Отоплително-охладителни несгоди

Е, във всяка област е пълно със смешки и куриози, както и със странни лични пристрастия, а какво остава за метеорологията... :-D

Модератор: Radoslav Petkov

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед дек 01, 2019 11:30 pm

Stringmeteo написа:
нед дек 01, 2019 2:59 pm
Може и да е малко бахърляво и с жулещ зимен вятър в София днес, но пък е идеално слънчево и май напълно безоблачно (идеално за кратки разходни в центъра с добра зимна опаковка :grin1: ). Отдааавна чакам такъв ден, за да вдигна малко температурния "стандарт" в квартирата, засега карам на косъм все над 18,0℃ без отопление, но в такива слънчеви или почти слънчеви дни отлепям нагоре с поне градус и нещо, които се връщат изцяло към "критичната" граница едва след нови 1-2 облачни дни :laughm: ...
...
nikolai kamburov написа:
нед дек 01, 2019 3:30 pm
Хубав ти е апартаментът значи! При мен във Варна зимата няма грам слънце и градусите паадат падаат. Сутрин е даже 16гр, денем с климатика се стопля веднага.
...
Това само доказва една моя теза колко е важно за енергийната ефективност да се започва с правилното проектиране и ориентиране на сградите. В моя случай трябва да отбележа и това, че блокът няма никаква външна изолация и май е обикновена панелка. Ако имаше изолация, в момента, без никакво допълнително отопление - подчертавам пак - при мен щеше да е 100% сигурно стабилно над 20℃. Да, все пак минават няколко голи тръби от парно, които май топлят най-много в банята (затова и държа редовно вратата й широко отворена :laughm: ) и вероятно някои от съседите ме топлят доста през стените :grin1: , за което аз си плащам де (прословутите и толкова спорни "такса мощност" или "сградна инсталация"), но... това май по никакъв начин не променя тезата ми. Особено пък след като отбележа, че подобна идеална ориентировка на сградите осигурява и доста поносими летни температури (и това документирах вече през лятото ;) ) и пълна независимост от (ненужност на) охлаждане с климатици на практика в целия подобен блок ;) ...

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » пон дек 02, 2019 1:07 am

Наистина супер! :thumbup:
В момента във Варна, не знам как се казва кварталът, строят нови сгради буквално през 10 метра. И то някви модерни такива, якички. Все едно гледам макет за някакъв проект за училище. Как изобщо ще дишат тези хора и ще виждат слънце, не знам? Намира се над Гранд мола на север от него. Има една сграда "Лабиринтът". За варненци пиша това, понеже не знам квартала.
Та 21 век сме, вместо да се правят сгради като тази на Стринг, то ко става...паприкаш. :dontknow:
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

Мнение от gosho97 » пон дек 02, 2019 1:41 am

Комплекс Лабиринт е в квартал Победа, а на изток от него е квартал Конфуто. Вероятно за него говориш.
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон дек 02, 2019 2:06 am

В момента, въпреки почти -5℃ навън, вътре е около 20℃ и само в тази стая, в която стоя основно (и спя), за която писах по-горе и която реално е най-студената част от апартамента (малшанс :laughm: ), се опитва да падне до 19℃, но все още е над, да видим утре дали ще има поне малко слънце, за да опитам да задържа "стандарта" :laughm: ...

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пон дек 02, 2019 9:15 am

Окт и ноември направо разказаха играта на Топлофикация. както и да го таманят (то е ясно, че лелите пак ще пищят от високи сметки), топлото си е топло. 4-5 градуса отгоре са си 4-5 градуса отгоре.
А бакалъм и Януари :buble:

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » ср дек 11, 2019 10:48 pm

Когато не работи парното или въобще липсва :lol:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед дек 15, 2019 10:29 pm

По време на мъгливата "ледена епоха" в София равновесната температура в стаята ми падна до ~16℃ (даже се пънеше и за по-надолу), та се наложи да открия отоплителния сезон, за да закрепявам поне на 18-19℃ :laughm: . След два половинести слънчеви дни през тази седмица и един цял (днес), отново закрепих на 19,5℃ и временно пак закривам сезона :laughm: . От победата или провала на мъглите в следващите 3 дни ще зависи дали ще вдигна още поне градус и нещо нагоре или ще се устремя към нова ледена епоха и нов отоплителен сезон :laughm: ...

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » нед дек 15, 2019 10:43 pm

Жената е много зиморничава, но у Вас ще ми е екстра Стринг.
:laughm:
Май и друг път съм споделял правилото на мой преподавател - една система трябва да се поддържа в равновесие и тогава харчи най-малко ресурси.
В този ред на мисли съм оставил всички термовентили на 3 из къщи и вратите са отворени да е еднакво топло.
А, доколкото съм чел, големите лайнери имат огромни дизелови дигатели, които работят непрекъснато, но с постоянни обороти. Всички периферни системи, зависещи от тях, вкл. за предвижване, се настройват с предаеателни числа спрямо постоянните обороти ба двигателя.

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » пон дек 16, 2019 1:52 pm

Аз имам 25лв ток от 15.11 до 15.12, пък не знам... :grin1: Къпя се редовно с бойлер, че даже и почти всеки ден си готвя. По принцип сметките ми са около 20лв като не ползвам климатика...тоест 5лв за отопление до момента. А го пускам всеки ден за малко (вечер за по 2-3 часа на 21гр) :grin1:
Чак нереално ми изглежда, но факт...
Наистина топлото време навън спестява много от отопление. Т на Стринг наистина е идеалната.
Аз съм на около 18-19гр денем и 16гр нощем и е топа. Спя като заклан... 8-)
При това, че е постоянна сянка нон стоп от вече месец заради блок южно. Февруари като се надигне слънцето ще започне да ме топли пак.

