Въпроси около МЕТЕОРОЛОГИЧНИТЕ РАДАРИ

То е ясно - който се интересува от нещо (около понятие, термин, явление, процес...) - пита, а който смята, че може да отговори или просто има какво да обясни на останалите - си казва приказката ;)...

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Hristo Chipilski

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » чет апр 21, 2016 9:00 pm

Честно нямам думи. Да им е*а и тъпата система на цялата държава. Евала, евала! Щял нефт да ми точи, лайно черно такова! :evil: :thumbup:
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет апр 21, 2016 11:02 pm

Ч'ай с'я, дали разбираш правилно за кой радар говорим? Този радар не е ясно дали изобщо и как изобщо е работил в последните... доста години (Бай Иван да каже :laughm: ), но така или иначе, данните никога не ги е имало онлайн, доколкото знам :dontknow: . Така че малко по-спокойно, знаем си доста отдавна стоката, както и изобщо дереджето в тази област у нас, нали така? ;)

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » чет апр 21, 2016 11:20 pm

Ами аз схванах, че премахват системата, която ние гледаме през лятото, която за зимното полугодие не е пусната масово. Може и да греша, не съм напълно сигурен, нека Иван разясни, той определено знае повече относно това.
Ж.Кювие

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » чет апр 21, 2016 11:33 pm

А Германия има уникални радари, дори такъв, който е ХД, можеш да увеличиш на който си град искаш и да хванеш и най-малката клетка ако щеш. При това с пълен архив с честота на всеки 5 минути.
http://kachelmannwetter.com/de/regenrad ... t-hamburg/
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
Hristo Chipilski
Регистриран: чет яну 04, 2007 12:29 am

Мнение от Hristo Chipilski » пет апр 22, 2016 12:53 am

По принцип и английските и германските радари имат доста хляб да ядат, докато стигнат нивото на американците. Честно казано РВД притежава радарна система, която е по-добра от английската (от лични наблюдения го казвам).

И също така като видя, че радарът дава интензитет на валежа вместо рефлективност, не го признавам. Не се отучиха хораха в Западна Европа да подават тази информация като основна. Тя е изведена на база много емпирични зависимости и може да заблуди неопитното око.

Потребителски аватар
Бай_Иван
Регистриран: вт ное 10, 2009 11:35 am

Мнение от Бай_Иван » пет апр 22, 2016 6:14 am

Радара си работеше до последно.Основният проблем беше начина на пренос на данните, който се извършваше с помощта на радиомодем.За съжаление по този начин на предаване , само една част - около 25% от информацията , която може да даде радара стигаше до София.Втори проблем - имаше необходимост от закупуването на нов агрегат за авариино захранване.Тук има една тънкост - напрежението е променливо с честота 600 Hz.В крайна сметка , се затрива , което с не много големи инвестиции , щеше да служи още.Този радар отдавна беше преминал някаква модернизация , антената от 2000 година насам се върти сама( седи и опцията за ръчно въртене). Доколкото си спомням имаше и промени по входното устройство и високочестотният усилвател на радара.Бяха сменени с такива , които са с по-нисък шум.
Другият проблем - през определени интервали , трябва да се сменява един електронен елемент , намиращ се в предавателя - клистрон.По спомен се говореше за нещо от порядъка на 500 долара за брой.При 24 часов непрекъснат режим на работа , с обзори на 5 минути , това нещо изкарва малко повече от месец и половина.
За това и имаше една инструкция , когато няма наличие на определена облачност , да не се пуска радарът.
Абе в общи линии , на никого не му пука , за това се затрива....

Килъре - съгласен съм с теб! Основната информация е радарна отражаемост.Иначе и от GEMATRONIK има какво да се желае. Искам да споделя и един друг интересен проект , пак свързан с този радар.Проекта беше продължил около 30 години. Правеха се сравнения с измерените в станциите количества валежи за определени интервали от време , интензитети и прочие.Успели са наистина да накарат , това нещо да мери като хората.Интересно е да се отбележи ,че грешката при имзерване на интензивност и количества валежи е по-голяма при валежите със слаба интензивност.Всъщност някъде имам някакви книжки по темата.
А между другото , по логиката по-горе и градушките разполагат с уникални радари . ;)
[/i]
Във форума всеки носи радост. Един на влизане, друг на излизане...
Изображение

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » пет апр 22, 2016 8:55 am

Аз съм на мнение, че интензитетът на валежите може да се показва, но само като в добавка към основната информация, която в случая е радарната рефлективност.

