Технически проблеми около АМС/техническа поддръжка

Всичко около разполагането, инсталирането, поддръжката и онлайн-визуализацията на любителските автоматични станции...

Модератори: Бял облак, angilari, alexander

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » пон ное 23, 2020 9:17 pm

Станцията на Гложене пак е извън строя - компа прави някакви проблеми. Май ще трябва да се сменя, но да видим...

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср ное 25, 2020 12:12 am

Топчии защо изпраща текстови данни от дъжд на вятър в последните дни? :hmm:

PETAR_YANKOV
Регистриран: чет мар 27, 2014 8:25 pm
Местоположение: в.з. Осеново, Варненско -302м.н.в./с.Левски - Варненско- 328м.н.в./гр.Варна, кв.Левски 77м.н.в.

Мнение от PETAR_YANKOV » ср ное 25, 2020 8:30 pm

Няма кой да рестартира компа...
Нямам ID и парола..
Жената там е отпуск.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон ное 30, 2020 11:19 pm

Какво става с Орландовци след 19:20ч.? :hmm:

alfa
Регистриран: чет мар 10, 2011 10:31 am

Мнение от alfa » вт дек 01, 2020 11:17 am

Надявам се да съм уцелил точната тема...
Станцията в Тетевен системно завишава Т при ниски температури. От няколко седмици я гледам със съмнения, но днес вече съм убеден. В момента синоптика дава -4 в Тетевен, а АМС Тетевен -0,1. Според АМС-то в днешната мразовита утрин, където всички в ЗБ отчитат -5 и надолу, АМС-то дава -1,6 минимална.

Бял облак

Мнение от Бял облак » ср дек 09, 2020 7:29 pm

Станцията в Тетевен си измерва доста добре. Минималната Т на 1-ви дек до обед си е толкова (-1,6С). Имало е ниска облачност, която е попречила з апо-ниска Т - вижда и на камерата за сутрешния срок в 7:45ч. Съседната стандартна станция в Джурово-Беляновец мери -2,3℃ минимална, също с ниска облачност. Съвсем нормално като се има предвид, че там по принцип минимумите са малко по-ниски.
alfa, в тоя ден всичко си е точно. Ако имаш примери с други дни, заповядай да коментираме.

пп - а "синоптика", когато става дума за подобни казуси, е излишно просто да се коментира :laughm:

Бял облак

Мнение от Бял облак » ср дек 09, 2020 7:35 pm

След 15-дневно прекъсване станцията в Гложене отново е на линия от снощи. Имаше проблем със стария лаптоп като се оказа, че е безсмиследно да се ремонтира. Заменен е с чисто нов настолен комп. Пропуснатите данни ще нанасям в сайта поетапно в следващите дни.

Благодаря на alexander и angilari за настройките по софтуера и навременната реакция! :thumbup:

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница), с.Климентово, общ.Аксаково /288м.н.в/, Обзор /22м.н.в/

Мнение от gosho97 » ср дек 09, 2020 11:40 pm

gosho97 написа:
ср дек 09, 2020 11:08 pm
За съжаление изглежда, че ел.дъждомер даде фира, защото видях, че нищо не отчиташе в последния час, а си валеше доста добре, произведох ръчно 2-3 импулса, които не отчете, батериите сменях преди около месец, все пак се надявам те да са проблема. :?
Изведнъж се пръкнаха един куп импулси. :grin1:
Значи подозирам какъв е проблема....явно дъждомерът е загубил обхват заради прекалено високата влажност, това мисля преди години ми се беше случвало пак с някой от сензорите /отново беше при много гъста мъгла с дъжд/, но това става, когато влагата наистина е много висока - реално тя в последните няколко часа е била 99-100%, защото хем имаше много гъста мъгла, хем валеше.
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

Бял облак

Мнение от Бял облак » ср дек 09, 2020 11:45 pm

На Ботев един Т/Х сензор даде фира заради няколко дена нон-стоп мъгла и вятър. Изглежда, че при по-екстремални условия не може да функционира коя да е техника. То поначало е ясно това де, но друго си е да си го проверил лично на практика.

