Температура на почвата

То е ясно - който се интересува от нещо (около понятие, термин, явление, процес...) - пита, а който смята, че може да отговори или просто има какво да обясни на останалите - си казва приказката ;)...

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Killerbeast

kibora
Регистриран: съб фев 02, 2013 2:08 pm

Температура на почвата

Мнение от kibora » пон фев 25, 2013 1:03 pm

Здравейте,

Интересува ме температурата на почвата измерва ли се в някоя от нашите метеорологични или агрометеорологични станции и по конкретно през зимните месеци (при наличие на снежна покривка).

Питам защото след известно проучване останах с впечатлението, че метеорологичните станции не измерват темепратура на почвата, а агрометеорологичните и институтите май измерват само през пролетта, лятото и есента (тъй като използват стари методи с ръчно измерване).

Благодаря предварително.

Vanio Yanev

Мнение от Vanio Yanev » пон фев 25, 2013 1:50 pm

Измерва се ,но не при всички станции.
Например при станция Първомай /община Петрич/ се измерва температурата на 5,10,15,20 и 25 сантиметра в почвата ,както и температура на 2 сантиметра над почвата и минимална радиационна температура...

Доколкото знам ,температурата на почвата на различни дълбочини се измерва във всички ХМО и ХМС ,но не съм много сигурен ,како и в някои климатични станции.

Има основно 2 вида измерване на почвените т-ри ,съответно на разорана площадка и на неразорана площадка.
Май на неразорана площадка се извършват наблюдения целогодишно.

Измерва се и температурата и на по-големи дълбочини достигащи 125см.

kibora

Мнение от kibora » пон фев 25, 2013 2:10 pm

Благодаря за отговора. А дали има станция която измерва температура на почвата някъде в Русенска област?

Vanio Yanev

Мнение от Vanio Yanev » пон фев 25, 2013 3:17 pm

Ами ако не станция Русе ,то в станция Образцов Чифлик трябва да се измерват почвените температури.

Потребителски аватар
Бай_Иван
Регистриран: вт ное 10, 2009 11:35 am

Мнение от Бай_Иван » пон фев 25, 2013 3:42 pm

Ако имаш търпение може да ти кажа в петък евентуално къде има такава станция около Русе.
Във форума всеки носи радост. Един на влизане, друг на излизане...
Изображение

kibora

Мнение от kibora » пон фев 25, 2013 7:58 pm

Аз ще опитам да разбера за Образцов Чифлик, а иначе няма лошо в петък ако разбереш да кажеш :)

Благодаря за информацията.

Отговори

Върни се в “Въпроси и разяснения - метеорология и климат”