Пандемията от COVID-19 (05-06.2020)

Предполагам всички са чували нещо по темата за "световната конспирация на фармацевтичните компании" (или просто за мизантропската, крайна комерсиализация) по въпроса около "болестоопазването". И някой да не е чувал нищо, тук е мястото да се говори за подобни неща... както и просто за болести, разбира се :) ...

Модератор: mmirro

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб май 16, 2020 7:47 pm

НЗОК изненада лекари и болници с идея да връщат платени в кризата пари
БЛС: Недопустимо и срамно е това да стои на дневен ред в момента
19:16 | 15 май 2020

Не знам дали това е вярно и дали ще стане реално, но ако да, би било пореден знаков шедьовър на управленската мощ :laughm: ...

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » нед май 17, 2020 2:28 pm

За недоразвитите идиоти да се учат. :deal:

npapanov
Регистриран: съб яну 16, 2010 2:13 pm

Мнение от npapanov » нед май 17, 2020 2:47 pm

Stringmeteo написа:
съб май 16, 2020 7:47 pm
НЗОК изненада лекари и болници с идея да връщат платени в кризата пари
БЛС: Недопустимо и срамно е това да стои на дневен ред в момента
19:16 | 15 май 2020

Не знам дали това е вярно и дали ще стане реално, но ако да, би било пореден знаков шедьовър на управленската мощ :laughm: ...
Вярно е за съжаление, аз с касата не работя, но колегите се оплакваха онзи ден,и не бяха изненадани-познават системата много добре. Реално това означава, че касата е дала безлихвен кредит. Пак е нещо, но не е това, което се обяви, и е адски несправедливо. Но ние сме девета дупка на кавала, здравето никога не е било първа грижа на управляващите, според тях сме длъжни да робуваме заради Хипократовата клетва.

4itatel
Регистриран: съб мар 21, 2020 11:36 pm

Мнение от 4itatel » нед май 17, 2020 3:45 pm

Хайде, хайде, аз лекар или зъболекар на частна практика без къща и 2 нови коли отпред (едната задължително 100 хил. лв. и нагоре) не съм видял. Наистина има лекари по държавние болници (далеч не всички обаче), които са зле платени, ама ти щом не работиш с касата едва ли си от тях :wink:
Последна промяна от 4itatel на нед май 17, 2020 4:04 pm, променено общо 1 път.

bagul
Регистриран: нед яну 14, 2018 4:32 pm

Мнение от bagul » нед май 17, 2020 3:58 pm

4itatel написа:
нед май 17, 2020 3:45 pm
Хайде, хайде, аз лекар или зъболекар на частна практика без къща и 2 нови коли отпред (едната задължително 100 хил. лв. и нагоре) не съм видял. Наистина има лекари по болниците (далеч не всички обаче), които са зле платени, ама ти щом не работиш с касата едва ли си от тях :wink:
Това средностатистическия човек следва да може да си го позволи, а един лекар следва да може да си позволи много повече.Стига вече с това сиромахилство, до кога в България ще се възхищаваме на безимотника и ще плюем по този който има.

4itatel
Регистриран: съб мар 21, 2020 11:36 pm

Мнение от 4itatel » нед май 17, 2020 4:03 pm

Някъде да съм казал, че имам нещо против това. Могат да печелят добри пари, правят го. Само, че и твърдения от рода на "всички лекари са сиромаси и работят за без пари" са несериозни.

bagul
Регистриран: нед яну 14, 2018 4:32 pm

Мнение от bagul » нед май 17, 2020 4:22 pm

4itatel написа:
нед май 17, 2020 4:03 pm
Някъде да съм казал, че имам нещо против това. Могат да печелят добри пари, правят го. Само, че и твърдения от рода на "всички лекари са сиромаси и работят за без пари" са несериозни.
:thumbup:
Грешно съм разбрал.
Иначе проблема с това кой ще плаща леченията и къде ще се лекуват болни туристи през лятото е огромен.За жалост тук идват основно туристи от най-заразените в момента държави Русия и Великобритания.Да си опичат акъла кой и как ще пускат.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед май 17, 2020 5:40 pm

Американска фирма: Антителата STI-1499 защитават от новия коронавирус 100%
17.05.20 в 12:59
Американската биофармацевтична компания "Соренто терапютикс" съобщи, че нейни учени са открили тип антитела, които напълно защитават човешките клетки от проникването на новия коронавирус и го извеждат от организма в рамките на четири дни, съобщава БТА, като цитира ТАСС.

