Тоталитарна и пост-тоталитарна история (сенките на комунизма и ДС/КГБ)

...

Модератор: mmirro

Stringmeteo
Site Admin
Мнения: 76786
Регистриран: 14 авг 2006, 22:51
Местоположение: София, Слатина (Хр. Смирненски/Г. Милев-Слатина)
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » 02 фев 2026, 11:03

Прост народ - слаба държава.
--------------------
Големите хора обсъждат идеи, средните хора обсъждат събития, малките хора обсъждат... хората...

Stringmeteo
Site Admin
Мнения: 76786
Регистриран: 14 авг 2006, 22:51
Местоположение: София, Слатина (Хр. Смирненски/Г. Милев-Слатина)
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » 02 фев 2026, 17:59

Мартин Иванов: Мнозинството от осъдените от Народния съд остават неизвестни
2 февруари 2026 13:05
Това отбеляза пред БНР историкът професор Мартин Иванов, ръководител на проекта https://narodensad.bg/, където всеки може да провери дали името на негов близък, пострадала от Народния съд, е попаднало в масива архивни единици
Прост народ - слаба държава.
--------------------
Големите хора обсъждат идеи, средните хора обсъждат събития, малките хора обсъждат... хората...

Stringmeteo
Site Admin
Мнения: 76786
Регистриран: 14 авг 2006, 22:51
Местоположение: София, Слатина (Хр. Смирненски/Г. Милев-Слатина)
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » 09 фев 2026, 17:02

Прост народ - слаба държава.
--------------------
Големите хора обсъждат идеи, средните хора обсъждат събития, малките хора обсъждат... хората...

Stringmeteo
Site Admin
Мнения: 76786
Регистриран: 14 авг 2006, 22:51
Местоположение: София, Слатина (Хр. Смирненски/Г. Милев-Слатина)
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » 19 апр 2026, 12:29

Прост народ - слаба държава.
--------------------
Големите хора обсъждат идеи, средните хора обсъждат събития, малките хора обсъждат... хората...

Stringmeteo
Site Admin
Мнения: 76786
Регистриран: 14 авг 2006, 22:51
Местоположение: София, Слатина (Хр. Смирненски/Г. Милев-Слатина)
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » 24 апр 2026, 12:31

Boris Terziev
April 22

"В училище никога не учих за ген. Иван Колев, за ген. Владимир Вазов (брат на Иван Вазов), за ген. Кирил Ботев (брат на Христо Ботев), за ген. Панталей Киселов, за капитан Димитър Списаревски, за героите от горянското движение.... Нито пък, че "Под игото" има и продължение или, че Райна Княгиня имала и синове...

Учих за някаква русофилска пасмина "добродетелна дружина", учех, че най-великият държавник Стамболов бил "диктатор" и "противоречив", учех, че Царство България е изостанала селска дупка, и че цар Борис lll е фашист, учех, че Александър Цанков, спасил България от болшевишката чума за 20 години наред бил "кръволок", учех още един милион глупости и лъжи, писани в Москва, но не учех нищо за тези велики генерали и български национални герои.....Тях просто ги нямаше в учебника!!!!!

Спомни си го това, следващия път, когато чуеш някой да реве, че сега се "пренаписвала" и "подменяла" историята....!"

/Олга Рачева/
https://www.facebook.com/boris.terziev. ... TVqkD1Gikl
Прост народ - слаба държава.
--------------------
Големите хора обсъждат идеи, средните хора обсъждат събития, малките хора обсъждат... хората...

Stringmeteo
Site Admin
Мнения: 76786
Регистриран: 14 авг 2006, 22:51
Местоположение: София, Слатина (Хр. Смирненски/Г. Милев-Слатина)
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » 27 апр 2026, 12:59

