ДЪЛГОСРОЧНИ (месечни, сезонни) ПРОГНОЗИ - ЗИМА-ПРОЛЕТ-ЛЯТО 2019/20

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » ср май 20, 2020 6:51 pm

Видяхте ли сезонната на Accuweather за лятото, кошмар! :shock:
Ето един цитат: Hot and dry conditions will prevail across most of southern Europe in the coming months, bringing with it some concerns, especially for farmers.“This could lead to temperatures in the upper 30s C and lower 40s C (98 F to 107 F) for parts of northern Italy and the valleys of the Balkans several times or for a prolonged period of time,” Roys said.
Статията.
Дали ще има заплаха за националния рекорд? :roll:
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » ср май 20, 2020 7:03 pm

Да се надяваме, че няма да са особено точни за Балканите....в Испания може. За там е нормално да се позатоплят наднормално, американците все още държат на нормални температури и валежи при нас. А дано, макар, че им нямам много вяра да са коректни.

НОАА - https://origin.cpc.ncep.noaa.gov/produc ... e3Mon.html

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » ср май 20, 2020 9:02 pm

Глобално няма предпоставки за много големи аномалии. По ONI индекса от края на април сме в слабо Ел Ниньо(+0,5-0,6 градуса).
За щастие прогнозата е за връщане в неутрална фаза през летните месеци:
https://origin.cpc.ncep.noaa.gov/produc ... er.pri.php
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » чет май 21, 2020 11:42 am

wolfie написа:
ср май 20, 2020 6:51 pm
Ето един цитат: Hot and dry conditions will prevail across most of southern Europe in the coming months, bringing with it some concerns, especially for farmers.“This could lead to temperatures in the upper 30s C and lower 40s C (98 F to 107 F) for parts of northern Italy and the valleys of the Balkans several times or for a prolonged period of time,” Roys said.
Статията.
Това леко повишава вероятността за 2007 прим с някакъв бонус ГЗ у нас.
Прогнозата е 90 процента плява, цожид, можид, великите прогнозисти блабла. За тъпата измислена Украйна има 5 пъти повече текст, отколкото за Балканите.
Но двете изречения за полуострова са точно в насока 2007 прим.
Дали ще стане - иншаллах, Ще видим. Колкото до нац рекорд - време му е. 45 градуса (Пловдив 2000?) се позастояха излишно дълго. (не споменавайте несъществуващия и нереален Садово от миналия век).

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » чет май 21, 2020 12:36 pm

Изображение

Трудно ще стане такава картинка, или поне най-малкото 2007-ма не би трябвало да е точният аналог. Едновременно горещо време в големи части от Средна Европа и Скандинавия трудно с комбинират и с такова на Балканите. Като цяло най-горещите периоди у нас се получават в моменти, когато същевременно доста близо на С/СЗ от страната ни има бури - било то в Южна Германия и Австрия или дори пО на юг - Словения, Северна Сърбия, Румъния. Последният близък пример за това е буквално от преди дни - горещият период у нас, при който пък имаше бури в споменатите ни северни съседки.

В момента гледам някои архивни картинки от 2007-ма по време на най-горещите периоди 17-25-ти юли.

Изображение

Изображение

Изображение

Над Скандинавския полуостров има дори зона с 0℃ на 850хПа в определени моменти, доста хладно и с валежи е и във Франция и Германия. Испания също не попада в пика на жегата.

Около 23-ти юни 2007-ма пак е имало доста гореща вълна при нас, с подобно разпределение на температурите.

Изображение

По-близко до ума ми идва да се осъществи някакъв смекчен вариант на 2003-та, когато много общирна гореща вълна беше обвхванала почти цяла Западна, Средна Европа, че чак към Балканите идваше топло от СЗ вместо хлад :grin1: . Ето няколко картинки от онова лято 2003, които според мен кореспондират с прогнозата на Аку-то. Обширен гребен във височина от Африка до Северна Русия, пик на жегата точно през Испания, Франция, Германия, топло и на Скандинавието, умерено горещо и на Балканите и в Източна Европа, без крайни изцепки и предимно сухо почти на целия континент, с изключение на СЗ райони, както е и в прогнозата на Accuweather.

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » чет май 21, 2020 1:35 pm

Реален, нереален, хубаво е да бъде подобрен и той, за да няма излишни дискусии. Аз само се притеснявам от горските пожари. Та ако може да стане по някоя десет дневна топла вълна, а останалото време да не е мор, но пита ли ни някой?

