'КНИГА ЗА ОПЛАКВАНИЯ ОТ ВРЕМЕТО И КЛИМАТА' (Приемат се евентуално и похвали :)) (2018-...)

Е, във всяка област е пълно със смешки и куриози, както и със странни лични пристрастия, а какво остава за метеорологията... :-D

Модератор: Radoslav Petkov

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » пет май 22, 2020 2:09 am

Е, не е така. Всяко нещо се напасва. Просто аз знам от дедите ми, че на суша става, но на кал не.
Щото влага надолу все се намира, а ако такава наистина няма, отиваш и пълниш кофата от кладенеца, поливаш, а дъжда все ще си дойде след седмица, две.
Добруджа и в миналото е имала много засушливо лято, но реколта топ.
Не говоря, че са окей суши по 1 месец, но 10-20 дена безвалежен период през пролетта не е чак толкова страшно.
Освен това има супер много вредители в мокра година, постоянно копане. Всичко израства на листна маса, а плододаването се нарушава.
Затова и казах, че е много по-добре да вали 3-4 пъти по повечко(20л) в месеца, ей така през седмица и ще бъде топ всичко.
А иначе 2014та да, имахме реколта на зеленчук, но нищо особено. За сметка на това гроздето още септември беше цялото напукано и половината се изпи от пчели и оси...
Като цяло тези места с по 1000+мм се справят някак си, но качеството? Как ще сравниш един пипер, който е стоял 20 от 30 дена на яко слънце, добра почва, периодично напояване и е станал бомба и друг от Словения, съвсем примерно, където през вечер е имало порои, а до обед е с ниски облаци. Никак. :D
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » пет май 22, 2020 9:37 am

nikolai kamburov написа:
пет май 22, 2020 2:09 am
Е, не е така. Всяко нещо се напасва. Просто аз знам от дедите ми, че на суша става, но на кал не.
Щото влага надолу все се намира, а ако такава наистина няма, отиваш и пълниш кофата от кладенеца, поливаш, а дъжда все ще си дойде след седмица, две.
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: Аз отдавна повтарям, че слънцето е основния и жизненоважен фактор за живота, природата и всичко около нас. Не, че не трябва да вали чат пат, но примерно вижте в една Германия, Англия и Холандия какви гумени зеленчуци раждат техния смотан дъждовен климат. Докато тук, с основен принос на слънцето , ядем разкошно качество домати, ягоди, череши, праскови, дини и др. Слънцето ни прави и по здрави със значимото укрепване на имунната ни система, с приемането на жизненоважния витамин D, доказано слънцето е антидепресант и още и още значими ползи.
Относно водата и личните стопанства, има супер много вода под земята. Миналата седмица, един приятел който си купи къща в краен квартал на Бургас , би сонда в земята, и в момента си има предоволно вода сигурно за години напред. България е богата на подземни води, но Ганьо е свикнал да мрънка и недоволства и иска по-лесния начин да идва водата. Примерно онова форумно момченце Риц - не спря да мрънка години наред за порои, дъждове и т.нат.
Да не говорим и Ганя какъв прахосник е с водата - и за елементарни хигиенни навици хаби доста повече вода от средностатистическия европеец. Като прибавим и амортизацията на ВИК тръбите и немърливото управление на държавата в този сектор години наред се получава някаква криза с водата но за което не е виновна природата а основно хората. :wink:
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

gero
Регистриран: съб сеп 23, 2017 6:50 pm

Мнение от gero » пет май 22, 2020 12:09 pm

Тя и една патка все повтаряла, повтаряла ... :laughm: Слънцето е колкото полезно толкова и вредно. Всичко трябва да е с мярка и слънцето и дъжда, затова умерения климат е най-добрия климат и за живеене и за реколта. :thumbup:
Няма нищо по-хубаво от дъждовна пролет, кратко лято, топла есен и снежна зима :D

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » пет май 22, 2020 12:42 pm

blue,

недей ми дава за пример Англия и Холандия, където времето е често облачно и имат крайно оскъдно слънцеегреене.
Неслучайно дадох паралел с места от Балканите. Дубровник има повече слънчеви часове от Бургас и Русе да кажем, а в същото време е доста по-валежен от която и да е част на Холандия и повечето Великобритания.

Аз изобщо не исках да забивам към тема земеделие на първо място. На всички ни е ясно, че крупното такова, последното, на което разчита за добра реколта, е дъжд. Иначе гореща и суха Андалусия нямаше да бъде на челно място в Европа по износ на зарзават. Просто тръгнах оттам, че България е силно прецакана откъм валежи, особено на фона на Западната половина на Балканите - от Словения до СЗ Гърция.

