ВЪПРОСИ ОТ ОБЛАСТТА НА МЕТЕОРОЛОГИЯТА (разни)

То е ясно - който се интересува от нещо (около понятие, термин, явление, процес...) - пита, а който смята, че може да отговори или просто има какво да обясни на останалите - си казва приказката ;)...

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Hristo Chipilski

dodo
Регистриран: ср юли 20, 2016 7:35 pm
Местоположение: Moнтана - център на Северозапада, ж.к. Пъстрина, Югоизток

Мнение от dodo » чет фев 21, 2019 10:29 am

Не знам за коя тема е въпросът ми, но все пак да го задам :) Та...

Някой може ли да ми обясни какво точно е различното на това нахлуване утре вечер, защото се вижда, че не е характерното. В смисъл, гледам по Метеоблу вятъра и ми прави впечатление как ще удари мощно, идентично на студен фронт от СЗ. Но в случая става въпрос за от СИ. И примерно вижте каква линия се дава от Силистра до западната ни граница да премине, носейки някакви сериозни пулсации на вятъра. Може би нямаше да питам това, ако по картата всичко беше подобно на друг път и моя район оставаше със слаб и умерен ветрец, но в момента дават между 90 и 110 км/ч конкретно Метеоблу (довечера може да го махне, разбира се, но ми се ще да прочета някой ред върху това му виждане към момента)? Дали е бъг? Има ли условията за нещо такова? Тук обикновено оставаме като в дупка на такъв вятър и е доста спокойно, няма навявания (говоря за самия град, няколко км на север от града е вече друга бира), а какво остава за такъв бурен/ураганен вятър :shock: Това са пориви, които съм виждал само при ЗСЗ и Ю вятър и наистина умът ми не го побира как би се реализирало :dontknow:

Изображение

Дано сте разбрали какво имам предвид :grin1: Идеята ми е, че тази оклюзия като шквал ли ще се явява? Ох... сигурно много глупав пост стана :hmm1: :hmm:, но ще ме гложди, ако не питам, така че по-добре да се изложа :oops:
''Винаги ще има някой по-млад, по-умен и по-красив от теб, но никой няма да бъде точно като теб!''

kinggang8
Регистриран: нед мар 27, 2016 12:26 pm

Мнение от kinggang8 » чет фев 21, 2019 2:07 pm

Нахлуването е рязко,възможни са изненади.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет фев 21, 2019 6:14 pm

dodo, нахлуването като цяло ще бъде от ССИ, НО... Просто в тази същата посока от нас се намират Карпатите, които са достатъчно високи, за да деформират тези "щения" на подобно студено нахлуване, което ще стане в периферията на антициклон и като цяло в антициклонално поле. Последното означава, че нахлуването, повече или по-малко ще бъде най-силно изразено при земята. Това пък означава, че няма как да няма доста голяма деформация на тази генерална първоначална посока, в смисъл, че, пак най-общо казано, ще има части от нахлуването, които ще заобикалят Карпатите откъм източната им периферия (нахлуване при нас от СИ), но също така и части, малко по-малки, които ще заобиколят Карпатите откъм западната има страна (нахлуване при нас от СЗ). Е, тези две части на нахлуването (грубо казано) ще се "сблъскат" някъде над нашата страна (орографска сходимост/конвергенция на потоците при земя) и за известен период значително ще увеличат наредените възходящи движения на въздуха и в резултат от това във въпросните райони ще има генериране на повече валежи, отколкото би имало при "гладко" нахлуване на студа, при равни други условия.

И да, за известен период (предимно в нощта срещу събота) ще има и киато цяло значително сгъстяване на приземните изобари, което ще предисвика силни ветрове на много места в страната, които може да са усилени на някои места и допълнително от орографски фактори. Това последното ще стане основно в места, които поначало са чувствителни на ветрове с посока СИ (например в Русе, може би Сливен... Кърджали :hmm: и т.н.). Но като цяло градиентите в нощта срещу събота почти навсякъде ще бъдат доста добри и ще си продуха добре едновременно с якото смразяване...

"Шквал"? :-? По принцип шквал се нарича краткотрайното усилване на вятъра при конвективен валеж, предизвикано от охлаждането и отчасти увличането на въздуха в зоната на най-силния валеж под конвективния облак. Охладеният, тежък стълб въздух се устремява към земята и при достигането й се отклонява встрани (защото няма как да я пробие :laughm: ) - точно това отклоняване встрани предизвиква шкваловите пориви на вятъра. В конкретната обстановка утре практически няма да има изявени конвективни процеси, така че едва ли изобщо някаква съществена част от евентуалните доста силни ветрове ще има характер на шквал ;) ...

dodo
Регистриран: ср юли 20, 2016 7:35 pm
Местоположение: Moнтана - център на Северозапада, ж.к. Пъстрина, Югоизток

Мнение от dodo » чет фев 21, 2019 10:16 pm

Благодарско, Стринг :thumbup:
''Винаги ще има някой по-млад, по-умен и по-красив от теб, но никой няма да бъде точно като теб!''

