ЛИЧНИ ЗДРАВОСЛОВНИ ПРОБЛЕМИ, СЪВЕТИ

Предполагам всички са чували нещо по темата за "световната конспирация на фармацевтичните компании" (или просто за мизантропската, крайна комерсиализация) по въпроса около "болестоопазването". И някой да не е чувал нищо, тук е мястото да се говори за подобни неща... както и просто за болести, разбира се :) ...

Модератор: mmirro

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб юли 04, 2020 11:11 am

Тримата последни, да не би да сте измислили някаква много ефективна, тайна засега, рецепта за избиване на вируса до крак? :hmm: Ако случайно е така, не се скръндзете, споделете я с управляващите у нас, те са много отзивчиви, вслушват във всичко, включително и в преобладаващата посока на вятъра :laughm: , може пък и да се съобразят с нея? :grin1: :dontknow:

Потребителски аватар
zack
Регистриран: вт юли 24, 2012 12:49 pm
Контакти:

Мнение от zack » съб юли 04, 2020 11:40 am

Мен защо ме намесваш? :grin1: Аз питам само, защо при 30 ме затвориха като престъпник, а при почти 200 всичко е айляк :roll:
И имам предвид ония професор, дето ми обясняваше, че сега се правели страшно много тестове :!:

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » съб юли 04, 2020 12:20 pm

weather_master написа:
съб юли 04, 2020 12:06 am
Хора не знам дали гледате, но в САЩ става страшно. Ето нагледно да видите какво става без мерки. До към 15-ти юни увеличението на болните в южните щати е плавно като в БГ. Обаче след това направо експоненциално расте нагоре. Просто натрупа ли се една критична маса болни и после вече е неконтролируемо. Там вече отделенията бързо изчерпват капацитетите си и ще става страшно. Усложненията тепърва идват. Просто огромен автогол си вкараха като махнаха мерките. Това ни чака и нас, но съм сигурен, че правителството ще се усети навреме. Крайно време е да се разбере, че това не е просто грип, а е нещо много сериозно!
Смяташ, че грипа е несериозно заболяване? Много си се объркал, ама много.... интервю с Кантарджиев от 2019 г., преди новия вирус....https://dariknews.bg/novini/bylgariia/p ... ma-2143692

А тук има и доста цифри ако ви се чете...https://news.bg/health/40-000-dushi-umi ... -v-es.html

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » съб юли 04, 2020 12:33 pm

От километри се вижда, че критичните случаи и смъртността намалява със същата скорост, с която се увеличават новозаразените. Особено в Европа и САЩ. Вирусът умира сам, с разликата, че сега се тества масово и излизат наяве повече носители.
Някои явно искат да се затвори още веднъж държавата, ама този път няма да има хоум офис за всички,а бюро по Труда. :|

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » съб юли 04, 2020 1:12 pm

https://m.24zdrave.bg/article/8770944
Новият щам на COVID-19 е по-заразен, но протича по-леко
Не знам до колко това е свързано с намаляване на смъртните случаи. Може би е свързано с по малкото бактериални усложнения на пневмонията или пък с овладяването на епидемията в срарческуте домове, това специално за Швеция. В българия обаче смъртните случаи си седят горе- долу на едно ниво.
Това е неприятното на експоненцуалният ръст, че в началото върви незабелязано, но тенденцията, крайният резултат е ясен. Ако новите случаи се умножават по 10 за месец, първият месец изглежда че няма проблем, от средно 12 стават 120, но вторият месец от 120 ще станат 1200, а на третият 12 хил. дневно. Да видим дали тенденцията от месец юни ще се запази и кога прогресията ще стане линейна. Имаше някаква статия от израелски математик, че това се случва след 60 дни, доколкото си спомням.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » съб окт 17, 2020 5:51 pm

