'КНИГА ЗА ОПЛАКВАНИЯ ОТ ВРЕМЕТО И КЛИМАТА' (Приемат се евентуално и похвали :)) (2018-...)

Е, във всяка област е пълно със смешки и куриози, както и със странни лични пристрастия, а какво остава за метеорологията... :-D

Модератор: Radoslav Petkov

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » чет май 14, 2020 6:39 am

Мисля, че написах над 30℃, а не фиксирано число. Няма как при една гореща вълна 30-33-35-38℃ примерно за няколко дни да стои някой до бетоните на слънце и да каже, че му е приятно. Тези заблуди не минават пред мен. Отделно вече повече от 5 години съм в София. Аклиматизацията е друга. Тук трайни горещи дни средно няма още. Не съм казал, че е чак мъчително, а неприятно. И не мисля, че налагам нещо. На повечето хора ще са им приятни температури под 30-те. Това е всеизвестен факт и няма нужда от гласувания.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » чет май 14, 2020 11:27 am

Въпросът за най-комфорните температури е индивидуален. Зависи дори от самия човек - гените му, в какво състояние е, по кое време на деня, храненето.
При мъжете като цяло, при по пълните хора, физически по-активните, особено по време на и след спорт, хората с определени заболявания, примерно хипертиреоидизъм - те се чувстат по-комфортно при по-ниски температури. Обратното пък, жените, слабите хора, физически неактивните или примерно след ставане от сън, хората с по-напреднал хипотиреоиздизъм, дори и когато сме гладни и на хипокалорийна диета - нормално оптималната темпратура да е по-висока.
Зависи също и за какво облекло говорим, вятър, слънце, влага... Горе-долу усреднено, ако говорим за гол по гащи - за мен лично 25-27 градуса са перфектни, за къс ръкав и къси гащи - вчера навън ми беше просто идеално при 22 градуса (без спорт). За тичане 14-16 градуса са много добри за мен.
Разбира се има и адаптация, в началото на лятото сега сме по-чувствителни към жеги, докато в края на август на 20 градуса ще зъзнем. :lol:
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
Rafet Sokolic
Регистриран: нед авг 30, 2015 11:35 pm

Мнение от Rafet Sokolic » чет май 14, 2020 11:29 am

quittr написа:
чет май 14, 2020 11:27 am
Въпросът за най-комфорните температури е индивидуален. Зависи дори от самия човек - гените му, в какво състояние е, по кое време на деня, храненето.
При мъжете като цяло, при по пълните хора, физически по-активните, особено по време на и след спорт, хората с определени заболявания, примерно хипертиреоидизъм - те се чувстат по-комфортно при по-ниски температури. Обратното пък, жените, слабите хора, физически неактивните или примерно след ставане от сън, хората с по-напреднал хипотиреоиздизъм, дори и когато сме гладни и на хипокалорийна диета - нормално оптималната темпратура да е по-висока.
Зависи също и за какво облекло говорим, вятър, слънце, влага... Горе-долу усреднено, ако говорим за гол по гащи - за мен лично 25-27 градуса са перфектни, за къс ръкав и къси гащи - вчера навън ми беше просто идеално при 22 градуса (без спорт). За тичане 14-16 градуса са много добри за мен.
Разбира се има и адаптация, в началото на лятото сега сме по-чувствителни към жеги, докато в края на август на 20 градуса ще зъзнем. :lol:
A гол без гащи?
"Безсмъртен е този, който прави добро"- Босненска поговорка

quittr

Мнение от quittr » чет май 14, 2020 11:30 am

Това предполага извършването на сериозна физическа активност, така че да речем около 15 градуса. :laughm:

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm
Местоположение: Паметника Левски 565м. / Сарафово - Бургас за лятото

Мнение от lancelot » чет май 14, 2020 11:36 am

20-22 градуса е рай за мен. Като цяло обичам хладно време, може би защото бая спортувам и бродя из планините. Жегите не ми се нравят, над 30 градуса имам предвид. Все пак има и други фактори - влажност, вятър, слънце и тн.
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » пет май 15, 2020 10:34 pm

Ако на такива ЮЗ включвания караме цяло лято - горко ни. Който е без климатик като мене, ще чака към полунощ да отхлаби и да вкара хладен въздух с вентилатор.
Е, сега чакам да отхладни до под 27 градуса, за да сваля малко градусите вътре. Все още навън е по-топло - 28-29 някъде с умерен вятър. Не ти трябват дрехи на такова време. :grin1:
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Потребителски аватар
zaples14
Регистриран: нед юни 20, 2010 9:11 am

Мнение от zaples14 » пет май 15, 2020 10:56 pm

Е, хайде сега, цяло лято. Такава аномалия на 3 години един път се случва.