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » вт мар 26, 2019 6:30 pm

mnn написа:15-17°C на СЗ с хилав СЗ-ен "студ" и 8-11°C на СИ със студ от ССИ. Идеално моментно показно.
Отново заблуждаваш хората тук (умишлено или не).

Реалният произход на ВМ не е от СИ. Както в СЗБ, така и в СИБ произходът на въздушната маса е от приблизително един и същ район, ситуиран около Южна Полша, Чехия и Германия. Заради планинската верига на Карпатите и продължението и към планините на Полша, Словакия и Чехия се получава раздвояване и деформация на потока и една и съща ВМ навлиза над нашата страна по два коренно различни начина.

Което всъщност е доста интересно, защото СЗ-то разклонение получава поредица "изкуствени" фьоноподобни затопляния при преодоляване на няколко планински/хълмисти вериги. Първата е планините в Словакия, а втората съществена Карпатите в Южна Румъния.

В този случай това, което се наблюдава в СЗБ като температури не е реалният температурен фон на оригиналната ВМ. По-близки до първоначалният произход са температурите в СИБ. Там също може да има "примеси". Понякога има леко смесване на студ от СИ изкъм Беларус и Украйна, друг път има "топла" добавка пак от И/СИ изкъм крайбрежните райони на Черно море. Но в кокретния случай днес не се наблюдава нито едното от двете.
Като цяло интересна ситуация, която би мога да бъде обект на по-задълбочени изследвания, доколко "логистиката" и влиянието на релефа може да трансормира дадена ВМ. В конкретния случай днес може да се стигне до разлика от 5-7°C :shock: .

Изображение

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » вт мар 26, 2019 6:33 pm

Честно казано не ме интересуват тези подробни обяснения. Коментирам основно температурите, които са такива. Не съм казал, че влиза студ от СИ, а на ниво 1000 хпа много добре се вижда разликата в потока между СЗ и СИ Бг. Това ми е достатъчно с минута поглеждане.
Изображение
Потоците са точно такива за каквито пиша за съответните райони. Няма значение, че е с един и същ произход. Ако на СЗ беше от СИ, нямаше да има такива дневни максимални.

stratega
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » вт мар 26, 2019 6:40 pm

mnn написа:15-17°C на СЗ с хилав СЗ-ен "студ" и 8-11°C на СИ със студ от ССИ. Идеално моментно показно.
Абе майка ти дееба тъпа малкия шибан педал :guns: :guns: :guns: :guns: :guns: . Нали те виждам какво пишеш. Това какво е по-горе. Даже съм те цитирал и пак казваш, че не си го писал. Като коментираш само температурите вметките "хилав СЗ-ен студ" и "студ от ССИ" са напълно излишни.

Ако не те интересуват подробни обяснения за какво си тук :guns: :guns: :guns: .

mnn

Мнение от mnn » вт мар 26, 2019 6:43 pm

На ниво 1000 хпа се поправих, ако не виждаш и по-голяма картина ли трябва да пусна ? Няма значение, че е с един и също произход. Важна е разликата и тя е видна. Вметките са точно на мястото според ситуацията. Моля, групата на емоционалните да не чете. Ако на някой не му изнася времето, си е негов проблем.

stratega

Мнение от stratega » вт мар 26, 2019 6:48 pm

Да, и аз ти я обяснявам защо се получава тази разлика. Изразът "хилав СЗ-ен студ" няма място там, няма нищо "обективно" и "неемоционално" в него, защото и в СИБ пак навлиза същият този студ, но по-доста "деформирана" траектория, даже е доста по-близо до оригиналните си характеристики.

mnn

Мнение от mnn » вт мар 26, 2019 6:52 pm

Ами аз го казвам със субективни думи. Не може ли понякога да се изразявам така ? Мога да започвам още повече да обяснявам, но уж казвахте, че е отегчително, а сега не може да откроите субективното от обективното. Спокойно, никога няма да надмина други по субективности и емоционалности. За мен е хилав студът, защото е видна и аномалията за Видин за деня и не само там.
Когато в темата за текущи данни се забрани всякаква субективност и емоционалност, тогава и аз няма да пиша с горепосочените изрази. Мисля, че точно аз достатъчно обръщам внимание на обективните неща /нормите/.
Последна промяна от mnn на вт мар 26, 2019 6:57 pm, променено общо 1 път.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт мар 26, 2019 6:57 pm

stratega написа:...
Реалният произход на ВМ не е от СИ. Както в СЗБ, така и в СИБ произходът на въздушната маса е от приблизително един и същ район, ситуиран около Южна Полша, Чехия и Германия. Заради планинската верига на Карпатите и продължението и към планините на Полша, Словакия и Чехия се получава раздвояване и деформация на потока и една и съща ВМ навлиза над нашата страна по два коренно различни начина.

