КЛИМАТИЧНИ СРАВНЕНИЯ МЕЖДУ РАЗЛИЧНИ МЕСТА ОТ БЪЛГАРИЯ

Климатът - многогодишен режим на времето и тенденции в неговото изменение в миналото, настоящето и бъдещето. Климатична и метеорологична информация (архиви) за минали години и нейното обсъждане. Наблюдения върху режима на климатичните елементи. Обобщение на времето по месеци, сезони, години.

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Бял облак

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm
Местоположение: Паметника Левски 565м. / Сарафово - Бургас за лятото

Мнение от lancelot » вт юни 23, 2020 3:30 pm

Не е хубаво да сте толкова крайни. Леберкез е прав като цяло, но според мен разликата със София не е чак толкова небрежимо малка лятото, а и не само лятото. СЗ нахлуванията въобще не стигат до Тракия или са много умрели, тук е доста различно. Това е важен фактор.
Според мен не е сериозно като цяло да се сравнява София на 550-600 метра с низините в Тракия.
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

4itatel
Регистриран: съб мар 21, 2020 11:36 pm

Мнение от 4itatel » вт юни 23, 2020 3:45 pm

Leberkez написа:
вт юни 23, 2020 2:29 pm
meteo fen написа:
вт юни 23, 2020 2:03 pm
Облачно, но приятно време при мен. 25,1℃ .Понеже гледам, че софиянци масово се оплаквате от климата, предлагам да се преместите по на юг и проблема ще ви се реши моменталически.... :D , заповядайте в Тракия, ще се къпете в слънце и жега колкото искате., даже в повече ще Ви дойде ама все пак опитайте. :grin1: И апартаментите са направо евтини в сравнение със София, а по магистралата до там имате 1 час път /все едно пътувате от крайните квартали до някъде в центъра/. А морето е само на 300 км.....И в детските градини ще Ви вземат децата без проблеми..... :flourish:
Оффф, това си го писал поне дузина пъти. :dontknow:
Не ти ли писна с тази твойта Тракия вече да "плашиш" какъв мор било, щото, ако те чете човек, ще реши, че за Финикс или Лас Вегас говориш. :grin1:
От Тракия, до Тракия има разлика, това не ти е малката софийска планинска дупка наречена "поле", където доста често лято практически няма или поне не се усеща. Разликите често са доста чувствителни :nono: . Иначе наистина метеофена дразни постоянно с това Тракия, тва, тракия онова, коя Тракия има предвид? Александруполис може би или пък Одрин, Пазарджик не е цяла Тракия все пак, както явно той си мисли :grin1: :grin1:

Victus написа:
вт юни 23, 2020 3:25 pm
Leberkez написа:
вт юни 23, 2020 2:29 pm
...
Не е Лас Вегас, но да не забравяме, че Тракия(Пловдив) държи националния рекорд. Бях на село в Родопската яка на 250м по-високо през този юли 2000. Помня, че не можеше да се спи няколко дена. А в Пловдив и Пазарджик е било страшно. Средни температури от над 30 градуса. 33-34 на 5-ти и 6-ти. По-горещо време не съм преживявал досега.
Точно ниските склонове на Родопите южно от Пловдив (така наречената Родопска яка) са най-топли като средна температура в Тракия (особено през зимата) защото няма инверсия като ниските места нощем и съответно големи изстивания. zaples беше пуснал снимки преди време в туристическата тема с палми, маслини и банани растящи на откитово в този район.

П.С. Националният рекорд се държи от Садово, поне официално. Друг е въпроса, че някои го оспорват.

