Зеленчуци и градина

Ами то май е ясно...

Модератори: Radoslav Petkov, ASENOV

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » чет юли 30, 2020 5:07 pm

И при мен на село в планината(около 400 м.н.в) доматите пак не станаха.Вали ли юни не стават.И със "син камък" и с мляко и йод ги пръскам и пак маносват.Иначе туквички,райкин боб,картофи,лук,чесън и моркови станаха.Сега ще видим патладжанът и чушките докъде ще я докарат.Эасега пробно сея и най-добре стават боб и всичко що е под эемята.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » чет юли 30, 2020 11:49 pm

misacho написа:
чет юли 30, 2020 5:07 pm
И при мен на село в планината(около 400 м.н.в) доматите пак не станаха.Вали ли юни не стават.И със "син камък" и с мляко и йод ги пръскам и пак маносват.Иначе туквички,райкин боб,картофи,лук,чесън и моркови станаха.Сега ще видим патладжанът и чушките докъде ще я докарат.Эасега пробно сея и най-добре стават боб и всичко що е под эемята.
Догодина - в оранжерия и като се стопли - да става навес. Т Е да не ги вали директно по листата.

misacho

Мнение от misacho » пет юли 31, 2020 12:14 am

Така мисля.Поне до края на юни.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пет юли 31, 2020 12:19 am

Днес полях за последно най-ранните за да дозреят последните 3-4 високи китки. Другата седмица изкоренявам, децинфекцирам под найлон със слънце и първак и готвя за най-късните от колтуци от колтуците (2 бед колтруци))
Ако имах достъпна евтина вода, щях да избия рибата - комшиите се прескачат да ми искат домати за пазаруване)
Уменията и майсторкъкът не са ми проблем) Само водата. :|

misacho

Мнение от misacho » пет юли 31, 2020 12:30 am

Кладенец нямаш ли?При мен е эавещан от 80 години поне.Проблемът сега ми е,че последно полях обилно преди 10 дена и в събота ще видя какво е станало.Дано е валяло преди 3 дена.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пет юли 31, 2020 9:01 am

За съжаление нямам кладенец. От няколко години се колебая дали да не ударя сонда, но в селото има само кладенци, по байтошово опитите за сонди неизменно завършваха с провал - сондите се задръстваха от финия пясък и льос. Вероятно трябва да се слезе на по-ниски (и солидни) хоризонти с профи изпълнение, но там цената отива над тая за кладенец (100 лв на метър за поне 30-40 метра-бих ги прежалил, но какво правим, ако/когато се задръсти? В града и селата около него водата излиза на 2-4 метра в неограничени количества ;0 Нормално - все пак са на 3 метра над Дунава ;) Аз съм на 50-60.
Затова точно снощи след тая реплика горе се замислих, че една семпла цистерна, на първо време дори вкопан гьол с обем десетина-20 кубика е съвсем поносима инвестиция, заедно с лек водосборен навес с площ стотина квадрата (водосбора от покрива - отделно в няколко цистерни по 1 кубик)
Цената е с 1-2 порядъка под тази на сонда/кладенец, а ударните извалявания са сигурни и в бъдеще.
пример - последният валеж-месечна норма за 2 дни около 40 литра
200 квадрата са 10 кубика кръгло. Тази вода стига за 4-5 обилни поливания на 100 квадрата домати.

Разбира се, говорим за любителски цели както в случая. За 1-2 дка си трябва сондаж, солиден и сигурен.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » ср авг 05, 2020 12:19 am

В неделя ми поникнаха засадени миналата седмица 15-ина семки от Ръгби - Ф2 фактически.
Развиват се много бързо - на 3 ден вече имат същински листа, а котиледонните са доста големи. Вероятно ще станат за засаждане в оранжерията към 25 август. Част от експеримент да видя дали и колко плод ще навържат докъм средата на октомври. И зелени да има бол - ще дозряват за Коледа. Истински, не парафинови.
Успорено ще засадя до дни и 20 колтука вече с корени, но за тях нняма дилема - ще има септемврийска реколта. Ценен опит, който ми позволява да натрупам благословеният вирус! :laughm:

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » пет авг 14, 2020 10:35 am

За първи път в съзнанието ми доматите в Баланово и Дупнишка околия (имам информация и от други места) узряват толкова късно. На 06-07 Август се появиха първите зрели индивиди, а реколтата е меко казана смешна и слаба и към момента. Обикновено зреенето става след 20-25 Юли и има доволно голяма рожба, но такова чудо не помня. Пипера иначе е в изобилие. Едва ли причината е в Майските мразове (мисля че градината вече беше насадена преди последния от цели 4 през този месец). По-скоро нещо при опрашването се е объркало и липсата на продължителни периоди с високи температури :hmm:
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Отговори

Върни се в “Хоби - музика, градина, фотография...”