Основи на атмосферната физика (Обща метеорология) - Стойчо Панчев

...

Модератор: Hristo Chipilski

Потребителски аватар
Hristo Chipilski
Регистриран: чет яну 04, 2007 12:29 am

Основи на атмосферната физика (Обща ме

Мнение от Hristo Chipilski » съб ное 19, 2011 11:49 am

Радвам се, че интересът ви към тази необятна наука отново се засили, което ме накара да продължа със занятията и подготовката по метеорология. Предлагам да започнем изучаването на основите, които ще ви трябват при осмислянето и на останалите раздели. Ще дискутираме гореуказания учебник, като идеята е, да се задават въпроси, на които ще се отговаря в процеса на работа. За улеснение в текста на материалите аз ще подчертавам най-важните за вас факти, които ще са опорните точки на лекциите. Предвидил съм на всеки три глави да има тест, който може да се попълни при желание от ваша страна. Ще обръщам внимание на всеки един от вас поотделно, ще обсъждаме допусканите грешки и т.н. За мен всичкото това ще бъде едно голямо предизвикателство и се надявам приносът ми да е както за форума, така и за самите вас. Винаги съм уважавал работата в екип, затова удоволствието от престоя ми тук ще бъде гарантирано. Предвид факта, че споделянето на общите въпроси за атмосферните явления с други събеседници е моята детска мечта, съм на мнение, че времето, прекарано с вас, ще бъде незаменимо и пълноценно.

Пожелавам ви приятни часове в електорнното училище на stringmeteo.com.

Христо Георгиев Чипилски

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » нед ное 20, 2011 6:26 pm

Дискусията е отворена, приятно учене и задаване на въпроси.

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » съб ное 26, 2011 10:48 am

Малко ще разширим знанията за закона на Планк:

Законът на Планк е физичен закон, описващ разпределението на енергията, излъчвана от абсолютно черно тяло (равновесно излъчване), по дължини на вълните в спектъра. Известен е и под името „хипотеза на Планк“. През 1900 г. Макс Планк е направил революционното за времето си предположение, че телата излъчват енергия на отделни малки порции — кванти или фотони — и тези кванти не са с произволна големина, а са кратни на една величина h, наречна константа на Планк. Чрез тези предположения Планк чисто теоретично извежда формула, която дава резултати, съвпадащи с измерените опитно стойности.

Пояснения за еквискаларна повърхност:
По определение F(x,y,z) = C = const
Във всяка точка от тази функция даденият метеоелемент има постоянна стойност C. Еквискаларни повърхности на различните метеоелементи:
1) температура - изотерми
2) налягане - изобари

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » съб ное 26, 2011 12:09 pm

Ако нямате други въпроси, първият тест от тази глава ще бъде поместен в папка тестове, така че желаещите могат да го направят. След това ще преминем и към следващите уроци.

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » съб ное 26, 2011 3:53 pm

Някои важни неща, които може би ще са полезни при изясняването на понятията от урока:

Импулс на тяло:
Масата на дадено тяло, умножена по скоростта му. Тъй като скоростта е векторна величина, импулсът на тялото също е векторна величина.

p = m.v
p - импулс на тяло

Импулс на сила :
Силата, действаща върху дадено тяло, умножена по времето, за което действа. От втория принцип на Нютон (F=m.a) следва, че импулсът на силата е равен на промяната на импулса на тялото. Едно и също промяна на импулса на тялото може да се постигне чрез малка сила, действаща дълго време, или чрез голяма сила, действаща кратко време.

Оттук следва връзката:

F.t = m . delta v = delta p

Закон за запазване на импулса на тяло
Когато две или повече тела упражняват сили едно върху друго (удрят се), техният пълен импулс остава постоянен, ако не им действат външни сили. Ако времето на сблъсъка е много кратко и системата се разглежда непосредствено преди и непосредствено след удара, сили като триенето могат да се пренебрегнат.

(m1 + m2).v = m1 . u
Извод: Масата се увеличава за сметка на скоростта.

Закон на Шарл
При постоянен обем налягането на определена маса газ е пропорционално на абсолютната му температура. Например ако температурата се повишава, но обемът не се променя, вътрешното налягане на газа пропорционално се увеличава - молекулите се движат по-бързо и се удрят по-често в стените са съда. Обърнете внимание на това, че налягането, упражнявано върху газа, за да се запази обемът постоянен, трябва да се повишава.
p~t или p/t = const

Уравнение на идеалния газ:
p.V = R.T
, където R e универсалната газова константа, а V - обемът на газа.

