СПОНСОРСТВО за нова автоматична станция на ВР. БОТЕВ

Всичко около разполагането, инсталирането, поддръжката и онлайн-визуализацията на любителските автоматични станции...

Модератори: Бял облак, angilari, alexander

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

СПОНСОРСТВО за нова автоматична станц

Мнение от Бял облак » пон окт 01, 2018 2:49 pm

Преди малко говорих с хората от туристическата спалня на вр. Ботев за поставяне на АМС с уеб камера и срещнах изключително добро разбиране и интерес. Проблемът засега е липсата на интернет, който обаче ще се реши в близко бъдеще. Токът е постоянен - гаси се само по време на гръмотевични бури.

Един от домакините на спалнята дори работи на върха, което предполага и едно по-добро обслужване на АМС-то. Помеждудругото му споменах и за необходимостта от почистване на клетката от влезнал вътре сняг и натрупване на скреж отвън и тук също срещнах разбиране и готовност за отстраняване на подобни снего/скрежо натрупвания своевременно.
Разбира се, винаги може да се появят периоди, най-вече зимата, с някакъв проблем и станцията да не работи онлайн - все пак мястото не е кое да е. Но подобни проблеми ще се отстраняват възможно най-бързо. Аз също бих се ангажирал с поддръжката (ако нещо чак толкова се закучат нещата) и при нужда да се качвам на върха и зиме и лете.

Като цяло домакините имат интерес от подобни измервания, тъй като една такава придобивка ще бъде полезна за хиляди хора планинари, които преминават или пък пренощуват на върха в спалнята.

Тоест, желанието за предоставяне на терен и стопанисването на АМС с камера би могло да се каже, че е налице. Евентуалното ѝ монтиране би могло да стане догодина през месец май, например. Дотогава би трябвало и нет да има. Е, би могло и по-рано, дори и посред зима, но да видим... Иначе има възможност и за наш нет с флашка на Виваком (както е на Горочевци) - има добър обхват там, но това е алтернативен вариант.

Да видим сега дали има желаещи да спонсорираме една такава станция на върха.

simovremeto
Регистриран: ср яну 03, 2007 10:05 am

Мнение от simovremeto » пон окт 01, 2018 3:04 pm

Тамън имаме време да съберем чарколяците. :roll:

Потребителски аватар
The Mist
Регистриран: пон дек 06, 2010 5:13 pm
Местоположение: Студентски град 630 м/н/в; Сливен 284 м./н./в.; село Еленово 210 м./н./в.

Мнение от The Mist » пон окт 01, 2018 3:19 pm

Аз бих помогнал с известни средства, най- малкото с финансови, а ако трябва и с физически. :laughm: :grin1:

Потребителски аватар
angilari
Регистриран: вт дек 30, 2008 8:20 pm

Мнение от angilari » пон окт 01, 2018 4:47 pm

Хайде народе! :clap: От мен мога да предложа камера, да помогна с настройките на компа и камерата и помощ при монтажа на цялата система! :wink:
www.weather-webcam.eu - уеб камери от България и Европа
АМС Нови Искър: www.stringmeteo.com/stations/noviiskar/
Камера: www.weather-webcam.eu/novi-iskar-webcam-online

Бял облак

Мнение от Бял облак » пон окт 01, 2018 5:07 pm

simovremeto написа:Тамън имаме време да съберем чарколяците. :roll:
Има вероятност и още ноември да се ходи за монтаж. Имам нещо предвид, така че може и да няма толкова много време.
Ако искаме нещата да се случват сега, а не да се чака с месеци, Ви поощрявам да изразите материалната си солидарност също сега. :wink:

simovremeto
Регистриран: ср яну 03, 2007 10:05 am

Мнение от simovremeto » пон окт 01, 2018 5:39 pm

Аз с повече от 30 лв на този етап не мога да участвам, все пак давам и за други места, както и всички, които дават, де, ама това е положението... :green:

Потребителски аватар
The Mist
Регистриран: пон дек 06, 2010 5:13 pm
Местоположение: Студентски град 630 м/н/в; Сливен 284 м./н./в.; село Еленово 210 м./н./в.

Мнение от The Mist » пон окт 01, 2018 5:50 pm

Ориентировъчно знае ли се каква сума и какво ще е необходимо като материали. :hmm:

Потребителски аватар
schnapps
Регистриран: съб фев 06, 2010 7:43 pm

Мнение от schnapps » пон окт 01, 2018 5:59 pm

50 лв от мен. Само дайте сметка.
http://www.stringmeteo.com/stations/sta ... index.html

Станция Стара Загора ; кв.Самара 1 - 203 м. н.в

Бял облак

Мнение от Бял облак » пон окт 01, 2018 7:16 pm

Все още не знам каква точно сума ще трябва. Все си мисля, че не би трябвало да надхвърли 1000лв. Вероятно по-малко(8-900лв) Ако случайно останат пари ще бъдат пренасочени към други нуждаещи се места.

