Наистина ли в България беше зле по време на социализЪма?

...

Модератор: Weatherman

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » съб мар 28, 2020 11:30 pm

Защо се залавяш за строителство на пътища? Какво направиха комунделите за половин век управление по въпроса? Успяха да вдигнат по-малко от 80 км аутобан от София, че да може правешкият тиквеник да си ходи на село по-рахат. :grin1:

На мен грам не ми е симпатична тази 4-буквена абревиатура, която ни управлява вече десет години, но като ще казваме кусурите, нека да казваме и плюсовете. Иначе да се хейти винаги е най-лесно. За всичко друго си има Стринг. :grin1:

Потребителски аватар
geoge
Регистриран: съб фев 24, 2018 10:00 am

Мнение от geoge » нед мар 29, 2020 6:25 am

Leberkez написа:
съб мар 28, 2020 11:30 pm
Защо се залавяш за строителство на пътища? Какво направиха комунделите за половин век управление по въпроса? Успяха да вдигнат по-малко от 80 км аутобан от София, че да може правешкият тиквеник да си ходи на село по-рахат. :grin1:

На мен грам не ми е симпатична тази 4-буквена абревиатура, която ни управлява вече десет години, но като ще казваме кусурите, нека да казваме и плюсовете. Иначе да се хейти винаги е най-лесно. За всичко друго си има Стринг. :grin1:
Залавям се, защото се тупат по гърдите, а в Сомовит пътя е кръпка до кръпка върху кръпка :wink: Нали с това се хвалиха? :roll:
Синджира си иде, козъта ги нема

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » съб апр 04, 2020 10:07 pm

Видео час пик в супермаркет в София през 1985 г. Има всичко. Но това е, защото се открива нов супермаркет. Малко радост за населението. Тогава всичко беше заредено със стоки, чакахме пред вратите с часове, докато го отворят и се втурвахме да грабим от дефицитните стоки, които иначе ги няма. Само в специални случаи като откриване на супермаркет или преди празник зареждаха всичко, хората научаваха кога са доставките и нахлуваха в магазина и за няколко часа вече оставаха после само нормалните стоки, които си ги имаше постоянно. Но схващате ли разликата? Имаше пари. Хората можеха да си купят каквото искат когато е напълно заредено. Сега не могат. Облизват се защото е скъпо.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

wilkosz

Мнение от wilkosz » съб апр 11, 2020 10:01 pm

Набарах яко видео от пролетта на 1989 г. Последните месеци на соца. Някакъв пич от София имал видеокамера и снимал. Вижда се и колко яка техника има у тях. Включително телевизор JVC. Уредба, компактдискове, китари. Лудница. Признавам, че почти никой нямаше такива неща тогава. Тоя шпреха немски и явно от западен Берлин ги е докарал. Но ходи още на училище и е снимал и в даскалото. Снимали са даже една опашка :laughm:
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » съб апр 11, 2020 11:33 pm

Интересно видео :thumbup: само не разбрах точно къде живее, май на бул Мадрит и Черковна. Очаквах да е по странно и различно от сега, ама не . Само момичетата изглеждат странно с тези прически.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

wilkosz

Мнение от wilkosz » съб апр 11, 2020 11:44 pm

Абе има разлика. Музиката беше по-готина. Тея са една максимум 2 години по-големи от мен. Аз нямах касетофон, обаче повечето ми съученици имаха и слушаха същата музика и включително метъл на техните касетофони. Обаче са дискове не съм предполагал, че вече е имало. Знам само касетките. Мъжете носеха мустаци повечето, беше много разпространено, сега не е. Възрастните хора изглеждат много живи, бяха доволни от живота си, не като сега омърлушени и бедни.
Децата знаят химна на Кирил и Методий. Било е актуално, т.е. това е след тази дата някъде края на май, началото на юни 1989. Точно като почнаха турските събития и Тодор Живков ги изгони да си вървят.
Момчетата се правят от време на време на тъпанари, обаче си личи, че са нормални и човечни. Просто друга епоха ги е възпитала. Простащината се поддържаше в минимални количества.

Потребителски аватар
snow wall

Мнение от snow wall » вт юли 07, 2020 9:09 am

https://m.dw.com/bg/%D1%81%D1%80%D0%B0% ... a-51222751
Сравнявахме комунизма със Запада. А ако го бяхме сравнявали с… Индия?
Една много добре написана статия от миналата година. Дано да не съм я пускал вече :hmm:
"Москва разбра, че не ѝ е в интерес да поддържа източноевропейския лагер тъй както 20-30 години по-рано западните империи бяха разбрали, че колониите не са на сметка. И закри проекта. "
"По-сериозният проблем беше, че след масовата миграция от селото към града, която завърши към 70-те, позициите вече бяха заети и в малка страна като България, изолирана от света с телени мрежи, вече нямаше много перспективи за индивидуално развитие."...
Могат да се пускат още много цитати, цялата статия си заслужав.

Потребителски аватар
snow wall

Мнение от snow wall » пет юли 31, 2020 11:38 am

https://www.facebook.com/media/set/?set ... 170&type=3
Много хубава галерия от снимки, реалистични.

wilkosz

Мнение от wilkosz » пет сеп 04, 2020 12:25 am

Значи през 1984 г. правим детски филм, в който се разказва за група деца, които искат да спасят градската река от замърсяване с химически вещества и филмът е заснет със съдействието на Комитета за опазване на околната среда при министерския съвет. От най-високо ниво се е насърчавала защитата и опазването на околната среда. Открийте разликите с хубавия ви герберизъм, унищожил природата ни на най-високо министерско ниво...

Отговори

Върни се в “Икономика”