ЛЮБИТЕЛСКИ МИКРОКЛИМАТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ И НАБЛЮДЕНИЯ

Кой, къде, как и защо прави любителски метеорологични наблюдения, споделяне на данни и описания на интересни явления (вкл. снимки), проблеми при любителски измервания и др...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, Hristo Chipilski

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » пон авг 22, 2011 9:12 pm

Ходих с колелото да меря температурата в най-ниската част в района до р. Огоста. За синопа в 20:45ч. измерих 24,6°C. По същото време горе в селото дето е моя пункт е било 26,4°C, т.е. 1,8 градуса разлика.

пп - по-късно обмислям пак да ходя до една добре изявена негативна форма на релефа /м. Соватя/ - малка продълговата долинка със силно коритовидна форма... да видим какви разлики ще има.
Синоптичната обстановка в момента е доста подходяща за изследване на такива микроклимати.

Бял облак

Мнение от Бял облак » вт авг 23, 2011 1:15 am

Преди малко се върнах от замервания с колелото. Резултатите определено са интересни.

Първо отидох в полето /извън населеното място/ на еднакъв релеф и надморска с моя пункт и на 400м по въздух от него. В 23:45ч. в полето бе 21,5°C, а в моя пункт /населеното място/ 21,7°C. Тази малка разлика според мен се дължи на добрата откритост на метеопарка разположен на сравнително голяма незастроена площ.
След това се запътих към центъра на селото и Т в самия център бе 22,3°C, т.е. по-висока с 0,8°C спрямо намиращото се на 1,5км открито поле - явно бетонните площадки и намиращите се сгради наоколо загряват, макар и не чак толкова много.

Тръгнах към коритовидната местност "Соватя", но в близост има един овчарник и кучетата ме подгониха в тъмното и се отказах. Направих обратен завой и с мръсна газ се отправих към ниското покрай р. Огоста. Там в 00:10ч. измерих 19,7°C - по същото време горе в моя пункт е било 21,3°C, а в Бекет 19,2. Явно не навсякъде изстива еднакво, дори и в близки по релеф места. Тръгнах наобратно и веднага щом наближих подножието на късия и стръмен склон преодоляващ 35м денивелация /15% наклон/ ме лъхна по-топъл въздух и Т се повиши с 1°C. В началото на изкачването се усещаше ветрец около 1м/с... мда, локален склонов вятър. Горе на платото и долу до реката бе тихо.

В момента при мен е 20,4°C /спада към момента е с ок. градус на час/, на повърхността на почвата е 18.5, ОВ 70%, тихо, щурци и много звезди /вижда се и Млечния път/.

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » вт авг 23, 2011 2:29 am

Бял облак написа:Преди малко се върнах от замервания с колелото. Резултатите определено са интересни.

Първо отидох в полето /извън населеното място/ на еднакъв релеф и надморска с моя пункт и на 400м по въздух от него. В 23:45ч. в полето бе 21,5°C, а в моя пункт /населеното място/ 21,7°C. Тази малка разлика според мен се дължи на добрата откритост на метеопарка разположен на сравнително голяма незастроена площ.
След това се запътих към центъра на селото и Т в самия център бе 22,3°C, т.е. по-висока с 0,8°C спрямо намиращото се на 1,5км открито поле - явно бетонните площадки и намиращите се сгради наоколо загряват, макар и не чак толкова много.
Така е спор няма. Почти всяка вечер (когато излизам) се чувстват по 1С-2С-3С, /особено след летен горещ ден/ с покрайнината на града спрямо вътрешността. Бетона, асфалт-а и сградите топлоотдават доста. Отделно пък загубения ми пункт особено лятно време си има проблем с изстиването, въпреки че не удря тропични нощи (поне това ми се е случвало само миналия рекордно-чудовищен Август веднъж или два пъти, но тогава имаше навсякъде дори и по повечето дупки :grin1: )
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт авг 23, 2011 3:28 am

Бял облак написа:Преди малко се върнах от замервания с колелото. Резултатите определено са интересни.

Това съм го намеквал, последно когато говорех в една тема за опорочаване по презумпция на измерванията в населено място :grin1: - даже и селцата имат микро "остров на топлина", дължащ се основно вероятно на по-малката откритост на хоризонта и наличие на загряващи се и трудно изстиващи сградни и други твърди повърхности (нощем) и на по-силното (допълнително) загряване на вече споменатите изкуствени повърхности (денем), макар че във втория случай в някои места може да се получава и разхлаждащ ефект - заради закритостта на хоризонта, която през деня, поне в някои точки, действа с обратен знак (охлаждащо)...

Тук се получиха някои ценни мнения, които не бяха просто за "текущи данни" ;) , помислих и отворих нова тема в този раздел :P ...

