КРАТКО-/ СРЕДНОСРОЧНИ ПРОГНОЗИ: 08-10.2019

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, angilari, Бял облак, ncuxap, Killerbeast

doncho
Регистриран: нед апр 10, 2011 2:49 pm

Мнение от doncho » нед окт 06, 2019 1:04 pm

Първо отшумяха валежите за вторник, после отшумяха тия за петък 11.10. Добре че поваля оня ден, че май сносни валежи скоро няма да има. Да видим дали няма да се извъртят нещата.
Игнорирайте идиотите, те са неспасяеми.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 1:10 pm

Мнение от lancelot » пон окт 07, 2019 8:24 am

Ебаси златната есен ни очаква следващите дни.
Най-вече от сряда. Слънце, сухо и наднормено време,
с температури предимно от 20 до 25.
Да, вече беше казано, че са възможни сутрешни смущения тип краткотрайни мъгли а у, ама дните ще са си предимно слънчеви и прилично наднормени.
:flourish:

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » пон окт 07, 2019 9:25 am

Мда, доста приятно есенно време ни очаква - може би възможно най - доброто за тази част от годината. Единственото ми притеснение е, че като нищо софийското поле ще се напълни със смрад при липса на градиенти но... пълно щастие няма.

Потребителски аватар
lancelot

Мнение от lancelot » пон окт 07, 2019 9:28 am

Щастието Витоша е съвсем наблизо... тъй че няма драма :grin1:

bezsmurten
Регистриран: нед сеп 29, 2019 8:21 am

Мнение от bezsmurten » пон окт 07, 2019 10:05 am

Всички модели категорично потвърждават в следващите 10 дни обичайна за България есен, нищо драматично, нищо крайно, точно каквато трябва да бъде!!

Потребителски аватар
lancelot

Мнение от lancelot » пон окт 07, 2019 3:43 pm

Аз не мисля, че ще е обичайно времето. :nono:
Обичайно значи около нормата.
А в следващите 10 дни ще е бая наднормено.
Като започнем от сряда, всеки ден ще е поне 3-4 градуса отгоре, че и повече.
Сериозната положителна аномалия ще се поддържа и е вероятно да се увеличи. Среднодневните ще са късномайски, че може би и в отделни дни ранноюнски.
Ако бъркам Мнн ще ме поправи.
Та към 20ти октомври ще сме бая наднормени за месеца.

https://www.yr.no/place/Bulgaria/Sofia/Sofia/long.html

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 1:02 am

Мнение от mnn » пон окт 07, 2019 6:44 pm

Както писах в опашки, което вече за началото на затоплянето е към тази тема, смятам, че минималните ще са по-надолу и както правим в епигнози от години, отделяме плявата в случая самите сайтове, защото виждаме с някои места какво с минималните прогноза/реалност. Минималните ще са по-ниски от посочените за повечето дни /най-вече за инверсионните места/ и това ще поддържа ранен есенен етап, но не за октомври. Няма да сме в нормална есен. С всеки ден нормите падат и ще се отрази с все по-висока аномалия, докато трае затоплянето. Вече не сме в летните месеци и 61-90 няма как да звучи, като оправдание. Есента не е с голям промяна спрямо миналото. Няма как да е нормално да кара 22-27℃ към средата на октомври /на средна база за средата на месеца нормалният диапазон на максималните е 17-21℃/. Ще има наднормени дни, но не мисля, че ще успее да покрие трайността в местата на север и високите котловини . В четвъртък/петък ще има смущение. Вече ще е по-трудно да се очакват над 7 дни над 25℃ в ниското в комбинация с над 15℃ средни. Едно смущение и проваля поредността. Ето го евентуалният пример след самото затопляне в четвъртък. Колкото и да се мъчи, ще успее да се стигне до наднорменост, но 4-ти е поголовната дата за повечето места за края на метеорологичното лято. Така смятам аз, но все още не пиша в съответната тема.
Заради по-сухата атмосфера смятам, че на места ще са пак сериозни изстиванията преди да се затопли повечé във височина. След това вече ще са по-близо до нормата, но откъм минимални, с изключение на някоя по-ветровита нощ, ще е по-нормално, отколкото при максималните по-нататък. Този път гледам НИМХ са смели в минималните за някои пунктове и смятам, че ще са доста по-близо до реалността, конкретно за Видин спрямо преди дни. С валежите обаче в този край нещата не стоят добре. Тези места, които са непечеливши при бързи нахлувания най-вече от СЗ и няма циклони дълго време или е прекалено южно за крайния СЗ например, изпадат в суша, както става през последните месеци.
Последна промяна от mnn на ср окт 09, 2019 10:15 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
DANNIS
Регистриран: чет окт 08, 2009 11:42 pm

Мнение от DANNIS » пон окт 07, 2019 7:39 pm

Супер скучно време предстои.. и тва ако е истинска есен.. :thumbdn: Дано от Ноември започнат направо СИ нахлувания и снега. При снежна обстановка форума кипи от живот,мнения се пускат през 20 секунди,а темата фактически се гледа от поне 50 човека на живо.
Между другото, давам идея на Стринг да направи така че да можем да предаваме на живо в сайта при интересна обстановка. :grin1: Както е в ФБ.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 9:46 am

Мнение от quittr » пон окт 07, 2019 9:29 pm

За какво пък са ти сега студове, дъжд и кал... Задава се супер време, още май няма да има трайни мъгли и би трябвало да си имаме супер време 20-25 градуса, без жеги вече, хем става за къси дрехи, хем без гадинки, пъстро обагрени листа, приятно и за спорт. Тоя циклон поне донякъде пребори сушата.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » вт окт 08, 2019 9:21 am

Единодушие, до края на опашките - приятно есенно време. Тука дори ще се съглася с mnn, рядко октомври предлага такива продължителни периоди, даже в модерни времена. Иначе Ви предлагам, дайте да намерим на Dannis работа в някоя скандинавска компания малко да миряса :lol: И аз обичам снега, но стига бе, още е началото на октомври... До момента, в който снега би станал качествен и приятен има близо два месеца. То не бяха 360 часа напред тапети, не бяха истерични коментари... :laughm:

Потребителски аватар
tarikataaaa
Регистриран: ср дек 09, 2009 7:47 pm

Мнение от tarikataaaa » вт окт 08, 2019 11:17 pm

gugun4u написа:
вт окт 08, 2019 9:21 am
Единодушие, до края на опашките - приятно есенно време. Тука дори ще се съглася с mnn, рядко октомври предлага такива продължителни периоди, даже в модерни времена. Иначе Ви предлагам, дайте да намерим на Dannis работа в някоя скандинавска компания малко да миряса :lol: И аз обичам снега, но стига бе, още е началото на октомври... До момента, в който снега би станал качествен и приятен има близо два месеца. То не бяха 360 часа напред тапети, не бяха истерични коментари... :laughm:
Е, не си от вчера в този форум. Трябва да си му свикнал вече. Аз някои хора направо ги превкачам, скролвам надолу и не ги чета.
Иначе прав си. Супер есенно време. Напук на прехваления Аккууедър...майбдаваше бури или нещо подобно за нашия район...

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » ср окт 09, 2019 5:29 pm

Огромно застудяване е в процес в Северна Америка. Не очаквам скоро студ в Бг. Поне 2 седмици ще имаме хубаво време мисля. :D

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”