В този проект, за който споменаваш, правени ли са измервания с двойна поляризация за изчисляване на завимостта между отражаемостта и валежния интензитет?

Потребителски аватар
Бай_Иван
Регистриран: вт ное 10, 2009 11:35 am

Мнение от Бай_Иван » пет апр 22, 2016 8:59 am

Не съм сигурен , но по спомен мисля , че не.Все пак нека се разровя из личните архиви за да видя какво точно ще намеря.
Във форума всеки носи радост. Един на влизане, друг на излизане...
Изображение

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » пет апр 22, 2016 9:20 am

"Браво" на "държавата" ни.....браво!! Не се наядоха и не се накрадоха......и не се научиха как се управлява..... :thumbdn: :thumbdn:

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » пет апр 22, 2016 9:55 am

Ще е интересно да видя каква емпирична зависимост е била изведена, тъй като обикновено връзката между отражаемост и валежен интензитет се изразява чрез Z = a*R^b. Но ако не е била използвана двойна поляризация, то обикновено тези завимости започват да правят проблеми в по-специфични метеорологични условия като едра градушка, bright band, орографски валежи, изпарения под радарния сигнал и прочее. :)

lbbg
Регистриран: пет авг 17, 2007 11:32 pm
Контакти:

Мнение от lbbg » пет апр 22, 2016 6:50 pm

В България няма радар с двойна поляризация.

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » пет апр 22, 2016 7:39 pm

В такъв случай няма как да се определи точно концентрацията на хидрометеори с точност, което намаля точността на емпиричната зависимост.

Потребителски аватар
gogomana
Регистриран: чет фев 26, 2015 1:07 pm

Мнение от gogomana » пет апр 22, 2016 10:14 pm

Някой знае ли кога ще пуснат вече нормално радарите, защото все още нашите не работят и ги пускат и спират когато си искат. Вече е сезонът на бурите и мисля, че не е нормално да разчитаме единствено на сръбския и румънския радар за справка за бурите и тяхното развитие и посока

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб апр 23, 2016 4:53 pm

Stringmeteo написа:... Този радар не е ясно дали изобщо и как изобщо е работил в последните... доста години (Бай Иван да каже :laughm: ), но така или иначе, данните никога не ги е имало онлайн, доколкото знам :dontknow: . ...
Всъщност, поправям се. В обновения сайт на НИМХ с прогнозите (в таба "радар") май поначало си имаше някаква радарна визуализация-анимация (изглеждаща като да е центрирана точно в Гелеменово :dontknow: ), но честно казано никога не съм я гледал (насериозно) :grin1: :oops: ... което може и да е било голяма моя грешка де... Ако някой я е гледал и наистина там е имало редовна и смислена радарна анимация, да каже, все пак ми е любопитно ;) ...

gogomana написа:Някой знае ли кога ще пуснат вече нормално радарите, защото все още нашите не работят и ги пускат и спират когато си искат. Вече е сезонът на бурите и мисля, че не е нормално да разчитаме единствено на сръбския и румънския радар за справка за бурите и тяхното развитие и посока
Питай Изпълнителната агенция "Борба с градушките" за това, ама предвид на яките съкращения (и протести преди няколко дни) там... :dontknow:

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » съб апр 23, 2016 5:09 pm

Стринг, аз съм следил някои пъти него радар. Показва някаква отражаемост на нещо, но не и на валежите, както се намират. Все едно ядеш питка с кюфте под името хамбургер. Има нещо общо, но и огромна пропаст между двете имена. :evil:
Та радара работеше, но показваше глупости. Не съм го следил за нещо сереозно.
Пп: сега радара на ИАБГ за СЗБГ дава градонсно ядро на Сз от Плевен.
Ж.Кювие

Отговори

Върни се в “Въпроси и разяснения - метеорология и климат”