ЛЮБИТЕЛСКИ ИЗМЕРВАТЕЛНИ ПРИБОРИ, МЕТОДИКИ (проблеми)

Кой, къде, как и защо прави любителски метеорологични наблюдения, споделяне на данни и описания на интересни явления (вкл. снимки), проблеми при любителски измервания и др...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, Hristo Chipilski

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

ЛЮБИТЕЛСКИ ИЗМЕРВАТЕЛНИ ПРИБОРИ, МЕТО

Мнение от Stringmeteo » чет яну 18, 2007 12:09 am

simovremeto написа:Ами аз имам два пункта на наблюдения. Единият е Симеоново на около 850 мнв, като условията за влияние са изпълнени перфектно - нищо не ми пречи на измерванията. Меря температура и валежи, и снежна покривка ако има. За съжаление последните 1,5 год не водя записки за температурата, поради липса на време и богата информация в нета. Но горе долу си записвам само валежите и сн. покр. Валежите ги меря с кофа от - чипс. Изчислил съм спрямо диаметър с колко да умножавам водата в нея. Другата ми наблюдателница е в Орландовци там малко ми пречи къщата и затова кофата съм я вдигнал по-нависоко, така, горе-долу и там са ми презентативни данните. Иначе температурата в общи линии е същата като на летището, особено минималните, които са по-чувствителни, така, че и тях не записвам, защото ги има и като архив. Но много помня цифри, така, че ако мога с нещо ще помагам.
Еййй, ти си голям щастливец значи, с тези два пункта :) . Да, даваш ми добър материал за размисъл :wink: .
Относно дъждомерите, аз си бях купил един от "Практикер" преди година и половина, има някакви немски. Обаче този прототип се оказа направо тотално сбъркан, имаше производствен дефект, заради който мереше грешно валежи под 10мм. Е, тъй като съм спец по дъждомерите, аз се захванах и му коригирах скалата. Освен това добавих и деления над 35мм (до колкото е разграфен), направих деления до 65мм - практичен ход, предвид на потопите през 2005г. :) Монтирах го по родните места и инструктирах родителите ми как да мерят, той и без това баща ми от доста време правеше някакви измервания с подръчни средства.
Е, добрата новина е, че този същият модел дъждомер в момента пак се намира в "Практикер", с тази разлика, че е с отстранен дефект - сега вече мери правилно. Може да продължим темата за дъждомерите някой друг път :wink: ...
Последна промяна от Stringmeteo на нед сеп 28, 2008 8:01 pm, променено общо 4 пъти.

Slava32
Регистриран: съб мар 17, 2007 7:14 pm

Мнение от Slava32 » съб мар 17, 2007 11:03 pm

а вот этими приборами я измеряю температуру http://gallery.sts-ul.ru/main.php?g2_vi ... alNumber=2

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб мар 17, 2007 11:17 pm

Slava32 написа:а вот этими приборами я измеряю температуру http://gallery.sts-ul.ru/main.php?g2_vi ... alNumber=2
Моите са подобни :wink: . Но мечтата ми е да имам метеорологична клетка (... забыл русское слово :wink: ) с прибори в нея или истинска автоматична метеорологична станция... :roll:

Slava32
Регистриран: съб мар 17, 2007 7:14 pm

Мнение от Slava32 » съб мар 17, 2007 11:31 pm

stringmeteo
я бы тоже хотел иметь метеобудку только, в городе сложно поставить -везде помехи от больших зданий,у меня датчики расположены на антенне в 30 см от стены,но показывают пока точно

Потребителски аватар
alexander
Регистриран: пон юни 04, 2007 1:13 pm
Контакти:

Мнение от alexander » пон юни 11, 2007 2:36 pm

За Краси:

В клетката съм поставил единствено термо/хигро датчика, защото той се нуждае от радиационна защита и не бива да се мокри.

В клетките има също самопишещи уреди, психрометър, хигрометър, максимален и минимален термометър.

Останалите датчици от Nexus са ветромера и дъждомера, разположени съответно до вилдовия ветромер на покрива на къщата и върху фунията на дъждомера на Вилд.