:dontknow:

Живко Георгиев: Преди 100 г. такъв вирус нямаше да има кариера на световна звезда
Коронавирусът се социализира, каза още социологът
17.05.20 в 10:33

И малко официална пропаганда :laughm: ...

Важно постижение: Времето на удвояване на случаите на Covid-19 у нас е над месец
Ефективното репродуктивно число на коронавируса у нас е около 1, ако е по-малко от единица - значи епидемията гасне
17.05.20 в 11:48

И един световен седмичен обзор от вчера:

Постепенното излизане от изолацията - акцент на събитията от седмицата
16.05.20 в 09:48

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » нед май 17, 2020 6:04 pm

Пълно е с пропагандни новини. Дори от Роберт Кох трябваше да правят изявление, че грешно се интерпретират данните им. Говореше се за ръст по едно време при плавен спад на случаите в Германия. Там положението е тотало овладяно, но продължават да се пишат глупости.

Ако въведат задължителна ваксина, която в ГЕРМАНИЯ няма да бъде такава, мога да се закълна, че никога не бих приложил върху себе си.
Да си я бият генетичните отпадъци стейхоумовци всяка година, ако искат. Даже могат да продължат да ходят с маска вкъщи, докато гледат любимия си Генарал, носещ на гръб хилядите чували с трупове в ефир. :grin1:

Потребителски аватар
Weatherman
Регистриран: вт дек 12, 2006 1:20 pm

Мнение от Weatherman » нед май 17, 2020 7:05 pm

ASENOV написа:
нед май 17, 2020 2:28 pm
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... e=emb_logo
За недоразвитите идиоти да се учат. :deal:
Така е, този на клипчето е именно такъв идиот, а представи си като какви можем да определим тези, които гледат и се възхищават на видеата му. Мисля, че на биологично ниво не са много по-развити от амеби.
ASENOV написа:
нед май 17, 2020 6:04 pm
Пълно е с пропагандни новини.
Така е, интернет пространството е пълно с пропагандни новини - те са предназначени именно за такива като теб. :laughm:

Асенов, стана ми интересно относно истината за ваксинирането, за която твоята партия "Възраждане" просвещава българското общество.
Може ли да ни просветиш и да ни обясниш малко по-подробно за чиповете, които ще ни инжектират и как ще се осъществи трансформацията ни в биороботи? Искаме да сме подготвени за този подъл заговор с участието на Бил Гейтс. :|

Реалист.

gero
Регистриран: съб сеп 23, 2017 6:50 pm

Мнение от gero » нед май 17, 2020 8:17 pm

Тоя Бил ако го хвана само на Гейтс ще ми стане мами*ата му мръсна :grin1: Истината е, че Covid 19 създаде един особен вид ковид-идиоти за които всичко е конспирация а тези, които донякъде го признават като болест продъниха ушите на всички колко много са им нарушени правата да пият бира и пикаят по паркове и градинки.
Няма нищо по-хубаво от дъждовна пролет, кратко лято, топла есен и снежна зима :D

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед май 17, 2020 8:24 pm

Така. Аз вече имам завършена теория :laughm: . Е, почти завършена, тъй като мъглата продължава да е доста гъста, макар и да се появяват все повече (отделни) прокъси в нея :grin1: . Очевидно обаче все още прекалено много хора на високи нива продължават да нямат интерес от разсейването на мъглата... може би защото ги е страх от ефекта "изуй гащи"? :laughm:

Както и да е, по същество. На базата на всичките полумлъвки и недомлъвки до момента, на мен по-скоро ми се струва, че вирусът наистина е доста заразен и голям процент от хората вече са се срещнали с него. НО. Да, има няколко "но"-та. :) Първо, огромен процент от хората поначало са невъзприемчиви към вируса, защото е слаб поначало, заради недоказани "помощници" (като БЦЖ) или разни други. Всъщност, даже и тази невъзприемчивост е малко относителна, защото ми изглежда по-вероятно просто имунитетът на повечето хора да се справя изключително лесно и на ранен етап с вируса. При това вероятно решаващ е неспецифичният имунитет - този, свързан с имуноглобулини, макрофаги, Т-клетки и т.н... (имунолозите да ми поправят грешките, не претендирам :laughm: ), а не с формиране/използване на специфични за конкретния вирус антитела. Да, точно тези антитела се издирват толкова неистово (или по-скоро не се издирват, защото болшинството по високите етажи все още не иска да се знае истината ;) )...

