За и против бирата

За цигарите, алкохола и наркотиците е ясно, но май има и други видове пристрастявания...

Модератор: mmirro

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

За и против бирата

Мнение от ASENOV » съб юни 14, 2008 3:06 pm

И ако пиете други питиета,също споделете по повод думите на Уедър:Алкохолици :lol:

Потребителски аватар
Weatherman
Регистриран: вт дек 12, 2006 1:20 pm

Мнение от Weatherman » съб юни 14, 2008 3:23 pm

Хммм, други питиета... Чакай да видя. :lol: Най-много обичам натурални сокове от праскова и кайсия. Обичам и пловоди шейкове. Кола не пия много отдавна, пиех най-вече фанта, но и от нея се отказах отдавна, така че газираните вече ги избягвам. Иначе на бала изпих една чаша бяло вино (никога не съм пил толкова много през живота си :lol: ) и... бляк ! Повече от 2 часа се опитвах да я изпия. Аз ли имам странен вкус или просто целият свят обича да пие гадни на вкус течности... като алкохолните напитки ? :lol:

Потребителски аватар
ASENOV

Мнение от ASENOV » съб юни 14, 2008 3:45 pm

алкохолни хайде да допълня :lol:

petet
Лято е ;)
Регистриран: пон яну 22, 2007 9:49 pm

Мнение от petet » съб юни 14, 2008 3:48 pm

Джин+сок от касис
Ако някой иска да те засенчи- остави го да слънчаса!
Изображение

Потребителски аватар
ASENOV

Мнение от ASENOV » ср юни 18, 2008 5:06 pm

И... за сведение на моралистите, изпихме само по една бира, , като, уточнявам - това беше първата ми бира след подобната ми среща с Булдан преди две седмици ...
И аз да не би да съм алкохолик като пия почти всеки ден БИРА :lol: в малки количества 1 максимум 2 бири,понякога и минавам с една чаша с повод и без повод.Все пак тя няма противопоказни действия,успокоява нервната сиситема,отпуска човек и не вреди на паметта,освен че трябва да се внимава с фигурата.Знаете за прословутото бирено коремче :lol:
Сега твърдия алкохол е друга работа и не помня откога не съм пил,там вече имаме замесени сърце,черен дроб,мозък.

mmirro
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:50 pm

Мнение от mmirro » ср юни 18, 2008 8:51 pm

Алкохолът си е алкохол. Независимо дали е вино, бира или твърд алкохол. Не че аз не пиивам биричка от време на време...Не е важна формата, а количеството и най-вече честота на употреба. Алкохолизмът е доста разтегливо понятие, но критерия, който съм чувал е - да няма ден в който да не пиеш или... да не можеш издържиш.
Каквото и да мислят за теб, прави това, което смяташ за правилно. Бъди еднакво равнодушен и към порицанието и към похвалата.
Питагор

Потребителски аватар
ASENOV

Мнение от ASENOV » чет юни 19, 2008 6:40 am

Количество от 1 бира е нищо.Естествено,че за удоволствие през лятото като е горещо ти е драго да удариш по някоя друга наздравица или пък по време на вечеря или обяд.Бирата поражда такава абсистенция,каквато би пораждал един шоколад.Докато при твърдите напитки се търси удоволствието след като изпиеш чашката или шишето с водка или ракия :lol: ,то при бирата кефа е по време на пиене,защото от 1 или 2 бири не можеш да постигнеш кой знае какъв ефект върху себе си,освен да се разхладиш и леко отпуснеш :wink:

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » чет юни 19, 2008 8:13 am

В хотела, където работя уж е забранено внасянето на алкохол, а се продава само бира от алкохолните. Сякаш не я смятат за алкохол...
...какво блаженство - да си отново вкъщи в удобства и пред компютъра...

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет юни 19, 2008 12:45 pm

Gladiator написа:Количество от 1 бира е нищо.Естествено,че за удоволствие през лятото като е горещо ти е драго да
удариш по някоя друга наздравица или пък по време на вечеря или обяд.Бирата поражда такава абсистенция,каквато би
пораждал един шоколад.Докато при твърдите напитки се търси удоволствието след като изпиеш чашката или шишето с водка или
ракия :lol: ,то при бирата кефа е по време на пиене,защото от 1 или 2 бири не можеш да постигнеш кой знае какъв ефект
върху себе си,освен да се разхладиш и леко отпуснеш :wink:
:nono:
Не се заблуждавайте, алкохолът не решава проблемите - той е част от тях!
:lol:

Виж сега, нямам намерение да налагам мнението си, само ще използвам повода до го изложа малко по обстойно тука, а всеки да го тълкува както си иска. Няма никаква разлика дали алкохолът е "твърд" или "мек", важно е количеството спирт, което е поето. Вече говорихме преди няколко дни на колко се равнява 1 бира (500мл) - и да го сучеш, и да го мажеш, това си е равно на 50мл концентрат - точка! И всякакви такива... удоволствие от разхлаждане, добър вкус... ала-бала... са измислени само за замазване на положението. Ето, аз снощи пак ходих на една сбирка и вместо да изпия 1 бира (ужас! втора в интервал от два дни! :lol: :P ), "ударих" две малки ракии (които се равняват на две бири всъщност). Ефектът беше точно същият както от двете бири с Булдан преди две седмици (общо-взето, тъп, лично според мен, защото се притъпяват сетивата ти и това те кара да пропускаш потенциално много по-силни и истински положителни усещания). Може да се намери "удоволствие" както в две хладни бири в топла лятна вечер, така и в две малки ракии с шопска салата по същото време, всички тези неща са много относителни и в същото време, много подобни в корена си...