Бял облак

Мнение от Бял облак » ср авг 24, 2011 12:38 am

Преди малко се върнах от замервания. Тази вечер островът на топлина в центъра на селото е по-изявен от вчера - в 22:45ч. измерих 24,0°C в полето, а в центъра 25,8°C! В моя пункт по това време бе 24,1°C. Т.е. разликите спрямо вчера са най-силни между полето и центъра/асфалт, бетон, целия площад е с плочи, сгради/. Разликата между моя пункт и полето е почти като вчера или направо я няма... само 1 десета.

За синопа в 23:45ч. отидох до ливадите покрай р. Огоста и измерих 22,0°C. По същото време горе на платото в моя пункт бе 22,7°C. Този път малка разлика от 7 десети /вчера разликата беше 1,6°C/. На 15км на СИ в Бекет Т е била 20,9. Това май е доказателство, че на различните места изстиването върви по различен начин, най-вероятно поради променящите се атмосферни условия /не толкова заради релефа/, макар разстоянията да не са големи. може би по-късно ливадите край Огоста да наваксат спрямо Бекет.

По късото склонче /делящо ливадите и платото/ отново подухваше слабо 0,5-1м/с. Интересно е спирането на ветреца 10-тина метра преди да се изкачи баира - както си се поклащаха тънките клонки леко и плавно в долната и средна част на склона, в горната изведнъж "замръзват".
И още нещо: на ливадите нямаше никакво движение на въздуха - на светлинния лъч от челника виждах малки прашинки, които се мотаеха неориентирано. Докато горе на платото прашинките се движеха от ЮИ. Това движение обаче не може да се усети с кожата на лицето /а само се вижда благодарения на тези прашинки/. Склонът е с източно изложение и съответно по него подухващия ветрец бе от запад.
Последна промяна от Бял облак на ср авг 24, 2011 12:47 am, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » ср авг 24, 2011 12:43 am

В тази нова хубава тема да снеса инфо за днес.

При блока на приятелката ми в перфиерията на ж.к. "Бистрица" където е открито и има ливади, бе с около 3С по-хладно от моя пункт :shock: :lol: 23,5С при мен срещу 20,5С по термометъра на автомобил (23.20ч - 23.30ч грубо като интервал на придвижване). Случвало се е и друг път де :grin1: Зимата при подобна замерка -6С срещу -9С при старта на изстиване в условиата дори на някава налична разкъсана облачност мисля че беше. Разстоянието е нз точно но около 2 км. При парка на града преди това дори показваше по-ниска стойност 19,5С до 20,0С в колебание (около паркинга).

И Облака е писал току що :thumbup:
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » ср авг 24, 2011 9:31 am

Малко наброски и от мен.
ОсновнА теза: "Остров на топлина" - ОК, но определено на някои уникални места има и "острови на студ" 8-)
Първо, със сигурност най-отдалечените от сгради части в двора ми са най-горещи през деня и най-студени нощем и това ми се напомня постоянно от жена ми в първия случай. Мястото, където разположих басеинчето е най-горещото, при придвижване от мястото на клетката, което е полусенчесто и лятото със сигурност занижава поне с половин градус. Нагоре към СИ част, субективно се усеща разлика от поне 2-3 градуса в +.
Напомням и обяснението: най-близката истинска гора е на 10 или 15 км, а след уникалната суша това лято 80-90 на сто от почвата е почти гола с единични умиращи гротескно стърчащи плевели, респ. сивокафявата песъчлива почва, в изсушено състояние практически чист фин пясък, се нагрява до лунни стойности(на слънце).
Какъвто и вертикален обмен да става с по-хладни ВМ във височина, при безветрие или съвсем слаб вятър усещането за адски казан в дни като днешния е несравнимо с подобните на никои от местата, на които съм бил и сравнявал(а те никак не са малко), с едно-единствено изключение: на морски плаж при липса на бриз, но плаж с по-тъмен пясък, като онзи несебърския да речем, :laughm:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср авг 24, 2011 9:42 am

bismarck написа:Малко наброски и от мен.
ОсновнА теза: "Остров на топлина" - ОК, но определено на някои уникални места има и "острови на студ" 8-)
Първо, със сигурност най-отдалечените от сгради части в двора ми са най-горещи през деня и най-студени нощем и това ми се напомня постоянно от жена ми в първия случай.
Да, подобни вътредворни и вътреселищни разлики също са интересни в контекста на темата :thumbup: . В случая обаче е доста интересно и това, дали въпросните "острови на студ" в двора ти са по-студени от полето извън селото (примерно), т.е. дали успяват да компенсират макар и слабия "остров на топлина" над селото като цяло :wink: . Сега се сещам, че почти без изключение всички дворове се превръщат в "острови на студ" при рязко затопляне през студеното полугодие, тъй като топлината е затруднена да заеме пресечения терен около сградите - подобни ситуации са просто още един щрих от богатия букет на (вътреселищни) микроклимати...