Второ, лекото протичане на заразата и/или справянето на организма с нея на съвсем ранен етап, поне според мен, е точно на границата между "заразяване" и "незаразяване", нека вирусолозите да кажат за какво се брои по правило. Но от обикновена, човешка гледна точка след като ти реално не се разболяваш по никакъв начин (и не усещаш почти никакъв дискомфорт), това е по-скоро ми стои като невъзпримчивост към вируса (незаразяване с него). :dontknow: Също така, струва ми се логична теорията, че при леко протичане (бързо справяне на организма с вируса) специфични антитела се формират съвсем малко или никак. Което не е нито хубаво, нито лошо, но просто би изкривило картината, ако се разчита на наличието им, за да се прецени през какъв процент от хората е минал вирусът :dontknow: ...

Също така, все още не е съвсем изяснено дали по-силната заболеваемост (и смъртност) в някои групи, основно възрастни с определени хронични заболявания, има съществена връзка с възрастта или връзката е основно по линия на хроничните заболявания и на отслабения имунитет заради тях. Наистина не достига информация, но някои щрихи, като например картините в Русия и в Северна Италия, ме навеждат на мисълта, че възрастта ммможе би играе непренебрежима роля и сама по себе си. Защото май в Италия средната въраст на починалите (уж) от вируса е ~80 години, а в русия има твърде малко хора на такава възраст :) :dontknow: . ОБАЧЕ. И тук има контрадовод - появиха се доста "сензации" на излекувани твърде възрастни заболели, като най-възрастната жена в Испания, която май била на 113 години :laughm: . Така че, не знам, вероятно надделява с доста линията на общото здравословно състояние, а не на възрастта (сама по себе си) :dontknow: ... И да, разбира се, че кое да е правило може да има много изключения, като "случайни" заболели в този случай, които по генетични или някакви други причини са се оказали по-възприемчиви към вируса или "случайно" излекувани много възрастни :dontknow: ...

Отчасти като следствие и на написаното по-горе, много вероятно е в почти всички държави вече да не могат да възникват сериозни вълни, поне за известно време. Това обаче вероятно ще зависи от трайността на специфичния имунитет на тези, които изобщо са формирали антитела, както и от изменчивостта на вируса. Иначе тези без антитела вероятно и при следващи вълни (със или без мутация на причинителя) ще изкарат болестта леко (или никак :) ) :dontknow: ...

Има и още нещо, което ме човърка от известно време. :hmm: По принцип знам, че има заразни заболявания, при които тежестта на протичането на болестта зависи силно от количеството на навлезлия при заразяването причинител (в нашия случай - корона вируса SARS-CoV-2 :) ), но нямам представа колко често срещано е това и дали важи и за подобни вируси :dontknow: . За самото заразяване че зависи е много вероятно, май за повечето агенти има някаква минимална "доза" на навлизане в организма, под която не може да стане истинско заразяване/разболяване, която доза пак зависи силно от състоянието на съответната имунна система де. Досега не съм засичал почти никаква информация в тази посока по отношение на тази пандемия, но по принцип ммможе би би било добра новина за прокламаторите на мерките, ако това е вярно и за SARS-CoV-2, защото би осмислило прилагането на всички по-леки мерки, които и да не ликвидират напълно пренасянето на вируса, поне намаляват приетата "доза" (като маските, дистанцията, миенето на ръцете и т.н.) и така (при равни други условия!) би се намалявала тежестта на евентуалното последвало заболяване, съответно риска от летален изход :dontknow: ...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед май 17, 2020 9:56 pm

Целият разговор на Миролюба Бенатова с ген. Венцислав Мутафчийски, проведен на 13 май 2020г. във ВМА
May 17, 2020
По време на предаването Алтернативата, излъчено на живо на 14 май 2020 г. по ТВ1, ви обещахме, че ще имате възможност да видите целия разговор между ген. Венцислав Мутафчийски и Миролюба Бенатова, качен на каналите ни във фейсбук https://www.facebook.com/tv1bulgaria и YouTube https://www.youtube.com/channel/UCV-JNw ... PQUVVjoHRw Професионалистите знаят, че телевизионните формати предполагат краткост и по тази причина интервюта, взети на запис, винаги подлежат на съкращение, но съкращенията не предполагат манипулация. Такава в излъчения материал няма, а съдържанието е част от авторската работа на журналиста.
ТВ1 и екипът на предаването Алтернативата, застават зад излъчения видеоматериал, чието съдържание отговаря на журналистическите стандарти. Забавянето на предоставянето на целия разговор е по технически причини, за което екипът на ТВ1 се извинява на публиката.

