ВЪПРОСИ ОТ ОБЛАСТТА НА МЕТЕОРОЛОГИЯТА (разни)

То е ясно - който се интересува от нещо (около понятие, термин, явление, процес...) - пита, а който смята, че може да отговори или просто има какво да обясни на останалите - си казва приказката ;)...

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Hristo Chipilski

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » вт мар 27, 2018 11:33 am

Армага, не е необходимо да обясняваш на някой очевидно нелечим тъпунгер, че това дето сутрин изгрява от изток и залязва на запад е Слънце, а не са излъчватели на илюминатите.
Тъпунгерите ще си останат тъпунгери, това няма как да бъде променено.
Инак, полезен линк от Данис (тоя път без ирония).
Както знаете, аз вярвам в тъпотията на средната маса, но това от линка на данис надмина дори моите очаквания;))

Между другото, на камерата на село оня ден единият слой на топящия се сняг също беше лайняножълтеникав, за мое леко учудване, стигнало е и дотам. :thumbup:

dodo
Регистриран: ср юли 20, 2016 7:35 pm
Местоположение: Moнтана - център на Северозапада, ж.к. Пъстрина, Югоизток

Мнение от dodo » ср мар 28, 2018 5:20 pm

Оф, хора, разяснете ми нещо, че съвсем се обърках :green: Валежите, които се очакват в събота следобед/привечер и в нощта с/у неделя за март ли ще се зачитат или за април? Щото измерванията нали са от 07:30 на 31-ви до 07:30 ч на 01-ви, а валежите ще са вечерта на 31-ви, тоест, тогава ще започнат процеси из Западна България? Демек, тези до 23:59 ч в събота (без значение литър, два или три) ще се сметнат ли за март все пак или отиват за април по някакви правила?

П.П. Питам, защото тези неща специално в края на един и началото на друг месец не са ми ОК. И примерно, ако една станция е с 10 mm да речем до този момент през март, а в събота следобед/привечер паднат примерно 5 mm, ще се пишат ли за март като месечно количество 15 mm или остават 10-те, защото се пренасят на 04-ти месец петте?
''Винаги ще има някой по-млад, по-умен и по-красив от теб, но никой няма да бъде точно като теб!''

Ivan Yanev
Регистриран: чет дек 26, 2013 11:31 pm

Мнение от Ivan Yanev » ср мар 28, 2018 5:35 pm

Otivat za April.Kolichestvoto izmereno na 1-vi April si ostava za april ,nezavisimo koga e valqlo.

Izvinqvam se za shliokavicata ,imam problem s kompa..
''Професионализма идва от добрия опит ,а добрия опит идва от грешките''

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 9:48 pm

Мнение от ivog_68 » ср мар 28, 2018 5:37 pm

Валежът(евентуалният) акумулирал се след 7,30ч на 31-во число до 7,30ч на 1-ви, е валеж записан на 1-во число на следващия месец .

dodo
Регистриран: ср юли 20, 2016 7:35 pm
Местоположение: Moнтана - център на Северозапада, ж.к. Пъстрина, Югоизток

Мнение от dodo » ср мар 28, 2018 5:46 pm

Това исках да знам. Благодаря и на двама ви :thumbup:
''Винаги ще има някой по-млад, по-умен и по-красив от теб, но никой няма да бъде точно като теб!''

Потребителски аватар
dacahyg
Регистриран: нед окт 17, 2010 10:08 pm
Местоположение: София,,Красна Поляна 2 и 3, Стрелбище, Студентски град, Дървеница, Бояна, язовир Пчелина.

Мнение от dacahyg » чет май 10, 2018 12:27 am

Един тъп въпрос - елниньо или ниня е
а. В тихия океан
б. В Атлантическия
Щот гледам Хистори и шофьори по ледените пътища и ме хвърлиха в тъча
Имам и скрийншот видео :hmm:
Бръмча цял ден........

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » чет май 10, 2018 12:51 am

Аз доколкото знам, не може (например) в Тихия океан да е Ел Ниньо, а в Атл. да е Ла Ниня. Такова животно няма. Ел Ниньо е явление, което по-тясно се свързва с Тихия океан и се определя от това каква е моментната температурна аномалия на водата в един още по-специфичен район там (макар и никак не малък), което пък влияе косвено на климата в други близки и далечни кътчета на планетата.
В момента, доколкото знам, не сме в период на Ел Ниньо, а дали може да се определи като Ла Ниня - също не знам. Май по-скоро не. :dontknow:
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет май 10, 2018 1:14 am

Тук пише, че на 10.05. (днес) ще има обновяване на информацията, но поне според наличното към момента (неясно точно кога написано) в момента все още имало слаба Ла Ниня, прибжлижаваща се плътно към неутрално положение (което пък било и най-вероятното за това лято) :dontknow: ...