Начало на преместени мнения от Пандемията от COVID-19 (08-10.2020) - бел. на админа.
quittr написа:
съб окт 17, 2020 5:37 pm
Макс, това най-вероятно е нервна почва. Все пак може да провериш щитовидната жлеза и си изследваш ТСХ, особено ако имаш и проблеми със съня, отслабване на килограми, повишена потливост, косопад.
На Ники симптомите са звучат като на короната.
Преди 4 години ми гледаха щитовидната жлеза на ехограф. Тогава си беше здрава, никакви възли, като на млад човек гладка каза лекарят.
Нямам косопад, нито отслабване или потливост. Но от не съм доволен от съня си, от години не е достатъчно добър. А от 2 дни усещам постоянно сърбеж по цялото тяло без да има промени в кожата. На какво може да се дължи такъв сърбеж? Четох де, че може да е бъбречни, чернодробни болести или диабет. Но при чернодробен проблем има жълтеница, а аз нямам. При диабет има нервни нарушения или циреи и от тях сърби, а аз нямам. Може и злокачествено заболяване да е, Ходжкинов лимфом даже години преди други симптоми да се появят.
От около 2-3 месеца обаче забелязах, че в доста нощи съм ставал по 1 път по малка нужда. И през деня когато съм на работа ходя често, до обяд вече съм ходил 3 пъти поне.
Но когато карам колело по цял ден ходя нормално, 1 път сутрин, 1 път следобед.
Последните 4 години три пъти ми е изледвана кръвна захар. Последния път през януари 2019. Тук мерките са различни от България, границата е 110 единици. Първата година беше 90, втората година 100, последния път 96. Все е близо до тази горна граница. Възможно ли е след януари 2019 досега да се е развил диабет или стойността е сравнително константна и трябва да минат много години, че да скочи рязко? Нямам жажда, нито образуване на циреи или отпадналост. Само учестеното уриниране, и то не е всяка нощ, последната седмица не съм ставал нито една нощ да ходя, а от два дни и сърбежи.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » съб окт 17, 2020 6:12 pm

Не че разбирам много , ама може да е простата, при мъже над 35-40 години е що годе нормално да се обажда вечер хаххаа Поразпитай , виж какво е хубаво да се пие , ама едва ли е нещо сериозно , при липса на други симптоми

wilkosz

Мнение от wilkosz » съб окт 17, 2020 6:36 pm

Това са въпроси към Куитр, който е специалист. Не съм хипохондрик и не ги мисля нещата. По-точно преди е имало периоди, когато съм бил хипохондрик, но от доста време вече не съм.
Иначе простата действително някъде на тази възраст по принцип започва да се обажда. Но не мисля, че при мен е това вече. Ако е простата има тънка струя и затруднено изпразване на мехура, затова и ходиш на често, но не произвеждаш повече урина. Моята е повече на усещане, и струята не е тънка.
Сутрин винаги пия около 750 мл прясно изцеден сок от зеленчуци и плодове и това е причината за първото и може би второто изхождане сутринта. Но те стават по 4 до обяд понякога, не само три.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » съб окт 17, 2020 6:46 pm

SKYLINE написа:
съб окт 17, 2020 6:12 pm
Не че разбирам много , ама може да е простата, при мъже над 35-40 години е що годе нормално да се обажда вечер хаххаа Поразпитай , виж какво е хубаво да се пие , ама едва ли е нещо сериозно , при липса на други симптоми
https://fakti.bg/life/330791-kolko-ches ... ez-noshtta
Cъбуждaнeтo вeднъж или двa пъти прeз нoщтa, зa дa идeтe дo тoaлeтнa, e нoрмaлнo. Въпрeки тoвa, aкo уринирaтe пoвeчe oт двa пъти нa нoщ, e дoбрe дa oбърнeтe внимaниe нa здрaвocлoвнoтo cи cъcтoяниe.

wilkosz

Мнение от wilkosz » съб окт 17, 2020 6:48 pm

Това е прекалено голям толеранс. Ако не пия нищо вечер преди лягане, никога не съм ставал през нощта. Ако пия, един път се става, но втори път вече е патология.

