Зеленчуци и градина

Ами то май е ясно...

Модератори: Radoslav Petkov, ASENOV

nakata_georgiev
Регистриран: нед авг 26, 2018 7:40 pm

Мнение от nakata_georgiev » ср юни 19, 2019 8:59 pm

Аз харесвам розови домати и при нас са много вкусни
От плодовете обичам сега кайсийте и чакам смокините :laughm:
Черешите тази година са кисели ,явно нещо заради времето ,пробвах 2-3 пъти не ми допадат
Метеостанция от Бургас 17м http://vzk-burgas.com/pws
село Факия
https://www.wunderground.com/dashboard/ ... wx_pwsdash
Камера от Бургаския залив
https://surfshopburgas.com/camera

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » чет юни 20, 2019 9:52 am

simovremeto написа:Направи някоя фотка да изплакнем очите.
Единият беше неугледен, а само един да снимам - не съм Еко-бг-Мама ;))
Но тоя уикенд задължително)
Лошото е, че ще леем бетон и не знам колко време ще остане :grin1:

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пон юли 01, 2019 9:09 am

Дай сега да си изпълня обещанието, Симо :)
Завчера завърших епичното наливане на 70 квадрата бетон и можах да отделя час за доматите, които поради тая причина бяха позарязани за 3 седмици.
През това време побуренясаха, но поне ги поливах.
На снимките, наливам ги накуп, без да обяснявам поотделно:
Доматеното храстче, което се оказа не толкова добро - няма как да се върже, а макар да стои малко над земята, ако не беше под валежен навес, а на открито, щеше да се скапе. Но сега е ОК, макар не особено фотогенично. Хибридът му е, ако не се лъжа, Елена или някакъв Фаворит. Стари семки, от преди не знам колко години, поне 5.

Другото са плодове от сортовете ОКВ (оранжев, красив и вкусен), Невес Азорско червено (това е шамански сорт, за последно го гледах 2006
:buble: :buble: :buble: - влияе на активността на Азореца през следващата зима) - този, релефния до кибритената кутийка, ОКВ с пишка, 10 кила домати - изненада, мислех, че ще са най-много 2-3 тая седмица, но масовостта е налице) и моите любими Ци Би Ю.

Полуплевелен домат с невероятна невзискателност към условията, а същевременно за 5 по шестобалната система. Ако се случи мек декември, както до преди 2 години, в оранжерията зрее буквално до Коледа, ок, нека е до Никулден, тук вече няма преувеличение.Месест, ароматен и с добър баланс на вкуса (снимката с яйцето).

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пет авг 09, 2019 9:43 am

За кодош и с елспериментална цел ръгнах 15ина колтука в земята и включих автомата да ги полива 2 пъти на ден за по десетина минути.
Надявам се над половината да се вкоренят, а целта ми е да видим доколко и колко домати ще успеят да вържат и узреят до края на безмразовия период ноември-декември.
За момента сериозен проблем е жегата, септември им върви значително по-добре.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » вт юни 09, 2020 1:32 pm

Ако го нямаше десетдневния период в края на май с не толкова хладно, колкото малко-слънчево време, вече щяха да са започнали. Сега е въпрос на 2-3 дни за "първа кръв": Количествата са огромни, благодарение на коронавируса! :laughm:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » вт юни 09, 2020 1:34 pm

За сравнение, доматите от първата снимка горе, преди по-малко от 40 дни (30 април) :laughm:

Изображение

simovremeto
Регистриран: ср яну 03, 2007 10:05 am

Мнение от simovremeto » вт юни 09, 2020 2:55 pm

Ехее, Дедо след седмица е готов за пазара. Ако ти остане некой килограм, бих си закупил. :grin1:

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » ср юни 10, 2020 9:15 pm

Симо, тия домати не са за продаване. Но за приятели ще има, само да се организираме, че едни офисни моми напират за работни срещи, а аз съм строго 1. Моногамен 2. Строго интернетен :buble:
Ъъъ...загубих си мисълта...а, да, ще измислим нещо!)