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » съб ное 26, 2011 11:38 pm

Тест към глава първа:
http://imageshack.us/photo/my-images/40/40359132.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/408/21794144.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/32/92836941.jpg/

Който желае да реши теста, нека да попълни верните отговори в word-ски документ. Резултатите си може да проверите или като ми пишеше в скайпа (hchipilski), или като ми пратите емайл (hristochipilski@abv.bg).

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » ср ное 30, 2011 3:25 pm

ГЛАВА 2
Изображение
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » съб дек 03, 2011 1:11 am

Продължаваме с уроите:
Изображение
Изображение
Изображение
Можете да зададете въпроси по всяко време.

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » пон дек 05, 2011 12:06 am

Изображение
Изображение
Изображение
Последна промяна от Hristo Chipilski на чет дек 15, 2011 10:47 am, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » пон дек 12, 2011 9:09 pm

В следващите материали ще се запознаем с основните зависимости, касаещи се до земното и атмосферното лъчение. На отделен лист съм показал и метода, с който се извежда ефективната температура на Земята (257 K = -16°C):

Изображение
Изображение
Изображение
Можете да задавате въпросите си.

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » пон дек 19, 2011 2:49 pm

Представям ви материалите за радиационния баланс. Освен това ще научите и за процесите, водещи до отслабване на постъпваща слънчева радиация - разсейване и поглъщане. Има и допълнителни бележки за синуса на ъгъл, свързан с теорията на първата страница.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Ако някой желае, може да направи презентация на тема: "Парников ефект на Земята", тъй като следващата тема ще е свързана с тази проблематика.

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » пет дек 30, 2011 1:13 am

Продължаваме с една по-трудна материя, главно заради математическия апарат, с който си служи. Става въпрос за степента на отслабване на слънчевата радиация. В предната тема се запознахме с разсейването и поглъщането, които играят основна роля в промените, настъпващи при преминаването на слънчевата радиация в атмосферата. Сега ще видите и количествените характеристики на тези изменения и факторите, от които зависят.
Изображение
За да се изясни напълно или в по-голяма степен картината с някои от допусканията на автора на учебника, съм описал част от зависимостите, които не са описани в материала.
Изображение
Задавайте въпросите си, ще се опитам да отговоря достатъчно изчерпателно.

Имам засега една заявка за презентация на тема "Парников ефект", така че очаквам още желаещи, които да се включат в този нашумял световен проблем.

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » пет дек 30, 2011 6:02 pm

Стигаме и до последната тема от този интересен, но в същото време и труден раздел. За да не се повтаря с предната страница, ще напиша тук първата част от урока.

6. Ефекти, вследствие променящия се състав на атмосферата

Съвременната атмосфера на Земята е резултат на еволюцията и през цялата история на планетата. В този процес две събития изиграват важна роля:
1 - появата и развитието на биосферата
2 - появата на човека като най-висшето същество
До възникването на живота на Земята само геофизични и химични фактори са формирали нейната атмосфера. Живите организми (флора, фауна) включват още един фактор в този процес - биохимичния. Той допринася за обогатяване на първичната атмосфера с кислород, който от своя страна има важна роля за живота - пряка (дишане) и косвена (поглъщане на ултравиолетовата радиация от озона). Съществува динамичен баланс между тези естествени фактори. С появата на човека обаче този баланс започва да се нарушава. Възниква нов фактор - антропогенният, свързан с човешката дейност, съпроводена с отделяне и постъпване в атмосферата на газове и аерозолни частици или отнемане от естествените и съставки (например кислород при горене). Този фактор става особено силен през 19 и 20 век (индустриалната епоха) и сега е със заплашителни мащаби. Нарушава се естественият баланс и се усилват известни ефекти или възникват нови с предвидими и непредвидими последствия за нашата уникална планета. Два от тях са в центъра на вниманието - т.нар. парников ефект и озоновата дупка.

Eто ги и поотделно:
Изображение
Изображение
Изображение
Утре ще резюмирам основните зависимости и ще пусна теста за раздела.

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » пон яну 02, 2012 10:25 am

Преговор:
Изображение
Изображение

Отговори

Върни се в “НФМ (уроци)”