ДЪЛГОСРОЧНИ (месечни, сезонни) ПРОГНОЗИ - ЗИМА-ПРОЛЕТ-ЛЯТО 2019/20

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » пет авг 21, 2020 2:23 pm

те годините с Ла Ниня обикновено водят до ранен сняг.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » пет авг 21, 2020 2:27 pm

geoge написа:
пет авг 21, 2020 2:07 pm
gugun4u написа:
пет авг 21, 2020 1:49 pm
Според Accu - то
https://www.accuweather.com/en/weather- ... OVQG6Ky4jU
Това, което аз разбрах за нас - сухо начало на есента, някъде по средата би трябвало да започнат да ни удрят валежи, както и цялата югоизточна част на Европа, и за финал - ранен сняг. В анализа се посочва и, че след средата на есента и към края и, трябва да има и по - чести североизточни включвания към Европа.
Колкото познаха за предната зима :laughm:
Не твърдя нищо персонално, споделям прогнозата на един от малкото сайтове/центрове, които имат някаква прилична като за дългосрочни прогнози успеваемост. Ако си недоволен, можеш да им се обадиш, изпратиш мейл или гълъб. :offtopic:

gero
Регистриран: съб сеп 23, 2017 6:50 pm

Мнение от gero » пет авг 21, 2020 2:32 pm

geoge написа:
Така написано излиза , че правиш сравнение на една зимна прогноза с друга :dontknow: В случая имаме есенна прогноза ако си вдянал за какво иде реч въобще :laughm:
Няма нищо по-хубаво от дъждовна пролет, кратко лято, топла есен и снежна зима :D

Потребителски аватар
geoge
Регистриран: съб фев 24, 2018 10:00 am

Мнение от geoge » пет авг 21, 2020 3:42 pm

gero написа:
пет авг 21, 2020 2:32 pm
geoge написа:
Така написано излиза , че правиш сравнение на една зимна прогноза с друга :dontknow: В случая имаме есенна прогноза ако си вдянал за какво иде реч въобще :laughm:
Не, аз съм тръгнал за гъби :laughm:
Синджира си иде, козъта ги нема

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » вт сеп 08, 2020 1:05 pm

NOAA покри вече почти цялата страна със слаба положителна аномалия, без северозапада и източната част. Дунавската равнина стабилно топло :hmm: .
https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/ ... onInd1.gif
Явно тази седмица ще навлизат топли ВМ от континентална Гърция и ще затоплят западна България. Би трябвало обаче постепенно да захладнява слабо от ден на ден . Да видим кога ще дойде първото есенно захлаждане, за сега ще е началото на последната десетдневка.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » вт сеп 08, 2020 3:12 pm

Картите на НОАА за нашия регион из начало не следва да се смятат за дори близки до реалността. Не знам само за нашата част на света ли са несъвършенствата, не ми се е занимавало да им гледам успеваемостта за щатите. Другия им основен проблем е силната волатилност. Например (по някаква причина чат пат ги отварям от любопитство) - преди няколко седмици декември за България го даваха син, Януари - норма, преди към 2 седмици Януари за нас го прогнозираха тъмно червен и дори сив, сега май е само червен.
Август за България до последно го даваха ... СИН?!?
Иначе ако трябва да сме до край обективни в картата за Септември има някакъв смисъл, доколкото вече мина и близо една трета от месеца - над западната част от Европа действително септември започна хладно, според прогнозата на Accuweather - западна Европа би следвало да има влажна и норма, норма - минус температури в първата половина от есента, НО, за норма + Септември за България, както е според НОАА, не бих се надявал, разчитал и прочие. Та то в ансамблите до 19-20 септември температурата на 850 почти не пада под 15 -17 градуса.... Септември, дори за любителите в този форум, би следвало да ни е ясен... от там насетне ми е любопитно, поне на мен.

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » вт сеп 08, 2020 4:35 pm

Е ти ако очакваш да познаят декември от сега, да дадат една прогноза и то да е истината.
Те не ползват тези норми от измерванията, имат си друга норма изчислена от модела. Почервенее ли картата, топъл ще е месецът по нашите норми.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » чет сеп 17, 2020 12:17 pm

Oh please not another winter like the last.

GFS predicting that the cold season of 2020/21 will begin as 2019/20 ended with low geopotential heights/pressure focused around the Arctic & Alaska with high heights/pressure across the mid-latitudes coupled with widespread relatively mild temperatures including Europe & US.

Такива ми ти работи с Юда :grin1:
НО! Както съм казвал нееднократно, следващата студена/нормална зима ще дойде след/въпреки топлата прогноза за нея. (с) :buble:

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”