Потребителски аватар
gosho97
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница), с.Климентово, общ.Аксаково /288м.н.в/, Обзор /22м.н.в/

Мнение от gosho97 » вт дек 29, 2020 8:33 pm

Искам да попитам какъв е случаят със станцията в Долни Чифлик? Виждам, че повече от година липсва дъждомер, до колкото си спомням често го крадяха? :hmm: Изобщо кой е собственик на тази станция, защото съм готов да помогна за нужните средства за дъждомер там, както и за поставянето му, ако е нужно. Иска ми се тази станция да работи с пълния си капацитет, тъй като е доста ценна според мен. Радващо е, че вече над 2 месеца работи непрекъснато, защото преди това често липсваше. :thumbup:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт дек 29, 2020 8:44 pm

Собственик е общината, където е инсталирана и самата станция (плюс прилежащата компютърна техника). Преди няколко месеца имаше идея станцията да бъде преотстъпена на частно лице (мой приятел, който се намесва понякога при проблеми там, имащ къща с двор много близо до сегашното място на станцията), но в един момент сегашните собственици размислиха и се запънаха, така че тази идея отиде по дяволите. :? Така че, сещай се - станция, собственост на не особено заинтересовани като цяло и още по-малко зарибени по регистриране на времето стопани, достъпът до която, при евентуални проблеми или само за смяна на батерии, е малко... тегав (доста меко казано :) ). Просто не знам дали изобщо нещо и какво точно би могло да се направи при подобна постановка на нещата там :dontknow: ... Но иначе, ако те бива в пиара, можеш някой път да отидеш да преговаряш лично със сегашните ѝ собственици, за съжаление мога да ти помогна почти само с пожелаване на успех в подобно начинание :grin1: ...

Потребителски аватар
gosho97

Мнение от gosho97 » вт дек 29, 2020 9:17 pm

По принцип изобщо не ме бива в преговори с някакви дебилни дядки, спомням си в Козичино каква мъка беше съответно и сега затова резултата е да няма станция там.
Та по случая с Долни Чифлик, щом ситуацията е такава явно е само въпрос на време тази станция да се заличи. :| Сега гледам на street view-то станцията как е разположена, уредите /клетката и дъждомерът/ са сложени много на доверие в градинката пред общината, а като гледам какви високи борове има би имало и опорочаване на валежните данни най-вече, но и на температурите.
По-скоро ако имаш познат с двор там бих дал някаква сума, примерно на първо време поне 100-150лв + стойки за клетка и дъждомер, за поставяне на нова станция с нужната поддръжка, защото претенции към настоящата станция не мога да имам, тъй като не съм дал и 1ст. за нея и щом общинарите са решили, че начинът, по който работи във времето ги устройва си е техен проблем.
На мен обаче би ми се искало там да има надеждна и работеща станция постоянно, първо, защото в районът няма други станции и инфото е ценно, второ, защото районът е интересен, затова предложих да закупя дъждомер, но при сегашните условия, в които станцията е оставена на самотек, си мисля, че усилията биха били напразни в настоящата станция с настоящите собственици.

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » пет яну 08, 2021 8:07 pm

stratega написа:
пет яну 08, 2021 7:51 pm
Бая яко вали и станцията във Второ СУ би трябвало да е отчела вече количество, дано няма проблем с дъждомера. Редно е да хваща силните валежи по линията на Борово и Манастирски ливади.
Наполовина работи в реално време. Компютъра го изключват вечер и го включват сутрин. Иначе наистина е на ключово място, но е малко встрани от най-поройните части на Борово(пазара и Лидл).
Последна промяна от Victus на пет яну 08, 2021 8:36 pm, променено общо 1 път.
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » пет яну 08, 2021 8:22 pm

:thumbup:

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » нед яну 17, 2021 4:50 pm

Смених клетката с чисто нова и здрава (старата беше една от първите разработки на Стринг преди повече от 10 години (12!) и прослужи вярно десетилетие, докато не започна да се разпада буквално, въпреки профилактиките и ремонтите - последните 2-3 месеца заради това при слънчево време данните бяха боклук.

В момента Т данните вече са близки до стандартните.

Отговори

Върни се в “Автоматични станции”