КРАТКО-/ СРЕДНОСРОЧНИ ПРОГНОЗИ: 04-07.2021

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » вт юни 01, 2021 1:57 am

Компенсация на компенсацията викаш, а?
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » вт юни 01, 2021 2:30 am

Според мен сегашния хладен период компенсира предостатъчно предния топъл. Все пак новата норма се върти около 1-1.5 градуса над старата на годишна база. И ние тия 1-1.5 градуса положителна аномалия с голяма вероятност ще трябва да ги стигнем и тази година. С подобна хладна пролет, че дори и хлад захапващ от началото на лятото не ми се мисли какво лято и каква есен трябва да караме, за да стане това... :?
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » вт юни 01, 2021 3:19 am

Ами май изобщо не е задължително. То времето/природата не знае, а и да знае не му/и пука каква е била годишната аномалия и каква аноалия трябва да гони, че да компенсира нещо си друго. Просто има някакви патърни, които като захапят, карат от поне няколко месеца, докъм година и половина, две. Това е възможно да зависи от някои от осцилациите, вероятно не е проста функция. Като три примера се сещам на прима виста, мократа 2014, сухия период втората половина на 2018, докъм средата на 2019 и зверското лято на 2012. Така че не бих се учудил чак толкова, ако изкараме някакво нормално лято по норма 61-90 както е тръгнало, че дори хладна есен и студена зима дори след това. Не съм гледал скоро прогнозите за Ла Нинята до кога ще продължи, може и да не стане тая. Учудващото в случая е, че на фона на яките жеги последните да кажем поне 15 години, сега държи вече 3 месеца една прилична ретро-аномалия. На някои може да им се вижда супер студено, да започнат да се говорят глупости, че няма лято и т.н, но това са всъщност нормални температури, просъществували в крайна сметка много по-дълго от тези последни 15тина 20 топли години. ( визирам обзора на инструменталните наблюдения в БГ, да кажем 120-130 години)
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » вт юни 01, 2021 8:43 am

Windy написа:
вт юни 01, 2021 2:30 am
Според мен сегашния хладен период компенсира предостатъчно предния топъл. Все пак новата норма се върти около 1-1.5 градуса над старата на годишна база. И ние тия 1-1.5 градуса положителна аномалия с голяма вероятност ще трябва да ги стигнем и тази година. С подобна хладна пролет, че дори и хлад захапващ от началото на лятото не ми се мисли какво лято и каква есен трябва да караме, за да стане това... :?
Защо, Уинди? Периодът февруари-май т.г. е почти 100%-во повторение на февруари-май 2020-та(доколкото това е възможно все пак), след което м.г. последва едно нормално и валежно лято поне в ЗБ. Сега и юни почва, а и ще продължи идентично с юни 2020-та. Време е за лято без 30-так в София :grin1: .

Windy

Мнение от Windy » вт юни 01, 2021 10:48 am

Може и така да стане, да, но пък 2020та есента беше свръх топла. А аз се чудя кога ще е следващият Октомврийски първи сняг, от години не е имало. Май и тази година няма да е... :?
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » вт юни 01, 2021 3:37 pm

Нищо хубаво не ни чака следващите 10 дни. Един малък прозорец с по-хубаво време може би ще има уикенда, но пак ще е под норма/норма минус. Надявам се все пак да не вали след петък до понеделник.
Другата седмица пак падат температурите и остава нестабилно.
Като цяло много куцо време и сложно и за планина и за море.
The best view comes after the hardest climb!

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » вт юни 01, 2021 5:29 pm

Надежда за някакво подобрение по осезателно се не вижда. И преди някой да каже, да то сезона е такъв. Абе и да и не. В тоя сезон са нормални повече бури и редуване на часове със слънце и по - високи градуси и интензивни бури. Не че нямаше няколко дни с такива, но повечето време е с такива обложени дъждове като сега, все едно е есен.
Горе долу каквото беше времето ноември, такова е сега ... (да не падна под 0 - та и деня е много много по - дълъг ама). Доста скапана поредица от месеци, много топла зима, хладна пролет.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » ср юни 02, 2021 10:10 am

Абе, май месец на косъм да излезе топъл. :grin1: :buble:
Ако не беше минус седемте десети на Видин, щеше да иде на плюс нула цяло и девет десети.
Както и да е, де. Не виждам ежегодното мрънкане, вероятно защото съм скрил криофилите, но и с него, и без, по това време на годината е нормално да погърми, да повали, а при настройване за седмица на Карския влак - и да е доста хладно.
Всъщност, сняг на Петрохан помня и на 2 юни (деветдесетте, не знам кога точно), т е на 850 трябва да е било до 1-2...почти нула. Абе чудо невиждано :laughm: (ирония!)