Видеото в директен прозорец:

Иначе май преобладават похвалите за генерала и плюенето на (непрофесионализма) на Бенатова, с които не съм особено съгласен с изглеждането на над половината (мисля, че ще си спестя останалата част :grin1: ), доста хлъзгаво се измъква генералът при много от въпросите - факт за мен, също така вече забелязах доста елементи на наглеене :grin1: , но... както и да е... :dontknow: Добре де, и Бенатова направи няколко леки гафа, свързани с невежество, но все пак не е епидемиоложка :grin1: ...

Иначе, ето мнението на вътрешен човек от въпросното предаване :) :
Ilian Vassilev:
7 hrs

Ето ви целия разговор. Тъй като в предаването не можеха да се включат всичките 80 минути, тогава обещахме, че целия вариант ще бъде в мрежата.

От вчера вървят всякакви закани, че някой нещо манипулирал, че истината била в целия запис.

Вече съм убеден, че има наети от Щаба и Борисов инфлуенсъри за да свършат работа. Човек с опит може да направи разлика между лично мнение, което упорито отстояваш /това е ОК/ и мнение, което отстояваш за да го види някой друг, да се отчетеш.

Ето, имате целия запис. И краткия и пълния вариант оставят едно и също впечатление, за човек, който не си е на мястото, който през журналиста Бенатова спори с доцент Мангъров, с професор Костов, с всичките си комплекси, че е коремен хирург, а не инфекционист и епидемиолог. Привиждат му се заговори и най-вече виждате човек, който е вътрешен убеден противник на разхлабването на мерките и страда от това.

Във висша степен суетен човек, за когото има единствено правилно мнение - неговото. И не признава никаква своя грешка, нито грешка на Щаба. Това само го дискредитира и то от елементарна логическа гледна точка. Не може от една страна да казва, че Щабът се е учил във времето и в същото време да оправдаве всички действия на щаба, дори за времото когато не е знаел. Да не говорим, че чак сега започна да обяснява, че в същност те са само съветници, а решенията се вземат от правителството.

Нямало значение науката и наученото по медицина, имало значение доказателствата. И когато го притискат за доказателствата - качество и пълнота, започва да се сърди като дете.

Факт е, че интервюто е уредено през Пресцентъра на МС.

Потребителски аватар
zaples14
Регистриран: нед юни 20, 2010 9:11 am

Мнение от zaples14 » нед май 17, 2020 10:33 pm

На тоя шапкар просто му писна от въпросите на журналистката и търсеше начин да се махне. И на мен ми е писнало от техните идиотщини, така че никаква милост.

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » нед май 17, 2020 10:33 pm

Офф, Стринг, човече....ти наистина не искаш да четеш между редовете.

Ромолюба през всичите 20 и няколко минути на интервюто нон-стоп теглеше разговора към "грешки", "пробойни" и "проблеми" в системата. Това се усещаше с просто ухо. Не трябва някой да е свръх интелигентен, че да усети жалките опити за провокация от тази иначе страхотна професионалистка. Просто трябва да не е свръх заслепен Бойкикевски подопашник. Нищо повече. :wink:

Генералът избухна ненужно и това не го оправдава, но едно не мога да му отрека - човек, нямащ нищо общо с политиката, цели два месеца - до скоро всеки ден при това - бе принуден да седи и да отговаря на дебилни и откровено малоумни въпроси. Той отначало си беше много любезен. Напоследък обаче му дойде малко множко. И теб да те извадя от офиса ти и да те вкарам в ТВ за два месеца и да трябва да търпиш откровени провокации, и ти ще избухнеш, убеден съм.

Радвам се, че Бойче го прати в запаса и остави Кантарджиев, Кунчев и Димов малко да обират жегата, защото те изглежда са по-големи пердета в това отношение.

А цитатът на любимеца ти няма нужда от коментар. Аз даже не бях разбрал, че той е продуцент на предаването (или телевизията, все тая).
Сега вече ми стана пределно ясно каква е линията на тази четвърторазрядна кабеларка - общо взето същата като на 7/8 ТВ. И съм наистина изненадан, че не си почнал още и от там да пускаш линкове или пък от Еврокома. Бавиш се нещо. :grin1:

А най-голямата гнусотия на това интервю, както самият агент Сашо си признава е, че те в събота целия ден оставиха да се мотае в нета т.нар съкратена версия. Едва сега пубикуват пълната такава. Хвала на такЪви професионалисти.

Отговори

Върни се в “Медицинско-лекарствени раздумки”