ОПАШКИ (07-12.2019)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Killerbeast, angilari, Бял облак, ncuxap

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » нед ное 17, 2019 12:45 am

naftalinov написа:
нед ное 17, 2019 12:12 am
Искам да кажа, че новата норма няма да направи нищо друго, освен да "замаже положението". Е, нарича се "норма", за да отразява тенденцията (хубава или лоша) и не е нелогично да се актуализира, но аномалията си е аномалия, прецедентът през последните 6 седмици си е прецедент и никакви норми няма да премахнат горчивия вкус, който той остави.
Ситуацията е такава, каквато е ("любим" мой израз, идващ от устата на едната ми мениджърка, с който винаги се измъква, когато я хвана натясно и й разкрия в очите честата несъстоятелност относно решенията, които взима).

За добро или лошо, в нашата литература нормите са 30-годишни. Е, с оглед далеч по-динамичените промени в климата на световно ниво, може би ще бъде още по-добре да се работи с 10-15 годишни норми, ама никой не ме пита, а и навярно е бая трудоемко да седне човек да изчислява такава маса статистика, а и не се сещам някъде в нормалния свят да се работи с подобни кратки интервали на официално ниво.
А това, което казваш за замазване на положението не е особено коректно, защото в бъдещата нова официална норма ще влизат доста коравите зими, които имахме през 90-те години и на които много тук сме се кефели и съответно те ще имат сериозна тежест.

И не знам какъв точно горчив привкус, на субективно ниво, ти е оставил въпросният прецедент. Разболя се три пъти за два месеца или наби маса пари за отопление? Сериозно ли си очаквал да зазими сериозно още от октомври и то във Варна? Какво ти пука дали е 10℃ или 20℃ навън, след като няма да те вали сняг? Понякога (демек почти винаги) ми е адски трудно да схвана студоманската логика (ако има такава).
Единственият проблем за почти цялата страна си остава липсата на валежи и поголовната суша, която ни е натиснала вече 3-4 месеца, но дано скоро свърши. Към момента тази есен, лъвският пай откъм дъжд обират Италия и Адриатика от Истрия до Корфу + вътрешността на западните Балкани, само че пък - погледнато през тяхната призма - те имат (сърпрайз - сърпрайз) много по-тежки валежни норми за това време от годината и трябва да пълнят кофите, така че положението си е достатъчно близко до нормалността - и за тях, и за нас.

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » нед ное 17, 2019 2:00 am

10-15 години не могат да дадат сигурно усредняване, което да се приеме за климатична норма. Има риск от грешка.
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » нед ное 17, 2019 2:29 am

Рискът от грешка е незаобиколим, почти във всяка материя. И какво значи грешка конкретно в нашия случай? Ако на Ивановден вземе, че стане -15С в Сандански, това грешка ли е и ако да, на какво се дължи?! На глобалното затопляне, на конкретната обстановка и патърн, който властва в него момент или просто си става, щото котловината има спосоността да изстива сериозно зимата?!

И точно 10-15 годиншна норма би дала доста по-релевантна информация, защото максимално би отговаряла на тренда на рязко променящия се климат последните няколко десетилетия, съответно аномалията за изминалия октомври няма толкова да бърка в гъзовете на хората, обаче пък тогава ще се пръкне някой друг ентусиаст, който ще изкара теория, че официалните норми следва да се правят на всеки пет години, понеже този период е някаква средносрочна междинка, в която повечето годишни/сезонни патърни се пречупват и сменят с други такива...отделно, че няма как да заобиколим теоремата на Уиндьо за компенсациите, според която щом имаме 4 сухи, топли и яко наднормени месеци, то ни чака сняг като в Сапоро (Япония) и тя стана мътна и кървава. :buble:

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/ с. Логодаж, Благоевградско, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » нед ное 17, 2019 8:18 am

Става все по-зимно. Нулата във височина навлиза още в петък над страната и не е само тя - ще има подкрепата и на приземен студ от СИ :flourish: .