Към Стратега... То картинката на Акюуедър не изобразява конкретна метео обстановка, та навсякъде да е жега в един и същи момент, а някакво средно сезонно положение. Но въпреки това в последните години, виждаме, на какви големи площи се простираха горещите вълни от Испания чак до Полша, та не е съвсем изключено да има жега навсякъде вече в един момент, е, не в мащабите от картинката от прогнозата, защото това би било почти апокалипсис. :dontknow:
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Снеголюб_:)
Регистриран: чет авг 25, 2011 4:09 pm

Мнение от Снеголюб_:) » чет май 21, 2020 2:54 pm

bismarck написа:
чет май 21, 2020 11:42 am
wolfie написа:
ср май 20, 2020 6:51 pm
Статията.
Това леко повишава вероятността за 2007 прим с някакъв бонус ГЗ у нас.
Прогнозата е 90 процента плява, цожид, можид, великите прогнозисти блабла. За тъпата измислена Украйна има 5 пъти повече текст, отколкото за Балканите.
Но двете изречения за полуострова са точно в насока 2007 прим.
Дали ще стане - иншаллах, Ще видим. Колкото до нац рекорд - време му е. 45 градуса (Пловдив 2000?) се позастояха излишно дълго. (не споменавайте несъществуващия и нереален Садово от миналия век).
:roll: А то щото този е реален :!: Споменавало се е и преди, че е съмнителен, а и до колкото знам не е от станцията :idea: За Пловдив рекорда е с близо 2С надолу :!:

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » чет май 21, 2020 3:08 pm

При реални 40 градуса в Сф, 45 в Пд са си съвсем още по-реални. Ако тръгнем да оспорваме всичко по оф. станции, няма смисъл въобще да коментираме. Съмнителни са единствено Кнежа с най-ниските през някои от последните зими (17 май беше) (местен патриотизъм в уродлив вид), както и ИАППРД в Русе. Но последните нещо не се чуват от 2-3 години насам с прескачането с по 2-3 градуса на теорет.максимум, затова вече не коментирам - явно са се оправили. Добавка - същото важи напоследък и за Търново - не надскачат реалността или поне на мен не ми е направило вчепетление..
Колкото до 2000 - не знам дали си бил роден тогава :laughm: , но уверявам те, съвсем реални си бяха. както и някои от 2007.

Във всеки случай в подобен офтопик спор няма да влизам, само да напомня основната теза: Че някаква форма на повторение на 2007 е възможна/вероятна/неизключена.

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » пон май 25, 2020 2:25 am

Аз съм си казал мнението. За мен лятото ще е горещо и сухо, най-малкото защото не мисля че тези последващи и през Май студени нахлувания ще продължат лятото.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
grum
Регистриран: нед май 17, 2009 7:11 pm

Мнение от grum » ср май 27, 2020 8:40 pm

https://trud.bg/%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%8 ... %BC%D0%B5/
Упорито се държи на много горещо лято . Но дали ще е при нас ?

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » чет май 28, 2020 11:58 am

Още една прогноза за много горещи летни месеци от IRI

Enhanced probabilities for above-normal temperature are predicted for Greenland, and varying parts of Australia, Asia, Africa, North America, South America and Europe from Jun-Aug through Sep-Nov. Tilts of the odds toward above-normal are strongest in parts of North America and Turkey for Jun-Aug, extreme northern North America for Sep-Nov, and for all forecast seasons in parts of Greenland and part of either central or northeastern Asia.

Изображение

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » чет май 28, 2020 12:56 pm

С оглед на циркулацията досега, това ми се вижда много логична прогноза.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » чет май 28, 2020 4:46 pm

Тази година не познаха нито зимата, нито пролетта. За Акууто говоря. А и миналата есен не познаха. Така чее...не съм напълно сигурен в прогнозата им.
Нямам други мои виждания, просто много често стават изненади.
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » нед май 31, 2020 6:22 pm

За моя изненада дори....месец май не само, че няма да е поднормен, а ще остане в червено, норма плюс. Ум да ти зайде. Не бе, няма глобално затопляне, конспирация е....

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » нед май 31, 2020 10:58 pm

+1 Определено - минахме "ледената епоха" а накрая пак месеца с червена аномалия! :grin1: :buble:
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

Заключена

Върни се в “Прогнози за времето”