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » пет май 15, 2020 11:06 pm

Защото имаме късмет с циркулацията в летните месеци последните години. През зимата и пролетта +10 градуса дневна аномалия не са рядкост.
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

quittr

Мнение от quittr » пет май 15, 2020 11:14 pm

При мен в стаята стигна 27,2 днес, макар че навън е дори по-хладно, сега е 26,4. В хола и коридора 24 гр. Навлизаме все повече към най-северните и късни залези, така че от тука нататък стискам палци да няма никакви жеги. Помня преди години едни юнски 42 градуса в Русе (мисля 2007-ма беше), на същия ден имаше и в Бургас подобни градуси и беше отврат, дори изгърмя транформатора в квартала и спря тока. Няма по-кофти време за жега от юни и началото на юли...
Интересно ми е в София в другите панели до колко градуса докараха след днешния ден. :hmm:

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » пон май 18, 2020 9:53 pm

Да се оплача, че точно такова време, като изминалите дни ми е най-неприятно - дни с полуоблачно, състоящо се от висока облачност, задушно време, с вариации на Сахарски включвания, когато небето е мътно, въздухът запрашен и видимостта намалена. Изобщо каквито и да е било вариации на висока облачност(когато съставлява над 90% от наличното покритие, т.е. без добавки на някакви по-ниски облаци), по което и да е време на годината не ми е приятно. Предпочитам изцяло слънчево, ако трябва и доста по-топло време, но не и такова нещо. Изобщо най-гадно е Сахарското включване, доста характерни за предимно март-април месец, когато има дори и прах по колите и повърхностите.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm
Местоположение: Паметника Левски 565м. / Сарафово - Бургас за лятото

Мнение от lancelot » пон май 18, 2020 10:36 pm

+1
Няма свежест, няма слънце, няма видимост.
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » пон май 18, 2020 11:27 pm

Изключително депресиращо, дори плашешто време, особенно в петък, абсолютно нехарактерна, за нашата страна обстановка, поне над София. Постоянна облачност, слънцето е само един мътен диск, от сутрин до вечер, някаква пустинна мъгла се стеле и намалява видимостта, уж не е жега, но се задушаваш. Няма го ясното синьо небе с купестите облачета, мътно, потискащо и гадно. По-добре да прасне 35, ама да видим небето и да се разкара тоя жълтеникав прахоляк.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » вт май 19, 2020 10:49 am

Подобни периоди като този се сещам, че преживявах по време на първото ми американско лято в Арлингтън, Виржиния (на няколко спирки с метрото от центъра на столицата), само че се случваха по средата на юли и август. Значителна или напълно плътна, целодневна, млечнобяла, безвалежна облачност, при минимални от около 22-23℃ и максимални към 32-33℃. Слънцето е една малка жълта точка в небето.

Разликата е, че там това се случваше при пълно безветрие и денонощна влажност над 70% :lol:

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » вт май 19, 2020 6:58 pm

На мен честно казано много ми хареса уикенда на вилата с тази облачност. Едно притихнало, схлупено, но пък топло. Планините леко замъглени, супер нежна бяла пелена в небето и като цяло се усещаше доста романтично, поне за мен.
Освен това е идеално за косене, копане, пръскане и всичко, което се прави по това време на годината.
Някак разликата между светлозелените дървета, ливадите със жълти и червени цветя и това млечно небе ми дойдоха супер яко като усещане. В града е доста по-потискащо.
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » чет май 21, 2020 9:51 pm

wilkosz написа:
чет май 21, 2020 9:03 pm
Не ни трябват годишни норми от по 1000 и повече мм. Всичко беше подгизнало и изгни през 2005 и 2014, когато направихме над 1000 мм валежи.
nikolai kamburov написа:
чет май 21, 2020 9:43 pm
Ами в Русе в началото на месеца паднаха 40л. 15 дена нищо не валя, но надолу имаше много хубава влага, зеленчуците си растяха прекрасно. Днес накваси с 20л, паднали за 15мин общо взето и днес всичко е едно такова като болно. Освен това цял ден студ. Та реално наколко пъти в месеца ако падат по 15-20л и една седмица не вали са напълно достатъчни за супер реколта при всички култури.
2014та с всекидневните валежи не беше особено положителна.
Иначе в Русе е 14гр, остава облачно. Подухва още от Си. Има начупени клони и няколко дървета от вчера.
И как според вас се справят всички тези места с 1000+мм валеж с реколтата? То по вашите думи там нищо не трябва да расте и вирее?
Да, отчитаме факта, че има значение разпределението на валежите по сезони и месеци, но за крайния резултат говорим.
Та ние в голяма степен сме по-близо до сухи места, отколкото до несухи такива. :lol:

Отговори

Върни се в “Лично отношение. Mетео-смешки и... глупости”