КРАТКО-/ СРЕДНОСРОЧНИ ПРОГНОЗИ: 01.2021

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » чет яну 14, 2021 8:20 pm

Само на мен ли ми се струва или тазвечерните обновления са дигнали валежите за Събота? :buble:
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

aliveordead
Регистриран: нед ное 30, 2008 7:19 pm

Мнение от aliveordead » чет яну 14, 2021 8:25 pm

Да вдигнати са леко за цялата страна,някъде може да добави някой см още.

ManOfLight
Регистриран: пон яну 16, 2017 2:15 pm

Мнение от ManOfLight » чет яну 14, 2021 8:26 pm

Windy написа:
чет яну 14, 2021 8:20 pm
Само на мен ли ми се струва или тазвечерните обновления са дигнали валежите за Събота? :buble:
Любимият коментиращ. Често оптимист и като видя коментар от Уинди често прогнозите вървят в посока на зимата :)

Потребителски аватар
DANNIS
Регистриран: чет окт 08, 2009 11:42 pm

Мнение от DANNIS » чет яну 14, 2021 9:01 pm

Някой видял ли е ансамбъла с валежите за Царево за събота ? :grin1: :lol:
Накрая те ще изпраскат 10-15 см ей така от раз.Ще се гледат камери.
Изображение

Потребителски аватар
yavor_zhekov
Регистриран: чет юли 31, 2014 4:02 pm

Мнение от yavor_zhekov » чет яну 14, 2021 9:24 pm

Какво да кажа..места като Солун и Малко Търново се очератват да направят повече дни със СП от София тоя месец, ако се реализира циклона събота.. Изключително грандиозен провал за София тази зима, но пък в много други случаи тук е валяло най-много, така че си има някакъв баланс.
"Страхът е просто състояние на ума, а състоянията на ума подлежат на контрол и насочване" - Наполеон Хил, Мисли и забогатявай..

Потребителски аватар
grum
Регистриран: нед май 17, 2009 7:11 pm

Мнение от grum » чет яну 14, 2021 9:33 pm

Добре де как ще стане минус 15 , след като няма снежна покривка в Тракия :dontknow: до колко изобщо е падала температурата без сп

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » чет яну 14, 2021 9:35 pm

Така е, не може да се оплакваме много много тук, Яворе :thumbup: Особено първият сняг общо взето беше само за нас.
Дори и по тея обстановки през януари хващаме нещо, оскъдно, но го има. Вероятно и събота ще метне 1-2 см за окото. :hmm:
Докато често когато вали при нас повече от половин БГ само гледа.
Интересни метео ситуации са започнали от почти седмица насам и ще продължат, не всичко е сняг. :flourish:
The best view comes after the hardest climb!

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » чет яну 14, 2021 9:57 pm

grum написа:
чет яну 14, 2021 9:33 pm
Добре де как ще стане минус 15 , след като няма снежна покривка в Тракия :dontknow: до колко изобщо е падала температурата без сп
Не виждам без снят -15 масово в Тракия освен в някой дупки където е очаквано да се случи, при нас не повече от -8, -9℃

naftalinov
Регистриран: нед окт 21, 2012 7:11 pm

Мнение от naftalinov » чет яну 14, 2021 10:16 pm

Имам един въпрос към вас като опитни в моделите и т.н. - има ли шанс тази нощ, както и след това през уикенда нещичко да поръси над Варна? Ако искате, първо дайте отговор на един подвъпрос: "Дали някъде, в чертите на града, дори и да е горе във Владиславово, ще успее поне да белне?", но по-важният въпрос за мен е: дали в моя район долу, близо до центъра, има някакъв шанс? Мерси предварително! :flourish: :)