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » пет май 22, 2020 1:26 pm

Тц, какво означава "прецакана" честно не схващам?
В Дубровник половината от тези 1000мм падат наведнъж през зимните месеци. Пролетта и лятото по валежни норми са дори по-сухи от българските.
От скромния ми опит с пътувания из чужбина мога да кажа, че в СБг имаме едни от най-добрите реколти на всичко що е в земята. И надали това е защото сме "прецакани" с валежи. Може би точно обратното. Говорим за идеалните случаи. Тази година доказа как сушата може да увреди напълно житото в Добуджа. 2014та доказа как на места всичко изгни. Еми...
И на мен не ми се задълбочава. Просто в никакъв случай не смятам, че сме прецакани във валежен аспект, особено що се отнася до земеделие.
И че на запад вали много повече е пределно ясно. С тези планински вериги как да бъде. Да, ама там зимата падат 1000мм, а лятото 100мм грубо казано. Масово студените фронтове през лятото дори не достигат до по-южни места от Хърватия. Така че...те също са прецакани, нали?
Ж.Кювие

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 9:48 pm

Мнение от ivog_68 » пет май 22, 2020 2:27 pm

Бърза справка за валежите в Дубровник (61-90) -

годишен - 1200мм
зима - 385мм
пролет - 265мм
лято - 175мм
есен - 375мм
най-сух - юли - 35.7мм
най-мокър - ноември - 151.3мм
... :D

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » пет май 22, 2020 2:29 pm

Добре, Ники, нека не задълбаваме към земеделие. Не знам защо с Макса тръгнахте в тази посока.
Дребният такъв - примерно баба ти с градинката в двора - не би следвало да му е проблем, ако ще и капка да не падне цяло лято, защото винаги може да напои на ръка и после ще бере яките домати и краставици.
Едрият - да помисли за иригация, а не да чака на дъждове със силно петнист характер и да изпада в зависимост от тях.

Относно Дубровник, не знам какво си гледал, но те имат по норма над 70мм август месец и над 80 мм септември. Само юни и юли са по-сухички при тях. Пък за зимата няма какво да отваряме дума, след като тези места обират винаги лъвския пай от абсолютно всичкo, което се зароди в Средиземноморието. Не знам кой е po-прецакан в такъв случай.

Аз съвсем не искам да падат у нас 1000 мм и съм наясно, че могат да съществуват страхотни депресарщини даже и в Южна Европа, като да кажем северното крайбрежие на Испания. Примерно един Сан Себастиян е супер влажен град, с близо 1700 мм валеж годишно и "най-сух" месец юли с 85мм и само 1700 часа слънце годишно.Опазил ни Господ от подобна шитня. Но продължавам да съм на мнение, че по-голямата част от България е по-скоро суха, отколкото добре обезпечена от дъжд на годишна база.

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » пет май 22, 2020 2:37 pm

Leberkez написа:
пет май 22, 2020 2:29 pm
Но продължавам да съм на мнение, че по-голямата част от България е по-скоро суха, отколкото добре обезпечена от дъжд на годишна база.
След всичко казано...това е така. Неуспорим факт. :thumbup:
Ж.Кювие

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » пет май 22, 2020 3:11 pm

Ако си мислите, че Германия през пролетта е добре обезпечена с валежи жестоко се лъжете. За поредна пролет тук е убийствена суша. Глухарчетата всяка година са съвсем късички стъбълца, защото няма достатъчно влага. В България глухарчетата пролетта винаги са високи с дълги дръжки, черпят достатъчно влага. В Германия вече подменят изсъхващите борови гори с широколистни сухолюбиви такива. Боровите искат много влага и не издържат сушата на Германия.
Повече вали края на лятото, когато вече няма нужда. Но от април до юни включително е суша, почти няма бури. Бруталните океански захлаждания носят само пикня без стопанствен ефект и колкото да поддържат неприятно за мероприятия навън време, но не носят обилни валежи. Тази пролет също има голям рев по медиите, че за поредна година има суша и имат право. В България такава пролет като тези тук не си спомням, винаги си е валяло малко или много. Май 1997 г също беше сух от 1 до 20 май не валя нищо, но след 20 май се отпуши и всеки ден валя, попиля ни.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » пет май 22, 2020 3:33 pm

Ето сумите на валежа за април 2020
Изображение

А това е за май от 1 до 21-ви.
Изображение
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » нед май 24, 2020 10:58 am

Ето една похвала за времето, че доста обичаме да мрънкаме по принцип :laughm:
Много съм доволен от април и май!
Имахме априлски сняг, майска сахарска жега с няколко дни висока облачност, доста интересно време.
В преобладаващата част сме около норма и се скъсвам да карам колело и да бродя из средната планинска част.
Прохладно време, свежо, без екстремно дълги жеги.
Бих се радвал и юни да е около норма :)
Иначе валежите малко липсват на места, но нека това мнение остане като похвала :grin1:
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

Отговори

Върни се в “Лично отношение. Mетео-смешки и... глупости”