wilkosz

Мнение от wilkosz » съб окт 17, 2020 10:01 pm

За простатата пише, че проблемите започват след 50 г. и на 60 г. 50% от мъжете имат този проблем. Т.е. означава, че и на 60 г. може да нямаш проблеми с това ако си от късметлийската половина. За мен е още рано.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » нед окт 18, 2020 2:31 am

wilkosz написа:
съб окт 17, 2020 5:51 pm
Преди 4 години ми гледаха щитовидната жлеза на ехограф. Тогава си беше здрава, никакви възли, като на млад човек гладка каза лекарят.
Нямам косопад, нито отслабване или потливост. Но от не съм доволен от съня си, от години не е достатъчно добър. А от 2 дни усещам постоянно сърбеж по цялото тяло без да има промени в кожата. На какво може да се дължи такъв сърбеж? Четох де, че може да е бъбречни, чернодробни болести или диабет. Но при чернодробен проблем има жълтеница, а аз нямам. При диабет има нервни нарушения или циреи и от тях сърби, а аз нямам. Може и злокачествено заболяване да е, Ходжкинов лимфом даже години преди други симптоми да се появят.
От около 2-3 месеца обаче забелязах, че в доста нощи съм ставал по 1 път по малка нужда. И през деня когато съм на работа ходя често, до обяд вече съм ходил 3 пъти поне.
Но когато карам колело по цял ден ходя нормално, 1 път сутрин, 1 път следобед.
Последните 4 години три пъти ми е изледвана кръвна захар. Последния път през януари 2019. Тук мерките са различни от България, границата е 110 единици. Първата година беше 90, втората година 100, последния път 96. Все е близо до тази горна граница. Възможно ли е след януари 2019 досега да се е развил диабет или стойността е сравнително константна и трябва да минат много години, че да скочи рязко? Нямам жажда, нито образуване на циреи или отпадналост. Само учестеното уриниране, и то не е всяка нощ, последната седмица не съм ставал нито една нощ да ходя, а от два дни и сърбежи.
Първо видях, че се споменава за хипохондрията, което не е непременно лошо. Имаше някакво проучване, че хипохондриците живеят повече, защото обръщат повече внимание на здравето си, повече се изследват.
Може да си пуснеш пак изследвания. За диабет специално - кръвна захар на гладно (венозна, а не с глюкомер), може да се направи и орално-глюкозотолерансен тест, за да си сигурен, че нямаш и нарушен глюкозен толеранс (макар че предвид храненето и килограмите ти - малко вероятно). Може да си пуснеш чернодробни ензими - АСАТ, АЛАТ, ГГТ, билирибин - общ и директен. Освен тях и една кръвна картина, креатинин, урея, калий. А пък ТСХ няма лошо да се мери през няколко години. Общо взето това са доста базови изследвания и ако всичко е наред- едва ли има за какво да се притесняваш. Може би на нервна почва са нещата. Имаше дори една такава психиатрична болест, при която пациентите чувстват сърбеж по цялото тяло без да има обективна причина. Но забравих как се казваше, много е рядка, тъй че едва ли е и тя.
Иначе малко повърхностно правиш заключенията за болестите. Има всякакви вариации. И специално за диабет тип 2 в мнозинството случаи в началото няма никакви симптоми и диагностицирането става случайно или когато вече има необратими усложнения. Все пак ЗД тип 2 е в 85-90% при хора с наднормено тегло или затлъстяване.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