С поста си по-горе искам да разбера колко човека са склонни да се включат с материална и най-вече финансова помощ и съответно да кажат някаква стойност. Така бих се ориентирал дали ще го бъде този проект или не.

Аз лично ще участвам с 50лв., както и с време (напоследък все по-скъп ресурс:grin1: ) - поне ден ще отиде за монтаж +пътни разходи (може да се наложи да се правим и на шерпи, ако не се уреди транспорт). Също и постоянен във времето ангажимент да се отстраняват възникващи проблеми и станцията да работи (готовност за качване на върха при нужда). Естествено и подразбираща се цялостна координация на проекта.

Пречка за монтаж през ноември може да се окаже нета.
Ако решим ние да осигуряваме нет (разбирай 10-12лв/месец) още ноември може да потекат данни. Ако не, ще чакаме друг нет евентуално по някое време (да се надяваме най-късно до пролетта догодина). Говорихме и със Сашо по тела - той предлага някаква негова джаджа на А1, но преди малко разбрах, че обхвата на А1 на върха е много зле. Само на Виваком може да се разчита.
Необходимо е известно време, за да се избистрят нещата. Едва днес говорих с хората горе все пак, така че търпение.

Междувременно, който иска нека заяви участие тук или да ми пише на лични.

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » вт окт 02, 2018 8:35 am

На най-високото място на Стара планина се срещат Северът и Югът!
Данис и Блу си подават ръка!
Уникално от метеорологична гледна точка.
:clap: :bowdown:
И ще кажа:

Ей, чудесно, ако има АМС там. Ще можем да следим много по-изкъсо процесите на тази приоблачна височина, затова смятам да ударя едно рамо! :clap: :bowdown:

Потребителски аватар
ncuxap
Регистриран: пон дек 14, 2009 5:25 pm

Мнение от ncuxap » вт окт 02, 2018 9:05 am

От мен 100 лв за станцията.
Щастието не е х*й, да го хванеш с ръка. (П. Куелю)

Потребителски аватар
angilari
Регистриран: вт дек 30, 2008 8:20 pm

Мнение от angilari » вт окт 02, 2018 2:36 pm

Нещата май ще се случат по-бързо от очакваното :D
Компа, който щях да пращам на летище София Запад май ще отиде на Ботев (поради ред причини летище София Запад май ще почака.). Компа ми излезе 100 лв. Конфигурация:
Двуядрен на 2,4 GH
2 GB RAM
80 GB хард
Настроен и готов за монтаж.
Камери има.
Остава станция да осигурим.
Дарението от Психаря ще стигне за компа. Камерата с настройките от мен.
www.weather-webcam.eu - уеб камери от България и Европа
АМС Нови Искър: www.stringmeteo.com/stations/noviiskar/
Камера: www.weather-webcam.eu/novi-iskar-webcam-online

Бял облак

Мнение от Бял облак » вт окт 02, 2018 3:21 pm

Камерата и компа добре.
Остават станцията, клетката със стойка и разни други крепежни елементи, надежден разклонител с мълниезащита и осигуряване на интернет. Всичко това ще струва около 600лв без нета, а до момента като приспаднем компа и камерата остават 130лв от мен, Шнапс и Симо (и евентуално още някакви пари от Георги и Мист - не са посочили точно как биха помогнали). Тоест към 400 и нещо лева не достигат. Отделно, ако случайно се съберат парите и са готови нещата за ноември, остава осигуряването на нет, който пък ще трябва да бъде наш 10-12лв на месец. Другият вариант е да се чака поставянето на интернет от домакините и тогава да се пробваме.

Потребителски аватар
ncuxap
Регистриран: пон дек 14, 2009 5:25 pm

Мнение от ncuxap » вт окт 02, 2018 3:36 pm

Кажете къде се пращат парите.
Щастието не е х*й, да го хванеш с ръка. (П. Куелю)

Бял облак

Мнение от Бял облак » вт окт 02, 2018 3:44 pm

Нека първо да видим дали ще се събере съответната сума. Нека да видим и дали ще се намери желаещ, който да плаща ежемесечно нета, парите за което също трябва да бъдат осигурени от спонсорите.
Едва тогава мога да кажа ок, пращайте парите еди къде си.

пп - имаме 50лв от Георги от Враца.

Отговори

Върни се в “Автоматични станции”