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » чет май 10, 2018 10:23 am

Хора, Ниньо и Ниня са един и същ феномен.
С мъжкия - Ниньо се обозначава положителната фаза, а с Ниня - отрицателната. На един и същ феномен - на различни площи на/около екваториалната част на източната част на Тихия океан(с индексите се обозначават различни райони, а за ман най-показателен е 3+4, например тук: http://origin.cpc.ncep.noaa.gov/product ... o34Mon.gif ).
Същевременно самото колебание се нарича Ниньо, демек сега не е ни ниньо, ни ниня, слабата Ниня умря(ако за дедлайн се вземе половин градус отклонение от норма, друг е въпросът спрямо коя норма, щото няколко десети затопляне спрямо миналия век средно има - не ми се рови и занимава, честно казано) и в момента Ниньо не е Ниня, а е в неутрелна фаза;)

Оставете Атлантическия на мира, той няма общо с Ниньо/Ниня, има си там други обозначения - североатлантически, южно атл. осцилации, К ми Янко и прочее.
Добър сърч с подходящи ключови думи в чичко Г ще даде повече инфо :thumbup:

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » чет май 10, 2018 12:35 pm

Основен показател за ENSO e ONI:
https://www.climate.gov/news-features/u ... %B1o-index
Вземат се месечните средни температури на повърхността на водата в регион 3.4. От тях се изчисляват застъпващи се тримесечни средни(сезони). Пет поредни сезона с отклонение от половин градус и повече водят до Ел Ниньо(при плюсова аномалия) или Ла Ниня събитие(при минусова аномалия):
http://origin.cpc.ncep.noaa.gov/product ... ONI_v5.php
Заради трендът към затопляне през последните години възниква проблемът, че Ел Ниньо събитията са силно изразени за сметка на Ла Ниня събитията. По тази причина за базов период вече се използва не предходен 30-годишен, а такъв, при който оценяваният 5-годишен да е центриран спрямо базовия. Естествено текущите периоди първоначално се сравняват с последната 30-годишна норма. После се ревизират на всеки пет с новата, докато влезнат в своята:
http://origin.cpc.ncep.noaa.gov/product ... ange.shtml
Например силното Ел Ниньо от 1997-98 вече е с окончателна пикова аномалия от +2,4 градуса спрямо базовия си период 1981-2010. Периодът 2001-2005 също е с окончателни стойности спрямо норма 1986-2015. Стойностите за следващите години подлежат на промяна.
Ето средните температури в регион 3.4 от 1950 месец за месец. Забележете как от 2001 насам в четвъртата колона(ClimAdjust) се повтарят едни и същи стойности(средните месечни на последната норма 1986-2015):
http://origin.cpc.ncep.noaa.gov/product ... .ascii.txt

Потребителски аватар
dacahyg
Регистриран: нед окт 17, 2010 10:08 pm
Местоположение: София,,Красна Поляна 2 и 3, Стрелбище, Студентски град, Дървеница, Бояна, язовир Пчелина.

Мнение от dacahyg » чет май 10, 2018 9:23 pm

Дедо ми е отговорил , въпроса беше за океаните, че е едно и също е ясно. дали в момента е в женски или мъжки вариант, не ми беше интересно :cool: просто засякох предаване с анимация на процесите!
Бръмча цял ден........

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » съб юни 23, 2018 12:06 pm

Не знам къде да попитам, но според вас защо напоследък Мусала все не достига валежната си норма при добри валежи в ниското. И не я достига с много. Докато много региони минават 100л за даден месец и минават в % нормата си, то на Мусала количествата са смешни и едва покриват половината от нормата. Дали има някакво обяснение... защо се получава така, наистина ми е интересно?
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » съб юни 23, 2018 12:10 pm

Добър въпрос, и аз отдавна се чудя същото. Дали има проблем с измерването там ... Разликите наистина са големи и от доста време е така.
Вероятно има по-сложно обяснение от просто грешни измервания.

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » съб юни 23, 2018 12:12 pm

Защото има трайна и устойчива (разбирай с години) разлика между водещите типове повтаряща се циркулация между 61-90 и сегашния период.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » съб юни 23, 2018 12:58 pm

Е добре де... нека има трайна и устойчива разлика, но не е трудно да се забележи, че навсякъде валежите се увеличават спрямо 61-90. За никого не е изненада, че напоследък годишно средно вали повече. И хоп. Само на Мусала откриваме обратен ход на валежните количества. Замислих се при какви условия горе вали най-добре? При бавни циклони, фьонови обстановки, гръмотевични бури...? Кое липсва последните години, че така очебиещо там спадат валежите...
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Отговори

Върни се в “Въпроси и разяснения - метеорология и климат”