Което всъщност е доста интересно, защото СЗ-то разклонение получава поредица "изкуствени" фьоноподобни затопляния при преодоляване на няколко планински/хълмисти вериги. Първата е планините в Словакия, а втората съществена Карпатите в Южна Румъния.

В този случай това, което се наблюдава в СЗБ като температури не е реалният температурен фон на оригиналната ВМ. По-близки до първоначалният произход са температурите в СИБ. Там също може да има "примеси". Понякога има леко смесване на студ от СИ изкъм Беларус и Украйна, друг път има "топла" добавка пак от И/СИ изкъм крайбрежните райони на Черно море. Но в кокретния случай днес не се наблюдава нито едното от двете.
Като цяло интересна ситуация, която би мога да бъде обект на по-задълбочени изследвания, доколко "логистиката" и влиянието на релефа може да трансормира дадена ВМ. В конкретния случай днес може да се стигне до разлика от 5-7°C :shock: .
...
:thumbup:

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » ср мар 27, 2019 12:03 am

Пак е било весело тук. :palm1:
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

naftalinov
Регистриран: нед окт 21, 2012 7:11 pm

Мнение от naftalinov » вт юли 16, 2019 9:16 am

stratega написа:А ансамбълът бтв, за след 25-ти отново се нашари и изглежда валежен. Така сухият и топъл период може да се ограничи в рамките на седмица. За мен лично най-важното е лятото да протече по такъв начин, че да не се формират наченки на умерена суша. Сега наваля добре и нямам против сух и топъл период, макар, че би ми било скучно по времето на такъв, а и неприятно като усещане. Но като цяло е полезен в този момент - към седмица-две по-стабилно време и разбира се без да прекалява - след това отново да се завърнат валежите и хладта :D .
А можеш ли да ми кажеш как се определя колко метра надм. вис. е разликата от 1 градус? От какво зависи дали на всеки 100 или на всеки 150 метра (даречем) се повишава/понижава с 1 градус?

nakata_georgiev
Регистриран: нед авг 26, 2018 7:40 pm

Мнение от nakata_georgiev » вт юли 16, 2019 12:04 pm

Naftalinov ми гледай станцийте Например зимата почти винаги минимума на Айтос е с 1-2 градуса по нисък от този в Бургас , Айтос е на 100 метра надмроска ,а Бургас от 0 до 50 някъде ,като има в района и по високи места Шилото на около 200 метра.Там до тези баири около Меден Рудник зимата си изстива около 3-4 градуса повече от града , интересен е и случая със станцията на Нимх , усойно място и лято и зима , казвал съм ,че това мято не е най-доброто за мерене на температурата на Бургас , понеже е точно в Морската и има наблизо дървета и те оказват влияние, засенчват много често особено след обед и затова и Общината мери с 2-3 градуса по високи максимуми ,отделно не е много равен терена има малки баирчета , има промяна в надморската на малки разстояния :laughm: За да съм по конкретен днес ще снимам терена около Нимх , да видите какво усойно място са избрали тези сладури
:laughm:
Метеостанция от Бургас 17м http://vzk-burgas.com/pws
село Факия
https://www.wunderground.com/dashboard/ ... wx_pwsdash
Камера от Бургаския залив
https://surfshopburgas.com/camera

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт юли 16, 2019 12:56 pm

naftalinov написа:А можеш ли да ми кажеш как се определя колко метра надм. вис. е разликата от 1 градус? От какво зависи дали на всеки 100 или на всеки 150 метра (даречем) се повишава/понижава с 1 градус?
Твърде много фактори влияят върху това, поради което има много варианти. Само 2 крайни примера. При ясно, тихо време през нощта през зимата (особено когато има и добра снежна покривка) на един хълм висок 100 м може да е и с 5-6 (и повече) °C по-топло спрямо долу в полето. Обратно, при облачно и ветровито време, да кажем пак през нощта (без сняг), горе ще е приблизително точно с 1°C по-студено спрямо долу. Нещата стават даже още по-сложни, когато наблизо има и море :dontknow: ...

Отговори

Върни се в “Въпроси и разяснения - метеорология и климат”