"ОПАШКИ" (11.2020-01.2021)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » пет ное 06, 2020 1:10 pm

Застудяването уж трябваше да е от другата сряда, сега е изместено към другата неделя. Често срещано със студените опашки :) Нз как не го научиха някои :flourish:
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » пет ное 06, 2020 3:48 pm

Много грозно полягва нашия Ац , и дрейфа на И , ЮИ.Така оста на студа и евентуална динамика отиват на мама си далееееч до Каспиеца чак , иначе можеше да захапим 2-3 седмици зимно време , ама с това полегнало извращение ,не знам кога ще излезе нещо готино.Тия откъсвания на долини след 20 и изместване на повече същински студ към нас са си чиста фантасмагория на тоя етап.Като цяло не ме кефи тоя ПАТЪРН , попринцип един път забие ли на изток , чакай готино развитие нанайси :D Може пък тоя филм косвено ще е по-добре за ново по-яко пренареждане на картите след 3-4 седмици

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » пет ное 06, 2020 4:20 pm

Абе ще си смуче студ от североизток от средата на другат седмица,пък бил и сух засега. :thumbup:

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » пет ное 06, 2020 6:19 pm

На 15ти влизаме под 0та на 850 до края на срока (22ри), та не знам за вас, но според мен застудяването си го има. Валежите куцат за сега, факт, но до тогава има време за промяна на изгледите дори в температурно отношение, камо ли валежно.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
yavor_zhekov
Регистриран: чет юли 31, 2014 4:02 pm

Мнение от yavor_zhekov » пет ное 06, 2020 6:59 pm

Под никаква 0 не виждам да навлизаме трайно. ГФС вече е почти на акъла на ЕС от тази сутрин, засега застудяването се отменя. :wink:
"Страхът е просто състояние на ума, а състоянията на ума подлежат на контрол и насочване" - Наполеон Хил, Мисли и забогатявай..

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » пет ное 06, 2020 9:23 pm

Формира се вече Сибиреца и ще пусне може би студ и към нас след средата на месеца, колко дълго ще продължи тази циркулация, изглежда, че ще има динамика, потоците ще се сменят и няма да продължи дълго. Лошото че ще е сухо, за това и няма да стане истински зимно.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » пет ное 06, 2020 10:27 pm

yavor_zhekov написа:
пет ное 06, 2020 6:59 pm
Под никаква 0 не виждам да навлизаме трайно. ГФС вече е почти на акъла на ЕС от тази сутрин, засега застудяването се отменя. :wink:
Еми напротив, влизаме трайно под 0та на 850 от полунощ на 16ти, потвърдено за 10то поредно обновление

https://www.wetterzentrale.de/de/show_d ... d=ENS&bw=1
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » пет ное 06, 2020 11:12 pm

1 нещо, което е сигурно, е че влизаме в силно безвалежен период
канех се да кажа и как може НИМХ (освен че дават валежи над норма) да
прогнозират и нормен-поднормен месец, ама като се замисля
несбъдването на последното не е чак в кърпа вързано
заради вероятни по-натам доста прилични минуси
нощно време (евентуално) ама... я камилата, я камиларя...
засега месецът си почва подчертано наднормено
както всеки от последните не знам си колко N на брой
месеци
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » пет ное 06, 2020 11:32 pm

За момента перспективите са нахлуването да е с вятър с дни. Преди 20-ти е малка вероятността за мразове тип ноември 2011-та. Иначе на фона на 2011-та, половината месец сега ще е загубен. Единственият вариант за минусов и то поднормен месец е сняг след 20-ти и няколко ледени дни без никакво затопляне. Това е. Другото няма да стане. Студът ще е адвективен в началото с облаци и ниското няма да може да изстива. Ще изстиват преди нахлуването при ясни нощи повече инверсионните места. Не знам защо се хванаха някои основно за 0-та във височина, като вече може да е 5℃ във височина с инверсия и ясни нощи и в ниското така ще е по-студено от под 0-та във височина с вятър и липса на изстивания нощем.
http://meteoinfo.by/21/?city=15502
Един много бърз предстоящ пример за Видин за 9-ти ноември при 10℃ на 850хпа 0-11℃ прогнозирани екстремуми. За 12-ти 5-9℃ при застудяване, което в случая няма да е достатъчно да пребори температурите от инверсията.

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » съб ное 07, 2020 12:31 am

2011 ноември карах шофьорски курс в България на дърти години. :laughm: Бях на 2х18 :grin1:
Запомнил съм мъглите и мразовитите утрини, в които трябваше да се уча да карам, а също ремонтите из целия град на основните улици и задръстванията заради тях. Много добра школувка беше.
Да не забравяме, че студените зими започват със сух и хладен антициклонален ноември. Такива бяха и 1984 и 1986, не само 2011. :deal:
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » съб ное 07, 2020 7:28 am

Не ми се струва да е започнал чак толкова топъл този месец, топъл е само на запад при нас, от Видин до Сандански, иначе температурите са малко по-високи, нищо сериозно. Постепнно ще захладнява и би трябвало месецът да си е нормален, поне аз на това съм заложил в турнира, пък ще видим.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » съб ное 07, 2020 8:38 am

Вижте какво дава ГЕМ, още един медикейн :grin1:

Изображение

Потребителски аватар
lancelot

Мнение от lancelot » нед ное 08, 2020 6:58 pm

Малко досадно, но за пореден път евентуалното застудяване се отлага във времето. Първо беше на 10ти, после на 15ти, сега евентуално на 17-18ти, като дотогава си оставаме с голям шанс на двуцифрени максове в София. Отиде шанса за поднормен месец в София, а за страната на 80%.
Не се вижда толкова сериозно застудяване след 20ти, че да компенсира аномалията, а и нормите накрая на ноември са други.
С приличен шанс едно 50-60% може да се прогнозира норма + за месеца, 20-30% наднормерен и останалите проценти 10-20% за норма минус.

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » нед ное 08, 2020 7:16 pm

Стига рев, ГФС обнови и рисува чудесна блокирана обстановка в Черно море с идеално заоблени изобари и достатъчен студ. Ла Ниня :deal:
Изображение
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
lancelot

Мнение от lancelot » нед ное 08, 2020 7:43 pm

Няма рев, само обективност и без розовите очила. :grin1:
Тея опашки постоянно се изтеглят в бъдещето, това го гледаме 10 години вече и в 90% от случаите не се случват.
Все пак винаги има шанс да се случи, но е много малък. :flourish:

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”