето у нас". Влияе и то как! Такава аномално издигната планина на 500 хпа с такав аогромна площ няма как да не промени патърните на циркулацията в умерените и полярни ширини на полукълбото.

И сега да видим какво евентуално...самата буца означава сигурна студена зима за Северозападните и част от централните щати, но доста мека за центъра и озоено изтока. При нас нещата се затвърждават към модела "ранна зима" и никаква след това. Аз дълбоко вътрешно в себе си мисля, че все пак няма да е точно така и има опасност за 2-3 седмици яну-фев но това е с нищо неподкрепен мой усет, който може да се дължи на неприязън към противния сезон : )
Видно от прогнозните аномалии, докато за януари може да има някакви начални изпълнения, февруари би бил напълно аут за южна Европа и у нас. В замяна на това, декември остава с голям потенциал за някаква зима. Бъдете доволни и на това. Ако се случи.
Изображение

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » съб ное 14, 2020 12:37 pm

А ето и "приземената" Т2 ансамблова прогноза на грандовете за същинската зима. Следва да се има предвид, че по-близка до норма е само прогнозата на ЙМА, която най-накрая е добавена и вече не е седмица, а осмица : ) Тя малко избледнява цветовете на очакваната аномалия, а УКМЕТ, ДВД, ЕС и американците много радват окото :buble:

Изображение

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » нед ное 15, 2020 11:28 am

А бе няма логика да е такава жега цяла зима.Аз залагам за поне един син месец - декември или януари.Ама като гледам как върви вече клоня за януари повече :D Има много предпоставки , няма да се повтаряме , ама няма нищо общо с предните 2 зими ситуацията в момента.Ако не се реализира нищо и тази година - направо го отписвам тоя сезон за БГ :grin1:

Потребителски аватар
snow wall

Мнение от snow wall » нед ное 15, 2020 11:48 am

По-скоро притеснителна е сушата, жега, колко да е жега. Първата седмица беше по-топло, нещата вече се нормализират. Три валежни месеца в норма + биха били перфектни, но дават и суша.

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » нед ное 15, 2020 11:54 am

Да прав си , реално сушата е сериозни проблем , като изключим глупостите че ни се иска да има зима.Сушата е проблем и за язовирите и за туризма през зимата, но тя пак е резултат от ГЗ и промяната в цирлулацията за нашия район.Не ми се мисли ако не напълним язовирите до май месец , какво ще става следващото лято

ManOfLight
Регистриран: пон яну 16, 2017 2:15 pm

Мнение от ManOfLight » нед ное 15, 2020 12:23 pm

И въпреки заплахата за суша възрастни хора се радват и на нея и на аномалията. Това доста разваля удоволствието от четене на коментари.

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » нед ное 15, 2020 12:32 pm

Абсолютно! :thumbup: Тук масово цяла година се искат все валежи и студове. Друго време почти не се коментира.
Иначе мен "сушата" не ме притеснява, защото статистиката показва, че картината може да се промени буквално за седмица. Не знам дали гледахте за Крит - два мощни циклона, масови наводнения и валежи до 300л/м2. Все до другото лято щя има валежни периоди и пълноводия на реките.

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”