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » нед ное 17, 2019 9:11 am

За инверсионните месеци оправданието /стара, нафталинова или еди каква си/ с 61-90 не важи и е тотално обратно спрямо летните. Май някои не сте обърнали внимание, че по 81-10 е с 4-6 десети по-студено от 61-90 в повечето места /София-Младост 1 десета само, но пак е на заден за 30 години/. Във Видин, докато по 1961-1990 е 4,6 аномалията текущо, то по 1981-2010 е 5,2. Особено в инверсионните места някои месеци за съвремието са малко по-студени от 61-90. Това, което не се е променило, са инверсиите и в определени месеци за определени места натежават и на 30 годишна база.
Заради мрачното време ходът ще е бавен на спада и повече се очаква да паднат максималните. https://www.weatheronline.co.uk/weather ... NOREGION=1
Както писах и в тeмата за текущи, при реализация на ежедневно мрачно време до края на месеца, крайният СЗ конкретно може да изкара много мрачен месец т.е. той да е в дъното от 1970-та насам, откогато има данни за слънчевото греене конкретно за Видин.
Последна промяна от mnn на нед ное 17, 2019 7:18 pm, променено общо 1 път.

Frape
Регистриран: нед юли 03, 2011 8:29 pm

Мнение от Frape » нед ное 17, 2019 10:58 am

http://modeles.meteociel.fr/modeles/gfs ... -384.png?0
:twisted: :banana: :flourish: :flourish:
Иди.
Бая зверски студ над Сибир,знаете какво значи това,рано или късно. 8-)

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » нед ное 17, 2019 10:59 am

Рано или късно... Точно за Декемви :) Което си е в реда на нещата.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

naftalinov
Регистриран: нед окт 21, 2012 7:11 pm

Мнение от naftalinov » нед ное 17, 2019 1:14 pm

Leberkez написа:
нед ное 17, 2019 12:45 am
И не знам какъв точно горчив привкус, на субективно ниво, ти е оставил въпросният прецедент. Разболя се три пъти за два месеца или наби маса пари за отопление? Сериозно ли си очаквал да зазими сериозно още от октомври и то във Варна? Какво ти пука дали е 10℃ или 20℃ навън, след като няма да те вали сняг? Понякога (демек почти винаги) ми е адски трудно да схвана студоманската логика (ако има такава).
Единственият проблем за почти цялата страна си остава липсата на валежи и поголовната суша, която ни е натиснала вече 3-4 месеца, но дано скоро свърши.
Тук искам да разсея съмненията/неразбиранията, които са се породили у теб, след като си прочел предния ми пост. Не, нито очаквам зима още от октомври или дори ноември (даже бях писал преди 2 седмици, че всичко зимно преди 10 ноември го пиша в графата "ранни" и бих предпочел изобщо да го няма) (между 11 и 30 ноември бих се зарадвал на един първи, мокър сняг за цвят, колкото да се каже, че зимата наближава :) ), нито съм се разболявал, нито се оплаквам от сметките за ток... Няма какво да си кривя душата - от житейска и прагматична гледна точка (т.е., ако оставим настрана чисто субективните метео-желания - да оставим настрана, че съм заклет криофил :grin1: ), всеки ден без сняг и с двуцифрени макс Т носи "жълтица" под формата на спестени пари за ток и лекарства (като следствие от по-малко болнавост, може би? - тук не съм сигурен, бях чел или чул някъде, че вирусите по-добре виреят при междинни Т около +10С, отколкото при студ). Но тогава бих ти опонирал със следния въпрос: "Как ще се почувстваш, ако до днес - седмици наред - си на темп. режим от +20С максове и +15С минимуми и изведнъж утре те подложат (баш преди Коледа) на породистия Североизточняк, навяващ разни минуси откъм Украйна и Русия, съчетан с някой снежен циклон? Как би се почувствал ти? Днес да си на +20С макс, утре вечер на -10С мин с уиндчил -20С. След като отмине циклона, пак да станат двуцифрени плюсове, а след 2 седмици нов такъв удар." Не знам за теб, ама аз с две ръце бих избрал възможността за аклиматизация - възможност, която тази година тъпата циркулация ни отне. :thumbdn: :evil: Е затова ми горчи в момента. :hmm1:

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » нед ное 17, 2019 3:40 pm

Скоро ще има доста интересни опашки по основните модели. (После няма да се реализират и всичко може да се повтори пак през януари).
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » нед ное 17, 2019 6:07 pm

Ще се реализират тоя път. Статистически няма как вече да не получим студен удар.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » нед ное 17, 2019 7:15 pm

Докъде я докарахме - да се радваме, че през Декември все пак ще има студени нахлувания. Ама разбира се, че трябва да има,.. дано да има, неприлично е да няма! Декември си е зимен месец, остава и тогава да няма - би било криофилска трагедия 4-ти епизод(месец)! А никой не иска това, не искаме никой да страда, ние не сме садисти. :laughm:
Един Декември в норма ще подейства отрезвяващо на обзелата ни топломанска еуфория, след 3-те яконаднормени месеци. Сутринта проф.Рачев каза, че дотук Ноември върви с 5÷7°С над нормата за различните райони в страната, но явно ще спадне малко. :(
За радост, никой не говори за поднормен Декември, сериозни изцепки или компенсации. Януари и Сибиреца пък ще ги мислим след Коледа! Надежда има за всеки, навсякъде и по всяко време. Имаше надежда за студ и през Септември, и през Октомври, и през Ноември,.... но просто не се случи. Всеки следващ месец си е "Нова надежда"! :thumbup: :flourish: :grin1:
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » нед ное 17, 2019 7:22 pm

Поредният трол. Класически. Цапащ всяка тема. Не ме вълнува въобще дали си топломан, студоман и тн, ама освен излишен спам друго не съм видял. Даже и забележка ти се направи от Стринг, ако не се лъжа.
По темата може да се каже, че след сряда-четв ще има леко застудяване и Т ще паднат с 2-3 градуса. Няма нищо зимно засега на хоризонта, но
след посочените дни няма да сме много над норма вече.
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » нед ное 17, 2019 7:25 pm

Ако станат вариантите с антициклон северно, изобщо няма да сме над норма, че даже и обратната може да стане. Но има време още...
Бтв Икон вкара страхотни процеси за сряда/четвъртък и за петък/събота. Масови големи количества. Същото го има и при ГЕМ.
Трябват ни тия валежи. Едни масови 30-50л и приключваме с драмите. :pray:
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » нед ное 17, 2019 7:49 pm

Застудяването от сряда май че е по скоро от запад, заради издигането на гребена на север, и може би няма да бъде толкова осезателно, но обърне ли се потокът от изток или от север по формиращият се антициклон, ще потънем, най-малкото в дълбока есен.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

naftalinov
Регистриран: нед окт 21, 2012 7:11 pm

Мнение от naftalinov » нед ное 17, 2019 8:40 pm

snow wall написа:
нед ное 17, 2019 7:49 pm
Застудяването от сряда май че е по скоро от запад, заради издигането на гребена на север, и може би няма да бъде толкова осезателно, но обърне ли се потокът от изток или от север по формиращият се антициклон, ще потънем, най-малкото в дълбока есен.
Ами... Според https://earth.nullschool.net/ потокът и в настоящия момент си е от И - откъм топлото Черно море. Нещо не виждам да сме потънали в дълбока есен при това положение. :dontknow: :roll: :laughm: Предните години често четях някой как е написал, че трябва хубав поток от СИ, а за Черноморието - от ССИ. Скромният ми метео-опит през последните години го потвърждава. Всичко друго е умряла работа. Ето и сега - този АЦ на СИ след 192-ри час държи потока почти постоянно от И, а на моменти дори от ИЮИ. Просто не виждам как би се реализирала една "дълбока есен" в Т-отношение. ГФС е почнал да готви някакво фронтче за последните 2-3 дни от месеца, ама Божа работа - я стане, я не.
По повод на валежите след сряда - ГФС ги дава основно да са в И половина от България. На запад каквото падне в началото за 7-8 часа и това е - сушата там не виждам как ще се оправи, за съжаление. :thumbdn: :evil: Перничани да се готвят за продължителен воден режим. :hmm1: :guns:

Заключена

Върни се в “Прогнози за времето”