https://www.facebook.com/istoricheski.d ... bujMeW8ial
...
" След окупацията на България през 1944, СССР не само наложи кървав терор с името „социализъм“, но и се домогваше до всичко, което представлява интерес за него. Тоест ограбваше ни. За влаковите композиции с плодове, зеленчуци, консерви, месо, яйца и какви ли не стоки знаем всички. Но малцина знаят, че СССР ограби и хиляди тона уранова руда от България. Става дума за една колосална кражба, защото уранът винаги е бил скъпа стратегическа суровина. За 45 години от страната ни е изнесено огромно количество уран.
Кражбата бе „платена“ с едно от най-големите престъпления на комунистическия режим – убийството на няколко хиляди българи, облъчени смъртоносно за трите години в мините. Всички хора, които познавах от зловещия лагер, са отдавна мъртви. Аз бях осъден на 15 години затвор като куриер на горянски отряд. Куриозно е, но това ме спаси от смъртта.
През 1944 заработи урановата мина в с. Бухово. По това време мината в Яхимов, Чехия, вече бе изчерпана. От сибирските лагери СССР изпрати 80 минни инженери и миньори за разработване на мината, придружени от „специалисти“ от КГБ. По-късно те бяха върнати в Сибир и на тяхно място бяха изпратени български миньори от трудови войски. Тогава там служеха само „неблагонадеждни“ – децата на „народните врагове“. Като ги изпращаше в радиоактивната мина Бухово, където ги чакаше рано или късно неминуема смърт, ЦК на БКП постигаше две цели – избиваше потенциалните си противници и ги използваше за доставка на уран за бомбите на „големия брат“.
За обслужване на мина Бухово имаше щаб в с. Яна. През 1952, когато попаднах там, в мината влизаха рудниците „Бухово“, „Борче“, „Сеславци“, „Девети септември“ и филиали в Стара планина, в Родопите над Наречен и др. Всеки рудник имаше разклонени галерии, които образуваха гигантска паяжина с площ от хиляди квадратни километра, в които кипеше денонощен труд. Една огромна подземна промишленост.
В урановите рудници се работеше на три смени. Често войниците миньори попадаха на богати жили или гърнета с находища уран концентрат. Рудата се товареше на ръка и камиони, покрити с брезент и неподлежащи на проверка, я караха към пристанищата. Оттам – с кораби към СССР. След като бе построен мостът при Русе, се използваха и двата пътя. Много влакови композици тръгнаха нататък. Нали СССР трябваше да прави хиляди атомни бомби.
...
Прост народ - слаба държава.
--------------------
Големите хора обсъждат идеи, средните хора обсъждат събития, малките хора обсъждат... хората...

Stringmeteo
Site Admin
Мнения: 76786
Регистриран: 14 авг 2006, 22:51
Местоположение: София, Слатина (Хр. Смирненски/Г. Милев-Слатина)
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » 09 май 2026, 11:13

Прост народ - слаба държава.
--------------------
Големите хора обсъждат идеи, средните хора обсъждат събития, малките хора обсъждат... хората...

Stringmeteo
Site Admin
Мнения: 76786
Регистриран: 14 авг 2006, 22:51
Местоположение: София, Слатина (Хр. Смирненски/Г. Милев-Слатина)
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » 31 май 2026, 20:21

Прост народ - слаба държава.
--------------------
Големите хора обсъждат идеи, средните хора обсъждат събития, малките хора обсъждат... хората...

Stringmeteo
Site Admin
Мнения: 76786
Регистриран: 14 авг 2006, 22:51
Местоположение: София, Слатина (Хр. Смирненски/Г. Милев-Слатина)
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » 03 юни 2026, 12:58

Като заговорихме за другарката Живкова...

„Бият празнични камбани“. Как внучката на Тодор Живков иска да съживи комунистическата асамблея „Знаме на мира“
3 юни 2026
През 1979 г. по инициатива на дъщерята на комунистическия лидер Тодор Живков в София пристигат хиляди деца от над 70 страни. Идеята е те да са „посланици на мира“. Днес внучката на Живков – Евгения Живкова, иска да възроди асамблеята „Знаме на мира“. Но има и някои разлики.
Прост народ - слаба държава.
--------------------
Големите хора обсъждат идеи, средните хора обсъждат събития, малките хора обсъждат... хората...

Stringmeteo
Site Admin
Мнения: 76786
Регистриран: 14 авг 2006, 22:51
Местоположение: София, Слатина (Хр. Смирненски/Г. Милев-Слатина)
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » 13 юни 2026, 11:17

С годините намаляват хората, на които датата 10 юни говори нещо. А на нея се случи нещо съдбоносно за България, предопределило развитието й за десетилетия напред. Припомням какво точно се състоя на споменатата дата.
10 юни 1990г. вечерта.
Преди минути е обявен краят на изборния ден в първите свободни и демократични многопартийни избори в България, след отстраняването на Тодор Живков.
В щаба на БСП доверени социолози и програмисти докладват на ръководството на партията предварителните резултати.
– Другари, има една добра и една лоша новина.
– Казвайте бързо лошата!
Социолозите:
– СДС печели 55% от гласовете...
– А добрата?!
Програмистите:
– Вие печелите изборите с 60%!
Така започна всичко...
Последиците са в пълна сила и до днес, и ще бъдат в сила кой знае докога....
__________________________________________________________
Най-яркият ми спомен от 10 юни 1990 г., около 21 часа. Следизборно студио на българската телевизия. Изборната победа на БСП е вече оповестена и Георги Пирински е започнал напоително и успокоено да обяснява, че ако има постъпили някъде сигнали за изборни нарушения, те трябва внимателно да бъдат разгледани и анализирани... В един момент Йосиф Сърчаджиев не издържа... "



Парламентарни избори в България (1990)
Прост народ - слаба държава.
--------------------
Големите хора обсъждат идеи, средните хора обсъждат събития, малките хора обсъждат... хората...

Отговори

Върни се в “Изкуство, култура. История”