wilkosz

Мнение от wilkosz » нед окт 18, 2020 10:02 am

Тази нощ не можах да спя въобще поради сърбежа. Ужасно е. Ако беше на психична основа, през нощта нямаше да го има. Иначе не съм ставал по малка нужда.
Преди 4-5 г пак имах един период със сърбежи продължи към 2 седмици, но си изчезна от само себе си и нощем можех да спя, само денем и преди заспиване го усещах. Тази нощ обаче за първи път ми смути съня.
Диабет тип 1 се проявява в детска възраст. Аз съм стар за него. Ходжкин също удря млади хора между 20 и 30 г, и за него съм стар :grin1:
Имам обаче наследственост за диабет тип 2. Баба ми имаше и от него почина. Баща ми обаче не разви, въпреки че беше с наднормено тегло.
Но щом като хора с нормално тегло имат много малка вероятност, значи вероятно не е това.
Преди 5 г имах увеличен АЛАТ, но не много и не ме пратиха на ехограф едва над определена разлика над нормата пращали, но година по-късно той беше нормален вече.
Преди 1,5 г поради стомашните оплаквания, ми гледаха черния дроб на ехограф, нищо нямаше. Здрав.
Цялостна кръвна картина ми изследваха както преди 1,5 г, така и предните години. Не само кръвна захар.
Всичко беше в норма последният път, с изключение на триглицеридите, които са безобиден параметър. Билирубинът беше на горната граница 1.0. Но предходното изследване е бил 0.9. т.е. константна стойност. Тогава имах жълтеникава кожа и мислех, че е много над нормата, но не се оказа. Сега кожата ми е нормална, няма онзи жълт оттенък, който и лекарят тогава забеляза и ми погледна бялото на очите, но то не беше жълто.
След това последно изследване започнах да се храня и живея здравословно и да спортувам. Дори и сладкото почти го изключих оттогава. Няма никакви причини за влошаване на показатели. Психически също съм много добре и стабилен и не съм имал нищо от проблемите, с паника и безпокойство, които имах преди 3-4 години. От пролетта на 2019 до сега ми е най-добрият здрав период след 2012 г. До пролетта на 2012 бях типтоп и после почнаха оплаквания от най-различни сорт, които с прекъсвания продължиха до март 2019. 2015-до лятото на 2016 беше една пауза без проблеми.
Но никога няма гаранция естествено, че някоя болест няма да изскочи.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » нед окт 18, 2020 12:23 pm

wilkosz написа:
нед окт 18, 2020 10:02 am
Диабет тип 1 се проявява в детска възраст. Аз съм стар за него
В повечето случаи е така, но не винаги. Има LADA диабет (Latent Autoimmune Diabetes of Adults), който е дефакто първи тип при възрастни. Затова, когато се открие диабет при възрастен, който не е с наднормено тегло или пък още отначало има големи нужди от инсулин, се изследват антитела и С-пептид да се види дали всъшност не е първи тип (ЛАДА).
Триглицеридите не са безобиден показател, повишението им е един от сериозните сърдечно-рискови фактори, а екстремно-високите могат да доведат и до панкреатит. Те често отразяват начина на хранене, което в твоя случай изглежда малко странно. До голяма степен и гените имат влияние, възрастта и др. Моите са на долна граница - 0.6 и изобщо целия ми липиден профил е бомба, макар че ям месо всеки ден.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

wilkosz

Мнение от wilkosz » нед окт 18, 2020 3:27 pm

Първия път когато триглицеридите и холестерола бяха над норма ме пратиха на доплер на шийните артерии. Нямаше никакви плаки, казаха че са чисти като на младенец, което не ме изненада, и че следващите 5 г няма нужда да ходя. Макар, че точно сега стават 5 г.
Следващите пъти холестерина беше влязъл в норма, но триглицеридите не. Генетично е сигурно.
Сега ходих с колелото на плувен басейн, карах общо 15 км и плувах половин час без почивка. Като съм във водата не се усеща сърбеж, но по лицето, което е извън водата пак го имаше.
Пропуснах да кажа че от лятото почти всеки ден когато съм на работа, по-късно следобяд ходилата ми се подуват. През нощта изчезва и сутринта и до ранния следобед не са подути. През уикендите когато не седя на едно място цял ден, не се подуват. Преди години се подуваха само от пътуването в автобуса за България. После откак минах на влакове до Букурещ, и нощем спях в спалния вагон легнал,не се подуваха. Сега вече и от 6 часа седене се подуват. И на майка се подуват всеки ден до вечерта. Може да е генетично или пък някаква болест. Странно е.

Отговори

Върни се в “Медицинско-лекарствени раздумки”