ЛЮБИТЕЛСКИ ИЗМЕРВАТЕЛНИ ПРИБОРИ, МЕТОДИКИ (проблеми)

Кой, къде, как и защо прави любителски метеорологични наблюдения, споделяне на данни и описания на интересни явления (вкл. снимки), проблеми при любителски измервания и др...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, Hristo Chipilski

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » вт сеп 30, 2014 10:54 pm

Ами нали ти казах,че снимка мога да ти дъм в неделя
Иначе баба ми не искам да я нагърбвам и да ми мери водата..така е добре според мен,а и дори пенсионерка е много заета с двора,дори и не голям толкова ,а и гледа да си поспива вече достичка :grin1:

Относно правилата:амии за изпарението няма проблем,защото и се обаждам да присипва веднага след края на валеж,а загубата за около 15 тина минути надали ще е повече от 0,1мм,но обмислям и закупуването на фуния вече
За поставата върху покриви
Изчетох много материал за това ,че не е добре заради "пружинирането"на капки от керемидите и гледах да спазя това като цяло,но все пак нямам много пространство с чисто небе над мен(всичко е с лози и овошки) и си направих поставка ,която закачих с единия край на кол в земята ,а с другия под керемидите,като съм изравнил като цяло плоскоста,на която лежи кофата
Покривът е на къщичка за кокошки и петли,на други които не могат да си го представят е къща за кучета
Плоскостта е около 50,60см издадена на пред и не мисля че покрива играе рола в меренто на дъжда,а и кофата е около 30см висока все пак
Абе като дам снимки ще разгледаш и обясниш...може би ще има проблеми,но така е като нямаш място човек

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » пон окт 06, 2014 1:32 pm

Така,аз обещах на Бял облак и няма да го излъжа
Първо съжалявам за некачествените снимси,но са от телефон ии знаете как е
Все пак мисля че ще разбереш
http://ruseneca0512.snimka.bg/business/ ... 7.34147270
Разгледай ги снимките от албума и кажи ако трябва нещо да правя
Също така обмислям наистина вече да сложа една фуния и толкоз
Дори ако няма повече валежи за една седмица,събота и неделя ще си меря,то като оплатня фунията няма да може да се изпарява нищо
По този начин няма и да остават множество капки по ламаринената част на кофата и да губа по 0,3 мм някъде
Кажи как е що е ,за да променям
Само да кажа ,че кофата ако ти изглежда криво сложена,не е ..мерил съм я,така изглежда от снимките просто...а и нямам друго място да я слагам
Пак казвам,това е изоставената част на двора,а в останалата част няма много място с чисто небе над мен..така че ме устройва това тук което имам
Айде лека

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » вт окт 07, 2014 12:01 am

Горе-долу ти е добре дъждомерчето. Само е препоръчително да се мери скоро след валежа (в същия ден) заради изпарението от широкия отвор.
Остава и правилно да си изчислил площта на отвора и коефициента на умножение.

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » вт окт 07, 2014 8:14 am

Бял облак написа:Горе-долу ти е добре дъждомерчето. Само е препоръчително да се мери скоро след валежа (в същия ден) заради изпарението от широкия отвор.
Остава и правилно да си изчислил площта на отвора и коефициента на умножение.
Да,всичко съм го изчислил точно до стотна
Ии да,меря 10 минути след като спре дъжда,ноо мисля да си купя аз тази седмица една фунийка
Ии толкова,рак казвам-нямам друго място и се принуждавам да е някъде там

Потребителски аватар
Бай_Иван
Регистриран: вт ное 10, 2009 11:35 am

Мнение от Бай_Иван » вт окт 07, 2014 9:44 am

Аз почнах с такъв дъждомер :).Помисли за укрепването му , струва ми се , че с тези камъни , след някоя буря ще го гониш по двора. :/ Има трик за намаляване на изпарението , може да налееш течен парафин , който да си го отделяш след всяко измерване и пак да го ползваш.Фунията е препоръчително да я ползваш , но както знаеш зимата няма да е слагаш , аналогично е и с дъждомерите на Вилд , използвани в България.Там фунията се поставя от 1 април до 31 октомври.
Ако искаш да са ти читави измерванията трябва да се съобразиш с няколко неща :
1Хоризонтален отвор - т.е. взимаш нивелира и проверяваш в две взаимноперпендикулярни прави хоризонталността му (дали ме разбра :laughm: )
2. Местоположението на прибора - много важно е да няма дървета , постройки или нещо друго , което да засенчва прибора.Прието е , че той трябва да отстои до най-близките такива , поне на височина колкото тях.Сега идва и другият момент , не е хубаво и много на открито да е , защото пък зимата ще отвява доста от снега ....... :D Ако имаш още въпроси пиши ;)
Във форума всеки носи радост. Един на влизане, друг на излизане...
Изображение