И се изкушавам да кажа, това отношение (толерантността) на българите към пиенетео много ме дразни, има толкова много евфемизми и елементи на оправдаване и омаловажаване. Който не знае за какви евфемизми говоря, ето пример: Защо всички казват "той доста си пийва", а не "той има проблем с алкохола" или направо "той е алкохолик", след като нещата в 95% от случаите са точно такива всъщност? Или "не мога да се лиша вечер от традиционната българска ракийка със салатка в приятна обстановка", вместо... абе, кой би си признал сам, че не може и ден без да изпие полагаемата му се доза, било то в приятна или не толкова обстановка, с хубаво или не толкова мезе? ФАКТ (поне за мен): Ако не можеш (или чувстваш лишение, лесно поносимо или не толкова) да прескочиш един ден без "ритуала", значи си зависим, повече или по-малко. Дали си алкохолик? Ами не знам, то от толкова насадени евфемизми и псевдотолерантности, май чак трябва да ходиш постоянно пиян до козирката (което, всъщност, би било вече много, много крайна фаза на алкохолизъм), за да те обявят официално, от няма и къде, за такъв.

Гладиатор, казваш, че пиеш по 1-2 бири всеки ден. Е, добре, аз пък мога да се хвана на бас, че често стигаш и до 3 (или ако още не, това ще стане по-скоро, отколкото си мислиш ;-) ). Просто, както вече подчертах дебело, алкохолът си е алкохол и като такъв си е вид наркотик, към който има пристрастяване, което става (нараства) по-бавно или по-бързо, в зависимост от много неща, но винаги става. А пристрастяването се изразява в няколко неща:
1. Не можеш (или ти е трудно) без съответното нещо (изпитваш абстиненция, каквито и благовидно звучащи оправдания и обяснения за това усещане да си измисляш), на първо време това е свързано предимно с определени ситуации (примерно, когато си в заведение), но не за дълго, започваш да не можеш да се чувстваш добре в съответната обстановка без съответната доза, просто ти е "малко тъпо", в рамките на целия ден си мислиш за съответния рутуал;
2. Организмът привиква към типичната дневна доза и е необходимо постоянно да я увеличаваш (по-бавно или по-бързо, зависи...) по малко, за да изпитваш същите усещания, в случая с алкохола може постепенно да започваш да добявяш и по-твърда "фракция";
3. В някои случаи, особено когато съответни обстоятелства го налагат (работа и т.н.), пристрастяването се задържа на определена фаза - просто постепенно се увеличава вечерната доза (човек просто пие почти само вечер, с евентуално някоя бира на обяд, ако има възможност), но все пак човек СЕ НАПИВА ПРИЛИЧНО И ТО ВСЯКА ВЕЧЕР!...

Всъщност, едно гадното нещо при наркотиците е, че постепенно истинското удоволствие (което наистина съществува в началото, макар и да се получава по изкуствен начин), все повече се замества с ПСЕВДОудоволствие, резултат всъщност само на намаляване на много силното НЕудоволстВие, съществуващо поради абстиненцията. Просто един пристрастен пушач дотолкова е свикнал с постоянното неудоволствие (а пристрастените пушачи всъщност постоянно са в абстиненция), че даже и само известното му намаляване, с изпушването на 1 или 2 цигари, се възприема като голямо удоволствие на общия фон. ТЪПО, МЕРСИ ЗА ТАКОВА "УДОВОЛСТВИЕ"! Аз, примерно, бих могъл да изпитам истинско удоволствие от изпушването на една пура (веднъж годишно, да кажем на Нова година), но не и някой пристрастен пушач. Разликата е очевидна: аз не съм пристрастен, за мен това би могло да бъде истинско удоволствие (е, ако все пак ми хареса някое от съответните усещания...), но за пристрастения това ще бъде просто поредният (...98 873 по ред) опит за намаляване на абстиненцията (което точно с пурата трудно ще му се удаде) - и нищо повече!...

