Данни ПОСОКА И СКОРОСТ НА ВЯТЪРА

То е ясно - който се интересува от нещо (около понятие, термин, явление, процес...) - пита, а който смята, че може да отговори или просто има какво да обясни на останалите - си казва приказката ;)...

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Killerbeast

boryanauk
Регистриран: чет фев 21, 2008 2:11 pm
Контакти:

Данни ПОСОКА И СКОРОСТ НА ВЯТЪРА

Мнение от boryanauk » чет фев 21, 2008 2:42 pm

Здравейте,

Дойдох при вас след многомесечни борба да снабдявам специалистите, за които работя с конкретни и точни метеорологични данни.

Последният въпрос, който ми беше зададен е от коя посока е доминиращият вятър в Ямболския регион и по точно югоизточната част на границата със Бургас - региона на селата Войника, Поляна, Каменец.

Някой има ли представа ... ?

Опитах се да разбера от
http://www.stringmeteo.com/synop/bg_tut ... A%C0%C6%C8

Но разбира се не успях.

Някой има ли идея????
Моля ви за помощ.

Благодаря
Б

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » чет фев 21, 2008 2:48 pm

Към коя институция работиш?

simovremeto
Регистриран: ср яну 03, 2007 10:05 am

Мнение от simovremeto » чет фев 21, 2008 2:55 pm

Педполагам става въпрос за вятърни генератори?

boryanauk
Контакти:

Мнение от boryanauk » чет фев 21, 2008 2:55 pm

Частна фирма, инвестиционна.

Трябват им всевъзможни данни метеорологични, географски, флора, фауна и прочие за проекта, който развиват.

Една от трудностите, е че няма данни по някои параметри за Ямболския регион да не говорим за част от него...

Проблема ми е, че не мога да намеря сгоден за разговор човек, да не говорим за това, че във Великобротания метеорологичните данни са публикувани за общ свободен достъп.

Б

boryanauk
Контакти:

Мнение от boryanauk » чет фев 21, 2008 2:56 pm

simovremeto написа:Педполагам става въпрос за вятърни генератори?
Не всъщност не става дума за вятърни генератори.
Просто туристически комплекс.

wilkosz

Мнение от wilkosz » чет фев 21, 2008 2:57 pm

simovremeto написа:Педполагам става въпрос за вятърни генератори?
Значи някои и от това изкарват пари? Ровят се в климатичните справочници и сайтове като нашия (защото няма другаде откъде) и изкарват пари...
И мен са ме търсили за такава услуга, дадох си цялата дипломна работа и накрая не само че нищо не получих като финанси, но и дипломната работа не я върнаха. :(

boryanauk
Контакти:

Мнение от boryanauk » чет фев 21, 2008 3:11 pm

Не искам на никой да крада данните. Само, че кой да попитам за такива на пръв поглед елементарно данни, като посока на доминиращия вятър.
Друг пример за трудностите, пред които съм изправена е параметрите

PRE – Rainfall data

и

PEF – efficient rainfall data

При опита ми да преведа на Българския специалист от БАН какво значи съкращението PEF (аз съвсем, съвсем не съм дори любител метеоролог) ми беше заявено : "За мен всеки дъжд е ефективен/ползотворен и пр.''

Разбирам, че най-вероятно не превеждам термина правилно, но не е ли нормално да очаквам той да знае поне съкращението или да е запознат, с това което се опитвам да му обясня.... ???

Б

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Re: Данни посока вятър Ямболски регион

Мнение от weather_master » чет фев 21, 2008 3:20 pm

boryanauk написа:...по точно югоизточната част на границата със Бургас - региона на селата Войника, Поляна, Каменец. ...
Това на Балкаджиците ли е?

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » чет фев 21, 2008 3:24 pm

Да не е нещо в Странджата,дето доскоро имаше протести да не отсичат горите заради строежа на турстически комплекси?....Никой от колегите ми да не дава данни,без да знае за къде точно става въпрос,ето Макс вече си е изпатил :?

boryanauk
Контакти:

Мнение от boryanauk » чет фев 21, 2008 3:43 pm

Глупости !!! Никаква Странджа. Странджа е далеч на юг...
Точно такива разговори са изключително изморителни. Ако имаше нещо съмнително щях да се представя за любител, а не да ви казвам истината.

Моля ви - погледнете трезво на нещата!!!!

Там е пълна пустош - опитваме се да насърчим дивата природа все пак ни трябва - без нея няма забележителности, които да бъдат посещавани....

boryanauk
Контакти:

Re: Данни посока вятър Ямболски регион

Мнение от boryanauk » чет фев 21, 2008 3:49 pm

boryanauk написа:Здравейте,

Дойдох при вас след многомесечни борба да снабдявам специалистите, за които работя с конкретни и точни метеорологични данни.

Последният въпрос, който ми беше зададен е от коя посока е доминиращият вятър в Ямболския регион и по точно югоизточната част на границата със Бургас - региона на селата Войника, Поляна, Каменец.

Някой има ли представа ... ?

Опитах се да разбера от
http://www.stringmeteo.com/synop/bg_tut ... A%C0%C6%C8

Но разбира се не успях.

Някой има ли идея????
Моля ви за помощ.

Благодаря
Б
И все пак някой има ли представа - от къде бих могла да разбера ?

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » чет фев 21, 2008 3:59 pm

Значи аз имам наблюдения за посоката на вятъра в Бургас и изворище. Според мен около Ямбол има сезонно доминиращи ветрове. Най-малко трябва да са ветровете с посоки Ю и ЮЗ. През зимата би трябвало да преобладават ветрове З и СЗ, а през лятото от източната четвърт. Като цяло в района мисля, че няма някакво особено доминиране на вятър с определена посока средно за цялата година. :? За повече информация прегледай данните от Елхово...

boryanauk
Контакти:

Мнение от boryanauk » чет фев 21, 2008 4:06 pm

Благодаря ви!!!!
Б

wilkosz

Мнение от wilkosz » чет фев 21, 2008 4:08 pm

Нормалния ред за такива данни е да се обърнете към НИМХ. Но те ще се опитат да ви продадат данните си на невъзможно висока цена. Другия вариант е да се поровите в Климатичните справочници-том Вятър и при малко късмет да намерите станции в интересуващия ви район, но тъй като вятърът се измерва само до ниво климатични станции, а в селата такива практически няма едва ли ще се намери най-подходящото за вас. Третия вариант са ежедневните данни за ст. Елхово от архива в този сайт чрез по-нататъшно осредняване. Няма други варианти.

simovremeto
Регистриран: ср яну 03, 2007 10:05 am

Мнение от simovremeto » чет фев 21, 2008 4:08 pm

Ами според климатичния справочник в посочениия от теб район, все пак доминация имат ветровете от Запад, Северозапад и Североизток.

Отговори

Върни се в “Въпроси и разяснения - метеорология и климат”