СПОНСОРСТВО за нова автоматична станция на ВР. БОТЕВ

Всичко около разполагането, инсталирането, поддръжката и онлайн-визуализацията на любителските автоматични станции...

Модератори: angilari, Бял облак, alexander

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 10:48 pm

Мнение от ivog_68 » ср авг 28, 2019 11:24 am

Мда, монтирането на такова ограждение може би да реши отчасти този "животински проблем", поради причините описани от Бял облак . Аз предлагам да се обмисли един друг вариант - нова по-солидна конструкция без обтяжни въжета . При добро изпълнение на монтажа говедата не биха били голяма заплаха . В тази връзка си позволих да сглобя един идеен проект за това . Имам възможност да осигоря нужните материали и направата на конструкцията "до боя" . С голяма вероятност бих могъл да транспортирам готовата кнструкция до Калофер . Теглото ѝ при обща дължина на тръбата 3 м е около 20-22кг . https://photos.app.goo.gl/uKgbnp5NjFUwtzWq5

Ако се приеме за удачно решение, евентуално да остане за май месец догодина .

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » ср авг 28, 2019 11:52 am

Мда, май това беше другия вариант, който коментирахем по тела - циментиране на дебела метална тръба.
Това вероятно ще е най-здравото.
Прикрепването на клетката към тръбата обаче може би е добре да бъде подобно на сега (с дебели болтове). Към тръбата може да бъде прикрепена с някакви яки метални скоби.

Колко мм са дебели стените на тръбата? Колкото по-дебели, толкова по-добре. Т.е. да се вземе възможно най-дебелото.
Дали няма тръби с по-голям диаметър? Например 100мм.

Отворът отгоре ще трябва да се затапи с нещо надеждно, за да не влиза вода и да корозира (това предполагам ще е лесно - просто го фиксирам).

Вероятно ще отидат 2-3 торби с цимент и още толкова с пясък (ще се уплътнява и с камъни). Голяма дупка ще трябва да се изкопае - мисля че има шанс с повечко зор, съдейки от предишното копаене.

Добре, ще изговорим тези неща с домакина - да видим и той с какво може да помогне.

Потребителски аватар
ivog_68

Мнение от ivog_68 » ср авг 28, 2019 1:02 pm

Тръбата която предлагам е 2 1/2 цола (ф76,1) и 3,6мм дебелина на стената . Достатъчно надеждна . На такава е "кацнала" моята клетка, която тежи около 30кг :D ...

Изображение

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » ср авг 28, 2019 1:33 pm

Ако може да издържи силно уплътнен скреж натрупан до 1 метър по тръба висока 2,5м... това ще рече поне 100-200кила скреж, която освен това ще увеличи и площта на тръбата, т.е. ще има по-голямо съпротивление на ураганните ветрове ок 200-250км/ч.
Не знам... ще ми се да е супер яка тръба. Упражнението е трудоемко и ако ще се прави нещо такова, трябва да е безкомпромисно.

2,5м над земята Ф76 без никаква странична опора - дали няма да се клати? Според мен има немалка вероятност. Затова си трябва дебела тръба.
Виждал съм изкривени тръби от зимната колова маркировка стърчащи по 2,5м над земята, та не знам... Докато късите колове от маркировката не се кривят. Дори на върха маркировката е от къси колове до около 2м със солидна бетонова основа заливаща ги пирамидално до ок. 40-50см над земята.

Потребителски аватар
ivog_68

Мнение от ivog_68 » ср авг 28, 2019 3:10 pm

Ами хубаво ... ще подсигуря и по-здрава тръба, да кажем ф 110 . Това са 4 цола с дебелина на стената 4,5мм и 11,7кг/л.м . Тук основният момент е на колко дълбоко ще бъде вкопана . 60см са минимумът при обща височина от 3м ! Разбира се, зависи дали теренът позволява такъв изкоп . Те затова се правят тези бетонови пирамиди в основата на пилоните над кота терен - за да компесират плиткото вкопаване . Плюс тава като се заварят "на кръст" два винкела в горната част на изкопа към тръбата и се нахакат камъни и земновлажен разтвор ... знаеш ли кога ще се изкриви :wink: . Е, при силни ветрове ще има вибрации на върха, където ще е клетката, но какво от това - неизбежно е .

Потребителски аватар
ivog_68

Мнение от ivog_68 » ср сеп 04, 2019 3:36 pm

Ърррр ... дя, дя с гегатааа :grin1: ...

Изображение

Отговори

Върни се в “Автоматични станции”