А хората които поддържат 26-28гр за мене са странни. Защо си стресират така телата със студа навън и парника вътре...не знам? И на всичкото отгоре плащат по над 100лв...
Някои ще кажат заради бебета и малки деца, ама то и за тях това топло не е полезно.
На 18гр денем съм с долнище и блуза отгоре и ми е супер. Нощем под завивката с боксерки и тениска и пак е супер. Защо да съм гол през зимата? Може би различни гледни точки...
Ж.Кювие

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » пон дек 16, 2019 2:22 pm

Да не би да не ви мерят вярно термометрите или пък моя, или да мерите Т на стените 18 гр е много студено, аз гледам да е над 22, 23 е най добре, или пък стените да са ви топли, ако са с гипскартон, не знам . Бил съм в апартамент отопляван с климатик, топло в струята извън нея студ.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » пон дек 16, 2019 2:34 pm

Правилно мери моя термометър, просто апартаментът е малък като площ и самия аз се явявам като парно. И е добре изолиран, затова и се запазва. Иначе в банята е студено като вляза и там топля повече. 22-23 също е много добре, но като свикнеш на 18-19, ще ти се струват като 22-23. Наистина. :D
Е, който живее с гаджетата, няма как. Те са редовно много зиморничави. :D
Ж.Кювие

Потребителски аватар
NorthStorm
Регистриран: вт авг 27, 2013 11:01 am

Мнение от NorthStorm » пон дек 16, 2019 4:10 pm

В южния апартамент в Ботевград независимо какво става вън, вътре е 20℃. При топло и слънчево, както е сега - 24-5℃ без никакво отопление. Ама ми е малко прохладно с две блузи :lol: 26-7 поне и си е екстра. :grin1:
Обаче като се застоя на едно място и на 27℃ ръцете и краката са ми ледени.
Summer!

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » пон дек 16, 2019 11:51 pm

Интересен, дори изненадващ за мен се получи ефекта от така наречените безрамкови стъкла, които поставих на едната от южните ми тераси. Изненадващ, заради ниските ми очаквания. Идеята беше, че от една страна не желая остъкляване на балкона и да си прецакам кефа да пия сутрешно кафенце и вечерна бира лятото на отворено, от друга страна 4-6 месеца от времето в София терасата е неизползваема. Въпросните безрамкови стъкла, които даже не са стъклопакет, но пък са К или нещо подобно като стандарт, идеята им беше да държат вечер над 0 с минимално отопление за цитрусите и ... да не влиза и да се лепи гняс и всякакви боклуци по терасата зимата. Толкова, без стъколпакет, без дограма, крепящи се само от релси => ниски очаквания. (Ама пък изглеждат :cool: )
Е да, ама при минус 6-7-8 или там колкото падна преди 10 - тина дена, най - ниската ми измерена температура вътре на терасата е +7.5 градуса и то за малко, а в събота се беше качила до 28 от слънцето :shock: - можеше и още ама към 2 отворих, да не издуша разстенията, и за капак отпадна напълно нуждата от отопление на стаята зад балкона (съответно и последния радиатор на топлофикация ще остане неизползваем), а двете Мицубиши - та явно ще се справят без напрягане с целия апартамент. Не че и преди не успяваха, но все пак в малката спалня зад тази тераса се налагаше да кихам по малко на топлофикация, че за нея да слагам 3 - ти климатик не е рентабилно.(Гледам да държа температурата постоянни 21-22 за спалните и 23-4 за кухнята и хола - семеен консенсус между мен и жената)
Да вземе удари най - накрая повече студ да стане съвсем релевантен теста :buble:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет май 08, 2020 3:26 pm

lbs2 написа:
пет май 08, 2020 12:29 pm
За съжаление,като цяло да.Но в неделя следобед ГФС дава някакви валежи,които ще са от конвекция с купесто-дъждовни облаци,но само на места.После вторник по студения фронт има някакъв шанс,но да изчакаме ден два-различните модели дават от безвалежно до по-обхватни валежи според ГЕМ.Максимумът на топлото във височина ще е през нощта срещу вторник и няма да се реализира на макс.,но в местата с фьон може да имаме сутрешни температури около и над 25 градуса,което е уникално.Голям задух ще стане в апартаментите.Сега при полуотворен прозорец през нощта падна само до 19 в стаята ми,вече е 23-4,така че почва този некомфорт :?
Аз пък тези дни с мъка задържах да не падне под 20℃ в главната ми стая, но в интерес на истината, не се старя прекалено много да вдигам по няколко десети през деня :grin1: , защото... ясно защо, прословутият и много обсъждан жегав напън в периода 14-18.05. може в крайна сметка и да вземе да се осъществи :hmm: :laughm: ...

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » пет май 08, 2020 6:22 pm

Хладната вълна у нас понижи то 22гр в хола и около 24 в стаята, вечер пада до 23 и нещо. Идеално за къс ръкав, но още не е за стоене гол. След 3-4 дни ще стане. :lol: Но докато набере мощ топлото веднага идва захладжане, така че евентуално втората вълна, ако е по-продължителна може да причини дискомфорт, но едва ли. Майските жеги не са страшни.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Отговори

Върни се в “Лично отношение. Mетео-смешки и... глупости”