ПРОБЛЕМНИ ФАКТИЧЕСКИ ДАННИ (ВЪВ системата на НИМХ-БАН) - 2020

Вече има теми по въпроса, като ги сложа тука всичко ще блесне и без никакви обяснения...

Модератор: Бял облак

simovremeto
Регистриран: ср яну 03, 2007 10:05 am

Мнение от simovremeto » ср юни 03, 2020 9:28 am

И отново: Ами отново много съмнителна стойност на минималния термометър от 3.9 градуса в Младост. От една страна спрямо минимумите от Ниска София, които са над 5 градуса, а от друга и моментните стойности също не са в полза на този фамозен минимум. Не че е невъзможен, даже ако не се беше заоблачило можеше и по-ниски реални стойности да имаме, не само в Младост но и на други места наколо. Е Самоков и облизало нулата, ама там се е заоблачило и малко по-късно. Иначе, ако стойността беше вярна, да имаме рекорд за днес, ама как да му се зарадваш при толкова много съмнения....

dinkow
Регистриран: съб окт 31, 2009 2:17 pm

Мнение от dinkow » ср юни 03, 2020 9:58 pm

Реших да му "дръпна" и аз един задълбочен анализ по темата. :grin1:
Трудно може да се намери логично обяснение на тези изцепки при минимумите в Младост, освен в някакви микроклиматични особености на района или даже на поляната :grin1: където е метеопарка. Следейки нещата вече доста време определено откривам известна закономерност при тези прояви т.е в условията, когато могат да станат:
- основно през топлото полугодие (макар и не само) - от април до октомври
- в студена и (относително) суха въздушна маса
- слаб до умерен вятър предния ден, който стихва късно вечерта или през нощта
- (предимно) ясна нощ
Ако са налице тези условия Младост обиковено рязко се "цепи" от другите (около)софийски станции.
Имайки предвид,че този май горе-долу в половината дни там минималните са най-ниски, днешните 3.9℃ не изглеждат толкова нереални.
Нещо подобно съм забелязал, че става и в Нови Искър, когато при застудяване в полето нощем духа от запад-северозапад, а там остава тихо и минималните са доста по-ниски спрямо останалите станции.
От друга страна като сравнявам данните от Младост с тези от летището до 03 ч температура и влажност вървят почти синхронно, след което на летището си остава 6℃ до 06 часа, а точката на оросяване дори се повишава с 1℃, докато в Младост за същото време температурата е паднала с 2℃ и после се е повишила с почти 3℃. Разбира се не е изключено и на летището в някой от 30 мин. интервали между измерванията да е станало по-студено, но не ми вярва да било под 5℃. Съмнително ми се вижда това, че минималната в Младост е по-ниска от точката на оросяване и при двете срочни измервания. Явно влажността междувремено също трябва да се е понижила, но при липсата на вятър :?: е по-логично тя да се повиши (или запази същата), както е станало на летището. Точката на оросяване е доста добър ориентир до колко най-много може да се понижи нощем температурата (при тихо време). В станции като Кърджали и Разград сега често минималните падат под точката на оросяване, което няма как да стане и показва, че уредите там не мерят вярно (както всички знаем).

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср юни 03, 2020 10:09 pm

Ето тук можеш да видиш на летището и през 30 минути, но не знам защо си убеден, че нощните измервания на летището са по-стриктни от тези на НИМХ? :) Относно точката на оросяване, тя закономерно се понижава доста през нощта (поради образуването на роса или слана), така че не е особено сигурен критерий това за минималната под нея, особено през зимата, когато даже и снежната покривка през нощта "смуче" яко влага от въздуха ;) ...

Иначе тука също обсъждахме темата за днешния минимум преди обед.

dinkow

Мнение от dinkow » ср юни 03, 2020 10:26 pm

Ясно ми е,че на летището мерят през 30 мин - прочети пак какво съм написал :!:
Останалото също съм го чел, но там темата е основно за рекордите. Ще се разпиша и в нея с някои любопитни данни. :buble:
Няма как да съм убеден в стриктността на измерванията нито в Младост нито на летището, освен ако не съм ги правил аз лично :grin1:
И аз и другите във форума коментираме това, което има като данни, а съмненията винаги си остават.

dinkow

Мнение от dinkow » пон юни 22, 2020 7:32 pm

Вчерашните 13.5 часа слънчево греене в София ми изглеждат доста съмнителни :hmm: Още към 11 ч се заоблачи и в ранния следобед беше предимно облачно. През останалото време наистина беше преобладаващо слънчево, но пак на моменти облаците се увеличаваха. Не ми се вярва само 1.5 часа да не е имало слънце.

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » съб юли 18, 2020 9:58 pm

https://www.stringmeteo.com/synop/bg_st ... A%C0%C6%C8
Грешни данни за количеството са подадени за София-Младост с 9 литра отгоре. 0,9 литра е до сутринта валежът. Трябва да се коригира в таблицата или аз ще го направя за целите на обобщението за юли, като дойде времето. Нека го има написано тук, за да се подсетя.

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » чет юли 30, 2020 11:37 am

Само при мен ли сайта на НИМХ е тотално скапан и не се отваря почти нищо вече втори ден??? :-?

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » съб авг 01, 2020 1:05 am

И при мен така.
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Niksan
Регистриран: вт окт 26, 2010 4:15 pm

Мнение от Niksan » съб авг 01, 2020 1:40 am

Оправиха го! :buble:
АМЦ В.Търново 189 надм. в.
http://93.155.192.228/Weather_Summary_V ... o_Plus.htm

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » нед сеп 13, 2020 10:33 am

Нимх от 2 дни не обновявя картата с температурите.....аман вече от липса на отгаворност.

Отговори

Върни се в “Проблеми около метеорологията и климатологията”