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » вт юни 16, 2020 12:09 am

За протокола.
Първият узрял домат тая година е от сорта (хибриден, български) Опал, на 14 юни.
Любопитното е, че -сега виждам, основната промяна на цвета става нощем)
Имаше намеци на 11-12, но вчера вече беше готов(сортът е розов).
А на 15 вече има близо десетина почти готови от сортовете Фулвя, турски и култовия Ръгби. Приключвам с магазинните пластмаси :buble:
Изображение

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » вт юни 16, 2020 8:18 am

Е точно върху лаптопа ли намери да го сложиш, за да го снимаш? :)

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » вт юни 16, 2020 8:40 am

Хм, ще трябва и аз да взема догодина някаква оранжерийка, моите още не са цъфнали, от цветчетата които бяха преди засаждането, нищо не стана, заради студа и дъждовете сигурно.
На Йонийско море съм и хазяйката също се оплаква, че за първа година няма нито един завързал банан :grin1: иначе узрявали понякога, ако зимата е мека, което малко ме учуди, ама показа снимки :dontknow: .Има и някакви миниатюрни мандаринки навсякъде, узрели са, но не ги берът, така се таркалят по земята. Също лимони тях обаче си ги събират.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » вт юни 16, 2020 1:43 pm

Geogri Zahariev написа:
вт юни 16, 2020 8:18 am
Георги, извинявай, нямам претенцииза художетсвен фотограф. Инак бих си го набучил на онаа си работа, щом е за арт-а! :buble:

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » вт юни 16, 2020 1:46 pm

bismarck написа:
вт юни 16, 2020 1:43 pm
Geogri Zahariev написа:
вт юни 16, 2020 8:18 am
Георги, извинявай, нямам претенцииза художетсвен фотограф. Инак бих си го набучил на онаа си работа, щом е за арт-а! :buble:
Извинен сте.
Ама, или доматът ще да е мек, или много остра оная си работа. :oops:

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » вт юни 16, 2020 1:52 pm

snow wall написа:
вт юни 16, 2020 8:40 am
Хм, ще трябва и аз да взема догодина някаква оранжерийка, моите още не са цъфнали, от цветчетата които бяха преди засаждането, нищо не стана, заради студа и дъждовете сигурно.
На Йонийско море съм и хазяйката също се оплаква, че за първа година няма нито един завързал банан :grin1: иначе узрявали понякога, ако зимата е мека, което малко ме учуди, ама показа снимки :dontknow: .Има и някакви миниатюрни мандаринки навсякъде, узрели са, но не ги берът, така се таркалят по земята. Също лимони тях обаче си ги събират.
Туй за Гърция е много странно...Ще снимам и външните си - имам 6 стръка Фуля, подари ми ги един видински профи за проба (оранжерийни са, дали стават навън - стават, и те ще започнат всеки момент да зреят, а ако бяха под найлон, щяха вече да са дузина узрели)/. Имам и дузина Биг Бийф май бяха, те са доста култов сорт, големи, но гледам засега не дават сигнал, че ще зреят скоро.

Иначе как така не са цъфнали още - или си в Самоков (като надм височина) или са сяти по-късно. Аз на моята оранжерия още в края на април и махнах всички врати и капаци, сега е по-скоро като навес, за да не ги вали (но да при безветрено време вътре е по-топло, факт). Тя изпълнява основна роля от края на март до април - позволява да засадя доматите по-рано, като безопасната Т през март е около минус 3 (навън, вътре не пада под нулата при мартенски дълъг ден). На второ място е вдигането рязко на АТС - активната Т сума за растението, среднодневната Т над която то е биологически активно. Грубо казано ме мести до море и на 5-600 километра на юг (Солун :buble: :grin1: ). Но не е точно, защото денем жегата става турбоюлска, в зависимост от броя слънчеви часове.

И да - прав си, оранжерия е задължителна, заради изброените неща. Но да е такава, че или да се отваря или да се маха. Аз допреди 3 години имах една 3 на 5 метра - в началото на май я хващахме трима човека и я местех настрани. Добавка! Така и така няма да слагаш голяма, изръсИ се малко повече за израелски найлон анти-вирус (УВ защитен е и реално изкарва по 10 години), не пропуска спектъра около 180 нанометра - точно тоя, който виждат насекомите или повечето от тях, а повечето болести ги разнасят те. Ефектът е видим и страхотен - аз почти не пръскам вътре, освен в особени случаи. Имам предвид с инсектициди).

Днес откъснах и първия от около дузината засега, зреещи Ръгби (не е от едрите екземпляри, но узря пръв). Те са розови по принцип, един от най-хубавите хибриди и постоянна част от сортимента ми от 3 години насам.
Очаквам в края на месеца Албенгите. Той е стабилен сорт, но доста склонен към мутации. Доматите, обаче са едни от най-фините и вкусни, които съм ял.
Изображение

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » вт юни 16, 2020 7:06 pm

Ръгбито е много добро, баба и дядо на село гледат само такова от няколко години.
Иначе аз от няколко дни съм минал предимно на домати. Хубави български домати с българско сирене Елена мога да ям дори за закуска. :P

Отговори

Върни се в “Хоби - музика, градина, фотография...”