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » вт окт 07, 2014 9:57 am

Аз си слагам олио,но сега баба ми като измерва вече не го слагам
Не съм мерил с нивилира,гледах на око да е точно,но най-хубаво е да го направя и това
Аз на снимката ви показах отстоянието от сградите
Имаше един див орех в близост,който не му пречеше,но все пак го остригах
Викам при вятър да не му засенчва нещо
Иначе с тези камъни е супер
Преживя края на лятото,когато също имаше силни ветрове
Не искам да слагам камък вътре,защото мисля че ще губя малко вода
Първо докато се намокри,че после няма как намокреното да то изцедя
Аа и ако почне да попива нещо ептенн става мазано
Зимата няма да меря,защото в Русе не е възможно при тези виелици
Първият сняг мога да измеря,ако е спокойно И тихо,иначе то като почнат виелиците в Русе ще видиш сняг чак у вас,пък навън няма да намериш :grin1:
Става страшно наистина и буквално ти казвам,че ще намериш у вас сняг :grin1:

Потребителски аватар
Бай_Иван
Регистриран: вт ное 10, 2009 11:35 am

Мнение от Бай_Иван » ср окт 08, 2014 10:58 am

Казах да помислиш за укрепването му , не да слагаш камък вътре :D има и други идеи , когато аз направих моя бях 7 клас и имах достатъчни познания по шлосерство за да приспособя едни скоби и да се получи нещо стабилно , даже стойката му още е здрава :D
Във форума всеки носи радост. Един на влизане, друг на излизане...
Изображение

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » ср окт 08, 2014 11:09 am

Бай_Иван написа:Казах да помислиш за укрепването му , не да слагаш камък вътре :D има и други идеи , когато аз направих моя бях 7 клас и имах достатъчни познания по шлосерство за да приспособя едни скоби и да се получи нещо стабилно , даже стойката му още е здрава :D
Разбира се,че мога да направя нещо такова
Просто за моя изненадя се оказа много здраво
Когато духне от едната страна се подпира от другата и обратно
А и кофичката не е перзе все пак
Тона си е ламарина

qvorsky
Регистриран: вт яну 31, 2012 5:56 pm

Мнение от qvorsky » пет окт 17, 2014 2:55 pm

Новата ми придобивка:
http://www.img-share.eu/f/images/31/IMG ... FvcIP1.jpg

Станцийката е алуминиева и ми е подарък, не съм я избирал аз. Да видим какви данни ще дава, днес следобяд ще и намеря място навън.

Потребителски аватар
angilari
Регистриран: вт дек 30, 2008 8:20 pm

Мнение от angilari » пет окт 17, 2014 2:59 pm

:clap: :clap: :thumbup:

Еиии, тоя Нови Искър големи фенове на времето ражда. :clap:
Бих ти подарил и аз една камера да сложиш, но много ни станаха вече в НИ :laughm: :buble:
www.weather-webcam.eu - уеб камери от България и Европа
АМС Нови Искър: www.stringmeteo.com/stations/noviiskar/
Камера: www.weather-webcam.eu/novi-iskar-webcam-online

qvorsky

Мнение от qvorsky » пет окт 17, 2014 3:05 pm

Така си е! :thumbup: Пешката обаче доста отдавна не съм го виждал във форума, дано се появи като дойде зимата. Уреда засега се справя доста добре с налягането, 1009 hpa показва в момента. При станция НИ е 1008.6 hpa. :thumbup:

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 9:48 pm

Мнение от ivog_68 » пет окт 17, 2014 3:25 pm

Предполагам,приведен е ръчно към SLP за нам.височина на НИ,инак би отчитал локалното или около 945хпа.

Потребителски аватар
angilari
Регистриран: вт дек 30, 2008 8:20 pm

Мнение от angilari » пет окт 17, 2014 4:43 pm

qvorsky написа:Така си е! :thumbup: Пешката обаче доста отдавна не съм го виждал във форума, дано се появи като дойде зимата. Уреда засега се справя доста добре с налягането, 1009 hpa показва в момента. При станция НИ е 1008.6 hpa. :thumbup:
Споко, Пешката ще е тук с първия сняг, бъди сигурен :)
www.weather-webcam.eu - уеб камери от България и Европа
АМС Нови Искър: www.stringmeteo.com/stations/noviiskar/
Камера: www.weather-webcam.eu/novi-iskar-webcam-online

qvorsky

Мнение от qvorsky » пет окт 17, 2014 6:37 pm

ivog_68 написа:Предполагам,приведен е ръчно към SLP за нам.височина на НИ,инак би отчитал локалното или около 945хпа.
Ами да, има си място отзад на уреда, където го нагласяш спрямо надморската си.1008.5 hpa показва в момента. 20.3С и 65% ОВ, но не се е аклиматизирал още, преди малко го сложих навън. Ще се качи още влагата.

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 9:48 pm

Мнение от ivog_68 » пет окт 17, 2014 6:57 pm

.... :thumbup: Ами тук с Бай Иван от онзи ден поговорихме за същия прибор....едно полезно инфо за теб :D .

Отговори

Върни се в “Любителски метеорологични наблюдения”