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » чет яну 14, 2021 10:24 pm

Още тази вечер ще поръси леко. Но основното май май ще е в събота, когато ще се генерират валежи от морето, докато потокът при земя ще е от север и ще е под 0та. Варна може да прасне и 5см в събота вечер.
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

naftalinov
Регистриран: нед окт 21, 2012 7:11 pm

Мнение от naftalinov » чет яну 14, 2021 11:10 pm

nikolai kamburov написа:
чет яну 14, 2021 10:24 pm
Още тази вечер ще поръси леко. Но основното май май ще е в събота, когато ще се генерират валежи от морето, докато потокът при земя ще е от север и ще е под 0та. Варна може да прасне и 5см в събота вечер.
2-3 минути преди да напиша предния си пост, погледнах към близката улична лампа и видях, че нищо не вали. След като прочетох твоя пост, за всеки случай, излязох на балкона преди 1 минута пак да погледна към лампата и виждам, че наистина вече е започнал някакъв снежец да прехвърча. :D :thumbup: Вече почти 20 години живея тук (родния град на майка ми) и отдавна съм се научил да се радвам на всякакъв вид сняг във всякакво количество, напомняйки си, че можеше и това да няма, така че за мен няма значение "пършив" ли е, колко е, важното е, че го има, най-накрая! :) Преди това, първите си 10 години от житейския път прекарах в родното Велико Търново и през първите години от 21 век ми беше малко трудно да свикна с безснежието, сравнено с място като Търново :roll: :grin1:, а и обстановката от февруари 2005 беше достатъчно разглезваща в това отношение, но оттогава свикнах.
За съжаление се оказа, че термометърът ми, закупен от магазин две за лев :oops:, но пък с дълга колбичка, съответно и скала (е започнал да) завишава с поне 2 градуса, според мен са по-скоро 3. Преди седмица, по време на мокрия сняг, показваше малко под +5С :x :lol: Все още чакам шанс Т да стигне точката на замръзване на око, за да засека (пак на око :laughm: ) с колко точно завишава. Така или иначе, явно ще трябва да си потърся по-хубав. Тази вечер показва около +6С, а на усет е не повече от +2 в моя район.

Георги7
Регистриран: чет юли 01, 2010 4:16 pm

Мнение от Георги7 » пет яну 15, 2021 9:17 pm

https://www.severe-weather.eu/global-we ... europe-fa/
Много интересна статия.
"When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace."
Jimi Hendrix

Потребителски аватар
lancelot

Мнение от lancelot » пет яну 15, 2021 9:28 pm

Определено е интересна, адаш! Тя и зимата не е хич беззъба за централна и западна Европа. Виждат се сериозни отрицателни аномалии на места. Зазими добре най-накрая и на Скандинавието и евро Русия, но има да наваксва там още. Като цяло шансовете за януари в норма за Европа са реални, едно 50%. В момента е около 1.3 над норма, въпреки че е трудно да се каже дали това е мерило..?https://www.stringmeteo.com/synop/temp_month_eu.php

Обаче за студен край на месеца и студен февруари, както е било 28/29та година хич не бих заложил.
Преди сто години сме били реално в съвсем друг свят.
Но определено доста интересно четиво. :)

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » пет яну 15, 2021 9:38 pm

Общо взето в Германия няма никаква отрицателна аномалия до момента през януари. Вкарана е нова топла норма 1991-2020 и дори по нея е 0.0 в Хамбург.
http://www.bernd-hussing.de/klima.htm
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
lancelot

Мнение от lancelot » пет яну 15, 2021 9:49 pm

wilkosz написа:
пет яну 15, 2021 9:38 pm
Общо взето в Германия няма никаква отрицателна аномалия до момента през януари. Вкарана е нова топла норма 1991-2020 и дори по нея е 0.0 в Хамбург.
http://www.bernd-hussing.de/klima.htm
Е тая карта дето си дал на юг от Хамбург всичко е в минус, на места и студен януари ;) Не че е особено важно, но си имаше зимни прояви и при вас, повече са по на запад - Франция, Острова, Испания... далеч не е мека зимата и при вас дори. Я дай карта 28/29 януари и февруари какви са били точно :)

Заключена

Върни се в “Прогнози за времето”