Изображение

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » вт юни 23, 2020 4:07 pm

lancelot написа:
вт юни 23, 2020 3:30 pm
Не е хубаво да сте толкова крайни. Леберкез е прав като цяло, но според мен разликата със София не е чак толкова небрежимо малка лятото, а и не само лятото. СЗ нахлуванията въобще не стигат до Тракия или са много умрели, тук е доста различно. Това е важен фактор.
Според мен не е сериозно като цяло да се сравнява София на 550-600 метра с низините в Тракия.
Пренебрежимо малка не съм казвал. Ама не е и такава, каквато Фена се опитва да я изкара. Че едва ли не тук курбан трябва да правим всеки ден за хубавото лято, а долу при тях е направо Сахара. Просто не си падам по подобни преувеличения.
София си получава доволно количество жегави дни и това, че дължината на лятото и като цяло броят на горещи дни (над 30℃) отстъпва като статистика на низините и равнините, съвсем не означава, че не знаем хората тук какво е жега и най-вече пък в условията на съвременния климат през новия век. А като добавим и гъстото застрояване и чувствително по-големия ефект на градския остров на топлина, то субективното усещане, при стандартни 3-4 градуса разлика, съвсем не "спасяват" положението.

Подчертавам, че коментираме летния сезон и по-конкретно дневните максимуми, че гледам чукча не читатель тръгна да говори за някакви яки, ревери и липси на инверсия зимата, както и средногодишни температури.

P.S И хвани си сложи в профила някаква локация, шебек! :deal:

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » вт юни 23, 2020 4:23 pm

Точно тези 3-6 градуса разминаване правят съществената разлика с климата на София сравнена с климата в Пловдив, Пазарджик и по на изток от нас. Планината е съвсем близо до Вас , а и вие сте на доста по-високо от нас. Усещането за топлина е различно, каквото и да си говорим и като се сетя какви периоди е имало от безкрайна жега определено има разлика. И до нас както каза колегата по-трудно пробива захлаждането и пак топло. Е не сме Сахара за радост, но сме с доста по-топъл климат и това е факт както и да го разглеждаме. Но се свиква, като влезнеш в ритъм и благодарение на липсата на влага се и изтрайва сравнително по-добре от морската или дунавската жега. А да не забравяме, че и тук си имаме градски остров на топлина и официално премерената температура в града с асфалт и бетон е съвсем различна. Особено ми е готино точно лятото, когато мога да избягам в Родопите от низината и усещането за хлад, което настъпва веднага когато започна да се изкачвам към Велинград в Родопите....... :D Ако имаше как тези летни месеци бих ги прекарал там с удоволствие.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm
Местоположение: Паметника Левски 565м. / Сарафово - Бургас за лятото

Мнение от lancelot » вт юни 23, 2020 5:39 pm

Жегата в градския остров е много тегава. Понеже карам доста колело и имам термометър на него, често лятно време има огромни разлики между центъра и парковете. Това е предимно след залез, когато изстиването е много бавно в града, сравнено с Южния парк примерно.
4-5 градуса разлика има в такива случаи. Вероятно и много тропични, ако се изследва, но няма особено смисъл, въпреки че хората не ги интересува особено дали в метео-парка в Младост е 17 градуса, като при тях е 20-21.
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

Снеголюб_:)
Регистриран: чет авг 25, 2011 4:09 pm

Мнение от Снеголюб_:) » чет юни 25, 2020 5:00 pm

Незнам за Пазарджик, но в Пловдив апартаментите не са евтини, с който и град да ги сравняваш, а относно рекорда е коментирано много и си има официален, който е в Садово :!:

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » чет юни 25, 2020 5:08 pm

Да поскъпват и в Пловдив, но не можеш да ги сравняваш с такива в София, има съществена разлика. Не казвам че е евтино...но има голяма разлика. :offtopic: А рекорда от Садово, дали е истински или не си стои и това е положението. Ще се подобри със сигурност, но няма да е тази година.

Снеголюб_:)
Регистриран: чет авг 25, 2011 4:09 pm

Мнение от Снеголюб_:) » чет юни 25, 2020 11:10 pm

meteo fen написа:
чет юни 25, 2020 5:08 pm
Да поскъпват и в Пловдив, но не можеш да ги сравняваш с такива в София, има съществена разлика. Не казвам че е евтино...но има голяма разлика. :offtopic: А рекорда от Садово, дали е истински или не си стои и това е положението. Ще се подобри със сигурност, но няма да е тази година.
Не съм съгласен, че разликата е съществена има такава, но не е голяма, а в Пловдив отдавна са поскъпнали не е от сега. :idea: Защо да не е истински, след като е официален :!:

Отговори

Върни се в “Климат”