Та и с, и без мрънкане, в следващите дни лятото е по-близо, особено на запад, с поне 25 утре (вчера малко не му достигна за 20 в пункта, днес - около21-22 трябва да стана).
Под въпрос е онова хлътване за вторник на ансамбъла, което в последните 2 обновления изчезна, В неделя и понеделник на запад в ниското доближаваме 30 (може и номинално да стане).
Керванът си върви, криофилите си квичат. :buble:

ivmil
Регистриран: пет ное 11, 2011 11:23 pm

Мнение от ivmil » ср юни 02, 2021 11:26 am

bismarck написа:
ср юни 02, 2021 10:10 am
Керванът си върви, криофилите си квичат. :buble:
И какво квичат, тяхното и на топломанците ти Мастър и Блу е едно и също - всеки иска вече топло :dontknow:
Или да има заяжданки по инерция, та да не сме ти забравили маята случайно :laughm:

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » ср юни 02, 2021 11:36 am

Аз не знам кои са тези, дето не искат вече топло и слънчево време. Сигурно хора, дето не ходят на море, планина и седят вкъщи и хейтят из форумите.
По темата: Поне ни чака приятен уикенд, почти без валежи и по-топло време, но по скоро с майски температури.
Другата седмица отново хлад и валежи.
The best view comes after the hardest climb!

Потребителски аватар
tarikataaaa
Регистриран: ср дек 09, 2009 6:47 pm

Мнение от tarikataaaa » чет юни 03, 2021 10:31 am

Те същите дето цяла зима мрънкат за сняг, сега мрънкат, че не било пък топло. Хладно било, валяло... Угодия няма. Все мрънкалници :D :D :D

Windy

Мнение от Windy » чет юни 03, 2021 12:40 pm

Ами така ще е, защото зимата е за сняг и трябва да има сняг, а лятото е за слънце и плаж и трябва да има слънце и топлина! :deal:

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » чет юни 03, 2021 3:16 pm

tarikataaaa написа:
чет юни 03, 2021 10:31 am
Те същите дето цяла зима мрънкат за сняг, сега мрънкат, че не било пък топло. Хладно било, валяло... Угодия няма. Все мрънкалници :D :D :D
Не е ли най - нормалното нещо на света (Поне що се касае до климата на България) зимата да има сняг, а лятото да е топло. Аз пък се чудя на хората, които искат зимата да е 10 градуса, лятото 20, ама глупав съм, не мога да ги разбера.
Иначе ако имаш предвид тези, които квичат да става - 30, това и аз не го разбирам, както не разбирам, и тези, които искат +40 и по някаква извратено - неразбираема причина се радват на такива неща. Като цяло от екстремуми полза не виждам, само вреди...

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » чет юни 03, 2021 5:40 pm

tarikataaaa написа:
чет юни 03, 2021 10:31 am
Не ми пречат отдавна ;) На 26 градуса, лек топъл, все още комфортен западен вятр и такъв ансамбъл за пункта - какво повече му трябва на човек.
(14-16 във височина вече е над норма и на 80 метра нмв, в зависимост от вятър, облачност и геопотенциал, прави поне 31-32 до около 35. Вече малко над зоната на комфорт.

https://modeles16.meteociel.fr/modeles/ ... 38462_.gif

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » нед юни 06, 2021 12:22 pm

Нестабилността ще остане, но валежите ще са предимно краткотрайни. Аз мисля, че след 9.06 ще става за плаж и море. През деня до обяд ще бъде слънчево, след което ще се редуват облаци и Слънце и тук-там ще има слаби превалявания. Общо взето всяка година е така.
Хубавото е че чисто температурно времето се оправи. 23-24 градуса за Черноморието са екстра. :flourish:

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”