Абе, няма смисъл да продължавам тази тирада. Не казвам, че си алкохолик, само искам да заостря твоето и на всички, които пият редовно, внимание. Мислете докато е време и докато все още мнението ви не е много силно повлияно от навика! И аз пия ПОНЯКОГА, също така съм пушил (и сега паля няколко пъти годишно :lol: )... НО! Винаги, още от момента на първата ми цигара (някъде в 7-ми клас), съм имал достатъчно развито съзнание за това, че съответната субстанция е наркотик (с хиляди допълнителни вредности) и че с нея трябва да се внимава (иначе просто почти неминуемо се стига до гадния навик и пристрастяването...). И съм много горд с това си отношение! ;-)
Последна промяна от Stringmeteo на чет юни 19, 2008 1:42 pm, променено общо 2 пъти.

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » чет юни 19, 2008 1:10 pm

Палиш цигара по няколко пъти годишно :-?
Аз пък мислех, че никога не си пушил и че се стремиш да живееш максимално здравословно...
:( :dontknow: :green: :swim:

Потребителски аватар
Weatherman
Регистриран: вт дек 12, 2006 1:20 pm

Мнение от Weatherman » чет юни 19, 2008 1:37 pm

Стринг, тотално съм разочарован от теб ! :snooty: Вече излиза, че не си само алкохолик :lol: :lol: :lol: , а и пушач. Ами то и една цигара само е достатъчно вредна и според мен въобще не трябва да се се пуши, а не да се пуши по малко. Ти по какъв повод палиш ? :-?

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » чет юни 19, 2008 1:51 pm

Стига глупости! В кафенетата и дискотеките е толкова задимено, че все едно през цялото време пушиш. После дрехите винаги ги изкарвам на терасата да се проветрят. Пасивното пушене е по-вредно дори от активното. Добре че в семейството никой не пуши! :D

Потребителски аватар
ASENOV

Мнение от ASENOV » чет юни 19, 2008 1:59 pm

Аз 3 бири не мога да изпия,защото няма къде да ги побера.Не изпитвам никаква абсистенция,щом пия бира само през лятото :lol: Пък и не превишавам никакви количества както тис е изразяваш и я пия,защото ми е вкусна.Прав си,но това е доста поакзателно за твърдите алкохоли и дрогата,докато бирата също може да създаде главоболия в големи количества,но трябва да си много тъп,за да се наливаш с по няколко литра бира,вместо да изпиеш половин литър водка примерно,ако ти се иска да стигнеш до някакво усещане свръхнеземно. :wink:
И имай напредвид,че 2 бири обаче не вредят абсолютно по никакъв начин на черния дроб,защото концетрацията на алкол е малка в едни 500мл течност,докато 2 ракии си е вече друго нещо.Има значение голямо дали пиеш твърд или мек алкохол,не мисля,че тука трябва да се спори и да се развиват теории :lol:
Последна промяна от ASENOV на чет юни 19, 2008 2:04 pm, променено общо 3 пъти.

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » чет юни 19, 2008 2:02 pm

Лекарите казват, че максималното допустимо количество бира, което може да се изпие за 1 ден без да се натоварва черния дроб, е 0.5л. :wink:

Потребителски аватар
ASENOV

Мнение от ASENOV » чет юни 19, 2008 2:05 pm

Ами да :wink: :lol: дори е полезна.Аз съм чувал,че на ден е полезна и по една чаша червено вино,но аз не съм му фен.
Бирата извежда от организма канцерогенните вещества и снижава риска от раково заболяване. Изследвания на японски учени показали, че редовната употреба на бира е способна да снижи риска от заболяване до 2-3 пъти. Може би затова в последниет десетилетия в Япония, където особеностите на националната кухня способстват за развитието на рака, бирата е станала национална напитка. Изпиването на гладно 2/3 от стакан бира изсушава стомаха, освобождава го от отделяне на стомашен сок, което е полезно при повечето видове гастрит.

Абсолютно точно е установено, че бирата извежда от организма солите на алуминия и нито една друга течност не е в състояние да направи това. Бирата добре утолява жаждата, което се обяснява със съдържанието на минерални вещества и въглеродна киселина.

Бирата е единствената алкохолна напитка, съдържаща хмел. Активните вещества в хмела оказват успокояващо и хипнотично действие, спират растежа и размножаването на бактериите.

Бирените вани регулират потоотделянето. Ако силно се потите, добавете в топлата вода бутилка бира и малко полежете в нея. В баните хвърлят вода върху нажежени камъни. Това се прави защото бирената пара е много полезна както за кожата, като я прави копринена, така и за целият организъм.
Различните маски и кремове на основата на бирата способстват за изглаждането на бръчките. Например жълтъковата маска: яйчен жълтък се разбива в бира и сместа се нанася по лицето.

Бирата благотворно влияе на растежа на женските гърди, основата на това пак е хмела.

За избавянето от бръчки помага и пяна от прясна бира. Бирените маски благотворно влияят на мазна кожа, повишават еластичността и, подобряват кръвообращението, намаляват отделянето на мазнини.

Съществуват народни рецепти за лечението на простудни заболявания. Например, лъжичка мед над загрята чаша с бира и простудата изчезва като махване с ръка. Съществуват и други рецепти, всичките на базата на гореща или подгрята бира с добавени яйца, карамфили, канела.

Отговори

Върни се в “Вредни пристрастявания”