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » ср авг 24, 2011 10:00 am

няма как да бъда сигурен, че е наистина така, предвид вероятността субективното усещане за канска жега на слънце да се разминава с обективно измеруемата(...) стандартно температура, но все пак, извън селото в полята, незасадени с пролетници(колко да са процентно - не повече от 10-15 на сто) след прибирането на житните и рязко намалената транспирация на лозята и (където ги има) единичните дървета, може спокойно да се приеме, че места като "Малкия Магреб" :buble: в СИ и Ю части на двора ми - с над 70-90 на сто гола почва, са доста сериозен процент от общата площ.
Накратко: няколко десетки квадратни км между Видин и селото, с лек южен наклон и добра, доста по-добра от средната за страната, а и региона, "нагреваемост" при слънце и штил(+ поне частично, за различни периоди от време почти пълно сподавяне от антициклоналните низходящи движения на всякакви хилави опити за конвекция) - това обяснява понякога до градус-градус и половина по-високите Т в моя пункт. И въпреки това, той е достатъчно "представителен", тъй като, както писах по-горе, със сигурност има много микрорайони наоколо, в които е и по-топло и това НЕ Е заради асфалт или бетон: просто целият район е все едно 'асфалтиран" с няколко десетки квадратни км квази-асфалт, макар не черен или тъмнолилав, а сивокафяв. :laughm:

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » ср авг 24, 2011 10:23 am

Бял облак написа:Преди малко се върнах от замервания. Тази вечер островът на топлина в центъра на селото е по-изявен от вчера - в 22:45ч. измерих 24,0°C в полето, а в центъра 25,8°C! В моя пункт по това време бе 24,1°C. Т.е. разликите спрямо вчера са най-силни между полето и центъра/асфалт, бетон, целия площад е с плочи, сгради/. Разликата между моя пункт и полето е почти като вчера или направо я няма... само 1 десета.

За синопа в 23:45ч. отидох до ливадите покрай р. Огоста и измерих 22,0°C. По същото време горе на платото в моя пункт бе 22,7°C. Този път малка разлика от 7 десети /вчера разликата беше 1,6°C/. На 15км на СИ в Бекет Т е била 20,9. Това май е доказателство, че на различните места изстиването върви по различен начин, най-вероятно поради променящите се атмосферни условия /не толкова заради релефа/, макар разстоянията да не са големи. може би по-късно ливадите край Огоста да наваксат спрямо Бекет.

По късото склонче /делящо ливадите и платото/ отново подухваше слабо 0,5-1м/с. Интересно е спирането на ветреца 10-тина метра преди да се изкачи баира - както си се поклащаха тънките клонки леко и плавно в долната и средна част на склона, в горната изведнъж "замръзват".
И още нещо: на ливадите нямаше никакво движение на въздуха - на светлинния лъч от челника виждах малки прашинки, които се мотаеха неориентирано. Докато горе на платото прашинките се движеха от ЮИ. Това движение обаче не може да се усети с кожата на лицето /а само се вижда благодарения на тези прашинки/. Склонът е с източно изложение и съответно по него подухващия ветрец бе от запад.
Цецо, как правиш тези замервания? сигурен съм, че спазваш всички изисквания, просто ми е интересно с какъв термометър и т.н. Вероятно под открито небе.. сравняваш с клетката в твоя пункт в един и същи час ли или правиш нещо друго? Защото нали при спокойно и почти тихо време вечерта има едни 2 градуса разлика, ако датчика е в клетката и извън нея, макар също да е на 2м. над земята.
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Бял облак

Мнение от Бял облак » ср авг 24, 2011 10:38 am

На този етап съм склонен да се съглася с това, което казва Бисмарк. Просто информацията достигаща до мен води в тази насока. Тези песъчливи почви, струва ми се, са основния фактор за 1-1,5 градусовата разлика на Бачово спрямо моя пункт, например /това в случаите, когато и над двата пункра Т на 850 хПа е почти еднаква; в доста случай обаче тази Т е с около градус по-висока в крайния СЗ, затова сравнително често има разлики с около 2 градуса/.

В Калафат почвите са същите, затова там често мерят дори по-високи максимални от Бачово. В Бекет /станция на 15км на СИ от моя пункт, т.е. далеч от крайния СЗ/ също има песъчливи почви и най-вероятно това е причината за редовните около 0,8-1°C по-високи максимални спрямо Гложене. Не случайно тези станции /Калафат и Бекет/ са лидери по най-високи Т в цяла Румъния. Близкоразположените станции в Каракал и Бъйлещи винаги мерят по-ниски максимални Т, защото в тези райони почвите не са песъчливи.