Какво ще кажеш за базовата станция, на снимката. Номера с поставянето на новия дъждомер върху големия ми се стори много хитро и практично - не влияе на измерванията и винаги може да се направи сравнение между традиционното и електронното измерване на валежите

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » ср юни 13, 2007 4:31 pm

alexander,
Ще се радвам да видя как наблюдават времето и останалите във форума
С ето тези уреди на снимките:
дъждомер
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=133954&photo=5
електронен термометър, запаметяващ макс и мин Т
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=133954&photo=14
живачен темометър
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=133954&photo=15
барометър
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=133954&photo=16
имам и хигрометър, но нещо занижава влажността и не го използвам

Потребителски аватар
alexander
Контакти:

Мнение от alexander » ср юни 13, 2007 4:42 pm

Не зная какви са възможностите и силата на хобито ви, пичове, но не се ли изкушавате да си вземете нещо по-сериозно, като малка автоматична станция със софтуер. Уверявям ви, ще се родите с новата си придобивка
В България не се продават достъпни модели, за сметка на това пък в интеренет гъмжи от оферти.

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » ср юни 13, 2007 4:43 pm

Сашо, веднага пратих снимките ти в руския метеофорум.
http://meteoclub.ru/index.php?action=vt ... 883&page=5
Те се заинтгигуваха. Питат колко струва твоята метеостанция (предполагам електронната). Какво да им кажа?

Потребителски аватар
alexander
Контакти:

Мнение от alexander » ср юни 13, 2007 4:52 pm

Ето адреса на фирмата посредник при продажбите.
www.meteo-shop.eu/?gclid=CLmekJW64IoCFSJeXgodGgNRwQ

Моделът е Nexus (kat № 35.1075).
Когато го поръчвах праз март нетната цена беше 185евро
25 евро струваха пощенските разходи, 16 евро банковия превод, 25 евро за допълнителен /втори/ термо/хигродатчик и така...
станцията ми струваше общо около 500 лв.
В своя клас тя наистина е най-добрата покупка!

Потребителски аватар
alexander
Контакти:

Мнение от alexander » пон юли 16, 2007 1:33 pm

Стринг,
Какво стана с информацията за Nexus weather station, която изпратих на наскоро регистриралия се потребител Вени? От него - ни вест, ни кост повече!

Относно нашия бизнес - изобщо не съм забравил, просто през последните дни имам доста работа и лични ангажименти. Щом има пробив, както ти каза, ще узнаеш първи.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон юли 16, 2007 1:39 pm

Ами сигурно я е получил, зависи как си му я изпратил... Той не е изчезнал, но може би се появява предимно вечер, не съм сигурен...

Относно клетките, няма проблеми, и без това аз нямам никакъв алтернативен вариант, когато стане, тогава. А аз ще гледам да ускоря изработката на един мини-вариант на клетка, пак дървена, но с размери от порядъка на 25-30 см, замислил съм едно проектче :wink: , частите даже са нарязани и безиросани, остава само да се заема със сглобките, което май ще е доста сериозна инженерна работа, както изглежда. Като (ако :lol: ) стане нещо, ще покажа снимки :wink: ...

Потребителски аватар
alexander
Контакти:

Мнение от alexander » пон юли 16, 2007 1:45 pm

Инфото заедно с два PDF файла изпратих и на теб и на Вени в петък, 13.07
Нямам обаче потвърждение за отваряне /в abv.bg/ или какъвто и да е отговор - за това питам.
Не разбрах, ти препрати ли му пощата от мен?

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон юли 16, 2007 2:00 pm

Не, аз нищо такова не съм получил :-? ...

Потребителски аватар
alexander
Контакти:

Мнение от alexander » пон юли 16, 2007 2:15 pm

Това обяснава всичко!!!
Прегледай си пощата на :cens:
Иначе в петък писах на друг мейл, чрез който получих запитването на този....Вени.
Лично на него пък писах на :cens:
Ако сега всичко е наред, дай ми знак и препрати файловете, моля те.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон юли 16, 2007 2:38 pm

Сега съм го получил, благодаря, препратих го и на Вени.

Махнах имейлите в поста ти, не че помага много де, с тези спамове е неспасяемо...

Отговори

Върни се в “Любителски метеорологични наблюдения”