Цяло лято наблюдавам станциите в Долнодунавската равнина /български и румънски/ и само Калафат, Бекет и Бачово редовно доближават теоретичните максимални Т /дори първите две един-два пъти ги и надминават/.

Изводът, който може да се направи засега е: районите, в които има песъчливи почви се характеризират с по-високи Т поради по-силния приземен прегрев.

Интересно ми е къде другаде са разпространени песъчливи почви? Бисмарк каза около Неговановци /Бачово/ и южно от него към Видин.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » ср авг 24, 2011 12:07 pm

Не до самия град. Макар да запазват срв висок процент пясъчна фракция няколко километра на юг от пункта ми, в Капитановци, първото село след(преди откъм мен, единствения населен пункт между мен и града) Видин вече има доста по-тлъста и "богата" почва, не съм заглеждал много, но някакъв излужен чернозем или нещо близко.Пикът на "песъчливостта" е северозападно от селото, където са хълмовете, в едното ми лозе просто е уникален пясък по това време на годината, като най-фин морски пясък, но с хумусни частици, разбира се. И цапащ, ако ходиш бос : )
После към Ново село...не знам, ще излъжа, но по смътни спомени пак се повишава глинената фракция.

Бял облак

Мнение от Бял облак » ср авг 24, 2011 1:19 pm

wolfie, коректен въпрос задаваш. мислех да обяснявам и това, но ми се стори дълго да го правя барабар с другите микроклиматични обяснения, но сега след като питаш ще обясня.
Замерванията ги правя с китайски радио термометър. Ангилари мери със същия /показвал е снимки/.
Първо, предварително съм вкарал датчика в клетката да мери успоредно с тоя на станцията, за да знам колко е разликата. След това вадя датчика и държеейки го в единия край с ръка /не за сензора. а в противоположния край/ почвам да го размахвам на нивото на главата си като в същото време ходя. така датчика се обветря и радиационното му изстиване е малко /от порядъка на 2-3 десети/. После излизам с колелото като държа датчика в ръка, за да се обветря. Отивам в полето извън селото и карам по един тревясъл път сред обширна ливада /казваме му "Старото пасище"/. Та, по тоя път правя няколко обиколки, докато датчика се темперира добре и след това записвам температурата като правя предварителните изчисления /стандартната разлика между двата датчика и 2-3 десети радиационно изстиване при обветряне - ако не се обветря това изстиоване на самия датчик ще е доста повече, говорили сме ги тия работи/.
Замервания по такъв начин биха дали известни /но малки, може би пренебрежимо малки/ отклонения при засичането/сравняването на Т по едно и също време от полето и моя пункт.
При засичането на разликите между полето и централната част на селото също може да има известни отклонения, но те не са чак толкова важни. Все пак за целта, която преследвам /установяване на наличието на остров на топлина/ не е нужно да разцепвам десетата/.
Това е. :)

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср авг 24, 2011 1:34 pm

Може да сложиш датчика в нещо като мрежа и да го въртиш около главата си така, за доста по-бързо и пълно темпериране. На подобна система (с друг тип термометър де) май официално (поне едно време :laughm: ) са й викали (по смомени) нещо от сорта на "прашков термометър (за бързи полеви измервания)" :grin1: . Тези датчици обаче наистина са доста по-инертни от всичките видове термометри с по-класически конструкции, така че не знам дали това "прашково" темпериране ще бъде достатъчно ефективно и приложимо за твоя случай...

Потребителски аватар
alexander
Регистриран: пон юни 04, 2007 1:13 pm
Контакти:

Мнение от alexander » ср авг 24, 2011 1:49 pm

Момчета, а какво ще кажете да си спестите излишен фитнес , като вместо радио-термометър използвате електронен термометър с кабелна пробка?:idea: Инерцията на тези джаджи е пренебрежимо малка /особено при обдухване повреме на колоездене :D/, а ъпдейта е на всеки 2 до 10-17 секунди. Така може да се разчита на доста точни и почти по едно и също време данни. Остава само да се има предид обичайната разлика м/у клетката и свободната атмосфера на 2м. височина, особено при ясно/тихо/нощно време. При мен тази разлика е от порядъка на 0,6-1,6С!
Метеостанции за дома и бизнеса, уеб-визуализация:
http://www.weathershop-bg.com/bg/
http://www.stringmeteo.com/stations/sell.php
Поръчайте на: 0888 280094; 0888 649436

Отговори

Върни се в “Любителски метеорологични наблюдения”